Kan de veestapel T.B.C. vrij worden gemaakt Indonesië w Driespel-orgels te koop Minister Stikker deelt de Eerste Kamer mede dat indien het wets-ontwerp be treffende de grenscorrecties wordt ver worpen de regering zich genoodzaakt ziet af te treden. Burgerlijke Stand Firma J. M. C. Pot i Zo 10 „Z Het echtpaar M. Rogge ba nd- tiej Schot alhier hoopt het voor recht te hebben Vrijdag 29de zer zijn 40-jarig huwelijksfeest ie mogen vieren J. SPAAN f In de ouderdom van 69 jaar overleed plotseling te den Haag de heer J. Spaan, oud directeur van het P.T.T. kantoor te Oreda. Voordien was de overledene ïllfdirecteur van het P.T.T.kautoor alhier. De heer C. G. Harlog te Scherpenisse is in de vergade ring van aandeelhouders der N. V. Waterleidingmij. Tholen als lid van de raad van Delieerdier Mij. benoemd. Donderdagmiddag werd in de zaal van Mej. Hoek door de afdeling „Mobiva" „Mobiele Vakdienst" van de N.V. Zeelan- dia" II. J. Doeleman te Zierikzee een tentoonstelling gehouden voor de bakkers van het eiland Tholen. De leider de heer J. Fentaine opende deze bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom en zeide dat de Mobiva zich geheel in diensl stelt van de bakkerij, zij biedt 100% service en is een inlichtingendienst, die inlichtingen verstrekt op alle gebied wat de bakkerij betreft. Zij geeft zowel inlichtingen wat betreft een recept als voor de indeling van een nieuw te bou wen bakkerij. De bedoeling is dus om het contact tussen Zeelaudia en bakkerij nauwer aan te halen. Half Februari is men begonnen met een auto het land rond te trekken en tot op heden is dit een groot sue- cës geworden en met dit werk meende men een steentje bij le dragen voor de vakontwikke ling. In de zaal waren te zien werk tafels, vitrines met grondstoffen, verpakking, vakboeken, essences enz. Showcards waarop te zien waren verschillende grafieken, indelingen voor effecliel werken de bakkerijen enz. Naast dit alles werd er ook nog gedemonstreerd. Zo liet de proefbakker J. Rotte zien wat er gedaan kan worden met het nieuwe artikel „Paletta" een Pectine product en de heer L Smit besprak de brood-, beschuit en koekbakkerij.| De heer Smit die jaren lang jury lid is keurde ook verschillende broden die door bakkers waren meege bracht, Het was voor de bakkers een leerzame middag. Voor de Gemeenteraadsver kiezingen zijn door Gemeente belang de volgende catididalen gesield M. Berrevoets, A. F. Goede- mondt, A. J. Wagemaker, M. v. d. Sande, M. G. v. d. Stel J. E. v. Gorsel, C. B. Kodde, J. Stoutjesdijk, M. W. de Korte. L. D. A. Looijsen. De voorlopige candidatenlijst der S.G.P. is als volgt C. v. d. Berge, A. de Heer, G. A. de Hond, Abr. Kot, Jobs. W. Quist, F. Bout Az., A. Kot, W. Moerdijk, A. J. v. d. Berge, C. v. d. Jagt, M. L. Lindhout, A. J. v. d. Weele, L. de Jong, Joh. Boogerl. Gerril Meerman viug Maan dag jl. een postduif op die uit geput was. Hij verzorgde de duif, die des avonds weerreis vaardig was. Met een briefje aan zijn poot gebonden werd liet diertje de vrijheid hergeven Vanmorgen kreeg üerrit Meer man een briefkaart van de eige naar van de duif uit Rotterdam die de jor.gen dankte voor de goede zorgen aan zijn duif be steed. Het echtpaar P. van de Berg- Augustijn alhier hoopt Zaterdag 23 April a.s. zijn25-jarigeecht vereniging te vieren. Gisteravond hielden de Tlioöise Jeugdverenigingen een Paaswijdingsdienst in de con certzaal van Mw Hoek. Ds Aal- bers uit Viissingen ging voor, werkte de liturgie af en sprak over „Ik weet dat mijn Verlos ser leeft" De gehouden collecte bracht ruim i 30 op. SCHERPENISSE De heer Joh.j Bijnagte alhier is benoemd tot lijdelijk op zichter bij het Waterschap De Regge, met standplaats Almel STAVENISSE Door de firma M. Boomsluiter en Zn te Stavenisse is een nieuwe motorboot aangekocht en in de vaart gebracht voor de onderhouding van de passa- giersdienst tussen het eiland Tholen, Schouwen en Duive- land. De boot is modern inge richt en heeft een krachtige motor van 70 pk. De nieuwe boot biedt plaats aan 80 personen terwijl zo nodig een auto kan vervoerd worden. Met ingang van Mei a.s. zal er een nieuwe dienstregeling ingevoerd worden. Br. no. 1387 bureau v. d. blad ST. ANNALAND. Ondergrote belangstelling mocht 19 dezer het echtpaar A. de Jonge-Geiuk zijn diamanten bruiloft vieren. Onder leiding van burge meester F. M. Boogaard is ten raadbuize alhier een bijeen komst gehouden tot oprichting van een groep van de nationale reserve. Na de gegeven toelich- van de burgemeester gaven zich een 8-tal personen als lid op. OUD VOSSEMEER Van de eerste tweejarige Alge- meene Landbouwcursus alhier isde eindlesgehouden. De lessen werden gegeven door de heren Oudesluijs en de Rijke. Bij de eindles waren voorts aanwezig de landbouwconsulent,de Com missie van Toezicht, de wet houders en andere genodigden. Na behandeling van enkele vraagstukken ontvingen F. G. v. d. Zande, L. Istha, C. Paape, J. Aarnoudse, A. Aarnoudse, R. Aarnoudse, Joh. Aarnoudse, D. J. Polderman, P. Tholenaars, Jac. A. van Dienst, Jh. Isthaen A. Aarnoudse Az. het eind diploma. De oudste leerling F. G. v. d. Zande bracht namens cursisten deleraren dank voor de nuttige en op aangename wijze gegeven lessen. Mej Willy van Poortvliet le Oud-Vossemeer slaagde dezer dagen bij het te Oudenbosch gehouden examen voor liet dip loma Stenografie (130 Igr. per min.) ST. PHILIPSLAND. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezing alhier werden voor dj lijst Gemeentebelang candi- daat gesteld: 1 P. Mol, (aftr.) 2 L. Quist (aftr.) 3 J. Verweijs. (aftr.) 4 M. de Engelsman (altr) 5 G. Hooglander Pzd.OJ. Neele Azn., 7 J. NeeleJzn.,8 M.Rijn- goudt. De heer G. Bossers alhier had het ongeluk bij het uitladen van biggen een zodanige val ie maken dat hij zijn been brak. Dr. Menger, die spoedig ter plaatse was liet na de eerste hulp te hebben verleend het slachtoffer vervoeren naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Roxy Theater „Brief van een onbekende vrouw' brengt U de jonge talentvolle artiste Joan Fontaine, Academy Award-winnares uit „Argwaan" die U drie periodes geeft uit het leven van een vrouw. Op vijftienjarige leeftijd werd ze verliefd; toen ze achttien was ontmoette zij „hem" weer en als rijpe vrouw van de wereld van 29 jaar komt ze voor de derde maal met „hein" in con tact. Het is een dramatisch ver haal van een grote liefde die haar tot een ware lijdensweg werd. Haar tegenspeler is de talentvolle Franse acteur Louis Jordan. Tezamen brengen zij Stefan Zweig's mooiste verhaal tot nieuw leven. Voor die filmliefhebbers die gaarne een film zien met inhoud kunnen wij deze film warm aan bevelen. Dit dreigement had tengevolge dat het wetsontwerp is aangenomen, daar tal van leden van onze Senaat nu hun stem aan dit wetsontwerp gaven De vraag, in hoeverre de vee stapel in ons land t.b.c. vrij kan worden gemaakt, heeft de Heer L. P. de Vries, Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst doormiddel van een radiopraatje dat hij op Maandag 11 April jl. voor de zender Hilversum I heefl gehouden, beantwoord met de aandacht te vestigen op het geen er in ons land op het ge bied van de t.b.c. bestrijding reeds is bereikt en op de maat regelen, welke ten aanzien hier van nog zullen worden genomen Het kernpunt van de bestrijding aldus de lieerde Vries, vormen welde Provinciale Gezondheids diensten voor Vee, welke als taak is opgelegd, leiding te ge ven aan de bestrijding van de tuberculose. Op het ogenblik is in 9 provincies het lidmaat schap van de Gezondheidsdien sten voor alle rundveehouders verplicht gesteld, lerwijl in de komende maanden nog enkele provincies zullen volgen. Dan zullen alle runderen, welke bij de veehouders in de bedrijven aanwezig zijn, op tuberculose moeten worden onderzocht, het geen inhoudt dat de runderen gedurende de staltijd, getuber- culineerd worden, Door het toe passen van tuberculinatie kan worden vastgesteld, welke dieren door tuberculose zijn geïnfec teerd. Het succes hiervan zal echter geheel afhankelijk zijn van de medewerking der veehouders Zij immers zullen er naar moe ien streven, alle positief reage rende dieren, welke op hun be drijven worden aangetiofien, streng gescheiden te houden van de t.b.c. vrije dieren. In Denemarken, waar de tubercu- loze onder het rundvee zich eveneens in hevige male deed gevoelen, heeft meu, door een strikte scheiding van de t.b.c. vrije en de reagerende dieren in acht te nemen, opmerkelijke successen geboekt. Na verloop van tijd werden dan de rea geerders verkocht en vervangen door de in die tijd zelf aange- fokte dieren. Ook hij de aan koop van vee werd er op toe gezien, dat het inderdaad van t.b c. vrije bedrijven kwam of dat men in ieder geval een koe kocht met een geldige verklaring dat zij t.b.c. vrij was en dat zij op geen enkele wijze met andere niet t.b.c. vrije, in contact was geweest. Het is een verheugend verschijnsel, dat ook in ons land steeds meer wordt ingezien, dat dit de hesle methode is om uit de tuberculose te geraken. Vooral de zelffokkers en zij, die in hoofdzaak zelf fokken, zullen het voorbeeld van hun Deense collega's moeten volgen. Zij zullen wel iets grotere moeilijk heden hebben te overwinnen. Men denke alleen maar aan de stalbouw, welke een isolatie veelal niet mogelijk maakt. Er zal echter, daar voor ieder bedrijf een apart plan op te maken, in deze richting veel kunnen worden bereikt. Indien blijk wordt gegeven van een ernstig streven in deze zin, dan bestaat zelfs de mogelijkheid tot het verlenen van enige finan ciële steun. Hoewel de tuberculinatie in sommige streken niet de gewen ste resultaten heeft opgeleverd een en ander als gevolg van een verkeerde toepassing, geeft de tuberculinatie, welke volgens de huidige voorschriften wordt uitgevoerd, vrijwel alle dieren, aan, welke door tuberculose zijn geïnfecteerd Althans, als men er zich aan houdt, dat de tuberculinatie minstens zes weken na een voorgaande verricht wordt en men er rekening mee houdt, dat op hogere leeftijd een andere infectie wel eens geen aanleiding meer geeft tot reactie. De lieer de Vries gaf tenslotte het schema aan,dat voor de tuber- culoze bestrijding gevolg moet worden, hetgeen op het volgende neerkomt Nauwgezette tuberculinatie. Zo mogelijk reageerders opiuimen en vervangen door zelfgefokle dieren. Indien dit niet mogelijk is, dan scheiding tussen de rea gerende en de andere dieren. Klinisch onderzoek met sputum onderzoek teneinde liet ver spreiden van smetstof zo beperkt mogelijk te doen zijn en vooral ook in het belang der kinderen van het boerengezin. Vertrouw geen enkele reageer- der. Met alleen klinisch onder zoek kunnen wij wel iets, docli te weinig bereiken. Elke rea- geerder kan elke dag open lijder worden en vele open lijders vindt men pas na herhaald on derzoek. Daarom Veehouders schenkt alle aandacht aan Uw reageerders. Denk aan de t.b.c. vrije opfok. Afhalen bonkaarten 909 Poortvliet Maandag 25 April. Oud Vossemeer Dinsdag 26 April. St.Annaland Woensdag27April. St. Maartensdijk Donderdag 28 April. Stavenisse Vrijdag 29 April. Regeling postdienst op 30 April a.s., de verjaardag van H. M. de Koningin Het postkantoor te Tholen,als mede de hulpposlkantoren op het eiland, worden om 10 uur gesloten voor alle post-, tele graaf- en telefoonzaken. Wat de postdienst betreft zijn de kantoren (tot 10 uur) slechts opeu voor zegelverkoop, aange tekende stukken, postpakketten, spaarbank, rijksverzekerings bank, telegrafische postwissels, stortingen giro met spoedbe- hatideling of spoedbericht en chéques met spoedbehandeling of telegrafische machtiging lot uitbetaling. Dus gesloten voor gewone postwissels, stortingen, cheques, quitanties en belasting betalingen. Na 10 uur is de telefoon ook gesloten voor abonné's, behalve uiteraard op de doorverbin dingen. Er wordt 1 bestelling uitgevoerd. Afhalen busrecht tot 10 uur. Verzending van post zal op die dag niet plaats hebben. GEM. THOLEN van 15—22 April. Gehuwd: Joop Roetert 21 j. en Helena Goedegebuure 21 j. David Pollie 26 j. eu Paulina Pieterneila van der Jagt 23 j. Nederland srelt 2 voorwaarden. In de bijeenkomst die de Neder landse en Republikeinse dele gaties Donderdag onder auspi ciën van de UNCI te Batavia hielden, heeft dr. Van Royen verklaard„De Nederlandse regering is bereid' in te stem men met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djocja, mits 'n bindende ver klaring verkregen wordt over beide andere onderwerpen, na melijk, dat de Republikeinse regering de gewapende aanhan gers zal bevelen de guetilla te staken en samen te werken bij 't herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat overeen stemming bereikt wordt betref fende de tijd en de voorwaarden voor de Ronde Tafelconferentie le Den Haag." Hij zeide, dat de Nederlandse delegatie krach tige pogingen heelt gedaan om in details te antwoorden op de putilen, die Zaterdag naar voren zijn gebracht door de Republi keinse delegatie. Hoewel het Nederlandse ant woord nog niet volledig was, zo zeide hij, was het toch vol lediger dan hij verwacht had dat op dit ogenblik mogelijk zou zijn. Jammer dat van Amerikaanse zijde weer getwijfeld wordt aan de eerlijkheid van onze rege ring bij de te voeren onderhan delingen. Dll zal de onderhan delaars van Republikeinse zijde weer stijven in hun haistarrige pogingen om de onderhandelin gen moeilijker te maken. De vroegere kringleider der n.s.b. te Zierikzee hield er een geheime bergplaats op na. Vorige week ontdekte men in een achterkamer van het pand dat thans in gebruik is als kan toor van de Cenlrale dienst voor Noord Zeeland, een geheime bergplaats, waarin ir Heken een aantal dossiers, boeken, een radio, linnengoed, gordijn- en japonstoften, drie portretten van wijlen Hitier,een n s.b.-uniform perzische tapijten, henevens koperwerk en veel brieven ver borgen had. worden U gaarne geleverd door Veestapel vergiftigd Door een noodlottige vergissing men had n.l. denkend dat het kalvermeel was, loodarsenaat in het veevoeder gedaan is de zer dagen bij de landbouwer J. van Os te Mariaheide (N.Br.) de gehele veestapel omgekomen. Zeven koeien, waaronder zelfs stamboekvee en een kalf zijn hierdoor omgekomen. .Bij de be vrijding in 1944 zag deze land bouwer zijn gehele have en goed in vlammen opgaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 3