•I d"l üblicatie De Neutrale Kleuterschool te Tholen inaI in)l jaarl el'I eenl Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT Is andschapsver- rdening Zeeland. l vol HOOLSE OURANT No. 9 Vrijdag, 4 Maart 1949 Twee en Zestigste Jaargang P.rijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 lieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland urgemeester en wethouders ir gemeente Tholen brengen ir openbare kennis, dat door stalen van deze provincie, ijkens provinciaalblad nr 3 in 1949, is vastgesteld een erordening tot behoud an de schoonheid van stad en land in Zeeland. e voornaamste bepalingen van eze verordening luiden: Artikel 1 let is de eigenaar ol gebruiker in enig onroerend goed ver oden, dit goed, anders dan nnenshuis, op enigerlei wijze chtbaar van een openbare weg een openbaar vaarwater, eheel ol ten dele aan te wenden oor het hebben, bergen, of eborgen houden van oud ijzer, las,afbraak, puin, afval, lompen Isrnede onbruikbare of aan hun estemming ontrokken voer- ligen, vaartuigen, werktuigen, iegluigen of onderdelen daar- let is de eigenaar of gebruiker oorts verboden opschriften, j| ankondigingen, afbeeldingen p of. aan dit goed, dan wel chter de vensters er van, voor- za|over van een openbare weg "van een openbaar vaarwater zichtbaar aan te brengen of hebben. Inder openbare weg wordt erstaan een weg, die inge- de wegenwet als zodanig ordt aangemerkt. Li inderopenbaar vaarwater wordt arstaan een vaarwater tot penbaar gebruik bestemd. ;tu na; ad' kat zit Artikel 2 iel verbod vervat in arlikel 1 s niet van toepassing op e. opschriften uüsluilend ver- aeldend de naam van de be- foner of van het gebouw afbeeldingen welke kennelijk ot de meubilering of stoffering an een gebouw behoren; Ie. opschriften en aankondi- ingen, welke -^ijn aangebracht er voldoening aan de wet of nig wettelijk voorschrift, mits Ie in deze wet "of dit voor- c'hrift genoemde minimum- naten niet worden overschreden; vorden geen minimum maten ermeld, dan zal de oppervlakte en hoogste 0.50 m2 en de [roolste afmeting ten hoogste m, mogen bedrugeD; ie. opschriften en aankondi- ingen, welke zijn aangebracht n verband met de uitoefening 'an een wettelijk toegekende tevoegdheid, mits de sub 3e ;enoemdemaximun>afme tingen n acht worden genomen: je. opschriften en aankondi gingen betrekking hebbende op de dienst, het beroep of bedrijf, welke of hetwelk in of op het onroerend goed wordt uilgeoefend, of waarvoor het onroerend goed is aangelegd, of op de bewoning daarvan, mits de gezamenlijke grootte geen groter oppervlakte beeft dan 0.50 m2 öe. opschriften en aankondi gingen van kennelijk tijdelijke aard, gedurende de termijn, dat deze feitelijke betekenis hebben, welke termijn niet anger mag zijn dan één maandl ter wij 1de opper vlak te tenlioogsle 0.75 m2 mag bedragen; 7e. opschriften, aankondigingen of afbeeldingen in een gebouw of een deel van een gebouw, hetwelk als winkel en/of als holel, café-reslaurant-bedrijf wordt gebruikt, mits zij be trekking hebben op het' bedrijf' dat daarin wordt uitgeoefend! 8e. per 1 Januari 1948 reeds aanwezige opschriften, aan kondigingen, voor de duur van twee jaren na afkondiging dezer verordening: 9e. materialen of voorwerpen als bedoeld in ari. 1 Ie lid ten behoeva van de uitvoeviug of het onderhoud van openbare werken en op of in een on roerend goed, waarop of waarin onderhouds-, herstel-, bouw- of sloperswerkzaamheden worden verricht, mits deze materialen voor de werkzaamheden nodig of van bet onroerend goed dat hersteld of gesloopt wordt af komslig zijn en niet langer aan wezig blijven, dan voor de uitvoering van genoemde werk zaamheden strikt noodzakelijk moet worden geacht. Ahtikel 3 Gedeputeerde staten kunnen vrijstelling verlenen van het verbod vervat in artikel 1 indien hierdoor naar hun oordeel de schoonheid van het stads- of dorpsbeeld of van liet landschap niet wordt geschaad. Aan deze vrijstelling kunnen voorwaarden worden verbonden; zij kan te allen tijde worden ingetrokken. Wordt gehandeld in strijd met de voorwaarden aan de vrijstelling verbonden dan wordt zij geacht niet te zijn verleend. Artikel 10 Onverminderd het bepaalde in art. 153bis der pro'inciale wet worden overtredingen van de verbodsbepalingen dezer ver ordening, alsmede het niet vol doen aan een op grond van deze verordening gestelde voor waarde of verstrekte lastgeving gestrait met een hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Formulieren voor het aanvragen van vrijstelling zijn ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. De aanvragen moeten worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders der gemeente, waarna zij worden doorgezonden aan gedepuleerde Staten van Zeeland. De burgemeester voornoemd. Het is er eindelijk van gekomen. Maandagavond is de nieuwe school, dank zij de ijver van het bestuur geopend. Het Kaaibosje is er gedeeltelijk voor afgestaan, wij laten hier een beschrijving volgen van het gebouw dat er frisuitziet. Het heeft een oppervlakte van 140 M2, onder ver- verdeeld in twee leslokalen elk van 7 x 8 M. plus een hal van 4 x 7 M. waarin 3 w.c.'s voor de kleuters 1 w.c. voor personeel en twee kleuter-urinoirs alles ingericht met waterspoeling. Het gebouw is opgetrokken in hout 1 dms, daarna gfgeschermd met een laag sisalkraft, dan een glaswol deken endaarna afgetimmerd met hard board, plafonds van zacht board platen, vloeren van cement beton, daarover een 'laag cementspecie dan een laag kurk en daarna afgepleisterd in kleur- specie. De eenvoudige gemetselde schoorstenen in de leslokalen doen het zeer goed. Bij het gebouw behoort een speelplaats van 30 x 8 M. een en ander afgezet met ijzeren palen en harmonicagaas. Op het speelterrein zal een flinke zandbak gemaakt worden waarvoor al materiaal aanwezig is om de kleuters hiermede aangenaam te laten spelen en sjouwen. Het gebouw heeft een groene kleur, het dak een rode, hetwelk het in die omgeving ook heel goed doet. De plaats in het Kaaibosje lijkt ons zeer goed, het is daar een zeer rustige omgeving zonder verkeer. W Maandagavond had de opening plaats, in een lokaal van het nieuw gebouw werden ontvan gen de genodigden en de ouders van dekleuters benevens degenen die een geld lijke bijdrage hadden gegeven: De voorzitter de heer Liefaard sprak het openings woord en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de burgemeester van Tholen Mr. A. J. van der Hoeven; de heer Zevenbergen voorzitter van de Ned. Onderwijzersvereniging en van de Ver, Volksonderwijs Mevrouw Glas lnspectrice voor het kleuteronderwijs. Spr. gaf een uiteenzetting over de voor geschiedenis van deze school en haalde daarbij aan hoe de vroegere bewaarschool verdween en hoe getracht zou worden een andere te krijgen maar het bleef maar steeds praten, Het voorjaar van '19'8 werden er echter plannen gemaakt, doch door het overlijden van een der iniatiefnemers bleven deze even gestaakt. In dien tijd werd een Cbr. kleuterschool opgericht. Spr. ging verder in op deze zaak en herhaalde dat men de ze oprichting beschouwt als een aanval op de openbare school Men bleef echter niet stil zit ten en nadat mislukt was om een gemeentelijke kleuterschool, te krijgen ging men door. Spr. schetste hoe men daar mee en verder een tegenvaller had maar het eindresultaat is dan toch dat men met de heer Vlamingsbouwbedrijf in contact kwam en men tot aankoop van een gebouw kon overgaan. Ten slotte kwam men met bet ge meentebestuur ook tot over eenstemming over de plaats waar het gebouw zou komen en wel in het Kaaibosje. Ve'e moeilijkheden moesten toen ook nog overwonnen worden, want men had geen personeel ook dit is opgelost geworden en mej. Ketelaars en Burgers konden worden benoemd. Spr. zeide nog hoe men begonnen was en wel door welwillende medewer king van de familie Engelvaarl en hun bovenzaal krijgen en in October 1948 kon men beginnen Later was het gemeentebestuur zo welwillend ons het gymna stieklokaal af testaan Spr. brengt ook dank aan de heer Vos en zijn helpers Berkhey en Engel vaart die het werk hebben overgenomen van de bouw van de school toen de aannemer het in de steek liet. Verder werd dank gebracht aan het gemeentebestuur voor het af staan van dit terrein en het gymnastieklokaal de besturen en het personeel van alle scholen in deze gemeente, die zo welwillend waren hun gym nastieklessen te gever, in de zaal van de U L.Ü school. De familie Engel vaart voor het beschikbaar stellen van hun zaal waardoor zij bevorderd hebben dat onze school op tijd kon be ginnen. De lieer Blaas districts opzichter; daardeze zeer geij verd heeltom derijksvergunning te krijgen. Tenslotte bracht spr. dank aan allen die het finan cieel mogelijk hebben gemaakt de schooi te doen houwen, en dankbaar zijn wij hen die ons een belangrijke som tegen een zeer lage rente afstonden. Ver der richt spr. zich tot de dames Ketelaars en Burgers. Zover nu bekend is zijn dit meevallers; de kinderen zijn op juflrouw Jo en Juffrouw Adrie gesteld. Dit is een goed bewijs; dat U het werk juist aanvat, want kin deren veinzen niet. Spr. hoopt dat het hun gegeven mag zijn hier te werken zoals zij zich dat voorgesteld hebben. Wij dragen de school aan U over en moge het zo zijn dat gezegd mag warden de Algemene Kleuterschool in Tholen is er een van d» goede, soort. Ten slotte stond spr: nog stil hoe deze school door offer vaardigheid van Tholens Burge rij er gekomen is en als sym bool van liefde voor de open bare school want daar is het om begonnen. Critiek is ons niet gespaard. Zwaar is onze Losse nummers 8 cent Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2 -, De advertenties wor den gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1