1 Vaar het hart van de Arbeid klopt >e conferentie over 1ENELUX geëindigd Twee millioen voor het WiIheImina=fonds M I Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT fo I bcoM g mi g l| meel 's brl ran f klei eurei vat ij lacJ rer til kol en stee uit 1 me 'oor ik neei t Jati jn r an iew Volg de 'g- rk HOOLSE OURANT No. 11 Vrijdag, 18 Maart 1949 Twee en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 ieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipslanrl et is het geluid dat langs de grote rivieren zoals de Noord, hoord wordt, dat ons opwekte om eens een kijkje te nemen op scheepswerf van de Firma Oerlemans van Aken alhier, aar alleen ijzeren schepen worden gebouwd of hersteld. 'lians ligt daar een wrak, de loodsafhaler II afkomstig van Vli's- ingen, dat November j.1. naar hier is gesleept om hersteld te orden. Aan B. boord had het schip een gat van 15 bij 5 Meter eroorzaakt door een dieptebom. [et schip is bestemd na verkregen vergunningen, om als zee- 'eper naar Frankrijk Ie gaan voor La Societé Marcel Arnould Les Sables d'Olonnes. Het zal worden uitgerust met twee ïotoren elk van 150 P.K. en zal naar alle waarschijnlijkheid nog jaar geheel gereed komen. Bij een diepgang van 2.75 M. heeft et een waterverplaatsing van 126000 kg. 'et was een enkel schroefschip dat wordt getransformeerd in n dubbel schroefschip. 'eer een werk dat deviezen in ons land brengt. Juli a.s. een „Voor-Unie". 1 Juli 1950 de „Economische Unie" .ondag hebben de besprekingen in de Haagse conferentie van e ministers der Benelux-landen een einde genomen. .r is een officieel Protocol aangenomen waarin het volgende naar ioren wordt gebracht: ia kennis te hebben genomen an het, van de voorzitters van raden van de douana-over- enkomst opgesteld, ter uitvoe- ing van het protocol van 8 Juni 948 opgesteid rapport, alsmede an de resultaten van de werk- aamheden van de conferentie 'an ministers te Den Haag zijn Ie drie regeringen van mening, lat de in genoemd protocol 'ermelde voorwaarden, welke loodzakelijk zijn voor de tot- tandkoming van een Econo- nische Unie tussen de drie lan en, per 1 Juli 1950zullen kun- len worden vervuld. Reedsper Juli 1949 zal het mogelijk zijn en „Voor Unie" in werking te doen treden. 'ij hebben voorts met voldoe ning de vorderingen vastgesteld ttelke sedert hun bijeenkomst |p het Chateau d'Ardenne van uli 1948 zijn gemaakt. erlbereiking van het beoogde !oe hehblen de drie regeringen ion elf-tal resoluties aangeno- nen. .n de eerste is vastgelegd, dat Ie maatregel betrertende de productie distributie en com- sumptie van goederen, alsmede die vau vermindering der subsi- diesop gecoördineerd wijze zul len worden voortgezet teneinde de belemmeringen, welke deze maatregelen voor het vrije goe derenverkeer betekenen, op te heffen. De reeds getroffen maatregelen om op btjdgetair fiscaal, finan cieel en monetair gebied tot een evenwicht te geraken zullen worden voortgezet in de geest van de door de Consultatieve Raad van de Organisatie voor de Europese Samenwerking in Maart '48 geformuleerde aanbe velingen. In verband met de Marshallhulp aan de drie landen is de datum van 1 Juli 4949 gekozen voor de ingang van de verwezelijking van de voorunie die beoogt geleidelijke vrijmaking van 't goederenverkeer tussen de drie landen, de systimatische coördinatie van de handels- en monetaire politiek ten opzichte van andere landen, alsook door de voorbereiding van een stelsel dat de afsluiting van gemeen schappelijke accoorden mogelijk maakt. Voorts zullen aan Nederland credieten worden verleend die zullen worden aangepast aan de betekenis van de maatregelen welke door ons land zullen worden genomen ter vrijmaking van het handelsverkeer. Indien de huidige factoren be houden blijven en een globaal evenwicht in de internationale betalingsbalans is bereikt, zul len de drie regeringen per 1 Juli 1950 de toestand van voor unie in een werkelijke econo mische unie do"fen overgaan Op diezellde datum zal een gemeen schappelijk systeem worden in gesteld voor de regeling van het betalingsverkeer met het buitenland. Er zullen nog nadere voorstellen worden gedaan op welke wijze het monetaire vraagstuk kar, worden opgelost. Voor een geleidelijke harmonie sering van de landbouwpolitik- in de drie landen is een aantal richtlijnen aanvaard. Er zal naar gestreefd worden de landbou wers en de landarbeiders in de drie landen een bestaanszeker heid te verzekeren in goed geleide bedrijven, welke uit sociaal en economisch oogpunt zijn gerechtvaardigd De produc tiviteit van de landbouw zal zoveel mogelijk worden verhoogd Daartoe zal o.m. de productie en de afzet van de landbouw producten in de drie landen zoveel mogelijk met elkaar in overeenstemming worden ge bracht. Ook de sociale politiek en de belastingstelsels zullen zoveel mogelijk aan elkander worden aangepast. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getroffen welke ten doel hebben de grenscontrole op het perso nenverkeer tussen Nederlanden België en Luxemburg te ver eenvoudigen. Om de kwestie waterwegen en havenbelangen op te lossen zal een speciale commissie deze zaak in studie nemen. De drie eerste ministers hebben een resumé aan de Pers gege ven omtrent de belangrijkste zaken van de overeenkomst. Minister Drees noemde het be reikte resultaat zo gunstig als maar kon worden verwacht of gehoopt. België en Luxemburg hebben in het gemeenschappelijk belang enige risico's aanvaard. Zeer binnenkort zullen de moei lijkheden aan de grens reeds worden verlicht. De monetaire kwestie vormde het moeilijkste punt der besprekingen. Spaak zeide dat de Benelux nu niet langer een denkdeeld, maar een feitelijke toestand is gewor den. In de toenadering tussen de drie landen zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt en dit resultaat is geen compromis, maar een uitdrukkelijk gemeen schappelijke politiek. Deze con ferentie was, aldus Spaak, een historische gebeurtenis zonder grote woorden. Dulong de minister president Zondagsdienst Artsen 20 Maart 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Duinker te Tholen en dr. Vermet te Nieuw-Vosmeer van Luxemburg, noemde de Benelux van groot 'belang voor de West-Europese Unie, de Europa-gedlachte en het Atlan tisch Pact. Donderdagmiddagheeft minister Lieftinck in de Tweede Kamer enige nadere mededelingen ge daan over de resultaten van de verleden week gehouden conferentie van Beneluxe, voor zover het fiscale problemen betreft. O.m. deelde de minister mede, over welke tarieven over eenstemming was verkregen ten aanzien van de accijns op gedistilleerd en suiker en de heffing op benzine.Op betogen- blik bedraagt de accijns op gedistilleerd in België f600 per hectoliter van 50 pet. in Neder land f320, in Luxemburg f 510, het overeengekomen tarief zal f475 bedragen. De heffing op benzine bedraagt op het ogen blik in België en Luxemburg f24.96 per 100 k.g. in Nederland f 14.67, het overeengekomen tarief zal f22 bedragen. De accijns op suiker bedraagt in België en Luxemburg f3.60 per 100 k.g. in Nederland f29.25, het overeengekomen tarief zal f 11 zijn. De heffing van omzetbelasting in België verschilt in grote mate van die in Luxemburg eri Nederland. Men is het eens ge worden over een gemeenschap pelijk stelsel. Het nieuwe tarief zal voor Nederland een kleine verhoging betekenen voor België echter een zeer belangrijke verlaging. Orn budgetaire rede nen heeft de Belgische regering omtrent dit tarief nog geen beslissing kunnen nemen. Thans wordt onderzocht of België aan budgetaire bezwaren tegemoet zalkomen kunnendoorgedurende een overgangstijd een verhoging toe te passen, binnen drie maan den zal hieromtrent rapport zijn uitgebracht. Ten aanzien van de motorrij tuigbelasting is men het eens geworden over een stelsel van heffing dat een mengsel is van de thans geldende stelsels. Voor Nederland zal het nieuwe tarief een iets grotere druk betekeneu vooral op de dure personen auto's. Elke regeriug zou auto noom bepaalde groepen van auto's zwaarder kunnen belasten het ligt vooralsnog niet in de bedoeling van de Nederlandse regering hiervan gebruik le maken. Wijzigingen ten aanzien van de directe belastingen zullen van bescheiden omvang zijn. In liet bijzonder is men het eens geworden over enkele aanpassingen en aanzien van het winstbegrip met name ten aanzien van afschrijvingen en reserveringn. Te Amsterdam werd Maandag ten overstaan van notaris Van Riel de acte verleden van stich ting van het „Koningin Wilhel- mina-londs", waarbij burge meester d'Ailly namens Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelminade thans verzamelde gelden voor dit fonds afdroeg aan de Stichting, als voorzitter van het Nationaal Comité. Uit de acte blijkt, dat het Nederlandse volk totnutoe een bedrag van 2.081.127.51 gulden bijeen heelt gebracht voor het fonds ter bestrijding van de kanker, dat Koningin Wilhel- mina ter gelegenheid van Haar vijftigjarig regeringsjubileum werd aangeboden. Artikel 3 van de stichtingsacte zegt, dat de stichtiug buiten en boven elk politiek verband staat en zich ten allen tijde van het politieke terrein verrezal houden om slechts de belangen van het Nederlandse volk als geheel te dienen. De stichting kan samen werking zoeken met organisa ties in het buitenland die hetzij in nationaal hetzij in inter- Kankerbestrijding als jubileumgave nationaal verband een gelijk of verwant doel nastreven. Prinses Wilhelmina is regentes van de stichting of een door haar aan te wijzen persoon. De regentes wijst zelve haar op volger aan bij testament of notariéele acte. Geschiedt dit niet dan zal de Koning(in) worden verzocht het regentschap te aanvaarden ot een opvolger aan te wijzen. Het bestuur van de stichting bestaat uit een jjoorzitttr en zes leden. Zij genieten geen inkomsten uit hun functie. Het bestuur wordt, in zijn werk zaamheden bijgestaan door een commissie van advies bestaande uit tenminste zeven en ten hoogste elf deskundigen. De leden van deze commissie wor den benoemd op voordracht van de gezondheidsraad. Nog steeds komen bijdragen voor het fonds binnen. Zo werd Maandag een cheque ontvangen van de Nederlanse Vrouwen vereniging in Australië en uit eigen land kwam uit Rotterdam een bedrag van f 1250 binnen. Losse nummers 8 cent Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2.-. De advertenties wor- en gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1