Ik hoorde 100-jarig bestaan D. O. V. Indonesië V PLAATSELIJK NIEUWS Firma J. M. C. Pot strijd voor de openbare school maar deze zal niet geheel ten gronde gaan, daardoor is haar ideaal te hoog Spr. eindigde zijn rede met deze woorden: Burgers van Tholen aanvaardt deze school uit onze handen. Laten wij de school in stand houden en dat kan door uw liefde en de offervaardigheid U krijgt dit al met rente op rente terug van een dankbaar nageslacht, dat nu onze kleuter school bevolkt en dat zal later zeggen wij hebben deze zon nige kleuterschool te danken aan mensen, die uit vaak smalle beurzen de zaak bouwden en in stand bielden. En moet onver hoopt het werk gestaakt worden dan zullen diezelfde kleuters, volwassen geworden ons verwij lend toevoegen. Kondt gij met uw allen voor ons niet zoveel aan Helde opbrengen; dat wij dit niet had behoeven le missen'.' Verstaal uw plicht, doel wat uw hand vindt om te doen. Uw verstand zal zeggen dwaasheid maar uw hart zegthet moet En uw hart zal het winnen. Welnu wij hebben uw hart nodig, zonder liefde, de zaak dood. Met liefde ge werkt voor ons ideaal; voor on ze harte zaak. Want al ware het dat ik de ta len der mensen en der Engelen sprak en de liefde niet had, zo ware ik'een klinkend metaal of een luidende schel geworden. En nu blijft geloof, hoop en liefde deze drie, doch de meeste van deze is de liefde, en hierna ver klaar ik de algemene kleuter school voor geopend. Dat zij leve Toen werd gesproken door Mevr. Glas Iiispeclrioe voor liet kleu teronderwijs. Zij prees de in richting van het nieuwe gebouw en noemde liet geweldig voor een platlelautsplaats. Zij felici teert liet bestuur met deze school, 8pr. stond stil hij liet woord kleuterschool, wat zij eigenlijk foulvond en wees er ook vooral op dat van hoger hand niets voor dit ouderwijs wordt gedaan, maar gelukkig is er een lichtpuntje. Vervolgens sprak Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Het was hem een vreugde hier aan wezig te zijii hij de opening van deze school. Hij feliciteerde liet bestuur en hoopte dat de school mag groei en en bloeien in hel belang van Tholens Burgerij. Do heer van Zevenbergen voor zitter van de Ned. onderwijzers vereniging begon met een ge deelte uit de grondwet te cileren betrekking, hebbende op het onderwijs Hij wees er op dat de regering voor het kleu teronderwijs le kort is gescho ten, maar bij de behandeling van de rijksbegroting mochten wij een aader geluid horen betref fende dit onderwijs. Hij wees op het wapen van Zeeland, maar wilde thans zeggen dat het voor Tholen is. „Ik worstel en blijf boven" Dat is voor Tholen de plicht om dit voor ogen le hou den en als wij dit doen dan zal de school toekomst hebben. Hij feliciteeit liet bestuur en de burgers van Tholen dat deze school er is gekomen. Voorlezing werd gedaan van eeu gelukstelegram van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk werk De laatste spreker was de heer L K. van Dijk oud hoofd der school. Het deed hem een ge noegen op zijn hoge ouderdom rnee te kunnen maken de ope ning van de kleuterschool. Hij brengt dank aan de lieren Liefaard en de fleer voor hun vele werkzaamheden..Spr. ein digde met een vers op le zeg gen van „Blijft een blijft een mijn Vaderland". De heer Vlamings houwer van de school was de laatste spreker De voorzitter dankte alle spre kers voor hun welgemeende woorden. Hierna werd de aan wezigen een pkop thee geser veerd. Er had ook nog een verloting plaats. De voorzitter las nog een ge- dicht voor van een oud strijder voor de kleuterschool waarna alle geefsters-en gevers dank werd gebracht en beveelt de kleulerschool in aller belangstel ling aan. Hij bracht nog een woord van dank aan de heer P. van de Zande, die zijn pakhuis gratis beschikbaar heeft gesteld voor het opbergen van het materiaal voor de school, en sloot deze bijeenkomst. een gesprek tussen een moeder en haar bijna 3-jarig zoontje Moeder: Wat zou je nu het liefst voor je verjaardag hebben Jantje. Jantje, (In gedachten), Naar 't nieuwe kleuterschooltje mama! Het mag wel als een bijzonder heid worden aangetekend dat een vereniging in een plaals als Tholen haar eeuwfeest mag gedenken. „Door Oefening Volmaakter" viel dit voorrecht le beurt en zij is op eeji na de oudste ver eniging alhier, het Departement Tholen der Mij. tot nut van 't Algemeen is in 1834 opgericht. De Rederijkerskamer „Cats" slaat in nauwe connectie met D. O. V. en zo kwam deze dan ook op de planken. De wnd. voorzitter van D.O.V. sprak een kort openingswoord, waarbij de heer J. Ral een kort resumé gaf uit de statuten der vereniging waaruit bleek dat het doel der Vereniging was om meer beschaving te bren gen. Hij eindigde met de aan wezigen hartelijk welkom te heten en gaf het woord aan „Cats" De rederijkers traden op met liet blijspel „Die brave meneer Pot" De spelers bleken goed rolvast te zijn, en deze deihtan- en club gaf blijk uitnemend spel te kunnen geven. De gehele avond daverde de zaal van de gulle lach der aan wezigen. Het voor het voetlicht gebrachte was een blijspel in de ware zin van het woord. Wij kunnen moeilijk namen noemen van de spelers die allen de situaties die naar voren kwa men, bleken te beheersen. Het is een dersuccesvolle avond voor de Rederijkers geweest dat bewees het daverend applaus van de aanwezigen. Het woord van dank dat de wnd. voorzitter de heer J. Bal aan de Rederijkers bracht was ten volle verdiend. Hierna werd gelegenheid gege ven de 100-jarige geluk te wen sen. De heer A. Deurloo sprak na mens de toneelvereniging „Ons Genoegen" en bood een taart aan. De heer M. C. Meerman deed dit namens de sportvereniging „Eendracht" onder aanbieding van een bloemenmand, De heer G. Amsing complimenteerde na mens het departement „Tholen van het Nut van 't Algemeen", bood daarna namens Concordia een bloemenmand aan en na mens de G V. Olympia een taart- Namens Mw Wed. M. J Hoek werd een enveloppe met inhoud aangeboden. Mr. A. J. van der Hoeven sprak hierna nog een kort woord, waarna de heer Bal namens D, O.V. hartelijk dank bracht aan allen die tot het welslagen van deze avond hadden meegewerkt en voor de aangeboden geluk wensen. De avond werd besloten met een gezellig bal. Zaterdag heeft onze regering- ofhciëel bekend gemaakt In liet Regeringscommuniqué van Woensdag 23 Febr. is me degedeeld, dat hij het overleg tussen de Nederlandse Regering en de hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige beslui ten zijn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke ter zake van het Indonesisch vraag stuk zal worden gevolgd. De Nederlandse Regering is er van overtuigd, dal vooreen be vredigende oplossing van han gende vraagstukken een ver vroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan eeu representatieve fede rale regering de aangewezen weg vormt. Zij heeft daarom 't besluit genomen te trachten deze overdracht welke overeen komstig haar vroegere plannen in de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari j I. als een op uiteilijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aan merkelijk vroeger tijdstip. In verhand hiermede meent de regering dat voor een dergelijke samenwerking hij allen bereid heid zal worden gevonden. M£VR. BAARS-VAN DIJK Vlok bU 'I Ziekenhuis te Bergen op Zoom Het van ouds bekende adres voor ELASTIEKEN KOUSEN Zij wil de overdracht van de souvereiniteit zelfs vroeger doen plaats hebben dan de Veilig heidsraad voorstelde. Voorts zullen de onderhandelin gen op Nederlands grondgebied worden gevoerd en wordt 12 Maart te den Haag een ronde tafelconferentie gehouden. Veel hangt thans van de houding der republiek af. Maar de gezagdragers van de Republiek hebben reeds te ken nen gegeven het met de voor stellen van de Nederlandse regering niet eens te zijn. Gelukkig komen van andere zijden woorden van waardering over de houding van onze re gering, zodat wij zullen moeten afwachten of hel te Den Haag te houden overleg die vruchten zal wegdragen die mogelijker- wijs zijn te verwachten. De Amerikaanse regering schijnt haar oordeel niet uit te willen sproken, doch wel is zij van mening dat om een oplossing te krijgen beide partijen hel eens moeten zijn. Men krijgt de indruk dat Ame rika niet afwijzend tegenover onze houding staat. Mr. van Kletfens heeft een rede gehouden te Washington waarin hij duidelijk naar voren bracht dat Nederland de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om tussenbeide te komen niet kan erkennen. Jammer is liet dat de lijst van onze jongens die in Indonesië sneuvelen, groter wordt en men nog steeds van ongeregeldheden hoort. THOLEN De zware storm van Dinsdag heeft gelukkig hier niet veel schade aaügericht. Alleen is het dak van de Firma C. Laban, hoek Dalemse straatKerkstraat gedeeltelijk vernield, doch de schade kon spoedig worden hersteld. De vloed bracht Dinsdagmiddag veel water waardoor de oester putten onder zijn gelopen, doch veel materiele schade is voor- Zondagsdienst Artsen 6 Maart 1949|dra Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw.|jaa Vosmeer en Sl. Philipsland dr. Renes te Oud-Vossemeerljy' Dr. Menger te Sl. Philipsland pe zover hekend, niet. aangericht. -Mej. Gatrieii Schot alhier slaagde te Breda voor het diploma coupeuse. De Coüp. Vereniging Weeg brug „Eendracht" alhier hield haar jaarvergadering. Medegedeeld werd, dat er door de aandeelhouders over het afgelopen jaar 4.157.777 kg. is gewogen en door niet-aandeel- houders 5.556.028 kg. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de lieer L. J. Sloutjesdijk. De aftredende bestuursleden, de heren N. B. v. d. Maas en A. N. A. de Wit werden mei algemene stemmen herkozen. Op 17 Juni a.s. zal alhier de verkiezing gehouden woiden voor de leden van de gemeente raad. in de nacht van 25 op Zater dag 2(3 Febr. kwam het met mosselen geladen motorschip, de Bru 3, uit Bruinisse, hij het aankomen aan de loswal bij de scheepswerf van Duivendijk zodanig met het vissersvaartuig TH 22 in aanraking, dat aan de TH 22 schade ontstond. Zaterdagmiddag werd op de hoek van de Vossemeersepoort en de Eendrachtsweg een zoontje van de familie A. Schot door een auto aangereden. Met lichte inwendige kneuzingen is het ventje naar huis gebracht. worden U gaarne geleverd door Eindles cursus Landbouwhuis- houdschool Tholen. In een der lokalen der Land- houwhuishoudschool alhier, had Woensdag n.m. jl. de eindles van de i-jarige landbouwliuis- houdcursus plaats. Na een wel komstwoord van de directrice mej. C. Boogerd, werden de genodigden vergast op een heerlijk feestmenu, afgewisseld door enkele leuke voordrachten. Mevr. wed. W. L. Klompe, de voorzitster der schoolcommissie, reikte hierna de verkregen diploma's uit. De consulente der Z.L.M. mej. Sikkens, richtte daarna het woord tot de leer lingen en prees de kookkunst 'en naai- en handwerken der leerlingen welke in het naai- lokaal voor bezichtiging ten toon waren gesteld. Een der leer lingen dankte namens allen de leerkrachten voor hun degelijk onderwijs en bood namens alle leerlingen cadeaux aan. Al met al was -liet een goed geslaagde middag. Het diploma 1 j. landbouwhuis houdcursus kon worden uitge reikt aan de dames: Gor en Rie Lanooy, Cor Kodde, Anna Elenbaas, Mina Keur, Dien Goedegebuure, Rina Goe- degebuure, Rie Hage en Leny Mol, allen St. Annaland. 1 jarige kookcursus: Mevr. J. v. Egmond vnnLoen- hout, Tholen, Jo Noom en Marie Noom.Scherpenisse, Marie Hoek Marie Kaulfmann en Jo van Splunter, St. Maartensdijk. Voor de nieuwe cursus hebben zich reeds 17 cursisten aange meld. Openbare les op de Al| mene Kleuterschool. Dinsdagmiddag 1 Maart jl. wj alhier in het nieuwe gebouw Algemene Kleuterschool openbare les gehouden, wel door vele moeders bezocht wel Onder leiding van mej. Kei laars zalen de kleintjes gezel aan de tafeltjes te spelen. was voor de kleuters een i intens genot om met het nieuj materiaal le spelen, dal liever bij de julfrouw blev| dan met hun moeder mede gaan. Na een tractalie aan aanwezigen verlrokken demi ders voldaan huiswaarts, Hij wilde naar Amerika. Tholen. Tijdens de opening de kleuterschool alhier sioj e Jan Vroegop belangstellend zien. Hij mocht binnenkom! en ontving een traetatie. [bij ko; Hii ,ass llicl de aai vei ,gr( zo< Sp Ri' 23 uur was hij nog aanweil en vroeg hij hotel EngelvaiT om logies waarna de garagehoL der C. Duine werd opgebeld I!,11 die bracht de jongen naar .MaL land waar hij woonde. I r Na een avontuurlijke loc!*"' ontmoette men een man L vrouw die zeer ongerust oveilfi rondzochlen naar de niel tkui gekomen jongen, het was hl. echt jaar Vroegop. 1,, Het bleek dat de jongen dor liet lezen van verhalen ovtm. een jongen die was weggelopiK en in Amerika fortuin had gl.' maakt op het idëe was geiil.. men naar Amerika te reizef flij bracht het niet verder da Tholen. L In de zaal van de lieetij A. Kesteloo te Poortvliet is eet! gezellige avond gegeven lel bate van de Poortvlietse jongen! in Indonesië. Burgemeester II.IV v. Oeveren sprak een opening! woord, waarna 2 toneelstukje! opgevoerd werden. In de pauzl werd een verloting gehouden! die ca. f 14(3 opbracht. Na de pauze werd nog eefi klucht in 3 bedrijven voor voetlicht, gebracht. De Majoha'l van Scberpenisse verzorgden lie|j muzikale gedeelte. POORTVLIET De onlangs te Poortvliet opgei riclite biljartclub, speelde eel wedstrijd legen de biljartclulj uit Tholen. De uitslag was H. Uij_l 48; P. Berrevoels 75; D,| Uijl 75; A. Nuyten 62; M. Speijerle 49; G. van Zandvliet 75; A. Kesl teloo 75;. A. F. Goedomondt 74§ C. Uijl 35; M. Oeriemans 75. Tholen won deze partij met 7ül punten. Vrijdag hield de muziekverj eniging „Kunst naar Kra haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, dr. Kugel, opendel de bijeenkomst; vervolgens gal „Kunst naar Kracht", onderl leiding van de heer A. Heijboerl enige muzieknummers ten bestel Er werd voorts een toneelstuk! in 3 bedrijven opgevoerd enl enige verlotingen ten bate van! SCHERPENISSE De heer I Helleman arts alhier! leider van de Transportcolonne van liet Rode Kruis Eiland Tho len is benoemd tot kapitein-ge neesheer bij het Ned. Rode Kruis Alhier ontstond een schade van enige duizenden guldens doordat de oeververdediging op de plaats van de oude dijk val bij Gorishoek door de storm werd geteisterd. ST. MAARTENSDIJK Zondag ontstond er een schoor steenbrand bij de heer J. C. Knuist alhier. De brandweer was spoedig ter plaalse en nam de nodige voorzorgsmaatregelen doch behoefde niet in te grij pen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2