•1 Publicatiën iersekse en thoolse courant Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE Candidaatstelling PLAATSELIJK NIEUWS No. 15 Vrijdag, 15 April 1949 Twee en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat 1 Telefoon 16 Postrekening 1043 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland voor de gemeenteraad te burgemeester van Tholen irengt het volgende ter open iare kennis. )p Dinsdag 10 Mei aanstaande ;al plaats hebben de candidaat- ielling voor de gemeenteraad. )p die dag kunnen, van des «oormiddags negen uur tot des lamiduags vijf uur, bij de bur gemeester ter secretarie der gemeente worden ingeleverd lijsten van candidaten, ils bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten lioogste 10 candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet wor- len ondertekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op bet jgenblik der inlevering, kiezers ïijn voor de gemeenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moeten, met ver melding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten ge plaatst worden in de volgorde waarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt ge geven. ndien de candidaat is een ge duwde vrouw ol weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candi daat mogen de voorletters gehee ol len dele door de voorname worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer jdan één lijst. Bij de lijst moet worden over gelegd descbriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat, dat, hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het rijk in Europa be vindt, kan de hierbedoelde ver klaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officiële formulier gebonden. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door een kiezer. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt eeft bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hierboven ver meld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der candi daatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handte keningen van personen die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maan den of ene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet be voegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die in levering bestemde lijst, als be doeld hij artikel 35, heeft onder tekend. Tholen 12 April 1949. s Loflied op de groente Bij een goede voeding behoor! elke dag, behalve aardappelen, jus of vet, en vlees, vis of ei (of een ander eiwitrijk gerecht) ook een porlie, liefst verse, groente. Groente bestaat voor een heel groot deel uit water. Maar in dat water zijn stoffen opgelost, waar wij niet buiten kunnen - al zijn het ook nog zo kleine hoeveelheden, die wij daarvan geregeld nodig hebben. (Men weegt ze soms hij miilioensle grammen). Dit zijn de voedings;zouten en vitamines; van enkele tientallen daarvan is al bekend, welke speciale taak zij in ons lichaam hebben. Natuurlijk zijn alle groenten onderling verschillend van sa menstelling - en daarom moe ten we ze ook zoveel mogelijk afwisselen. Terwijl bijv.spinazie veel ijrer bevat (nodig voorde vorming van bloed, denk aan staalpilienen -drankjes bij bloed armoede), is boerenkool bijzon der rijk aankalkzouten, (waar mee ons beendergestel wordt opgebouwd en in stand gehou den) en aan carotine, die kan worden omgezet in vitamine A Peulvruchten bevatten behalve eiwit ook vrij wat vitamine B, evenals spruitjes, waarin boven dien nog veel carotine en vita mine C1 voorkomen. Bijna alle groene groenten en koolsoorten (vooral ook bloem kool) leveren ons veel vitamine C, althans wanneer ze vers zijn En dat is de grote waarde van de voorjaarsgroenten, die ver schijnen in een tijd, waarin de aardappelen, de bewaargroenten en het fruit door bet liggen veel van hun vitamine G-gehalte verloren hebben. Onze voeding is dan dus arm aan deze stof en deviiamine-rijke.jongegroen- ten kunnen in die periode voor kómen, dat wij door Vitamino G-gebrek uiterst vatbaar wor den voor allerlei infecties (bijv. griep). Ook vruchten zijn rijk aan deze beschermende stoffen. Maar hun prijs maakt liet meestal onmo gelijk om er dagelijks een vol doende hoeveelheid van te ge bruiken. l 'MIHMMmi. Hoe de Noordwesterstorm het water in onze zeearmen opstuwde 'oont bovenstaande foto. Het water stond in de Eendracht van dijk tot dijk. De veerdam en de oesterputten waren geheel overstroomd. Gelukkig dat het verkeer dank zij de brug ongehinderd zijn gang kon gaan. v - Daarom moeten wij het in de eerste plaats van de groenten hebben en daarom is het ook zo belangrijk, dat groente goed wordt behandeld. Tegen licht, lucht, water en warmte immers is o.m. het vitamine C slecht bestand. Een paar voorbeelden daarvan: Spinazie, die al zes uur lang in een Aprilzonnetje lag, had de helft van zijn vitamine C-ge- halte verloren. In groente, die 12 uur lang fijngesneden in water had gestaan, was nog maar 3/4 deel van dit vitamine overgebleven, (het lost in het water op), terwijl in ruim wa ter gekookte bloemkool maar half zoveel hiervan bevatte als die, welke iu een bescheiden laagje water was gaargeworden Van een spruitjes-stampot bleek door twaalf uur warm houden op een kachel '/3 van het vita mine C-gehalte verdwenen te zijn. Het consigne luidt dus: elke dag groente, zo vers mogelijk ge kocht, eventueel op koele en donkere plaats bewaard, kort voor het eten klaargemaakt, en in weinig water zo kort moge lijk gekookt. Gebruik ook af en toe eens rauwe groente in stampot, of als sla toebereid. Men heeft dan maar heel weinig nodig - per persoon een 100 a 125 gram, terwijl voor gekookte groente 250 tot 400 gram nodig is - en dit kleine beetje rauwe groente bevat tenminste evenveel voe dingsstoffen als twee- of drie maal zoveel gekookte groente. Gedroogde erwten en bonen kunnen eigenlijk niet als groente beschouwd worden, omdat zij niet vers zijn en heel weinig vitamine C bevatten. Daarom is het goed om bijv. erwtensoep af te maken met flink wat pe terselie en selderij en bij bruine bonen of capucijners wat sla of appelmoes te geven of fruit voor toe. Ook bij de broodmaaltijd kun nen we „groenten" gebruiken in de vorm van radijs, ramenas sterrekers, een slaatje, wortel geraspt), tomaat, appel- of ra- barbermoes. Die zijn goedkoper en gezonder dan velerlei zoete brood belegsels. Economische criminaliteit op voedselvoorzieningsge- bied in 1948 Blijkens de Jaarstatistiek 1948 van de Centrale Gontróle Dienst maakten controleurs van deze dienst in 1948 bijna 62.000 pro- cessenverbaal op, waarbij ruim 80.000 verdachten waren betrok ken. Deze cijiers zijn aanmer kelijk lager dan in 1947, toen zij respectievelijk 80.000 en 110.000 bedroegen, één en an der overeenkomstig bet toen nog uitgebreidere terrein van overheidsbemoeiing met produc tie eti afzet van landbouw en voedsel voorzieningsproducten. Ook in de eerste maanden van 1949 zette deze dalende tendenz zich in sterke mate voort. Voor kwaliteitsschoenen NICO VELDING Steenbergsestraat 13 Bergen op Zoom Ongeveer 2800 verdachten wer den in verzekerde bewaring ge steld (in 1947 3000). De pro cessen verbaal van 30.400 ver dachten werden ingezonden bij de Officier van Justitie, en die van 55.500 verdachten bij de Ambtenaar voor de Tuchtrecht spraak voor de Voedselvoorzie ning. In 11.500 gevallen werd tot in beslagneming van goederen overgegaan (in 194718.000 gevallen). Onder meer werden in 1948 in beslag genomen 550.000 kg granen, zaden en peulvruchten (in 19471.400.000 (70.000 kg vlees en spek (in 1947: 91.000 kg) 601.000 eieren (in 1947 871.000); 156 runde ren en 36 kalveren (in '1947 respectievelijk 270 en 342 1700 varkens (in 19473600) en 123 paarden (in 1947 138). Roxy Theater. Het paasprogramma dat Roxy deze week brengt is een een groote kleurenfilm met werelds meest geliefde sterren. Het is een film die uitblinkt door zijn masale regie en decors. Een film uit het land van liefde en avonturen met duizend en een sensatie's. De meest spannende momenten zijn de handel in slavinnen, de 1000 wilde paarden in een donderende stampede, de woestijnnomade in hun wilde gevechten en niet te vergeten het martelrad waarop men de slaven en slavinnen lot aan het onmenselijke toe pijnigde. De slavin van Haroea is dan ook een film met duizend en een spannende en sensationnele momenten, een film vol roman tiek in prachtige kleuren opge nomen Het is een film zoals U zelden geboden wordt. Een bezoek tijdens de Paasdagen aan Roxy Theater kunnen wij U dan ook warm aanbevelen. THOLEN De ingebruikneming van de pakloods met kantoren van „Bona Fides" op Vrijdag j.1. heeft met enige feestelijkheid plaats gehad. De president commissaris mr. J. 11. Bybau hield een toespraak waarin hij een woord van waar dering sprak aan architect en aannemer der nieuwe gebouwen waarna zijn echtgenote mevrouw BybauSichterman hierna de toegang tot dit nieuwe gedeelte vrijmaakte door een lint in de Thoolse kleuren door te knip pen. Hierna had een drukbezochte receptie plaats, waarbij veel bloemen werden aangeboden. Gelukwensen werden uitgespro ken door dr. Grijns te Bergen op Zoom, burgemeester van der Hoeven, secretaris V. I-aban de h.h. Olree, P. J. Blaas, Voels de Korte en anderen. Namens het personeel bood de heer Cornelisse een eleetriscbe klok aan. Hierna werden verversingen rondgediend. De dag werd besloten met een feestavond voor het personeel en genodigden in hotel Engel vaart, terwijl „Goncordia" een serenade bracht. Maandagavond bracht „Goncordia" een serenade aan het Echtpaar A. Prince—Janse dat het voorrecht had zijn 25 jarig huwelijksfeest te gedenken De hoogaars TH 47 van de heer J. Bout, is verkocht aan het Zuiderzeemuseum en zal met inventaris en al daar worden ondergebracht teneinde voor het nageslacht een natuur getrouw beeld te hebben van de Zeeuwse vissersscheepjes. Ten behoeve van het museum te Ant werpen zal het Thoolse visser J vaartuig TH 5 van de heer J.s- Schot een klein model gemaak- worden De TII 5 iseenhengls- Losse nummers 8 cent Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum vari f 2. De advertenties wor- un gemeten van lijn to lijn. Advertenties onder no. te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1