Sportnieuws Indonesië burgerlijke Stand Ie Br< Sanj nat ïst iam, lees nan lien1 O ui tigir tred 0 ledeu waren en 21 begun- erda, oerS' *-le sctlool werc' bezocht na, or 90 kinderen. De penning sdien jester deelde mede, dat er op Dec. een saldo was van f 207.87 it exploitatietekort over 1948 f 749.50 bedragen. De be uling 1949 werd vastgesteld v i f 0547 met een exploitalie- Icort van f 2898, waarin de ontvangen gemeentelijke sub- lie nog niet is begrepen. Voor- !°„u|steJd werd de contributie te ■engen op 00, 50 en 40 ct. per ;ek voor resp. het eerste, twee- en derde kind. Het bestuur srd gemachtigd deze regeling t te voeren, aftredende bestuursleden de jerlijjren ds B. G. A. v. d. Wiel, Boender, T. Dijkslag en H. Donken werden met algemene eir.men herkozen. Gesloten erd met het zingen van Ps. 0 en dankgebed. Een col- cle bracht i' 31.90 op. Het groepssctiitterlicht van hchtopstand Streijenham aan ingang van het Tholense gat de Oosterschelde is van groen lod-wit gewijzigd tot een onder roken licht van elke 8 seconden uister bij elke 5 seconden hel er licht. Ie zichtbaarheid van het licht met ruim 1 Km. opgevoerd. Bouwvolume voor Tholeii. edep. Staten van Zeeland ebben Maandag 7 Maartjl.de erdeling van het Bouwvolume oor de provincie Zeeland be- end gemaakt. 'oor het eiland Tliolen en St. 'hilipsland zijn deze cijfers als olgt: voor Tholen, Poortvliet, cherpenisse, St. Maartensdijk, maflud Vossemeer ieder 2 en t. Philipsland 4. leze cijfers slaan op het bouwen in woningen van 275 kubieke neters inhoud en gelden voor iet jaar 1949. - De heer A. Labruyère te holen is met ingang van 1 April ,s. benoemd tot onderwijzer ia» de Chr. School te St. Phi- fpsland. Vrijdag j.l. hield de G.V. Jlympia in de zaal van Mw. iVed. M. J. Hoek haar jaarlijkse litvoering, waarvoor zeer veel «langstelling bestond. Wegens afwezigheid van de foorzitter heette de heer Cor- lelisse de aanwezigen hartelijk Y pi w o velkom, waarna onder leiding mn de directeur de lieerC. Bijl iet programma correct werd ifgewerkt. )e uitgevoerde oefeningen wer- len met een welverdiend ap- ilaus beloond. Vooral de oefe- ïingen op de evenwichtsbalk en iet brugturnen en vrije oefe ningen dames vroegen de aan lacht. Het laatste nummer, waarmede de damesafdeling bij 4e wedstrijden van de turnkring Zebra te Goes de mooiste prij zen behaalde, trokken zeer de aandacht. Burgemeester Mr v.d. Hoeven toonde door zijn aan wezigheid zijn belangstelling voor „(Jlympia" Het slotwoord waarin door de heer W. Cor- nelisse de directeur dank werd ebracht was wel verdiend Een gezellig bal besloot deze avond. Gern. THOLEN 5-12 Maart '49 Overleden: Levenloos aangege ven kind van Marinus Geluk en Hendrina Roggeband. POORTVLIET Plattelandsbewoners en stads bewoners. Mevrouw Hollebrands te Poort vliet zal op Dinsdag. 22 Maart s. in hotel Krasnapolsky te Amsterdam spreken over het onderwerp„Plattelandsbewo ners ea stadsbewoners". Deze causerie zal door de burge meester van onze hoofdstad mr. d' Ailly, ingeleid worden' Bij de alhier gehouden stie renkeuring werden 4 stieren aangevoerd, 3 werden afgekeurd alleen de stier van de heer André Luijk werd goedgekeurd. In deze gemeente werd een adviescommissie benoemd welke tot taak heeft gegevens te ver zamelen voor het stichten van een kleuterschool. De commissie bestaat uit de heren. S. de Haas, Abr. Nortier, Joh. Deurloo J. Looijenga en B. den Boer De collecte, tijdens de spreek beurt van Ds. Dorsman gehou den voor de verenigingen heeft op gebracht f 47.55. In de afge lopen winter zijn 4 sprekers geweest, terwijl men dit D.V. as. winter zou willen herhalen De thans bestaande verenigingen tellen ruim 00 leden. SCHERPENISSE Uitbreiding van de school In de Vrijdag gehouden zitting ging de gemeenteraad er mee accoord dat in de toekomst wanneer het Distributielokaal ontruimd zal zijn, een kleuter school opgericht wordt terwijl voorts tct verbouwing van de school besloten werd. De voor zitter slelde voor 2 lokalen te bouwen of te verbouwen. Deze uitbreiding is nodig in verband met het stijgend kindertal. Voor een gymnastieklokaal kan voor lopig geen vergunning worden verleend. Besloten werd, dat voor 1 Jan. 1950 de varkenshokken aan de Wilhelminaslraat ontruimd moeten zijn. Er werd een bedrag van f 1UU gevoteerd voor de stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk betredende de voorbereidende werkzaamheden voor het Streek plan Eiland Tholen en St. Phi lipsland. Hieromtrent zal nog nader advies worden gevraagd Aan liet Waterschap Scherpe- nisse werd een bijdrage van f 250 voor het watergemaal toegekend en van f100 voor de verharding van de wegen met ingang van 1 Jan. 1949. Een verzoek van de afdeling van het Groene Kruis om ver lening van een subsidie werd aangehouden, opdat nadere in lichtingen kunnen worden inge wonnen en besprekingen ge voerd. Besloten werd degemeen- tewerkman in vaste dienst aan te stellen. Enige discussie werd gevoerd over het recht van opstal en verkoop van gemeentegronden De wijziging salarisverordening gemeentepersoneel werd goed gekeurd. Medegedeeld werd, dat het plan, bestaat, jaarlijks een gedeelte van 't schoolmeu- bilair te vernieuwen en dat de klokkenstoel van de torenklok vernieuwing behoeft. ST. MAARTENSDIJK f De Zangvereniging „De Lofstem" alhier hield haar jaarlijkse ver gadering, waarbij de heren M. Hartog, L. Hartog en H. van Hemert ais bestuursleden her kozen werden. Een voorstel, om tijdens de pauze het roken te verbieden, werd voorlopig aangehouden tot een volgende bespreking. De directeur, de heer J. G. Geluk, herinnerde in zijn rede de leden er aan dat de voorzitter binnen kort 25 jaren aan de vereniging verbonden is. Als blijk van waardering voor het vele goede werk, dat de jubilaris, de heer Pb. Lindhout, voor de zang vereniging beeft gedaan, zal deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbijgaan. STAVENISSE Jaarvergadering „Schuttevaer" Dinsdagdezerliield de Koninklijke Schippersvereniging „Schutte vaer te Stavenisse, haar jaar vergadering in het Oranjehotel. De waarnemend voorzitter, sprak een openingswoord. Hij herdacht de belangrijkste ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Hij hoopte, dat de soldaten die momenteel in Indonesië verblijven spoedig naar bet vaderland zullen kunnen terug keren. Voor vele binnenschip pers zag het jaar 1948 er in de aanvang somber uit, maar toch is het nog een tamelijk goed jaar geworden. Er is in 1948 een noteringscommissie ge vormd voor de binnenschippers en bevrachters. Daarna was aan de orde de ver kiezing van een voorzitter. Als zodanig werd gekozen de beer J. Gideonse. Deze sprak een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Uit het jaarverslag van de secreta ris penningmeester, bleek dat alle schippers in Stavenisse weer in het bezit van hun schip waren. In het afgelopen jaar zijn er weinig schepen in de haven geweest. De rekening 1948 toonde een batig sald» van f 107.38. De bestuursleden, de heren M. Hout en A. Dane werden bij acclamatie herkozen De heer Dane diende een voor stel in om het 'hoofdbestuur voor te stellen op het water tussen Wemeldinge en Stave nisse verlichting aan te brengen Men besloot de raad te verzoe ken het terrein aan de haven te verbeteren. Tenslotte werd er een verloting gehouden, waarvoor vele aardige prijzen beschikbaar gesteld waren. De raad van Stavenisse hield een vergadering onder voorzit terschap van burgemeester L. A. Verburg. De voorzitter me moreerde in zijn openingsrede verscheidene belangrijke gebeur tenissen van het jaar 1948. Spreker noemde o.a. de vast stelling van het uitbreidingsplan en het besluit tot het bouwen van een nieuwe semi pernamente school. Tenslotte zeide de bur gemeester te vertrouwen, dat de ingezetenen bij de a.s. ver kiezingen hij hun keuze het ge meentebelang het nodige recht zullen doen wedervaren. De lieer Leune antwoordde op de rede. Een voorstel B. en W de verenigingGemeeniebelangen een bijdrage van f 10 te verle nen werd aangehouden. Van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten was een brief ont vangen over het bouwkassen spaarsysteem. Besloten werd te verzoeken over dit systeem een mondelin ge toelichting te mogen ontvan gen. Een vorige raadsvergade ring was het verzoek van de Oranjeverenigingom een bijdra ge in de kosten van het Jubile umfeest aangehouden teneinde deze vereniging in staat te stel len bij de Dorpsgemeenschap om subsidie te verzoeken. De Dorpsgemeenschap wees dit ver zoek af en de Oranjevereniging vroeg op nieuw de raad een bijdrage. B. en W. stelden voor een bijdrage van f 100 te verle nen De meningen van de raads leden bleken echter verdeeld. De heer van Beveren was van oordeel dat het volledige bedrag f 140 moet worden vergoed, maar de heer Hage meende dat f 60, de kosten van de ge luidsinstallaties voldoende was. Bij stemming staakten de stem ming zodat liet voorstel aange houden moest worden. Aan Je orde kwam hierna de gemeentebegroting 1949. Om in aanmerking te komen voor een Rijksuitkering zal men tot heffing van nieuwe belastingen moeten overgaan. B. en W. stelden daarom voor een straat belasting in te voeren. Gedacht was de bebouwde eigendommen te belasten met 3 pet. de onge bouwde met U/a pet van de waarde. Er werd over dit voorstel veel gesproken doch de stemmen staakten. Het voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een plaats voor de semi permanente school werd aan gehouden. Tot ieden van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den herbenoemd de dames Suurland. v. d. Slikke, G. v. Puite en de heer J. Gideonse Tot lid werd benoemd de heer N M. Klippel. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede dat de Julianastraat binnenkort zal worden bestraat. Door de Stichting Dorpsge meenschap alhier werd een praatavond gehouden in de Bewaarschool. Burgemeester L. A. Verburg sprak een ope ningswoord. Hij heette in het bijzonder welkom de heren de Hoog en Bus, vertegenwoordi gers van de Raad van Arbeid. De heer de Hoog sprak over de sociale verzekering. Bij de sociale verzekeringen behoren o. a. de ongevallenwet, de ouder- domsverzekering en de gewone industriële ongevallenwet. Spre ker zei dat er in Nederland ongeveer 1300 ongevallen per dag gebeuren. Spreker behandelde uitvoerig de uitkeringen. Hierna was er ge legenheid tot h§t stellen van vragen, die door de heer de Iloog werden beantwoord. Tenslotte dankte burgemeester Verburg de heer de Hoog voor zijn duidelijke en ieerzame uiteenzettingen. De afdeling Stavenisse van de Z. L. M. hield een vergade ring in het Oranje hotel, onder voorzitterschap van de heer C. van Putten, die in het bij zonder tot de heren ir. Stolp, De Ronde en Van Gestel een woord van welkom sprak. Hierna gaf de voorzitter een kort over zicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De rekening 1948 toonde een nadelig saldo van f 28.78. Men besloot de contributie met f 0.25 per lid te verhogen. De heer Joh.Stout- jesdijk werd bij acclamatie her kozen. Ir. Stolp vertoonde een film over Zweden, waarbij hij een toelichting gaf. De heer van Gestel hield een lezing over de proefvelden langs de Scheldemonden. Vrijdag jl. werd door de oudercommissie der O. L. School te Stavenisse, een druk bezochte ouderavond gehouden. Burge meester Verbuig was eveneens aanwezig. Na opening door de voorzitter, de heer A. van 't Veer, werden de commissieleden, de heren J. Nortier en N. Klip- pel bij acclamalie herkozen, terwijl in de vacature van de heer W. Priem werd benoemd de heer C. van Gorsel. Het hoofd der school, de heer J. Gideonse, wierp een terugblik op het afgelopen jaar en herinnerde o. m. aan de tragische dood van het kind van de heer C. van Putte, dat men reeds in het begin van de bijeenkomst met enige momenten stilte had her dacht. Gehoopt wordt, dat men 1 April weer een onderwijzeres zal hebben. Enkele kinderen droegen iels voor, waarna dr. Bernliardi een uiteenzetting gaf over de schooltandverzorging, waarbij hij wees op het belang hiervan en de ouders tot mede werking aanspoorde. In zijn slotwoord uitte de voorzitter de hoop, dat de school t.z.t. een gymnastieklokaal ter beschikking zal hebben. ST. ANNALAND. Huisslachtingen. In de maand Februari werden 52 huisslaclitvergunningen uit gereikt. Dezer dagen kwam de sport vereniging VV.H.S. alhier in buitengewone vergadering bij een. Besloten werd met de Paasdagen een bazar te orga niseren, waar diverse attracties aan verbonden zullen zijn. Aanbesteding. Vorige week werd door het bestuur van de Calamiteuze Suzannapolder te St. Annaland aanbesteed de vernieuwing en het onderhoud van de zeewering van deze polder voor het tijd vak van l Mei 1949 tot 30 April 1950. De inschrijvingen waren als volgt N. v. d. Linde, Scharendijke f 14.400. L. v. Boven, Ellewouts dijk f 14.280. P. Knuist,Tholen f 14.250. M. de Moor, Brouwers haven f 14.220. W. v. d. Berg, Bruinisse f 14.180. M. v. d. Velde, Bruinisse f 13.990. L. v. Pope- ring, Bruinisse f 14.060. A. v. d. Werf!, St. Maartensdijk f13.930. M. Moerland, St. Annaland f 13.486. W. v. Vossen, St. Anna land f 13.820. OUD VOSSEMEER Voor de C. H. Kiesvereniging trad op 4 Maart in een open bare vergadering ais spreker op dhr. II. W. Tilanus met als onderwerp "Politieke vragen van de dag" Belicht werden het gevaar der werkzaamheid Van het Communisme, de financiële toestand, en het Indonesische vraagstuk. De aanwezigen toonden zeer veel belangstelling voor het ge sprokene en bewezen dit door het stellen Vaneen aantal vragen welke vlot beantwoord werden. Alhier vergaderde de kring van zangverenigingen van het eiland Tholen, St. Philipsland en omstreken, onder voorzitter schap van de heer M. C. van Oudenaarde. De zangavonden voor liet a.s. seizoen werden vastgesteld. 4 Juni a.s. zal een zangavond te„Vrederust", 14 Juli zal met alle zangverenigingen een uit voering te Oud Vossemeer ge geven worden en 20 Augustus zal er te St. Annaland een jubileumconcours zijn. Tholen. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Thoolse Dam- en Schaakclub zijn Dammen P. van Nieuwenhuij- zen—D. de Vos 20. M. C. MeermanG. J. de Korte 02. P.NieuwenhuijzenJ.van Elsiic- ker 11. M. KorsmanJ. Laban 2-0. Schaken J. SchotM. Quist 10. J. SchotG. J. Beaudoux 01. A. de Vries—G. J. Beau doux 01. C. J. Beaudoux A. de Vries 10. G. H. Streui- gersJ. Bout 10. G. H. Streut- gers—A. Bout 1—0. M. Quist J. Schot '10, M. QuistC. J. Beaudoux 01. C. J. Beaudoux M. Quist 10. G. J. Beaudoux A. Bout 01. joods meisje verborgen. Namens de officier van justitie te Amsterdam verzoekt de Com missaris vanPolitie te Hilversum opsporing aanhouding en voor geleiding van het Joodse meisje Anna Henriëtte Beekman, ge boren te Amsterdam 22 October 1940 wonende te Hilversum, welk meisje onttrokken wordt aan het wettig gezag nl. de Commissie Oorlogspleegkin deren. Bedoeld meisje werd sedert lange tijd verzorgd door de gezusters van Moort. Het is op 25 Februart 1949 weggevoerd en wordt sindsdien schuil gehouden. Morgen zou de ronde tafelcon ferentie waaraan de belangheb benden inzake Indonesië zouden deelnemen aanvangen. Da conferentie is door onze regering uitgesteld en zal later worden gehouden, men schijnt het in het kabinet niet eens te zijn Volgens geruchten is minis ter Stikker voor inwilliging van de eis die door de Veilig heidsraad en door de republi keinen is gesteld waardoor Soekarno met andere republi keinse leiders naar Djokja zou den mogen terugkeren. Hierom trent schijnt hij onze regering geen eenheid te bestaan. Engeland schijnt er zich ook mee te gaan bemoeien en men veronderstelt dat Engeland het volgende eist. 1. De Nederlandse regering moet besluiten de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Jan. in zijn geheel uitvoeren; 2. De republikeinse leiders moet worden toegestaan naar hun vroegere zetel te Djokjakarta terug te keren; 3. Geen conferentie inzake Indonesië zou met vrucht ge houden kunnen worden zonder deelneming van derepublikeinse leiders. Wij zullen dienen af te wach ten of onze regering de Neder landse belangen zal kunnen be hartigen op een wijze bevredi ging zal geven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 3