L. J. G. Een origineel Thools type Ik hoorde iersekse en thoolse courant Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE De Kaderdagen van de te St. Maartensdijk HOOLSE OURANT No. 7 Vrijdag, 18 Februari 1949 Twee en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M.C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland 'asi Zeer zeker kunnen we hier spreken van een echt Thools type als we bovenstaande foto even bestuderen. Wij allen kennen de 87-jarige D. Jansen, die we dagelijks door onze straten kunnen zien gaan, of rustig uren achter een zien confereren en discuseren met z'n oude makkers op de kade, of bij slecht weer in het wachthuisje der B.B.A. Z'n kameraden geven hem gaarne het woord, want, als de „Ouwe Dirk" eenmaal bezig is, kan hij ondakns zijn hoge leeftijd, z'n woordje nog behoorlijk doen. Menigmaal klinkt een daverend gelach over de kade of van uit het wacht huisje als deze vrolijke grijsaard weer een van zijn moppen aan het tappen is. of op humoristische wijze zijn beleve nissen uit z'n vroagere leven verhaalt. „Dirk" heeft in Tholen een leeuwenaandeel gehad toen hij de zo genaamde „wellen" in ons stadje heeft helpen graven. Daar is hij erg trots op, omdat hij tot op hoge leeftijd deze zware arbeid heeft kunnen verrichten. Hij is een krasse oude baas, met zeer veel ejvaring. Maar één ding is thans ondanks z'n lange levensbaan nog nieuws voor hem. Hij was vast overtuigd, dat zijn beeltenis niet op papier zou zijn vast te leggen, maar met de publicatie van deze foto, menen wij hier het tegendeel van te bewijzen Door de streek Tholen en Sint Philipsland zijn de vorige week '10, 11 en 12 Februari in Hotel „Hof van Holland" te St. Maar tensdijk de kaderdagen '1949 der L. J. G. gehouden. De heer M. G.M. Kosten, die veel voor deze gemeenschap voelt opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarin hij in het bijzonder burgemeester Verburg van Sta- venisse en wethouder A. Ilage van St. Maartensdijk betrok en prees het dat deze kaderdagen zijn toegewezen aan bet eiland Tholen dat zich steeds zeer actief betoonde. Hij zette het doel van deze dagen uiteen en sprak de wens uit dat zij zullen medewerken de weg te tekenen die de plat telanders hebben te gaan naar een betere samenleving met meer gemeenschapszin. Spr. wees er op dat alleen door organisatie iets is te bereiken. De strijd moet gaan voor het behoud van de gemeenschappe lijke erfgoederen, plattelands cultuurgeschiedenis en karakter. De achterstelling van het plat teland vindt haar oorzaak hierin door de innerlijke verzwakking van het platteland waardoor de stedelijke invloed inwerkte en het platteland werd achterge steld. De jongeren dienen mede Ie werken om hierin verande ring te brengen. Burgemeester Verburg te Sta- venis.e was de eerste spreker. Deze bracht de idee van de werkgemeenschappen naar vo ren. Waar deze hier nog niet bestaat stelde hij de vraag of het zin heeft en verantwoord is om tijd en energie te besteden aan de belangen van de streek. Spreker meent van wel. Een sterk Europa, een sterk Neder land vragen sterke streek- en sterke plaatselijke gemeenschap pen, waarbij samenwerking van gemeentebesturen van groot be lang is, Er zijn problemen die gezamelijk kunnen worden opge lost. Deze moet mits niet op de spits gedreven worden toegejuicht. In de toekomst zal het noodza kelijk blijven deze samenwerking nog uit te breiden. De gemeen telijke zelfstandigheid zal hier door worden versterkt Ten aan zien van het culturele, sociale en economische leven stapelen de pro''lemen zich op. Vele in stanties welke zich op een of' meer dier terreinnen bewegen, maken door de bomen het hos onzichtbaar en men werkt te veel naast elkander, waardoor grote krachtverspilling ontstaat Men moet plaatselijk tot krach tenbundeling komen. Eist iedere gemeente een afzonderlijke krachtenbundeling de Zeeuwse eilanden die nen daartoe ook regi onaal te komen. Dit geldt in bij zondere mate voor Tholen De ar beid overheid en pai ticuliere in- stan iets moet worden samenge bundeld. Ten aanzien van het culturele leven wees spreker op onderwijs, films, bibliotheekwe zen, toneel, muziek, zang,sport en vrije tijdsbesteding, liet zal nuttig zijn deze te bezien in wat groter verband, dan tot heden geschiedt. Wat betrelt het sociale leven moet worden bezien de regionale voorlichting voor de sociale wetgeving,volks huis vestingschooltandverzorging gezinsverzorging ziekenhuiswe zen, Kraamverzorging en voor lichting op het gebied van de volksgezondheid. Ten aanzien van het economische leven wees spreker op vraagstukken van mechanisatie en het overschot van landarbeiders ZobiedtTho- ;en genoeg punten om regionaal ie worden bekekenen waarvoor in streek verband regelend moet worden opgetreden. Door het stichten van een regionale werk gemeenschap kan dit het beste tot stand worden gebracht. Met een opwekking tot de L. J. G. op Tholen om mede te werken eindigde spr. Vrijdagmorgen werd de dag geopend door de voorzitter van de afdeling StMaartensdijk de heer Anth. L. Gage. Hij heette de aanwezigen welkom in het bijzonder burgemeester Bouwen- se en constateerde dat de opkomst minder was dan de vorige dag Ilij hoopte dat het een even goede dag mag zijnals de vo rige dag en dat er ook goede Zondagsdienst Artsen 20 Febr. 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Looysen te Tholen en Dr. Verniet te Nieuw-Vosmeer. dat we in Tholen een hond hebben, die als de eigenaar een sigaar of sigaret opsteekt, dapper met z'n baas om het hardst mee dampt. Als van het rookartikel zolang is genoten dat het weg geworpen kan worden, twijfelt het dier geen seconde om het peukje met grote, gulzigheid te verorberen. Zulk een rokende en pruimende hond hebben we zelfs in de Amerikaanse bladen nog niet gevonden en ik stel voor om voor het dier een rokerskaart ann te vragen bij de plaatselijke distributie gedachten wisseling zal zijn en het gesprokene mag doordringen tot allen jongeren De heer G. G. Hage verkreeg het woord om te spreken over de slichting Dorpsgemeenschap. Spr. deed het genoegen hier voor de jon geren over dit onderwerp te mogen spreken. De jongeren van deze tijd staan in een we reld, die verward is en men niet weet welke richting men zul gaan en waar het op uit zal lopen. De stichtingsgedachte moet niet alleen uitgaan van Sl-Maartens- dijk maar moet overal in de landen overgenomen worden, opdat men op deze manier het leven kan verrijken en ook van bovenaf moet deze gedachte worden uitgedragen, dus ook door de regering. De gemeente StMaartensdijk alsdus spr. was de tweede plaats in Nederland die een stichting heeft. Zaandam was de eerste Spr. zeidedatde stad veel voorheeftop het platte land, wanneer het gaat over de ontwikkeling Er zijn op het plat teland sluimerende genieën de ze worden niet op tijd ontplooid Hij verduidelijkst dit met enkele voorbeelden. Hij stond stil bij de Dorpsgemeenschap St. Maartensdijk hoe daar alle ver enigingen in zijn opgenomen, Dit wordt een bundeling, waar kracht van uitgaat. Men krijgt de eenheidsgedachte. In Maart 1947 is de stichting opgericht en wat hebben wij al niet' tot stand gebracht, beziet o.a. het sportveld. Voorts hebben wij een uitgangsdag gehad voor ouden van dagen en in de toekomst zijn wij bezig voor gezinsver zorging en kraamverzorging. Spr, zeide verder dat, gelet op de rede van burgemeester Ver burg die de vorige dag gespro ken heeft over de regionale werkgemeenschap deze er niet zal komen als men op elke ge meente geen dorpsgemeenschap heeft, en al zegt men dat dit niet gaat, volgens spr. kan dit wel. Hierop volgde een uitvoerige bespreking. De volgende spreker dhr H. v. d Oord Directeur lag. landbouw- Goede»raad was duur, voor de Burgemeester van Leiden toen de bevolking van de omsingelde stad bij hem om eten vroeg. De Thoolse Courant is NIET duur voor slechts 95 cent per kwartaal elke week thuis Abonneert U nog heden!!! school te Bergen op Zoom sprak over tuinbouw. Hij splitste zijn causerie in twee gedeelten een voor de dames en een voor de heren. Voor de dames het houden van bloemen in huis en buiten en voor de heren overde mogelijkheden van de tuinbouw, naast het land bouwbedrijf. Op zeer vlotte en prettige wijze gaf spr. de dames de raad hoe bloemen le houden en zoveel mogelijk de natuur na te volgen, zodat zij voldoende licht, water en voedsel krijgen Nadat spr. verschillende soorten bloemen had behandeld, kwam hij tot de heren. Ilg wees op de landhonger, die er is en zeide vooral het laatste middel nie* le nemen de emigratie, ma wees op de kansen die de t bouw biedt Vooral de tee. kleinfruit. Er werden nog enkele gesteld, welke door spr. duidelijke wijze werd" woord. De voorzitler dankte d van deze morgen wa: aan tafel ging. Na de maaltijd spra' van Bodegraven ov denken, werken v peso jeugd. Hij wees op de jongeren in dez te vervullen de derlijk maarza den als een g Bit zal moetf Europese jem Europees me en denken f aan een Eur waar in wij Wil men a bewaren - Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2.-. De advertenties vvor- LOSSe nummefS o cent Jen gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze LOSSe nUT courant 25 cent extra.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1