Jaarbeurs Alg, vergadering O. V. T. f# Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Tholen er Darvi's Touringcar a.s. Dinsdag April naar Prijs 5 gulden retour LAATSELIJK NIEUWS Burgerlijke Stand t aterdag 25 dezer hield de ioerenleenbank alhier in hotel -an de heer Engel vaart haar Igemene vergadering onder oorzitterscliap van de heer van de Velde. Als secretaris ,erd aangewezen de heer J. C. 'avi Ielse, kassier. )e voorzitter heette alle aan- ezigen welkom. Spr. memo- eerde het aftreden van Konin- in Wilhelrnina in 1948 die de w indsleiding overdroeg aan Prin- ies Juliana. Dnie§)e Centrale bank vierde onder rote belangstelling haar 50 irig bestaan, terwijl de Boeren- lenbank alhier 8 Mei 1948 haar O-jarig bestaan mocht vieren, at ook het 40-jarig jubileum tgot|an Ulw voorzitter was. 'ervoegens besprak hij de ge- lokk erde tegoeden die lang- amerhand naar een vrij gebruik orden overgeheveld, uii lij vestigde de aandacht op dé iredietpositie der bank voort- loeiende uit de hernieuwde ctiviteit van het bedrijfsleven en plattelande en vestigde de andacht op de belangrijke bij- rage die de RaitFeisenorgani- oo alle bijdraagt tot opbouw, ont- ikkeling en instandhouding an de Ned. opbouw, ipr. memoreerde het vertrek an de heer v. d. Put als kas- ier en prees de werkzaamheid kelij doi eeni chti gooil ïr enei /ertrek 6.30 Markt Tholen. van diens opvolger de heer J. C. Melse, die de zaken de bank betreffende reeds aardig onder de knie heeft. Hij wees er op dat de bank thans een eigen gebouw heeft, midden in de stad gelegen, zeer tot groot gemak der leden. In 1948 werd f 5 800.000 om gezet. De reserve bedraagt thans f 67001.19. De rente over 1949 werd be paald voor leden op 2.88 tot f 10 000, voor niet-leden op 2.10%. Voor geblokkeerd geld 17» rek.ct debet 372 voorschotten 3 De bank telt 210 leden, enige nieuwe leden traden toe terwijl door overlijden, vertrek of be danken het ledental daardoor verminderde. De zitdagen te Oud Vossemeer worden steeds door de aldaar wonende leden bezocht. Als bestuurslid werd herkozen de heer ,1. C Stoutjesdijk. Als lid van de raad van toezicht de heer G. A. C. Aertsen, beiden periodiek aftredend. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering te Utrecht weidde heer D. II. van de Velde be noemd, plv. de heer J. C. Melse, kassier. Hiermede was de agenda afge lopen en werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Opgeven bij W. van Dijke, Molenvlietse straat 23, Tholen rol 70 ij teil d aw ige de| THOLEN - )e Nationale Reserve. ba laandagavond 28 Maart jl. werd Tholen ten gemeentehuize bijeenkomst belegd waar verste de Feijler uit Bergen p'"Zoom een causerie hield over in oprichting zijnde Natio- lale Pieserve in Zeeland, leze vergadering werd geopend burgemeester mr. A. J. d. Hoeven, die na een korte nleiding het woord aan overste Feijter gaf. districtscommandant van de ationale Reserve in Zeeland lield overste de Feijter een iropagandarede waarin hij op 'delijke wijze uiteen zette de Nationale Reserve be ekent. De vorming van de oe' iationale Reserve is van groot andsbelang. Zij dient ter be- cherming van het achterland, ter verdediging van huis haard, van electriciteitsvoor- jieningen, van gastabrieken, van edijken, havens enz. in tijd oorlog, oorlogsgevaar of ten van buitengewone omstan- heden. De Nationale Reserve Zeeland zal verdeeld worden verschillende onderdelen, aals luchtdoelbatlerijen, infan te, wielrijders, motordienst, iioniers en pontonniers, ver til lindingstroepen (radio, radar), 'aartuigendienst enz, enz. De prichting van de Nationale M leserve in Nederland werd astgelegd in bet Kon. besluit 5 Oct. 1948 en is een onder- ui leel van de Nederlandse weer- arfnaeht, als het ware een ver- gstuk van het leger. De obilisatiebestemming van de leden van de Nalionale Reserve evenals de africhting van de roepen, de plaats of de omge- ijde le rii ving van de plaats van inwo ning, terwijl de opzet van de Nationale Reserve, zoals bekend is, dat de gevormde troepen- eenheden dienst doen bij de bescherming van het achterland, dat wil zeggen tot ongeveer 200 km. van de frontlijn. De africhting van de troepen duurt 1 jaar met een oefentijd van 4 uren per week. Hierbij geldt dus het voordeel, dat de leden hun werkzaamheden gewoon kunnen verrichten en dus geen verlet of schade ondervinden zoals dit meestal het geval is bij de normale dienstplicht. De vergoedingsregelingen bij opkomst in werkelijke dienst zijn thans definitief geregeld, evenals de kostwinnersvergoe dingen. De diepe achtergrond van de oprichting van van dit orgaan is gelegen in bet feit, dat men door een grote troepenmacht wellicht een oorlog kan voor komen, het is dus een algemeen landsbelang, dat dit onderdeel van de Nederlandse strijdkrach ten goed georganiseerd wordt met voldoende personeel. Overste de Feijler releveerde in deze bijeenkomst nog wie tot de Nationale Reserve kunnen toe treden en wie niet en wees nog maals op de voordelen van dienstneming bij deze organisa tie. Na de pauze werden door de talrijke" aanwezigen verschillen de vragen gesteld, welke naar genoegen beantwoordt werden, waarna de burgemeester Over ste de Feijter dank bracht voor zijn prachtige uiteenzetting en wees eveneens op de moeilijke tijden waarin we thans leven en op de harde noodzaak van de oprichting van de Nationale Reserve. STAVENISSE Op Dinsdag, '12, April a.s. te 12.33 uur, hoopt de heer L. A. Verburg, burgemeester dezer gemeente, in de rubriek „Voor het platteland" (Hil versum I) te spreken over „De dorpsgemeenschap, in het kader der regionale samenwer king". 0U0 VOSSEMEER Gedurende de slacblperiode zijn in deze gemeente in totaal 455 slachtvergunningen uitgereikt. Zaterdagmorgen ontstond in de woning van dhr. F. Hommel een schoorsteenbrandje. Door snel optreden kon schade worden voorkomen. Dinsdag vertrok uit deze gemeente de 20-jarige Jacobus Boogaart per trein naar Zweden om van daar per schip naar Canada over te steken. In de staat Ontariozal hij inde landbouw gaan werken en trachten een nieuwe toekomst op te bouwen. .Gevonden. Een linkerkinder- saudaaltje, Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijks politie. Gemeente THOLEN deze week GEEN AANGIFTE Keuring pootaardappelen. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat bet, in afwijking van hetgeen hieromtrent destijds is gepubli ceerd, is toegestaan om zonder voorafgaande keuring door een Keuringsdienst de nog aanwe zige voorraden onverkoopbare pootaardappelen voor andere doeleinden te bestemmen. Telers, die per ras en klasse minder dan 8 ton per ha. hebben laten plomberen en voor een tegemoetkoming in de kosteu van de poterteelt in aanmerking wensen te komen, behoeven hiervoor dus geen aanvragein te dienen. De tegemoetkoming zal te zijner tijd worden berekend aan de hand van de gegevens waarover de Keuringsdiensten beschikken, eventueel aangevuld met gege vens, welke voor dit doel later zullen worden verzameld. In dit verband wordt er nog op gewezen, dat het niet in de bedoeling ligt om de telers van Eersteling pootaardappelen, die de opbrengst destijds vooreon- sumpliedoeleinden hebben afge zet, voor een tegemoetkoming in aanmerking te doeu komen. Ruimer vleesrantsoen Delevering van slachtvee in bet binnenland verloopt zodanig, dat voor de volgende veertien daagse distributieperiode het vleesrantoen op 250 gr per week zal worden gebracht. In de bonnenlijst van de volgende week Donderdagzullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees Het publiek boude er rekening, mee dat varkensvlees een belangrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzin gen aan de s'agers, zodat het niet uitsluitend rundvlees kan verlangen. Het zal van de verdere ontwik keling van binnenlandse aanvoer afhangen of deze ruimere be schikbaarstelling ook in de volgende distributieperioden ge handhaafd kan blijven. Ir. M. A. Geuze Tholen. Het bestuur van het „Cen traal orgaan voor de kwekers" dat als doel heeft de bevordering van de veredeling en de voor ziening van voortkwekingsmate- riaal van landbouwgewassen is samengesteld. O. m. heeft in het bestuur zitting ir. M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., te Poort vliet. Gifgasfabrikant krijgt 5 jaar Dr. Gerhard Peters, directeur van de Degesch firma, die bet „Cycloon B-gas" leverde be schuldigd van deelnoming aan moord op 3. 500.000 personen die door middel van dit gas in de Duitse concentratiekampen werden lerecbtgesleld is veroor deeld lot 5 jaar dwangarbeid en tot het verlies van zijn burger- rechten gedurende drie jaar. Hij zeide niet geweten te heb ben, dat het gas op onschuldige anli-Nazi's werd gebruikt. Doodstraf uitgesproken tegen van Rappard. liet bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage deed Maandag morgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige leider van de N.S.N.A.P. dr. Ernst Herman Ridder van Rappard tegen wie de procureur fiscaal veertien dagen geleden de doodstraf eiste. Het hof bevestigde deze eis en veroordeelde van Rappard tot zwaarste straf. Inpoldering Zuid-Sloe gegund. De inpoldering van het Zuid- Sloe, die dezer dagen door de Rijkswaterstaat werd aanbe steed, is gegund aan de laagste inschrijfster, de N.V. C. J. van der Hoeven te Den Haag voor f 1.090.090. Denk om het afhalen van Uw bonkaarten 905 en Textielkaar- ten 905. De na uitreiking van de bon kaarten 905 en textielkaarten 90o zal plaats hebben te Tholen op Maandag 11 April 1949. RECHTZAKEN Tholen. De expediteur P. J. E. uit Tholen, die door de kanton rechter te Bergen op Zoom wegens het onder invloed zijn van alcohol besturen van een auto was veroordeeld tot drie weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs, kwam Donderdag 17 Maart jl. voor de Bredase rechtbank in hoger beroep. Na het verhoor luidde de eis: bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De uitspraak volgt over 14 dagen. J. P. d. E. en I. P. de E., beiden wonende te St. Maar tensdijk hadden zich voor de Bijzondere Politierechter te Middelburg te verantwoorden voor het frauduleus slachten van een varken. Zij werden veroordeeld resp. tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis en f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Donderdag j.1. hield O.V.T. zo als gewoonlijk haar algemene vergadering in eafe van de beer Bijl te Scherpenisse. De belangstelling was, zeker door de drukke werkzaamheden in de landbouw niet zo groot als anders toen de voorzitter de heer D. W. Klompe met een woord van welkom de verga dering opende. De secr.-penningm. de heer Iz. Hage Jz. las de notulen der vorige vergadering die behou dens een kleine wijziging goed gekeurd werden. De voorzitter bracht hem een woord van dank Medegedeeld werd dat de ru briek paarden en rundvee wei nig verlies opleverden. In het door de secr. uitgebrachte verslag bleek dat er 33 paar den zijn onteigend waarvoor f 18.068.00 werd uitgekeerd en 10 stuks rundvee met uitkering van f 3140.00 Mededeling werd gedaan dat enige nieuwe leden toetraden en dat indien het aantal ont eigende paarden niet zo hoog was geweest ook in deze rubriek winst zou zijn gemaakt. De hoop werd uitgesproken dat 1949 minder onteigeningen plaats zouden hebben zodat mei) dan tot premieverlaging zal kunnen overgaan. De voorzitter zegde de secre taris dank voor het uitgebrachte verslag. Als bestuursleden werden her kozen de h.h. D. \V. Klompe en C. J. Gaakeer, de heer Klompe dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zegde steeds zijn beste krachten aan de vereniging te zullen geven, de beer Gaakeer zal van zijn herbenoeming in kennis worden gesteld. Als lid van de financiële com missie werd inplaats van het INDONESIË De Veiligheidsraad heeft een voorstel gedaan aan alle bij het geschil in Indonesië betrok ken partijen om nadere be sprekingen te houden. De wnd voorzitter van de Neder landse delegatie in Indonesië heeft in een schrijven aan de voorzitter van de U.N.G.I. mede gedeeld dat Nederland bereid is aan de besprekingen deel te nemen Het ligt in de bedoe ling van onze regering om dr. J. H. van Pioyen als leider van de Nederlandse delegatie aan te wijzen. Bij de aanvang van de bijeen komst van Maandag van de Veiligheidsraad drong de Sow- jet afgevaardigde aan op een onmiddelijk onderzoek van de toestanden in Djocja. Malik le verde commentaar op een tele gram van de commissie der V N. in Indonesië, waarin gezegd werd, dat er geen ernstige scha- aftredend lid de heer C. J. J. Kooijman, die niet herkiesbaar was aangewezen de heer W. J. van Engelen en als diens plaats vervanger de heer J. P. Kloet Hierna kwam aan de orde vast stelling uitbetaling cadavers. Men is van mening dat indien hierin de veeartsen willen mede werken door mededeling te doen wat er met een gestorven dier gedaan wordt, dit voor de maatschappij zeer gemakkelijk zou zijn. De beer van Engelen is van mening dat als men de O.V.T. in een dergelijk geval als eige naresse beschouwt, de schade regeling vlotter zou verlopen. De secretaris merkt op dat dit zeer lastig zal zijn, als b.v. het cadaver van een paard reeds weg is, is dit niet meer na te gaan. De heer van Engelen zou het gemakkelijker vinden als men vtin gemeentewege O.V.T. hier omtrent zou willen inlichten. De secretaris mesnt dat de gemeente de knecht niet is van O.V.T. Als de leden van O.V.T. de in hun bezit zijnde kaart bij een dergelijk geval invullen en hem toezenden is de zaak al heel gemakkelijk opgelost. Tal van leden doen dit niet en hieruit komt de moeilijkheid voor. Indien de leden liet geld dat zij ontvangen aan hem overmaken is de zaak er veel gemakkelijker door. Hij doet een beroep op de mede werking der leden. Ten slotle deelt hij nog mede dat tot op heden nog slechts één paard en twee beesten zijn onteigend. Waar er niets meer te behan delen was sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst de vergadering. de was aan de stad Djocja, maar dat enig materieel en uitrusting sinds 18 December was verwijderd of vernietigd. Hij verzocht de Veiligheidsraad te vragen, wie verantwoorde lijk was voor het vernietigen of verwijderen van zekere be langrijke uitrusting in de voor malige republikeinse hoofdslad. De voorzitter van de raad wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor de bijeenkomst van Maandag en er derhalve geen actie onder nomen kon worden. Laten wij hopen dat onze dele gatie uiteindelijk succes zal behalen en men meer inzicht zal tonen te hebben voor onze rechtmatige verlangens, zodat er een einde zal komen aan de ongeregeldheden en Indonesië als deel van het Koninkrijk met de andere deelstaten zal mede werken om aan de moordpar tijen een einde te maken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 3