Autobusvervoer Ik hoorde MOTORFIETSEN!! WILLEM APPELS ÉÉN BEGRIP C. J. M. V. op Tholen, Schouwen en Duiveland en Westelijk Noord-Brabant Ringjaarvergadering xt PLAATSELIJK NIEUWS 11 en 12 April zal de Commissie Vergunningen Personenvervoer een openbare zitting houden in 's-Hertogenbosch. Hierin zullen twee aanvragen om consessies tot exploitatie van de busdien sten in geheel of gedeeltelijk in N. Zeeland in behandeling ko men; de daar te behandelen stukken liggen thans ter inzage bij de Rijksverkeersinspectie te Middelburg. De Stichting Landelijke Bond vanAutobusondernemers (LBA) wil komen tot oprichting van een coöperatieve vereniging voor autobusvervoer op Schouwen- Duiveland en Tholen en in West-N. Brabant. De L.B.A. wenst namelijk coördinatie van het autobuslij n vervoer in Neder land, waarbij primair de parti culiere ondernemers dienen te worden ingeschakeld, met name zij, die reeds in 1940 één of meer lijndiensten verzorgden, doch gedurende de bezettings jaren van de weg moesten ver dwijnen. De vereniging wordt blijkens de statuten uitsluitend houdster van de vergunningen vooralle diensten in hetbetrokken streekvervoergebied en zal daar bij het algemeen vervoersbelang voorop stellen. De bedoeling is datereen Raad van Bestunrmoet komen van 8 personen, waar van 4 gekozen uit en door de ondernemingen en daarnaast 4 leden, die resp. worden aange wezen door Ged. Staten, door de bitrokken burgemeesters, door de R V I. en door de werkne mersorganisatie. Deze Raad kan besluiten om dwingende aanwijzingen aan een of meer der particuliere onder nemers te geven en bij niet na koming daarvan hoelen op te leggen van f 5000 tot f 20.000 De Vereniging wil behalve op Schouwen en Duiveland de vol gende diensten in exploitatie nemen. Anna JacobaSt. Philipsland Steenbergen—Bergen op Zoom StavenisseSt. AnnalandOud VossemeerTholenBergen op Zoom StavenisseSt. Maartens dijkScherpenissePoortvliet TholenBergen op Zoom. De N.V. Brabantse Buurtspoor wegen en Aulodienslen te Breda vraagt vergunning voor Exploi tatie van de lijnen Bergen op Zoom (station)' Vogelenzang Tholen (stad) en Bergen opZoom Vogelenzang—Halsteren-Steen bergen De Heen NieuwVos meer St Philipsland'Anna Jacoba Anna Jacobaveer. De B B A. merkt op dat de dienst Bergen op ZoomTholen behoort tot een der oudste trajecten van vroegere tramwegmaalschap- pijen 18(12. Sedert October 1947 wordt dit traject mede bereden door de ondernemers Krijger en van de Klundert. Deze regeling kan naar de me ning van detB.B.A. blijvend zijn in verband waarmee deze onder nemers door de Commissie de verplichting is opgelegd aan de N.V. ter bescherming van haar oude rechten een deel van de opbrengst af te dragen. Naast de doorgaande diensten van Stavenisse eu St. Annaland uaar Bergen op Zoom blijft be hoefte bestaan aan een aanvul lende dienst op het traject Tholen (stad) Bergen, daar de van het eiland komende bussen in Tholen dikwijls reeds vol zijn De B B.A. acht het rechtvaardig dat deze aanvul lende dienst in haar handen blijft naar deze dienst tevens het voorstadsvervoer verzorgd op het gedeelte Vogelenzang Bergen op Zoom waar vrijwel aaneengesloten lintbebouwing beslaat Met de bussen naar en van de richting Halsteren Steenbergen kan dit vervoer niet voldoende worden opge vangen aangezien deze voorrang verlenen aan reizigers voor Steenbergen en verder. dat Duine aan de Eendrachtsweg van plan is om een nieuwe benzine-tank onder zijn bedrijf te laten aan leggen. De huidige met een inhoud van 6000 liter blijkt niet meer toereikend te zijn, zodat er weldra 12000 liter benzine tegelijk zal kunnen worden opgeslagen, Ik heb me onmiddellijk met de eigenaar der zaak te lefonisch in verbinding gesteld, om dan ook in aan merking te komen voor benzine-leverantie voor m'n cigaretten-aanstekerlje. De Franse linnen-industrie Een eeuw geleden was de lin nenindustrie, verbonden aan de vlasbouw, toen de machinale techniek nog niet was inge voerd een huisindustrie, die over het gehele noorden van Frankrijk verspreid was. De achteruitgang van de vlas bouw begon zo tegen het mid den van de vorige eeuw, toen de grootindustrieën zich van deze textiel meester gingen maken. Enigê jaren geleden was er nog maar vlasbouw over een oppervlakte van 10.000 ha. en verwerkten de fabrieken grond stoffen die uit Rusland of België werden ingevoerd. De steeds voortdurende schaarste aan Bel gische francs heeft de regering er toe gebracht om zo min mogelijk deviezen te verlenen voor het invoeren van Belgisch vlas. Dit had een lelijke crisis ten gevolge voorde bevoorrading van de linnenindustrie, daar men steeds blijft kampen met hetzelfde geldprobleem, of er nu vlas uit Rusland, uit Canada of waarvandaan ook moet komen En dit ziju de moeilijkheden die uit de weg geruimd moeten worden, op het moment dat de mogelijkheid zich voordoet om de economische banden tussen de Europese landen nauwer aan te halen. Subsidie-regeling voor het stomen van aardappelen In het kader van de maatrege len, welke beogen een bestem ming te geven aan de aardap pelen van oogst 1948, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter sti mulering van een spoedige af zet van voorraden niet meer consumptie-waardige aardappe len uit bepaalde gebieden des lands (speciaal de kleistreken) lot de volgende subsidie-rege ling besloten: Aan stomers van de uit bedoelde gebieden gekochte en aange voerde aardappelen zal een sub sidie worden uitgekeerd van f 1 per 100 kg verse aardappelen met een normaal tarragehalte, onder voorwaarde, dat voor ei gen rekening en risico wordt gestoomd en het gestoomde pro duct aan derden wordl verkocht dan wel, dat in loon wordt ge stoomd voor handelaren in (ge stoomde) vuederaardappelen. liet stomen door of -in loon- voor telers geeft geen recht op deze subsidie. Voorts gelden de voorwaarden, dat een contract met het aan- en Verkoopbureau voor Akker bouwproducten (A.V.A.) moet worden afgesloten en dat vóór '1 Mei a.s. een minimum hoe veelheid aardappelen moet zijn gestoomd. Naderebij zonder heden verstrekt hel A.V.A.Hooflskadel, 'sGra- venhage, telefoon 39.99.10. Roxy Theater Liefhebbers van een uitermate spannende goed gespeelde lm kunnen deze eersteweekhelfl in Roxy ten volle genieten. De film Fort Apache is gemaakt naar het gelijknamige laatste steunpunt in het Westen. Het verteld van de hevige stiijd die de beroemde cavalerie der Vmerikanen hier heeft gestreden tegen de Indianen, liet was een strijd van moedige mannen, vrouwen, moeders, echtgenoten en verloofden die in de film Fort Apache op dramatische wijze werd ver filmd door de be roemde John Ford. John Ford maakte Fort Apache, met een geweldige staf van al tisten w.o. John Wayne Henry Fonda Shirley Temple Pedro Armendariz George O' Biien Victor Mc. Laglen Anna Lee e.v.a. Niet minder dan tiendui zend figuranten waren nodig om van deze film datgene te maken wat het biüscoopminnend publiek zo zeer weet te waarderen, een film met prima spel, enorme actie en geweldige opname. John Forl is er in geslaagd met Fort Apache een nieuw overweldigend succes aan zijn reeks toe te voegen. De film "Joan de onverscbrok- kene" die vanaf Dinsdag a.s. gaat is het verhaal van Paul Lavallier die als vliegenier aan de zijde van het Vrije Frankrijk voor de bevrijding van zijn Vaderland vecht. Hij en zijn verloofde, twee jonge mensen worden door de terreur van de Gestapo van elkander gescheurd. Een film van twee geliefden die de slrijd aanbinden legen hen die 's werelds ondergang wilden betrachten. JAWA OGAR B.S.A. en in Bergen op Zoom Telefoon 691 - 980 F.N. Sarolea Norton Batavus Hoe mooi Tholen destijds was toont bovenstaande foto. De molen ,,De verwachting" in haar volle glorie schoon in het landschap zoals alleen de Hollandse molen kan zijn. De Thoolse wandeling daar ter plaatse in volle tooi van de hoge bomen, he laas verdwenen tengevolge van de inundatie, zietdaar hoe het was Nu is de molen, beroofd van haar wieken, niets meer dan een steenklomp in een lege vlakte zonder bomen. Woensdagavond 9 dezer hield de ring Oost-Zuid-Beveland van het G. J. M. V. haar jaarver gadering in de zaal van de heer Schot te Hansweert, die geheel bezet was. Ook van de afd, Tholen waren 17 leden aanwe zig. De voorz. de heer G. Snoep sprak een openingswoord en hield een Bijbellezing over Joh. 15:11-17, waarna hij voorging in gebed. In het bijzonder sprak hij een woord van welkom tot de heer J. L. Ilamelink uit Ter- neuzen, voorz. van de Ring O.- Zeeuws-VIaanderen en tot Ds. en Mevr. v. d. Ham. Hierna sprak de heer J. L. Ha melink over het onderwerpEén Koning - Onze Herder. Deze woorden zijn genomen uit het Bondslied der J V. en M. V. Spr. gaf een uiteenzetting van de herkomst van deze Liederen en de betekenis ervan en bracht dit vervolgens in verhand met de ware betekenis van de woor den „Jezus Christus, onze Ko ning, onze Herder" Hierna gaf de mondharmonica club „De Echo" uit Hansweert enkele nummers ten beste die bijzonder in de smaak vielen. In de pauze werd een verloting gehouden ter bestrijding van de onkosten. Na de pauze werd door de af deling Krahbendijke liet toneel spel „Plicht of I-iefde" opgevoerd Dit sluk speelt zich af in de bezettingstijd. De rollen werden op uitstekende wijze vertolkt. De heer C. de Jonge uit Yerseke droeg enkele verzetsgedichten voor. Ds v. d. Ham sprak een kort slotwoord en ging voor in dankgebed. Aan de uitgang werd gecollec teerd ten bate van de jongens in Indië. De collecte bracht 150 op- Op naar het avontuur. Er worden sinds 1918 beurzen voor studiereizen uitgereikt aan leerlingen van de hoogste klassen van de Franse Lycea. Deze leerlingen worden door hun eigen kameraden gekozen welke keus door de leraren wordt be krachtigd. En deze beurzen bie den de jongelui van vijftien jaar niet alleen de gelegenheid om zo maar eens een reisje te maken, maar het is liet echte avontuur dal hen wacht, met alles wat dit woord aan onbe kends, aan moeilijkheden,moeite en zelfs beproevingen inhoudt maar het zijn beproevingen die hun geest rijker zullen maken en hun karaktervastheid zullen geven. De jongen, die de beurs krijgt en v id- A ft ol- moet er alleen op uitgalH naar een min of meer veraf-™ legen streek. Hij kiest een o derwerp dat hij speciaal bestuderen, waarvan hij na z terugkomst verslag zal uitbre gen. Hij moet met een kIe bedrag toekomen. Ook moet minstens dertig dagen wegblijv De reis moet door hem allei gemaakt worden en wel of voet, per (iets ol in een kaï Hij is geheel vrij om zelf z route in Frankrijk of in buitenland te bepalen. Zo hadin 1948een jongen het id om Tende en Brigeu, die sinds kort Frans grondgebi waren geworden, te gaan best deren. Acht jongens troklu naar Engeland. Een ervan ble zelfs drie maanden lang Schotland. Vier bezochten Hi land, één Duisland, drie Zw seriand, drie Italië, twee Span drie Noord-Afrika. Eén jnngi is zelfs tot aan de Niger men, waar hij de irrigatiewe ken bestudeerde, en tweeande zijn naar Zweedse Lapland gi gaan. "Het avontuur is dus nog nii dood" in deze eeuw van rnech nisatie. Hulde aan de Univei teit die de mogelijkheid schif om de droom tot zwerven, in elk jongenshart schuilt, verwezelijken. Pl MEVR. BAARS VAN DIJK Vlak bij 'l Ziekenhuis te Bergen op Zot Het van ouds bekende adres voc ei RECHTHOUDE! Bond muziekgezelschappe „Eiland Tholen" Zaterdag werd in Ilotel Lagai te Oud Vossemeer onder leidiii van de heer G. Hage een ve gadeving van de Bond va Muziekgezelschappen in eiland Tholen gehouden. Besproken werd om zich aa te sluiten hij de Federatie va muziekgezelschappen, waarv, de gezelschappen Ie Oud Vo: serneer en St. Philipsland reei lid zijn. De muziekver. „M. V. K.' St. Maartensdijk wil haar 31 jarig beslaan dit jaar met ee concours vieren, in beginsel is men er vot medewerking te verlenen, doe deze zaak zal nader worde bezien. „Kunst naar Kracht" te Poor vliet organiseert ter gelegenhei van haar 25 jarig bestaan de maand September eenïesl val, waaraan men besloot medt werking te verlenen. Voorts staat men niet afwijzem tegenover het houden van co» cerlen te Scherpenisse ten bal van het gezelschap aldaar. Voorts zal men met „Aecelf rando" te St. Annaland uitwii selingsconcerten geven. 71 i-l II 10 e THOLEN Met aanvankelijk 21 leden wen alhier, uitgaande van de Gerei Kerk, een jongemeisjesvereni ging opgericht. Deze nieuw vereniging draagt de liaan „Nieuw Leven". De Rederijkers naar Yerseke De toneelgroep Rederijkerska mer Cats van de verenigin; Door Oefening Volmaakter ui Tholen zal op "Woensdag 2 Maart a.s. te Yerseke voor he „Nut" het succesnummer „Dii brave meneer Pot", een blijspe in drie bedrijven, opvoeren. Ziekenfondswezen. Bij de te Breda gehouden exa mens slaagden voor het diplom; A Ziekenfffndswezen de berei J. Schot te Tholen, J. Koopmaï te St. Maartensdijk, D. Hendriks! te St. Annaland en J. Gouds waard te St. Philipsland.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2