DUINE ZONEN JUBILEERT Een dubbel zilver jubileum Frankrijk op de goede weg naar herstel. BOEK Brieven uit het Eiland Buitenland Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT BI „PERFECTA" at dl i heel 'ohtel opgei wani 1- Hel oaf arde lieefl igelel Wijl dezl at di re kei o vei swei ïadei over. 'rins No. 10 Vrijdag, 11 Maart 1949 Twee en Zestigste jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M.C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Mofeüoil Het was de 13 Maart 1924 dat de heer C. Duine uit Oud- Vossemeer alhier een rijwielzaak opende in de Bebouwdendam. De heer Duine zag alras in dat hij door uitbreiding van zijn zaak, door hieraan een autobedrijf te verbinden, met zijn tijd mee zou gaan en in 1937 betrok hij het pand aan de Een- drachtsweg dat ruim genoeg was om stalling en werkplaats voor auto's té verschaffen. En zo staat daar aan de Eendrachtsweg een garage, modern ingericht, die in ruime omtrek bekend is en aan hen die dit nodig hebben volledige service geeft. 13 dezer is voor de familie Duine een dubbele feestdag, daar het echtpaar Duine 25 jaar geleden in de echt trad. Het zal hen 14 dezer de dag waarop dit feest gevierd wordt niet aan belangstelling ontbreken. Voor twee honderd milliard Franse francs werd er reeds op de lening ingetekend. Het vooruitzicht dat voor de sluiting de twee louderd vijftig milliard overschreden zal wordende slijging van de staatspapieren en het teruglopen van het goud de dalende leweging in de landbouwprijzen, welke voor het eerst groot ge- ïoeg is om terugslag op de markten te kunnen hebben deze verschillende maar ouderling overeenstemmende feiten wijzen op herstel van Frankrijk's gezondheid. Voor alles economisch herstel. De geduldige pogingen van Henri Ql'EUILLE, die zonder veel drukte en omhaal van woorden werden gedaan, beginnen hun vruchten af te werpen. In onze tegenwoordige wereld is het echter zo gesteld, dat economisch herstel onvoorwaardelijk ook politieke en sociale gezondheid veroorzaaktdat de huismoeder haar boodschappentas tegen een redelijke prijs kan vallen en dat de arbeider geen angst meer lieiioeft te hebber, voor sterke daling van het geld, waardoor hij zijn loon als sneeuw voor de zon ziet verdwijnen, en de sociale onenigheden zullen uit de weg worder. geruimd, zoals dit ook met de politieke zal geschieden, of in ieder geval zullen deze sterk verminderen. Hel is dus gemakkelijk te begrijpen, dat een dergelijke vooruit gang niet erg naar de zin van de oppositie was, hoe deze ook gezind mocht zijn. In de afgelopen dagen is dan ook duidelijk gemerkt, hoé de tegenstanders van iiet Ministerie QUEUILLE alle pogingen in het werk stelden om het te doen vallen. Alle elegenheden zijn daartoe aangegrepen, maar de regering heeft tenslotte alle moeilijkheden eten le overwinnen en voor de Nationale Vergadering een behoorlijke meerderheid gekregen. Elke oppositie heeft echter slechts kans van slagen en zijn doel bereiken, wanneer hij weet te profiteren van de (outen van de aartij die aan de macht is. Welnu, uit hetgeen voorafgaat, blijkt, lat de huidige regering op bescheiden maar gedecideerde wijze aezig is om de Franse trein weer in het juiste spoor te brengen en dit is niet gunstig voor de tegenstanders. Voor Frankrijk ziet het er daarentegen zeer hoopvol uit, en bijgevolg ook voor Europa, daar het herstel van Frankrijk één der eerste voorwaar den voor het Europees herstel "is. Bespreking Het Februari nummer van „De Wandelaar" bet zo goed ver zorgde blad voor natuurlief hebbers, van de uilgever A. G. Schoonderbeek te Laren, ver toont op de titelpagina een foto van een Zilvermeeuw, zoals Nol Binsbergen alleen maken kan. J. Oversloot Jr. schrijft zeer be langwekkend over vroege lente verschijnselen in de vogelwereld in het volgend artikel van Evert Zandstra maakt de lezer een zeiltocht mee van Kudelstaart naar de Biesbosch. De vogel liefhebber kan met P. Dekker meevaren om met hem over Vlieland te mediteren. Llan Krug geeft een interessante beschrij ving van de Vondelingenplaat hij Vlaardingen, terwijl Tom Kern ons vergast op een stem- miugvol gedicht. Toepoel ver telt ons veel wetenswaardigs over de bloedhond, een zacht aardig ras met een akelige naam Het sterrenbeeld Stièr is het onderwerp van een degelijke bespreking van J. Boerstra. J. H. C. Janssen zet zijn vervolg verhaal over de Buizerd voort. Het Pujsler Bos waarin Jan Vis ser U rondleidt, blijkt niet al leen biologisch doch ook heel wat historische bijzonderheden te bevatten. Het sneeuwklokje wordt door dezelfde schrijver in zijn bovengrondse ontwik keling nauwkeurig nagegaan aan de hand van een kurve. Zondagsdienst Artsen 13 Maart 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- 4 Vosmeer en SI. Pbilipsland dr. Duinker te Tholen en Dr. Menger te St. Philipsland Corsettenhuis Elastieken kousen en Buikbanden speciaal adres voor Maatwerk! M. VAN VELDHOVEN—RAMPART Wouwsestraat 15 - Telefoon 892*- Bergen op Zoom Naar we vernamen zijn op alle dorpen van ons Eiland onder voorzitterschap van de burgemeesters commissies voor Vreemdelingenverkeer opgericht. Men zal zich daar bij wel niet de illusie gemaakt hebben, dat we nu met een een uitgebreid toeristenverkeer zullen hebben. We hebben het wat dat betreft nooit bij de andere Zeeuwse Landouwen kunnen halen. Wij hebben geen duinen als Schouwen, Walcheren en Gadzand, geen Stadhuizen als Middelburg of Sluis, geen Kathedraal als Hulst, geen boomgaarden als Zuid-Beveland. En thans zijn we een geïnundeerd eiland, een kale vlakte. Uit dien hoofde is hel van het allergrootste belang toch zoveel mogelijk aandacht aan de beplanting te besteden. Wil Tholen zijn oude landschap herkrijgen dan zullen onze dijken en boerenerven weer ruim beplant moeten worden. Geluk kig zien we het overal gebeuren, maar liet zit nog niet erg mee, naar het schijnt, omdat van de jonge populie ren zovele te gronde gaan door populierenkanker. Dat de beplanting zijn grote nut heelt, is door de storm van verleden week nog weer eer.s extra bewezen. Hoevele boerderijen, die vroeger goed in de bomen stonden en door dit houtgewas beschermd werden hebben thans schade opgelopen. Het areaal boomgaard schijnt een uitbreiding te zullen ondergaan, zodat ook dat voor de toekomst een verbetering van de begroeiing en het uiterlijk van het Thoolse landschap zal betekenen. Doch daarnaast is er toch heus op ons eiland nog wel wat moois te zien. Het Thoolse Stadhuis is tenslotte een juweeltje, evenals b.v. de gevel in de Voorstraat te St- Annaland waar thans Slager woont. De Thoolse Kerk staat onder de hoede van Monumentenzorg en heeft door de vondst der mummies alle aandacht getrokken. De to ren heeft zijn monumentale vorm reeds hervonden. In Oud-Vossemeer is er de schouw in de Raadszaal met het wapen der Roosevelt's, terwijl het Smidsklokje, mits het werkt, de moeite waard is. In Stavenisse noemen we de graftombe van Baron van Tuyll van Snrooskerken, die in 1609 vervaardigd werd. St. Maartensdijk heeft helaas van 't Slot van Jacoba van Beieren niet veel meer over, maar er was nog best wat van te maken. Toch geloof ik niet dat men het van al deze kleine dingen in de eerste plaats zal moeten hebben. Een geweldige kans ligt er, naar ons inzicht in de watersport. Dit geldt voor alle Zeeuwse wa teren. Weliswaar eisen de Zeeuwse stromen kennis van de watersportliefhebber en worden ze gevaarlijk en on betrouwbaar genoemd, doch hier kan een verantwoorde leiding veel oplossen. De aantrekkingskracht voor een streek als de onze zou gecombineerd 'met de oesters, uit kunnen gaan van roei- en zeilgelegenheid eii niet te ver geten boottochten naar de rest van Zeeland. SAMMETJE De communisten die steeds in de weer zijn om hun invloed uil te breiden en overal in de wereld onrust verwekken doen zich voor als voorslanders der wereldvrede. Zoo is de communistische partij in België bijeen gekomen en bij monde van „kameraad I.almond" heeft men verklaart dat het een absurditeit is om te menen dat de sovjets aan sturen op een oorlog. Integen deel liet is het Amerikaanse imperialisme zegt de sovjet die de verschillende landen willen betrekken in een oorlog tegen Rusland Als men de toestanden op politiek gebied in de landen die onder Sovjetinvloed staan toet sen aan de werkelijkheid weet men wel beter onderscheid te maken. Het is daarom wel nuttig eens

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1