>■«- -' Uittreksel Vergroot Nederland. le Kwartaal '49 DE CORRECTIES Zitting van de Tuchtrechter voor de prijzen MobiJöi!; Wij publiceren hier nogm i als een 4-tal foto'svan de voor naamste voorvallen in ons kleii e stadje gedur nde het eerste kwartaal 1949. In de eerste plaats dan de nieuwe aanwinst voor onze kleuters. Wij zien hen hier bezig in hun eigen schooltje in het Kaaibosje, onder de goede leiding van de Dames Ketelaars en Burgers. Ten tweede nog een afdruk van onze gerestaureerde to ren der Grote Kerk, die in dit kwartaal werkelijk een sieraad der Gemeente is geworden. Verder zij nogmaals gepu bliceerd de keurige zaak van C. Duine Zonen, gelegen aan de Eendrachtsweg, die dit kwartaal 25 jaar bestond, terwijl tegelijkertijd de 25 jarige echtvereniging werd ge vierd. Tenslotte dan nog de foto van de schitterende aanwinst derN.V. Oester maatschappij Bona Fides, die onder de eminente leiding van haar Direc teur de Heer J. H. Bal dit kwartaal een prachtig kantoor met daaronder een keurig ingerichte pakloods opende. Het gebouw is uitgevoerd in Noorse stijl en is dusdanig geplaatst dat er vanuit het kantoor een goed over zicht is op het werk dat in de aan de voet gelegen oesterputten geschiedt. Het interieur op de bovenverdieping van het gebouw is modern ingericht en vormt de zetel der Dirictie. II VOORLICHTINGSBUREAU [PV VAN OEN V0EDINGSRAA0___ Melk in de keuken :n grote vooruitgang bij de edselvoorziening van hetvorig ar is wel, dat nu de melk vrij lin voldoende hoeveelheid ver- ijgbaar is. Daardoor wordt il niet alleen gemakkelijker n de maaltijden afwisselend maken, het kan ook onze leding opeen hoger peil bren- n. Want melk is een bijzon- ir goed voedingsmiddel, dat ij wel alle voedingsstoffen he il, die wij nodig hebben. Dat ijkt reeds uit het feit, dat jonge iideren en dieren een tijdlang (sluitend van melk leven, elk bevat veel kalk- en andere uiten, benevens vet en - wat iel belangrijk is - de bouwstof wit. In dl melk (of karne- elk) is ongeveer evenveel ei- it aanwezig als in 100 g vlees 10 g schoongemaakte vis, 100 peulvruchten ot H/2 ei. En in irgelijking met deze voedings- iddelen is melk een vrij goed- ope eiwitbron. (Karnemelk, dat eliswaar het vet van de melk list, maar evenveel eiwit be lt, is nog goedkoper) ooral nu de meeste eiwitrijke ivensmiddelen nog maar in be- erkte male verkrijgbaar zijn, an melk onze voeding volledi- er maken. Dat kan in de vorm an een bord pap of een portie la ot pudding toe, maar ook, lelk te verwerken in soep, saus f stamppot. Dat laatste geeft ovendien nog het voordeel, dat et bet gerecht zachter van maak en smeuïger van sub- tantie maak. ten beker melk bij de boter ham is niet alleen voor kinde- ren, maar ook voor volwassenen een prachtige aanvulling .(0 a. omdat het melkeiwit het eiwit uitde tarwe waardevoller maakt) houdt er toch wel streng de hand aati, dal melk, die niet gepasteuriseerd of gesteriliseerd is, nooit ongekookt gebruikt wordt? Aanbranden is meestal te voor komen, door een pan met een dikke bodem te nemen, deze voor bet gebruik om te spoeltn en er nooit iets anders dan melk in te koken. Recept vcor vier personen: Aardappelsoep met melk l'/i liter water (of bouillon), 1 liter melk, 3 kg aardappelen, '2 kg uien of prei, wat boter, mar garine of vet, verse selderij of peterselie, zout, peper, foelie naar smaak. De melk en bet waler of de bouillon vermengen. De aard appelen schillen, wassen en in stukjes snijden. De uien of prei schoonmaken, klein snijden en in wat boler, margarine of vet met de foelie gedurende 5 mi nuten smoren, De aardappelen wat zout en een deel van bet water met de melk hieraan toe voegen. Dit alles tezamen gaar koken. Dan de aardappelen fijn maken en ook de rest van het vocht er bij doen. De soep nog ongeveer een kwartier door koken en tot slot afmaken met fijngehakte peterselie of selderij en wat peper. In practish alle soepen kan men melk verwerken. In hel Staatsblad is gepubliceerd hel Koninklijk Besluit, houdende voorlopige voorzieningen in verband met de toevoeging van enig Duits gebied aan bet grond gebied van bet Rijk, ter correc tie van de Oostelijke grens daarvan. De toevoeging is Zaterdagmorgen, 0 uur ingegaan Het besluit, dat door alle minis ters is gecontrasigneerd, bestaat uit 0 hoofdstukken en til arti kelen. Het is officieel getiteld: „Gienscorrectiebesluit 1949". 70 km2 is aan ons land toege voegd, terwijl de p.l.m, 10.000 inwoners Nederlanders kunnen worden. Voor het gedeelte van het bij het Rijk gevoegde gebied gele gen ten Zuid-Oosten van de gemeente Zevenaar, wordt inge steld het drostambt Ellen. Voor bet gedeelte gelegen ten Oosten van de gemeenten Nieuwstadt en Sittard, wordt ingesteld 't drostambt Tüddern N.V. voor de toepassing van wettelijke voorschriften worden beide gebieden geacht een Nederlandse gemeente te vormen. Onder de volgende gemeenten doen zich correcties voor: Beerta Bellingwolde, Vlagtwedde, Dene kamp, Losser, Eibergen, Dinx- perloo, Millingen, Ubbergen, Ottersum, Bergen, Arcen en Velden, Ubach over Worms, Eijgelsboven, lverkrade Vaals. Waar omtrent de bij het Rijk te voegen gebieden weinig betrouw bare gegevens voorhanden zijn en overigens de situatie, zoals deze na de overgang zat ont slaan, niet volledig was te over zien, moesten aan de minister met betrekking tot te geven voorschriften voor bet nieuwe gebied zeer grote bevoegdheden, welke hem tot onmiddellijk ingrijpen in staat stellen, wor den toegekend. Het scheen met bet oog op eventuele onvoor ziene omstandigheden gewenst ook de landdrosten met grole bevoegdheden toe te rusten, Ter voorkoming van ongewen ste manipulaties kan het ver keer tussen bet bij 't Rijk te voegen gebied en 't oorspron kelijke grondgebied des Rijks niet terstond vrijgelaten worden Intussen zal een spoedige ont heffing van de aldus ontstane toestand van isolering bevor derd worden. Wanneer men de lijst van de grenscorrecties overziet, kan men constateren dat er heel wat kleine brokjes bij zijn, welke uitsluitend betekenis heb ben voor het verkrijgen van douane-technische of water- staatskundige verbeteringen. De meeste van de lapjes grond zijn onbewoond en soms is hetzelis L. C. d. J. te Tholen had advo caat te duur verkocht. Verdachte zeide dat zijn leverancier hem te duur bad verkocht, hetgeen hij kon bewijzen. Ilij kwam er met een waarschuwing af. L. J. v. D. te Stavenisse had te veel voor verfwerk gerekend. Deze zaak werd aangehouden voor nader onderzoek. J. C. G. te Stavenisse bad oude jenever en bier te duur verkocht. Hij kreeg hiervoor een boete van resp. 1 100 en f 250. J. C. T. te Stavenisse bad voor verf te veel gerekend. Verdachte had zijn vakblad niet goed bijgehouden en wist niet dat de winstmarge veranderd was. Hij kreeg een boete van f 60. Nu kwamen de hotel- en café houders. Ilen was ten laste gelegd dat zij oude jenever, brandewijn en flesjes bier te duur hadden verkocht. J. C. M. te Sl. Maartensdijk niet meer dan een weggetje, dat aan Nederland wordt toe gevoegd. Dan zijn er enkele stroken met zeer weinig inwoners. Iets belangrijker wordt een Duitse bebouwing grenzend aan Dinxperlo met 350 personen. De belangrijkste toevoegingen zijn echter ongetwijfeld die bij Zevenaar waar de grensinham van Ellen ter grootte van 19.54 vierk. km. met ongeveer 3500 Duitsers aan Nederland wordt toegevoegd en die van de z.g. „Hals van Sitlard" groot 41.34 vierk. km. met p.l.m. 5000 in woners. In beide gevallen zal ook verbeteringen van verkeers technische aard mogelijk worden. kreeg boeten resp: van f 150 en f 000. P. T. te Scherpenisse kreeg een waarschuwing. J. B. te St. Maarlensdijk kreeg 3 X f 10 boete. A. J. E. te Tholen kreeg 2 X f 200 boete. C. D. 11 te Scherpenisse kreeg boeten van resp. f 300 en f 100. A. G. te St. Maartensdijk kreeg boeten van f 45, f 35 en f 30. H. S. te Tholen had voor het nazien van een naaimachine te veel gerekend. Hij kreeg een waarschuwing. De zaak tegen M. G. v. D. te Oud Vossemeer werd aange houden voor nader onderzoek. Bij verstek werden veroordeeld J. W. te St. Annaland kreeg omdat bij geen prijsaanduiding op zijn artikelen had aange bracht een boete van f 15. A. W. te St. Philipsland bad op Maandag 25 April 1949 te Tholen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1