rIET SLACHTOFFER Indonesië Herinnering Mei 1940 Wij herdachten onze gevallenen Dr Nicoloa A. Bruining Ds E. P. Brgman over liet iderwerp Weerbaar Christen- tin. jorts zullen de hoofdconsul de consuls van de V.P.R.O. Zeeland geinstalleerd worden ior Mej. Dr. N. A. Bruining lorzitster van de V .P. R. jor bet eiland Tholen is als insul benoemd Mej. J. W. H. jda uit Tholen. Vervolgens 1 vertoond worden de nieuwe P. R. O. film over de Landdag 148 „Een Zomerdagin Amster- m,'. Het Nederlands Kamer- lor onder leiding van Felix Nobel en V. C. J. C. Vlaggen- agers o. I. v. Abr. van der ies zullen hun medewerking Renen. oor deze dag heeft de Ned. •ot. Bond, afd. Tholen een B.A. bus gehuurd, die precies uur uit Tholen zal vertrekken kosten bedragen f 5 per rsoon, alles inbegrepen. "Voor jjelname kan men zich opgeven u' j Mevr. Looijsen of de heer A van Splunter, beiden te 'holen. 'edviucht van Vilvoorde op iterdag 30 April. De Trouwe uif te Tholen. ïnaa eluk ena; W Wagemaker 1, 4, 5, 11, '14, 121, 27, 34, 35, 44. L. Laban 28, 30, 39, 46, 65. L. Engel- lart 3. P. Steketee 6. M. Ta- Jaar 7, 16,20,33,61. C. Baaij 31, 32. M. Boot, 9,10, 13,22 1, 52. G. Soorners, 12, 51, 63. Soomers 15. B. Suurland 18 3, 41, 56. Cl. Bout 19, 25, 42, Hage 24, 54, 55, 62, 68, 3. F. Nijs, 26, 64, 71. Jac. Jan- 11 29, 57. L. M. de Heer 36. Soomers 37, 45, 46. J. Quist 3, 48. B. Schot 47. J. Deurloo 4 53, 60. F. Koppenhol 50. J. e Kool 58. J. Boogerd 59. J. chot 67, 72. J. Kwist 70. II, erkerke 73. ie eersie duif kwam binnen om ,54.20 uur en de laatste om 8.59 uur Geslaagd (e Bergen op Zootri oor het diploma machineschrij- en T. Duine alhier. Bij de Zaterdag j.l. te iergen op Zoom gehouden mo- irbehendigingswedslrijden be- aalde'J. Beukelaar de eerste ijs, P. Overbeeke de derde en Blaas de vijfde prijs. Allen raonachtig te Tholen. Burgerlijke stand :an 30 Apr. tot en met 6 Mei eboten: Cornelia Maria, d.v. A. van Vossen en A. P. Bijl ehuwd: Johannes Adriaan Bak 5 jaar en Cornelia Kegge,27jr. 'OORTVLIET Inder voorzitterschap van 'de teer P. J. Vroegop hield (1e ioerenleenbank alhier in de aal van de heer J. de Graaf aar jaarvergadering, waar leehts i7 leden aanwezig waren. )e voorzitter deelde mede dat Ie siand der zaken van de Bank oed is te noemen. De rente tleef 2.25 tot f 5000, hogere ied ragen '1.25 O, wie kan mij zeggen, waar ik vinden kan Die fluit van de Noorse Legende; O, wie kan mij zeggen, hoe 'k sussen kan De haat en de oorlogs-ellende? De hemel is rood tot de horizont En overal bulu'ren kanonnen, 't Geschrei der geslachten klinkt ver in het rond, O mensheid, wat zijt gij begonnen? 't Was een liefelijke gaarde vol vogels en bloemen, Die stralend daar lag in de zonneglans, Waar duizenden bijen hun zomerlied zoemden Op weg naar de diepblauwe hemeltrans. 't Was een klein paradijsje, ons landje aan de zee, Al kon er de storm ons soms tarten, Al droeg er een ieder een kruis met zich mee, We konden toen dragen de smarten Maar, de zon ging ter kimme, de duisternis kwam, Verloren ging toen onze gaarde, Ze lag stil terneer, geslagen en lam, Getrapt in hel slijk van deez' aarde Maar nu is herrezen de zon weer vol glorie Opnieuw in het Oosten in goudgele gloed, Nu klinkt er opnieuw weer een lied van victorie, Flet lied van de vrijheid, van blijheid en moed. Bazuinen weerklinken met vrolijk geschal, Een feest is het weer in de harten, En al wat geknakt en gebroken is zal Voor altoos vergeten de smartencl. V. Voorts werd verslag uitgebracht omtrent de stand der zaken. De commissie tot nazien der rekening stelde voor deze goed le keuren. Het aftredend bestuurslid J. A. van Niauwenhuijzen werd her kozen met op 1 na alg. stem men, evenals het aftr. lid van de raad van toezicht, de heer Joh. Deurloo. In de commissie 1949 werd de heer M. A. Jansen benoemd. SCHERPENISSE Het echtpaar Tichem—van Geet herdacht Dinsdag 3 Mei jl. de dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Deze dag is niet ongemerkt voorbijgegaan. Ook dit jaar werd wederom de stille tocht naar het graf van C. v. d. Werf gemaakt om aldaar de gevallenen te gedenken. Familieleden en belangstellen den legden bloemen op het graf. Vati vele huizen wapperde de vlag halfstok. Schoolartsendienst. De schoolkinderen in de ge meente Scherpenisse werden onderzocht door de schoolarts, zulks in verband met de alge mene t.b.c.bestrijding. De uit slag in deze gemeente is zeer gunstig. Groenvoerdrogerij. De Groenvoerdrogerij te Scher penisse heeft Maandag 2 MeijI haar werkzaamheden voor dit seizoen van de oogst 1949 weer hervat. Het eerste gras werd aangevoerd door de landbouwer J. Stoutjesdijk uit Stavenisse. Dejaativoer van gras is readsvan dien aard, dat de drogerij met drie ploegen dag en nacht moet werken. ONS FEUILLETON geloof zowaar, betuigde Sco- )ell, dat jij de zaak veel politie let' behandelen zult, dan Geoll elve. Js weet net zo veel van tlles af, als hij, en je beat toch weer wat ouder en bezadig- ler en beschaafder, wat je alles de omgang met je nieuwe lom te pas zal komen. Je kunt 'anmiddag je bagage vast naar aston brengen, dan zullen wij vroeg dineren. Nu heb ik be- 'oofd, nog even Mrs St Vincent gaan opzoeken, dus moet ik verzoeken iets voor mij te loen; Ik ben van plan, van- ivond naar Parijs te gaan, om sr de echie Geoff te zoekgn. Toen ze weer samen op de flat waren, haalde Scobell een rol- n let je banknoten te voorschijn n lelde zorgvuldig uit: vijf bil jetten van tien en vijf van vijf sp pond. zei lbi sr Naar het Engels Nu moeten we even de finan ciële zaken regelen, beste jon gen. Hier zijn de vijftig pond, die ik je beloofde, en dan krijg je er nog twee honderd als je teruggaat. Neen, wees nu niet eigenwijs en sla die af, want dan zou ik heel boos zijn en misschienhem schertsend met de vinger dreigend, zou ik je dan in het geheel niet laten gaan. En [lier zijn vijf vijf-ponds biljetten van de lopende uitga ven; die je nog niet zullen mee vallen. En nu wilde ik je vragen wat voor mij te doenik had zo graag dat je die oude zwarte koffer mee nam naar Victoria slation en dat je 'm daar zo lang liet staan tot ik 'm van avond dan wel aanhaal als ik met de boottrein ga. Het is zo lastig voor mij om 'm mee te nemen en jij hebt toch heel wat ST. MAARTENSDIJK Alhier werd in hotel „Hof van Holland" ten overstaan van nots. Blindenbach, de woning van wijlen mevr. I. Vermeulen, aan de Molendijk en de woning van wijlen mevr. Breure, aan de Oudestraal, in het openbaar verkocht. De eerstgenoemde woning werd gekocht door de heer J. Nelisse voor de som van f 7120 en de tweede voor f 2800 aan de heer P. Polder man. Koninginnedag te St. Maartensdijk Het is feest geweest te St. Maar tensdijk op 30 April. Hieraan namen deel de Ruiter vereni gingen „Prinses Maria Ghristina" en „Eendrachtruiters", de voet balvereniging „Smerdiek" en „Lepelstraatse boys". Met de muziekvereniging „Met vereende krachten" aan het hoofd en het besluur der Oranje vereniging en de andere deel nemers, trok men naar het sportterrein, waar burgemeester D. G. Bouwense een toespraak hield, waarbij hij herinnerde dat de Koningin onder meer de titel voert van Vrouwe van St. Maartensdijk. De Koningin leeft in de harten van de be volking van St. Maartensdijk zeide spreker. Aan liet slot van zijn rede begroette de burgemeester de van elders gekometien, waarna de voorzitter der Oranjevereni ging de heer G G. Hage de burgemeester en de opgekomen verenigingen toesprak. Door de ruiterverenigingen wer- den springdemonstraties gege- bagage en Victoria-sfation is maar een halve kilometer hier vandaan. Er zitten heel wat kleren van Geoff in waar hij zich dan maar mee moet tevre den stellen, tot ik weer met hem in Londen ben. Met het grootste genoegen, zei Roger gul. Ik hoopte alleen maar dat het een wat belangrijker opdracht zou zijn. Dank je! Precies om zes uur zullen we elkaar hier ontmoe ten. Zorg, dat je niet te laat bent. En Scobell spoedde zich naar Mrs St Vincent, terwijl hij het verder aan Roger en Hobson overliet om met behulp van de portier de bagage beneden te halen Roger bereikte Victoria- Station om half vijf en nadat hij tegen de man van de taxi had gezegd, dat hij wachten zou riep hij een kruier die zorgen moest dat de ouderwetse kolïer maar zo lang op het goederen- bureau zou staan, tot hij die avond daar.gehaald werd. Zo wel de kruier, als de klerk op het bureau, klaagden dat het ven, waarna de voetballers 'de aandacht vroegen, „Smerdiek" won van Lepelstraat met 52. Hierna trok men naar het dorp waarna „Met vereen de kt achten" een concert gaf op de muziek tent. In de verschillende café's heerste een gezellige drukle, overal werd gedanst. St. Maartensdijk. Zondag hield de vereniging van postduiven- houders „De Zwaluw" alhier een wedvlucht uit Quivrain, waarvan de uitslag luidtG. v. d. Have 1 en 5, P. v. Driel 2, G. Linthoud 3, J. Janse 4, M. Wielaard 6, J. v. d. Hoek 7, 8 en 32. J. Klippel 9 en 21, A. Zwagemaker 10, 12, 23 en 31, W. Priem 11 en 22, P. v. Beveren 13, L. Priem 14, 29, 39 en 40, A. L. v. d Rhee, 15, 25, 26 en 34, A. v. Gorsel '16, A. v. d. Werf 17, G. An- driesse 18 en 24, W. Nelisse 19 en 27, J. Bazen 20, A. Franke 28 en 39, P. Koopman 30, Iz. v. d. Werf 35, L, Heijboer 36, Gebr. Priem 37 en 38. OUD VOSSEMEER Zaterdagavond maakte de Mu ziekvereniging een muzikale rondwandelirigdoor de gemeente bij gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin. Verdere festiviteiten hadden niet plaats. Voor het te Oisterwijk afge legd schriftelijk examen ge meente-administratie I is ge slaagd de heer M. A. van Poort vliet alhier. Dezer dagen werd aanbesteed het bouwen van enige duikers en, bergplaatsen. Het werk werd gegund aan de laagste inschrij ver, de heer Jae. Vos te Tholen, voor de som van f 4060.38. Afhalen bonkaarten 909. Poortvliet Maandag 9 Mei laatste dag. Oud Vossemeer Dinsdag 10 Mei laatste dag. St. Annaland Woensdag 11 Mei. St. Maartensdijk Donderdag 12 Mei. Scherpenisse Vrijdag '13 Mei. Er heerst meer optimisme in zake de onderhandelingen met de Republiek. Dr. van Royen, de voorzitter van de Nederlandse delegatie verklaarde dat na hetgeen hem ter kennis was gekomen over de resultaten van het bezoek van de leider dei- republikeinse delegalie Moh. Roem en andere leiders aan Banka waar de Sultan van Djocja reeds verblijf houdt, hij hoopvol is dat in de komende dagen het begin van het aceoord zal worden gevonden in het ka der van het doel der voorberei dende conferentie. De laatste berichten melden dat Natsir is afgetreden als adviseur van de republikeinse delegatie, hetgeen men als een gunstig teken beschouwt daar Natsir een tegenstander is van een compromis. Het is te hopen dat men tot ding zo schandelijk zwaar was, maar Roger wist ze door een flinke fooi zo zeer tevreden (e sfellen, dat de kruier hem zelfs volgde naar de taxi en het por tier voor hem openhield. Even over half vijf vtas Roger dan ook weer op de flat en Scobell kwam nu ook thuis. Mrs St. Vincent zendt je haar vriendelijke groeten en hoopt dat zij je weer zal zien, als je terugkomt. Gedurende het uur dat nu nog volgde, gaf hij R.oger tal van nutlige wenken en besloot met te zeggen: Ik geloof dat het best lukken zal. En nu gaan we dineren, al is het dan ook nog heel vroeg. Na afloop van de maaltijd bracht hij de jonge man naar Euston eti nam daar hartelijk afscheid van hem, terwijl hij hem tot op het laatst nog moed en zelfver- t rouwen insprak en ook de waarschuwing liet horen. Je moet mij niet schrijven, dan behalve wanneer dit volstrekt noodzakelijk mocht wezen: liet is altijd maar beier, niets op elkaar komt. De lange lijsten van gesneuvelde Nederlandse militairen doen ieder.verlangen dat de oorlogshandelingen in Indonesië een einde nemen. VERVOLG BufiËNUtNO^AtHi verklaart, dat het land opnieuw de wegen der legaliteit moet bewandelen en de tegenwoordige toestand niet kan voortduren. „De regering en het parlement zullen hun verantwoordelijkheid dienen op te nemen. De koning wil hiervan de ver antwoordelijkheid dragen en zich uitsluitend laten leiden door de hogere belangen van het vaderland, waaraanonze dynaslie onherroepelijk haar beste dien sten heelt gewijd". „Thans leeft het land in afwachting van de eerstkomende parlementsverkiezingen. De na tionale en internationale toestand doet zeer ernstige problemen rijzen, diegeen verband houden met de koningskwestie, en die de aandacht van de kiezers kunnen opeisen. Eens te meer stel ik er prijs op te verzekeren dat de koning boven de parijen staat en geenszins de inzet van de kiesstrijd mag worden. In Ghina rukken de communis tische troepen snel voort. Deze week hebben zij de stad Hangs- tjou bezet, terwijl de laatste krijgsverrichtingen de commu nisten 80.000 krijgsgevangenen maakten. Ongeveer 100 K.M. van Sjanghai woedt een grote slag, waarbij de communisten trachten door te stoten naar Sjanghai Woensdag zijn overal in ons land de gevallenen herdacht. Te den Haag is in de Ridder zaal de nationale herdenking gehouden, waar de voorzitter der Eerste Kamer prof. Kranen burg een welkomstwoord sprak. Daarna voerde rector J. Th. M. Kraakman het woord waarin hij o.m. wees op de „dankschuld", welke wij naar beste vermogen moeten vervullen. Maar al te dikwijls vergeten wij hoe ge wond en gehavend ons volk is geworden, vergeten wedeleeg- gevallen plaatsen van hen, die niet terugkeerden, vergeten wij de weduwe, de ouders die 'n kind, de kinderen die een vader missen. Het nieuwe Nederland, waaraan wij onder vallen en opstaan werken, zal ook geta xeerd worden naar de wijze, waarop het zijn dankbaarheid betaalt Hierna hield minister-president dr. Drees een rede. Voorts hadden overal in de lande nog herdenkingen plaats. Tijdens de te Raarn gehouden plechtige herdenking was het Koningin Juliana die een krans met witle bloemen legde bij het monument voor de gevallenen, op het stationsplein aldaar. Prinses Wiihelmina nam weder om deel aan de herdenkings- toeht te Apeldoorn. papier te zetten. Je weet nooit hoe dat soms in verkeerde han den komt. Ik zal je ook niet schrijven, oischoon je begrijpt, hoe zeer ik toch belang stel in je wedervaren. Natuurlijk zal ik vol verlangen uitzien op je terugkeer beste Geoff, want je neemt een grote plaats in, in mijn hart Hoor, daar gaat de fluit. Vaar wel beste jongen, God Zegen je! Roger drukte hem de hand én weg reed do trein, terwijl Seo- beli hem stond na te wuiven. Het had niet beier kunnen lo pen, mompelde die in zichzelf, keerde zich op de hielen om en stak een verse sigaar op. (wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 3