Amerikaanse de Franse steenkool en economie Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT Hinderwet 9 PERFECTA De restauratie van O. L. Vrouwe Kerk te Tholen Officiële bonnenlijst HOOLSE OURANT No. 12 Vrijdag, 25 Maart 1949 Twee en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat 1 Telefoon 16 Postrekening 1043 ieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Jro lirgemeester en Wethouders in Tholen maken bekend, dat t verzoek van Gebr. Simon Dirk van Duivendijk.scheeps- nmerlieden, alhier, tot het uit- eiden van hun scheepstim- erwerf door het plaatsen van n electromotor van 5 pk., dienende tot het aandrijven van een cirkelzaag en een van 15 pk., dienende tot het aandrijven van een lintzaag, een schaaf bank en een draaibank, in het perceel kadestraal hekend ge meente Tholen, Sectie Fno360 gelegen aan de Contr'Escarpe no. 1 door hen is toegestaan. Tholen, 24 Maart 1949 ials bekend is Frankrijk voor :n derde van zijn kolenvoor- ening afhankelijk van het litenland, wat ook de reden dat zijn economisch herstel iet genoeg voortgang vond. 'ant, hoewel het één van de Tste geteisterde landen was, it zijn kolenproductie tot het ooroorlogse niveau wist te :eogen en»dit zelfs overschreed erd de aanvoer van steenkool an de vaste leveranciers toch amoeilijkt door vertragingen, wel speciaal van de Engelse Duitse mijnen, als niet de Ver. Staten de ranseindustrie te hulp warenge- omen, dan zou deze waarschijn- jk niet de resultaten van1947 en 148 hebben kunnen bereiken ien schat de bij Irage aan rbeidsvermogen dat de Ver- aigde Staten hebben geleverd minstens 15% van de totaal erbruik tebeweegkrach t, waarbij vloeibare brandstollen niet jn inbegrepen. Een zeer noe menswaardige prestatie. des te meer noemenswaard mdat de Verenigde Staten een vaste leveranciers van rankrijk waren. Het strookte iet met bet begrip economie kolen zo ver over zee te ;aan aanvoeren. Maar, nu deEu- opese leveranciers d.w.z. Groot irittannië en de Roer in gebreke leven, moest men zijn toevlucht el tot de Verenigde Staten lemen. laarom besloot Frankrijk om eleidelijk aan, zodra de toestand it toeliet, de bestellingen in imerika te verminderen. Van 2 millioen ton in 1947 daalden ij in 1948 tot 5.4 millioen ton was ergeen staking gekomen raardoor de regering genood- zaakt was om 2 millioen ton extra te bestellen, dit zeer ten nadele van de overige dollar toewijzingen, dan had men slechts 3.4 millioen ton behoeven te bestellen, volgens opgave van het Bureau voor Europese Economische Samenwerking. Maar, vraagt men zich af, waar om deze extra hoeveelheid niet in GrootRritanië besteld, dat in 1949 maar 1 millioen ton zal leveren, terwijl dit in 1938 ö'/2 millioen ton was; of aan België dat zo goed als niets bijdraagt terwijl bet vóór het uitbreken van de vijandelijkheden voor 4.700.000 ton leverde. Het ant woord hierop is niet moeilijk er is namelijk geen Engelse steenkool genoeg beschikbaar om in grote hoeveelheden te worden uitgevoerd bovendien is P'rankrijk armer aan ponden dan aan dollars; en als zijn export naar Engeland niet gro ter wordt, zal het onmogelijk meer Engelse producten kunnen invoeren. Wat de Belgische steenkool be treft die voor export beschik baar is, zo zijn de Belgische francs haast nog schaarser dan het pond. De Franse regering betreurt het zeer genoodzaakt te zijn om in grote hoeveelhe den Amerikaanse steenkool te moeten importeren terwijl de nabuurlanden niet in staat zijn om hun steenkool te verkopen Wat dit betreft is het idee economische samenwerking nog maar een loos begrip. Wanneer hierin voor 1952 geen belangrijke verbetering komt, is het te vrezen dat de doel stellingen van het Marshallplan niet allen zullen verwezeljjkt worden. Zondagsdienst Artsen 27 Maart 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Looysen te Tholen en dr. Vermet te Nieuw-Vosmeer J Corsettenhuis Elastieken kousen en Buikbanden tf speciaal adres voor Maatwerk! M. VAN VELDHOVEN—RAMPAR T Wouwsestraat 15 - Telefoon 892 - Bergen op Zoom (Foto middenschip der kerk) Hoe dikwijls kijken we bij het passeren der Markt, niet omhoog naar onze oude grijze kerk en vragen ons af ,,wat doen ze toch om deze grijsaard weer krachtig en gezond te maken We kunnen U verklappen lezers dat het restauratiewerk net een weerhuisje is, al het binnenwerk wordt opgespaard voor de winter- en slechtweer periode, en het buitenwerk wacht op de zomer en droogwear tijd. Alles zeer begrijpelijk want een dergelijk systeem van werkverdeling garandeert zo gering mogelijk vorstverlet of regenverzuim. Dat de tijd goed besteed wordt, bleek ons een dezer dagen, toen wij eens een ;kijkje binnen gi ngen nemen, waar men ons daar vertelde was dat door de verzakking der gehel ekerk en wel speciaal de Zuidgevel, het bestaande gewelf in de z.g lichtbeuk van het schip, totaal uit het verband geraakt. Een honderd jaar geleden heeft men, ook al uit gebrek aan financieën voor totaal herstel, met allerlei verbandjes en pleisters getracht het gewelf bijeen te houden en het is een wonder te noemen dat er nooit ongelukken zijn gebeurd, want het was „bomijs" Bovenstaande foto geeft echter een beeld van het geheel herstelde gewelf, wat met toevoeging van enkele nieuwe gedeelten, met gebruikmaking van het oude materiaal opnieuw gesteld werd. Als bijzonderheid mag hierbij vermeld worden dat de natuursteen ribben op houten schenkels gebouwd worden, doch de bak- steenvelden er tussen vrij uit de hand gemetseld zijn, dus zonder ondersteuning, dus een knap stukje vakwerk wat hier door de metselaars gepresteerd is. In middels zijn de gewelven der Z uiderzijbeuk alweer bijna gereed en werd een aanvang gemaakt met de gewelven aan de Noordzijde. Bij mooi weer zult U echter de werklieden weer aan het uitwendige der kerk zien voortgaan om tot het uiteindelijk doel der voltooiing van het werk te geraken. voor het tijdvak van 27 Maart t/m 9 April 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 903 061 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 062 Vlees (A, B) 300 gram vlees 063 Vlees (D) 100 gram vlees 064 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 065 Algemeen (A, B, D) 250 granj boter, margarine of vet 066 Algemeen (A, B) 500 gram boter, margarine of vet 067 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 068 Algemeen (A, B) 125 gram koffie 072 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 074 Algemeen (D) 250 gram boler, margarine of vet 075 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 70 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 72 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 904 (bijz. arbeid, a s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Maart worden gebruikt. De bonnen 044, 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057, 058 en 059 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden. Nog een gevonden V I. Onder Weurt in de gemeénte Beuningen bij Nijmegen werd dezer dagen aan de oever van de Waal een zware bol ont dekt die aanvankelijk voor een niet ontplofte bom werd aange zien. De mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd en identificeerde het geval als een lang niet on gevaarlijk onderdeel van de in deze omgeving maar al te goed bekende V 1. De bol heeft een diameter van plm.Vj meteren weegt minstens 60 kg. Volgens de deskundigen bevat zulk een bol waarhoogge- comprimeerde iucht. die bij de ontploffing vrij komt en de geweldige en vaak ruïneuze teweeg bracht. De bol is door de mijnopruimingsdienst mede genomen om door kenners van de V I te worden gedemonteerd Losse nummers 8 cent Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2.-. De adverfenties wor- en gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1