Ik hoorde Vergadering Raad van St. Maartensdijk MOTORFIETSEN!! WILLEM APPELS ÉÉN BEGRIP gen- De Jaarbeurs. van tle week, dat m'n oren begonnen te suizen en dat ik hoe langer hoe slechter hoorde. Aangezien ik weldra -NIETS meer hoorde eu toch MOEST horen, omdat anders de rubriek „Ik hoorde" deze week niet gehoord zou worden, girig ik de dok ter raadplegen. Met rappe hand spoot hij m'n gehoors-organen uit, zodat ik nu weer uitstekend hoor, wat niet wegneemt dat ik te laat was om voor „Ik hoorde'' nog iets actueels-te horen, dus daarom hoorde ik van de week niets bizonders JAWA OGAR B.S.i en in Bergen op Zoom - Telefoon 691 - 980 Voorzitter burgemeester Bou- wense. Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. L)e notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Voor kennisgeving wordt aan genomen een schrijven van P. de Korte, betreffende een perceel bouwland; van het centraal bureau van verificatie van iin. adviezen betreffende kascontrole bij het armbestuur, het woningbedrijf en de ge meenteontvanger; twee circulai res van liet Prov. bestuur be treffende besluiten art. 13 der 1. o. wet en liet aangaan van geldleningen. Goedgevonden wordt dat M. Har- tog een dakraam in zijn woning maakt. üp de lijst voor een stukje land worden op hun verzoek geplaatst P. J. Jansen, C. Anthonisse, P. J. van Splunter, H. J. van Splunter, J. Lindbout en W. Anthonisse. Van Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten betreffende het perceel grond van Heijboer eu van Damme. Van de minister van Binn. zaken betreffende de salaris regeling volger.s bet rapport libbink. Burg. en weth. stellen voor overeenkomstig deze regeling te handelen, wat met alg.stemmen wordt goedgevonden. Van het Prov. bestuur dat voor deze gemeente twee nieuwe woningen zijn toegewezen. De voorzitter zegt dat er reeds van 1 particulier een aanvraag voor is en zou willen voorstellen af te wachten of er nog meer aanvragen komen, maar deze woningen niet los te laten. Ter toelichting wat betreft de bouw door particulieren zegt de voorzitter dat er een rendabel gedeelte wordt vastgesteld en een niet rendabel gedeelte en daar krijgt men dan rente van gedurende '10 jaar en dan krijgt men het bedrag van liet niet rendabele gedeelte in zijn geheel uitbetaald. De heer op den Brouw had een ander plan en wel om van deze twee huizen één huis houwen en dan voor ouden van dagen. Het zou gemaakt kunnen wor den voor 10 mensen. Spr. ge looft dat men dan meer zal bereiken, dan met die 2 wonin- De voorzitter zegt dat dit uit zijn hart is gegrepen en hij heeft daar ook al eens over nagedacht maar gelooft nietdat dit met die 2 woningerrzalgaan, de oppervlakte zal te klein zijn. De heer op den Brouw meent dat er dan eerst met een bouw kundige gesproken zal moeten worden. De ouden van dagen hebben een zeker inkomen op het ogenblik dat zij onbezorgd kunnen leven. Zij zouden dan gezameltjk kunnen wonen en dat zal meer rendabel wezen, dan liet bouwen van '2 woningen. Weth. Hage wijst er op dat er reeds een stichting is voor het bonwen van een tehuis voor op Vrijdag 25 Maart 1949 ouden van dagen en dit zal in Tholen komen. Er is reeds eeii zeker kapitaal voor aanwezig. Het was eerst het plan dat het hier zou komen, maar later is besloten het in Tholen te bou wen, het is een grools plan en dat bet er komt slaat als een paal boven water. De voorzitter had gedacht om kleine woningen (e bouwen en deze mensen bij elkaar te bren gen en deze woningen met elkaar te verbinden en daar een sociale verzorgster aan te stel len. De heer op den Brouw zegt dat er een gebouw kan gezet wor den voor mensen die niet naar het gesticht in Tholen willen. Terstond ge vraagd een NET MEISJE niet beneden 18 j. van 9—2 of WERKSTER 2 of 3 dagen in de week HOOGSTRAAT 15 - THOLEN Als men dit geweldig op wil zetten dan komt er niets van. Het is beter er niet te lang over te praten, maar te doen, want anders hebben de mensen om wie het begonnen is er niets aan. De heer Koopman zegt dat men reeds garant is om mee te doen en dat liet in Tholen zal komen. De heer op den Brouw is er voor geen huizen te bouwen, maar dit eerst te onderzoeken of het mogelijk is. Wethouder Hage zegt nogmaals dat 500 M3 inhoud daar te klein voor is. Er is nu reeds een par ticulier die wil bouwen, wellicht dat er nog een bijkomt en laten wij dit niet remmen. De heer op de Brouw merkt nog opdat men hiermede 10woningen vrij zou krijgen, als wij dit zouden doen. De heer Langejan zou het wel toejuichen als dit plaatselijk kon maar het gaat alles zo met een slakken gangetje. Het voorstel van burg. en weth in stemming gebracht om te trachten partulieren te laten bouwen wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heren op de Brouw en de Viet Nadat de heer Koopman nog een opmerking gemaakt heelt zegt de voorzitter een deskun dige hierover te raadplegen en zal in een volgende vergadering mededeling daar van doen. Een verzoek van J. v. d. Rhee om een bouwpremie voor het in richten van zijn huis voor 2 woningen wordt voor kennisge ving aangenomen. De voorzitter zegt dat burg. en weth. terug willen komen op het besluit van de vorige ver gadering inzake de verbouwing van de woning van J. M. van Gorsel de bijdrage die'gevraagd werd was f 121.88 en nu blijkt achteraf dat wanneerdegemeente deze bijdrage niet geeft; de rest ook niet wordt bijgedragen en daar om stellen burg. en weth. alsnog voor dii bedrag te geven. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Verder is nog ingekomen een .verzoek van J. Manneke. J. de Rijke en J. M. de Viet om scha de vergoeding voor hun grond daar deze doorliet opwerpen van de afvalstoffen uit de West- vest zeer ondeugdelijk is ge worden. Hierover ontstaat een hele dis cussie waaruit blijkt dat de hoofdzaak daarin zit dat er in het voorjaar wordt gedolven en dan nog zeer Iaat. De voorzitter zegt dat burg. en weth. wel bereid zijn in het vervolg zorg te dragen, dat dit niet meer zo laat gebeurd, maar stellen voor geen vergoeding te geven met 4 tegen 3 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen de heren Langejan Lind- liout en Koopman. Er worden nog enkele admini stratieve wijzigingen aange bracht in de begroting voor 1948 Burg en Weth. bieden aan de gemeente rekening 1947 die aan inkomsten geeft f 236113 80 voor de gewone diensten aan uitg. f 243980.81 alzo een nadelig slot van f7860.95 de kapitaaldienst geeft aan in komsten f 116008.10 en aan uit gaven i 116298.40 alzo een na delig slot van f 290.30. De rekening 1947 van het wo ningbedrijf geeft aan baten en lasten f 11318.17 met een uit kering van de gemeente wegens verlies ad f '1546.60, aan kapi taaisinkomsten en uitgaven geelt deze rekening aan f 12226.91. De rekening 1947 van het We zen algemeen armbestuur geeft aan inkomsten f 8956.48 aan uitga veil f 8189.69 alzo een goed slot van f 766 79 aan kapitaal- inkomsten en uitgaven geeft de rekening aan f 6210.47. De begroting voor het dienst jaar 1949 geeft aan inkomsten en uitgaven voor de gewone dienst f 158420.23 en aan kapi- (aalsinkomsten en uitgaven f 51703 01. De begroting 1949 voor liet woningbedrijf geeft aan haten en lasten f 18369,18 met een bijdrage van de gemeente we gens verlies van f 1910.74 Aan kapitaalsinkomsten en uit gaven is f 228699.29 geraamd- De begroting 1949 voor het Wezen algemeen armbestuur geeft aan inkomsten en uitgaven f 13618.75 met een bijdrage van de gemeente ad f 1650. Aan kapitaalsinkomsten en uit gaven is geraamd f 6210.47 De rekeningen en begrotingen worden in handen gesteld van een raadscommissie. De heer Koopman zegt we] ge merkt te hebben dat men de zuinige kant op moet. De voorzitter bevestigt dit, maar het is toch mogen gelukken de begroting sluitend te krijgen. De voorzitter doet nu medede ling over de toestand van de toren. Spr. brengt naar voren dat liet onderste gedeelte van de kerk is en het bovenste gedeelte van de gemeente en leest naar aan leiding hiervan vooreen gedeelte uit de notulen van de raad gedateerd in de jaren 1846 waarbij dit is vastgelegd ge worden. Daar het een niet kan gebeuren zonder liet andere, hebben wij contact gezocht met het kerk bestuur en met de heer Kloet Meijburg de hoofdingenieur van monumentezorg. Als dit voor elkaar zou komen dan zal door monumentezorg worden bijge dragen en door de Provincie en de Commissaris der Konin gin lieeft reeds zijn voile mede werking toegezegd. Er is dan ook een vergadering geweest me tafgevaardigden van de Kerk met de hoofdingenieur Monu- Het goedkoopste adres voor MEUBELEN is: J. BROOS Burgem. v. Hasseltstraat 14 BERGEN OP ZOOM mentezorg en met Burg. en weth. en daar is in besloten opdracht te geven aan de heer Norton F.N. Kloot Meijburg een begroting van dit werk te maken. Een paar dagen na die verga dering heefl het kerkbestuur vergaderden toen kwam er be richt dat er besloten was daar niet op in te gaan. Spr. zegt toen met desecrelaris naar de dominee te zijn geweest en de zaak toegelicht, want het was voor hem onbegrijpelijk omdat de afgevaardigden van de kerk op de eerste vergadering gezegd hadden met hun vijven te zijn en toch de meerderheid van het college te hebben dus bevoegd waren een besluit te nemen De dominee deelde mede dat zij daar niets van gezegd hadden, maar voorgesteld hadden nog maar even te wachten. Dit is toen zo gebleven, maar de kerk ontkomt niet aan het betalen van de kosten voor het maken van deze begroting. De raadsleden zijn ook allenover- tuigt dat de toren noodzakelijk moet worden gerestaureerd en keuren dan ook met alg. st.goed dat een begroting wordt gemaakt Bij de rondvraag vroeg de heer op de Brouw hoe het komt da} op de Oostsingei ook boompjes zijn geplant, terwijl dat particu lier eigendom is. Wethouder Hage zegt dat men aan het planten was en voor de versiering beett hij toen ge vraagd of er geen bezwaar was door te planten, daar was geen bezwaar en daarom is dat gedaan De heer op de Brouw vraagt naar het werk aan de Groenen dijk Wethouder Hage zegt dat de polder dit spoedig in orde zal maken. De heer op de Brouw is niet tevreden over liet maken van de stra'at hij de nieuwe wonin gen die is veel te smal en ook de Zachte weg achter de wonin gen daar deugt niets vari. Hierover ontstaat een lange discussie waaruit blijkt dat vol gens de notulen van de vorige vergadering het precies is uit gevoerd zoals hel besluit is ge nomen, terwijl de heer op de Brouw dit betwijfelt. De voorzitter zegt toe deze zaak daar ter plaatse door burg. en weth. nader zal worden bekeken en dan zal hij in de volgende vergadering rapportuit brengen. De heer de Viet vraagt of er nog een wijziging komt in het betalen van de reinigingsrechten, De voorzitter antwoord dat dit bij de behandeling van de be groting komt. De heer Langejan vraagt hoe het komt dat de gelden voor de onteigende gronden nog niet zijn uitbetaald, hij hoort veel klachten. Ook wethouder Bout heeft zijn verwonderingdaarover uitgesproken. Weth. Bout zegt dat dit waar is, maar wist niet dat deze nog niet definitief zijn vastgesteld. De secretaris licht deze zaak nader toe. De heef Langejan zegt dat het een doolhof is geworden met de inundatievergoeding. Het is eigenlijk een janboel geworden, want nog steeds is er niets aan de woningen gedaan. Het is allemaal maar administratie en verder gebeurt er niets. Bij de particulieren is het allang in orde en hier bij de gemeente niet. De voorzitter vraagt of de heer Langejan kan zeggen wiens schuld het is. De heer Langejan zegt het is van begin af een rommel geweest en hel is het nog. Weth. Bout zegt steeds werd alles afgekeurd en dan moest hot weer anders en dan was Sarolea Batavu he't nog niet goed. Iiij weetoo niet hoe dat komt. De voorzitter merkt op dat \t met de moeilijkheid zitten e zullen trachten er uit te komei De heer Langejan kan mai niet begrijpen, waarom dit nj afgewerkt kan worden. Hij ze; nogmaals dat het een romnn en janboel is. De voorzitter vindt liet niet gos om burg. en weth. aansprakelij te stellen voor fouten die don instanties huiten de gemeenl zijn gemaakt. De secretaris merkt op het nis mooi te vinden dat burg. e welli. en de gemeente-opzichte met modder worden gegooi door de heer Langejan, term deze mensen dit niet verdiener Nadat de lieer Langejan wet houder Bout gezegd had oo betingel gehad te hebben van d gemeente, hetgeen wethoude Bout ontkende; sluit de vooi zitter de discussie. De heer Langejan wijst nog o de putten in de straten. De voorzitter antwoordt dat di de aandacht heeft maar alle kan niet tegelijk gebeuren. Nadat de heer Koopman, ziji tevredenheid heeft uitgesproke: over de afrastering van d Kleine kaai sluit de voorzitte de vergadering. Dinsdag is te Utrecht de 02 Jaarbeurs geopend waart Koningin Juliana met de Prin sesjes Beatrix en Irene tegen woordig waren. Men begaf zich naar de Beatrixha waar Dr. Fenlener van Vlissin gen sprak en een overzicht ga van de groei der beurs en dt daardoor noodzakelijk gewordei verandering in de gedaante ei bestemming van de Beatrixha Zich richtend tot H. M. di Koningin, zei hij het jaar beursbestuur stelt het op hogi prijs, dat Uwe Majesteit It genwoordig heeft willen zijn Wij zien hierin weer eenmas temeer het bewijs van de grot belangstelling welke ons vor stenhuis in ons instituut stelt Achter in de hal is aan (li ballustrade van een nieuw galerij een plaquette aange bracht met hel nieuwe wapei van Prinses Beatrix. Zij onthuldi deze waarmede zij haar eersli officiële daad verrichtte. De militaire kapel van di Huzaren van Boreel speelde he Wilhelmus. Mie aanwezige! zongen het volkslied mee. Prin ses Beatrix kreeg van de voor zitter van de Raad van Beliee: der Jaarbeurs de plaquette il verkleinde uitvoering aangeho den. Namens de stadhouder bood de heer van Wijnberge Prinses Beatrix een oranjeshaw aan. Provinciale vlag voor Zeelani DeProvinciale vlag voorZeelam is thans officieel vastgesteld Ontwerper is het lid van pro vinclale staten jhr mr. T. A.i W. Schorer. De vlag bestaat ui een blauwe achtergrond waar op drie gegolfde witte bane» iedere van een zevende de vlaggehoogte en over alles in midden als hartschild het ge kroonde wapen van Zeeland.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2