Ook de „Vijf Gebroeders'" THOLEN Publicatie IEDERE Zaterdag markt in Tholen PLAATSELIJK ~NIEUW! dan zal dit alleen kunnen ge beuren door mensen van het platteland. De grote krachten zullen opgestuwd moeten wor den uit de sfeer van het plat teland. Deze vernieuwing zul niet de voornaamste taak zijn van de mannen, maar naar de mening van spr. eerder voor de vrouwen en dan in het bij zonder voor de jonge vrouwen Spr. memoreerde hoe op een srmenkomst in Rome een jong meisje uitriep „wat moeten wij met de toekomst en is er in de wereld op ons gerekend." Dit is de vraag die de jeugd stelt en het antwoord durft hij niet uit te spreken. Spr. riep uit: hebt U de brandlucht geroken die er over Europa hangt? Men weet niet hoe ontzaggelijk diep de jeugd in Europa is gezon ken. Wij leven in Nederland in een Oase en als wij niet op passen worden wij mee gezogen Spr. stelde het voor als een schilderij en dan overwegen de donkere sombere partijen. Met is een illusie te spreken over een Christelijke jeugd in Europa Spr. slaat stil bij de jeugd in verschillende landen en noemt allereerst de Tsjechische jeugd welke de meest tragische is. Daarna volgt de Joodse jeugd. De Tsjechische jeugd is Westers georiënteerd, Westers denkt, en nu tegen het Westen gericht wordt, daarom is ze zo tragisch De Putsch van Praag heeft voor deze jeugd alles kapot geslagen. Zij is dan ook in grote nood. De Poolse jeugd is anti com munistisch en anti Russisch, maar is in 1938 kapot geslagen met het verraad van het mili tair verbond. De Skandinavische jeugd, daar over wordt veel gesproken, maar is in werkelijkheid niets. Men moet zich hier géén illusie over maken. Er is wel eens gedacht dat er in Skandinavië reserves zaten, maar dit is volgens spr. niet waar. De jeugd is er mid delmatig, en oppervlakkig, en evenals de Zweedse jeugd zeer materialistisch. Ook de moraal is er niet hoog. Wal betreft de jeugd van Italië, die werkt hard en de jeugd van Spanje is nog vervuld van de burgeroorlog Wat de Franse jeugd aangaat, daarvan is de hoop niet zinkende daar heeft spr. nog wel hoop op voor de toekomst. Er zijn in dit land groepen, die zeer hard werken. In Engeland is een klein beetje theorie, maar zeel veel praclijk. Hel biedt wel enige mogelijkheden. Tenslotte kwam spr. tot de Duitse jeugd Spr. toonde met enkele voor beelden aan dat er weinig hoop is voor de toekomst. Wij heb ben in Hitier geloofd als in een God en nu is onze „god" dood Dan is ook angstwekkend en tragisch het vrouwenover schot. Spr. komt tot de conclu sie als men dit alles hoort en ziet dat dan de jeugd vraagt: „Is er eigenlijk in deze wereld op ons gerekend-' De nood en de ontreddering van de Euro pese jeugd is groot en het in spireert tot een grote taak. Jezus Christus zegt „Ziet, ik maak alle dingen nieuw" en de vernieuwing van Europa zal dan ook rond Hem moeten worden geconcentreerd. Spr. eindigde zijn mooie, boeiende en vaak ontroerende rede met de woor- voorden „Laat Christus licht uver ons schijnen. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, welke door de spreker werden beantwoord, werd er gepauzeerd. Na de pauze hield Mej. Lande gent uit Haamslede een lezing er „Mijn reis naar Amerika" vertelde hoe zij via Zweden Amerika is gegaan. Zij uitvoerig stil bij hetgeen Amerika heelt gezien en in Canada. Het was een interessante beschrijving, .verden nog enkele vragen leid, welke door de spreek- r werden beantwoord. Des ende de voorzitter van ing de heer Kosten en 1 korte inleiding over der L.J.G. op Tholen en St. Philipsland. Hij gaf een overzicht vanaf de oprichting van de L J.G. tot nu toe en kon met genoegen constateren dat de L.J.G. op ThoIeu-enSt. Philipsland zo is gegroeid dat er op Tholen reeds twee afde lingen zijn en ook een dames- afdeling. Het is zelfs zo dat de afdeling Tholen en St. Philips land bijna de actiefste afdelingen in de provincie zijn. Na deze inleiding werd door de afd. St Maartensdijk de oogsl- cantacte uitgevoerd, welke zeer mooie momenten uit het boe renleven vertolkte. De lichtbeel den en de toelichting van Ir M. Geuze, alg. voorzitter der Z.L.M. over de boer in de schil derskunst waren zeer mooi. Ten slotte werd opgevoerd door leden van de afdeliag St Maar tensdijk een blijspel in 3 be drijven, „Eeri schoonmoeder uit duizend. Dit werd goed gegeven en een hartelijk applaus was de beloning. De alg. secretaris de liper A. M. Geluk sloutdeze dag met een woord van dank. MEVR. BAARS-VAN DIJK Vlak bij 'l Ziekenhuis te Bergen Het van ouds bekende adres voor BUIKBANDEN Derde en laatste dag van de L.J.G. De voorzitter van de afdeling St. Maartensdijk voerde deze morgen het openingswoord. De twee laatste inleidingen werden verzorgd door de heren Hupkens leraar R.L.W.S. te Goes en Pieters, directeur Prov. Bibliotheek te Middelburg. De eerste spreker de heer Hupkens schelste zijn persoon lijke visie op zijn onderwerp „Plattelandszorgen" Hij behandelde de huidige pro blemen waar het platteland mee te worstelen heelt o.a. geen emplooi onnuttige vrije tijds- bestedingenz.Spr. achtte geeste lijke en morele herbewapening noodzakelijk. Het komt hem voor dat de hedendaagse jeugd de neiging heeft zich blind te staren op grote politieke figuren Grote «ederzijdse sabotage door het ontstaan van pure onverschilligheid. Men vrage zich af „Hoe denkt U ovei het vermoorden van de vredesbemiddelaar in Israël Graaf Bernadotte, de moord kort geleden gepleegd door een '10-jarige Enkhuizer jongen Zijn dit geen tekenen van' een door en door bedorven geestes gesteldheid. Hoe is het moge lijk dat een groep cxtrimisten het in hun hoofd kunnen krijgen iemand die zijn gehele leven belangloos voor het handhaven van de vrede gewerkt heeft op een reis naar een confe rentie, ook weer in het belang van de vrede als een hond neer te schieten? In zijn onmiddelijke omgeving ziet spreker zich wekelijks een grauwe massa bewegen die haar gehele cultuur te grabbel gooit aan Amerikaanse films. De heer Hupkens ging daarna diep in op de dominierende factoren in het leven van het gros van de tegenwoordige plattelands jeugd waarna hij eindigde door de jongeren te wijzen op het aannemen van een juiste houding. Er volgde een zeer geani meerde discussie in de loop waarvan de heer Hupkens op boeiende wijze de vraagstellers van repliek diende. De tweede en laatste inleiding werd op waardige wijze ver zorgd door de heer Pieters, die uitvoerig stuk voor stuk het ontstaan van het gewest Zeeland besprak. Spreker wees er op, dat het proces heden nog van dag tot dag voortgaat. De oude vaste kernen werden begrensd door geulen waardoorheen zich liet water een weg baande. Een aanzienlijk aantal van deze kernen stonden bij vloed bloot aan overstroming. Het achtergebleven slib en zand veroorzaakte een daliim van de kernen, later nog in de hand gewerkt door de mens die het veen af ging graven om zich van brandstof te voorzien. Maar de mens ging verder. Hij trachte land aan te winnen. Ilij bleek zich in de loop der tijden meer geduld dan vandaag te kunnen matigen gezien het feit dat het omliggende land hoger ligt dan de kern zelf. Dan giug spreker verder met het schilderen van de strijd tussen de graven van Holland en Vlaanderen om het bezit van het Zeeuwse eilandenrijkje daar Zeeland nooit een gravenhuis rijk is geweest. Tenslotte heelt een man van het platteland de eenheid tot stand gebracht. Vooral op Walcheren is er steeds sprake geweest van een minder goede verstandhouding tussen de stad (o.m. Middelburg) en het platte land. Over het gehele gewest genomen zien we deze ver schillen terug met aan de ene kant het handeldrijvende Wal cheren en aak de andere kant de agrarische rest van Zeeland Het gevoel van echtheid is bij het Zeeuwse volkje altijd slecht ontwikkeld geweest en is op de huidige dag nog steeds niet ideaal. In geen enkele andere provincie van Nederland is het provin ciale saamhorigheidsgevoel zo negatief als in Zeeland Na tuurlijk zal de geografische ligging van het eilandenrijk daar niet vreemd aan zijn, maar spreker meent dat de overheid haar taak in deze niet gezien heeft gelet b.v. op de organisatie van de publieke communicaties deze zijn zeer soepel afgesteld op het verkeer met Holland en Brabant maar men heeft vergelen de ver bindingen tussen de eilanden en zelfs tussen «Ie Zeeuwse dorpen een onderling ruim beslag te geven. Spr. eindigde zijn betoog door op treffende wijze een uitlating aan te halen van de vermaarde dijkgraaf van de Brede Watering van Ierseke die het nageslacht de juiste weg naar de ware vei bonden beid van Zeeland schilderde Een spontaan applaus van de aanwezigen bewees het sucees van deze intersanle inleiding. Na de maaltijd gaf de algem. Voorzitter van I.. J. G.dö heer M. de Feijter een korte samen vatting van liet verloop van de kaderdngen. In de eerste plaats dankte hij do streek Tholen St. Philipsland voor de goede organisatie naar de mening van liet Prov. Bestuur stond 'zowel het technische als het geestelijk peil van deze kader- dagen in geen enkel opzicht achter bij enige andere in de geschiedenis van de L. .1. G. gehouden hoogtijdagen. De leden van de afd. St. Maartensdijk en de Z.P.Msters uit deze om geving die ten koste van vele offers voor de vrolijke kant van de dagen hebben zorggedragen betuigde hij in niet mindere mate zijn oprechte dank. De L. J. G. hoopt met deze dagen bij de plattelands bevolking wederom besef voor haar ideën en doelstellingen gekweekt te hebben. De voorzitter van de streek TholenSt. Philipsland dhrM. G. J. Koster sloot hierna de L. J. G. kaderdagen 1919. brengen diviezen in het laadje. Sinds 1896 spreekt de Firma P. C. Baaij te Tholen een woordje mee in het visserijleven. Aanvankelijk klein be gonnen is deze organisatie door harde arbeid en een flink aan de dag gelegde doorzettingsvermogen uitgegroeid tot een bedrijf waarvan de TH. 12 op het ogenblik iedere dag uitvaart ter oester-visserij. Wij geven hier een afbeelding van „De Vijf Gebroeders", een der schepen waarmee deze Firma thans-werkt en mede helpt, om de voor ons Vaderland zo nodige deviezen in het laadje te brengen. Het scheepje heeft een 90 P.K. motor aan boorden loopt ongeveer 12 mijl per uur, voorwaar een aardige capiciteit. Hoofdzakelijk wordt voor export naar België en Engeland gewerkt. „De Vijf Gebroeders" is gedurende de oorlog 6 jaar in Duitse handen geweest en toen zij uiteindelijk in Mei 1946 vrij werd gegeven was zij dusdanig gehavend, dat de reparatiekosten op ongeveer f 18.000 werden geraamd. Openbare vergadering van de Raad der Gemeente Na opening met gebed deelt de voorzitter mede, dat wegens ziekte afwezig zijn de heren weth. v. d. Berge en J. Barre voets. Van Ged. Staten is ingekomen goedkeuring wijzigingen begro ting gemeente 1948, gasbedrijf gewone en kapitaalsdienst 1948. ld. rekening gemeente 1945, id. salaris en loonregeling id. reke ningcourant crediet voor 1948, id. verhaal pensioenen, id. jaar wedden secretarissen. In verband hiermede nam de raad een voorstel van B. en W. aan Ged. St. te verzoeken de ge meente i een hogere klasse te plaatsen. Besloten wordt aan de Chr. school op Geref. grondslag een voorschot te verlenen van f 1613.07. Aan Gebr. Baay Hz. wordt vergunning verleend ook in bun loods aan de haven mos selen te verwerken, terwijl de vergunning van de vader zal worden overgeschreven op naam van de zoons. In verder voor komende gevallen worden B en \V gemachtigd hierin zelf een beslissing te nemen. De raad verleend verder goedkeuring voor het aangaan van een geld lening a 3.25 yo voor het bou wen van 10 huizen en van 1.75 voor het aangaan van een kas geld lening. Vaststelling vind verder plaats van de kohieren reinigingsrech ten en de reclames volgens ad vies B. en W. behandeld. Op het verzoek van Het Nut" i.z. vrijstelling vermakelijkheids belasting in verband met de cul turele zijde van hun avonden terwijl deze altijd in besloten kring plaats hebben tellen R en VV. voor hierop afwijzend te beschikken gezien art 2 der I, betreffende verordening eni der een nadere ncslissing ai wachten van hogere instan als men van "Hel. Nul" in ger beroep wenst te gaan. 11e heer de Hond vraagt \v; neer het tehuis van de oui van dagen nu klaar zal zijn, voorz. zegt: dat de gromt ij< hel bestuur v.w. is aangek» en dat men in de Haag' nat met de bevoegde autoriteiten confereren. Een uitgebreide discussie staat over de 2 ct veihogi der gasprijzen, de hoeren Westen en Zachariasse zijn t over niet te spreken en waohi bevei eerst al, welke cijfers rekening 1948 zal laten zien. lieer van Westen meent, dat verhoging eerder nadan voord voor de' labriek zal op leven daar dit het vetbruik zal dri ken, temeer, daar het electns verbruik niet duurder wordt, heer Goedemondt zegtdat een goed overschot heeft eu men nu al weet, dat 1948 tekort zal opleveren. Ja zegt voorz. er zal een tekort kon» en het is jammer, dat men IJ. 1948 niet heeft verhoogd, zou liet nu met 1 cl kunne Men moet niet vergeten dat: les enorm duurder wordt, voorz. zegt verder toe, voortaan de gascommissie eei zal worden geboord, alvore men verhoogd. Hierna sluiting. Burgemeester en welhoudt van Tholen maken bekend,d gedurende drie maanden opi secretarie der gemeente, vo een ieder ter lezing is neer» legd en tegen betaling der ko ten algemeen verkrijgbaar gesteld: de Verordening opi heffing van gelden voor 1» verstrekken van inlichting! uit liet hevolkings- ën verbl, register der gemeente Thole vastgesteld hij raadsbesluit d, 23 December 1948, gnedgekett hij Koninklijk Besluit d.d, Februari 1949, nr 13 Tholen, 12 Februari 1949 THOLEN De Hervormde Jongensclub hiel op Vrijdag 11 Februari 19! haar Jaarfeest in de zaal Mevr. Wed. Hoek. Nadat de leider de lieer J. va Eleacker de samenkomst i opeml had, las de secretaris I Jaarverslag. Gezongen werd Ge 132 2. Het Bijbelverhaal ha» delde over „De Rijke Jongeling (Marcus 10 17-30) waarop gt zongen werd Gez. 112 1 eni Met een leuke kilometer-rat werd de vergadering voortgeti 4 dames en 4- heren kregen i beurten tot taak in de" korts mogelijke tijd enige opgavenI verwerken. Zes jongens dongen mee in gedichtenwedstrijd. Dejury htu geen gemakkelijke laak, 2 jon gens kwamen als no. 1 uil f strijd met gemiddeld 91/3. Bil eindelijk kreeg Jan de Boef eersle prijs en Jo van de Veld de tweede prijs. Ook een opsll van JoGeuze (David lot Koniiil gezalfd) werd met een prij beloond. Hierna pauze, waarin verloo werden een taart, een fruit mand, twee pakjes sigaretten twee llesjes eau de cologne, et nog wat kleinigheden. Na de pauze werd door de jongens opgevoerd: „Dedieven bende in de ruïne" Het stut werd aardig gespeeld en ik jongens werden beloond niet een hartelijk applaus. Nadat een lied gezongen was vertelde de hulpleider C. Schot het verhaal

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2