„Het geweten van Europa" Vergadering .X' van de Raad der Gemeente St. Maartensdijk gehouden op Vrijdag 28 Januari 1949. op PLAATSELIJK NIEUV Het Franse dagblad „Le Monde" geeft in zijn hoofdartikel een commentaar over de resultaten van de laatste ver gadering in Parijs van de Commissie van Vijf, aangaande de voorstellen tot een Europese Unie, onder de titel van „Het ziet er naar uit, dat in het Europa, dat eeuwenlang wordt gekweld, door tweedracht en tevens door het pro bleem. hoe geluk en waarheid te vinden, toch niet onmo gelijk is, dat eindelijk en'ten laatste een nieuwe orde zal beginnen. De tekenen hiertoe zijn inderdaad zichtbaar en eindelijk zal de oude eenheidsdroom, die na Leibnitz en de Abt van Saint Pierre zovele utopisten in vervoering heeft gebracht, gerealiseerd worden. Nood breekt wet, zegt het spreekwoord. Dat de oude verwachtingen nu minder hersenschimmig lijken, komt omdat de idee nu rijper is geworden en nu meer in staat is vasle vorm aan te nemen. Dit nauwelijks ontwaakte geloof beefl echler onlangs een lelijke klap gekregen: n.l. doordat de Commissie van Vijf er hij hun pogingen om tot een Europese Federatie te komen, niet tot resultaten kwam. De even verzoenende als opbouwende mening die onze delegatie vei dedigt, door Paul Reynaud aangehaald, vermocht de negatieve beslis sing van de l.ondense regering, door llugh Dalton en zijn Britse collega's tot hun zeer duidelijk merkbare spijt overhandigd, niet te veranderen; tot hun spijt, want hiermede werd de overeenkomst, gesloten door alle leden Engelse, Franse, Belgische, Hollandse en Luxemburgse in December II., weer te niet gedaan, donder bitterheid en niet ontmoedigd moet er in deze wel ernstige maar niettemin zeer goed te herstellen pech, berust Worden. Verwijten noch wrok zijn evenmin ge rechtvaardigd als ergernis of ontsteltenis. Bij het verder lezen 'zal men uil de gegeven details over dit mislopen kunnen voelen, dat niets verloien is; alleen taaie volhar ding gepaard aan begrip en overtuigingszin zal tenslotte de logica helpen om de Engelse regering zijn afkeer voor een Europese consultatieve Vergadering, samengesteld uit afgevaardigden, die door de nationale regeringen met macht en met persoonlijk stemrecht bekleed zullen worden le overwinnen." Maar de schrijver van het artikel verliest niet de hoop, als hij ziet, hoe de diverse belanghebbende naties steeds meer blijk geven durf en grotere sociale zin te hebben en hij vervolgt: „Deze ontwikkeling zal steeds verder gaan. Het Franse standpunt werd in de Commissie van vijf direct door de Belgen gedeeld, maar eveneens hechten Luxemburg en Nederland er huu goedkeurirg aan. Hopelijk zullen steeds meer naties wier belang het is dat Europa een samen hangend geheel zal worden zich hierbij aansluiten. Het spreekt vanzelf, dat een internationale vergadering, die samengesteld wordt zonder goedkeuring van de Parle menten en nationale eigen regeringen, slechts denk beeldige macht zal hebben. En nog zekerder is, dat een initiatief; genomen door de Parlementen en regeringen zonder instemming van Engeland, pas doeltreffend zal zijn op de dag, dat dit land zich er mee accoord heeft verklaard. Deze gedachtengang zal zeker van invloed zijn. Voorbeelden kunnen wonderen doen. Frankrijk b?gint steeds beter de rol te begrijpen die haar is toegedacht. En het valt niet te ontkennen, dat Robert Schuman haar meehelpt om het Europees geweten bewust te maken, wat overigens aan een traditionele roeping van ons volk beantwoordt. De besprekingen die te Bome zullen beginnen aangaande een rechtvaardige regeling van de grenswijzigingen, de voorbereidingen van de tol unie en nog enkele andere accnorden met Italië, zullen nog aan belangrijkheid winnen wanneer men bedenkt dat men hierdoor tot zeer gewenste, grotere overeenkomsten met andere buren wil komen. De woorden door onze Minister van Buitenlandse Zaken gesproken over Duitsland hebben allereerst in Duitschland zelf maar ook in bet buitenland weerklank gevonden. Een echo hiervan kon men horen in de vriendschappe lijke rede van de Zwitserse Bondspresident M, Nobs, welke lip heeft uitgesproken tijdens het zo nuttig ver blijf' ven Robert Schuman te Bern, waar hij met nadruk er op wees dat Frankrijk zich met zijn traditioneel idea lisme en zin om tot resultaten te komen" speciaal bezig houdt om te bewerkstelligen dat de talen en godsdienstige overtuigingen van de diverse naburen vredig naast elkaar kunnen bestaan. Ongetwijfeld moeten er zowel bij ons als elders ver- verouderde denkwijzen veranderd, en omgekeerd te grote enthousiasme getemperd worden, lloe groot de te over winnen moeilijkheden zullen zijn, zullen wij wel bemerken. In ieder geval heeft Frankrijk door de manier waarop hij zijn taak opvat, recht op alle sympathie en goedkeuring van beide zijden van de Atlantische Oceaan. Voorzitter burgemeester D. G. Bouwense. Secretaris J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. In de eerste zitting onder leiding van de nieuwe burgemeester en tevens de eerste zitting van dit jaar hield de voorzitter een rede, waarin hij een teuig- blik gaf van het jaar '1948. Hij bracht dank aan weth. Hage, welke een groot deel van lief jaar 1948 waarnemend burge" meester is geweest. De alge mene toestand is wel vooruit gaande, maar de onzekerheid met Indonesië houdt dit tegen. Hij spreekt de wens uit dat de dappere zonen van St. Maar tensdijk ook allen behouden terug mogen komen. Spr. slond stil bij het 50-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilbelmir.a en de troonsover- dracht aan Haar Dochter Prinses Jnllana. Wat de gemeente betrelt, in 1949 zal het carillon weer in den toren gehangen moeten worden, want aan de voet van de toren is dit toch niet de plaats. De school moet nodig hersteld worden, de brandweer zal hekeken moeten worden al is er al gesproken over cen tralisatie, het strikt noodzakelijk zal toch moeten gebeuren, zodat snelle en doeltreffende hulp bij brand geboden kan worden. De pui van het gemeentehuis beeft spoedig verbetering nodig want het wordt levensgevaarlijk De woningbouw zal nog wei enige jaren een probleem blijven Getracht zal worden een woning vereniging op te richten en enige vooraanstaanden in de gemeente hebben zich bereid verklaard hun medewerking te verlenen als dit mocht ge lukken. Spr. heeft de slatuten reeds klaar liggen. Hij dankt in het bizonder wethouder Bout voor zijn toezegging zitting in dit comité te willen nemen. Men moet echler niet alleen zien naar de moeilijkheden, maar ook letten op de moge lijkheden en dan zullen wij de jeugd ook niet mogen vergeten Daarom zal men trots zijn als men weet, hoe de kinderen worden opgevoed, maar dan zal men toen ook moeten zorgen dat dit kan gebejren. De school is werkelijk verwaarloosd en een beetje meer licht en lucht is geen luxe. Spr. zegt verder dat hij hoopt dat ieder zijn mening vrij durft te zeggen en dat al mocht er eens een woordenwisseling plaats hebben gehad dat men hij het scheiden elkaar de hand kan drukken. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van C. J. Kwaak dathijzijn herbenoeming tot lid van het Weezen-Armbestuur aanneemt. Van Ged. Staten enige goed gekeurde raadsbesluiten. Van de Minister van weder opbouw betreffende verlaging van anuïteit. Op zijn verzoek wordt J. Hengst- mengel op de lijst geplaatst voor een stukje land. De heer op den Brouw merkt op dat er nooit iets is gehoord over het land van liet kroon domein. Spr heeft al herhaalde malen hierop gewezen om te trachten dat het kroondomein zijn land verhuurt in overleg met de gemeente- Wethouder Hage merkt op dat de rentmeester dit toch niet d oet. Weth. Bout zegt dat dit niet juist is, want het is nooit ge vraagd. De voorzitter zegt toeditalsnog te zullen vragen. Op de verzoeken van A. Knuist, J. van liemert en Wed. S. Muller om reisvergoeding voor hun kinderen die de U.L.O. school te Tholen bezoeken wordt gunstig beschikt. Tevens wordt goedgevonden dat J. van Hemert een dakraam in zijn woning maakt. Van het Prov. Bestuur of er op- of aanmerkingen zijn tegen de jaarwedderegeling van de secre tarissen. Burg. en weth. stellen voor te berichten dat er geen op- of aan merkingen zijn. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor naar aanleiding van de gegevens van de heer Jasperse de tuin grond te verhuren voor f 90 per gemet aan degene die deze grond reeds in pacht hebben en wel tot 1952. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Een verzoek van Gebr. Hartog om een dag te bepalen dat er door visvenlers buiten de ge meente wonende alleen maar met vis gevent mag worden. Burg. en weth'. stellen voor hierop afwijzend le beschikken, wat met alg. st. wordt besloten. Een verzoek van wed. J. M. Gharpentier om haar te ontslaan van de pacht van een stukje land. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te hesllissen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Aan burg. en weth. wordt op gedragen no.1 van de lijst dit land toe te wijzen. Een verzoek van C. M. Hartog om het werk van de gemeente nu op te dragen aan zijn zoon, aan wie hij zijn zaak heeft overgedaan. Hij dankt voor het genoten vertrouwen. Burg. en weth. stellen voor dit verzoek in te willigen, wat met alg. steuimen wordt goedgevon den. Een verzoek van van Damme om het stukje grond achter zijn pakhuis in erfpacht te mogen ontvangen. Burg. en weth. stellen voorom dit in erfpacht te geven voor 5 cent per ML Na enige discussie wordt be sloten dit le geven voor 3 cent per M2., nadat de heren Koop man en Up den Brouw er voor waren het te geven, daar zij het eenszijn met de heer van Damme dié van mening was, dat dit bij de ruil indertijd er hij behoorde. Van het bestuur van het Water schap St. Maartensdijk een aan zegging dat het stuk waterlei ding aan de Westvest gedolven moet worden. De voorzitter zegt dat de heer Jasperse dit heeft gemeten. Hel is 150 M. lang. 11. Stoutjesdijk is bereid dit werk voor f 135 uit voeren. Burg. en weth. stellen voor dit aan H. Stoutjesdijk op te drogen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg en weth. stellen voor op het verzoek van 11. van Gorsel om een premie voor verbouwing van zijn woning, afwijzend te beschikken. De kosten voor de gemeente zouden fl21.88zijn. De heer op den Brouw verklaart zich daar tegen. Het is een groot gezin en men moet wat doen voor de volkshuisvesting en is er tegen om voor dit kleine bedrag dit af te wijzen. Hij weet ook niet ol het niet verplichtend is volgens de wet. Weth. Hage zegt de vorige vergadering is er ook een der gelijk verzoek geweest en dat is afgewezen. Wij zijn bet wet telijk niet verplicht, wel bij woningsplitsing. De heer op den Brouw meent dat men toch voorzichtig moet zijn. De voorzitter wijst er op dat de wet hier niet achter staat. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Tegen de heren op den Brouw, Lindhout en de Viet. Van de Rijksverkeersinspectie haar standpunt inzake de bus diensten op Zondag. Burg. en weth. stellen voor de busdiensten op Zondag te hand haven. De heer Langejan kan dit voor stel niet steunen. Op grond van God's woord wijst hij er op dat dit een aanslag is op de Levende God en het is steeds maar ongehoorzaamheid aan Hem, want deze dag is gesteld als een rustdag. Als er noodzakelijke zieken zijn dan is er altijd wel een uitweg dat heeft hij zelf wel eens ondervonden. Hij heeft geen vrijmoedigheid biervoor te stemmen. De Voorzitter is het niet niet de heer Langejan eens, maar de mensen met desmalle beurzen zijn hier nu mee gehaat. De heer Langejan zegt liet wordt een uitgaansdag. De voorzitter gelooft niet dat dit zo'n vaart zal lopen. De heer Koopman is er tegen, hij kan niet begrijpen dat een mensdie zich Anti-Revolutionair noeuit daarvoor kan stemmen it Als men met de verkiezin r biljetten ziet dan is het c Zondagsheiliging. Het volk 'e in deze ook niet gespr maar een kleine mindi j, die dit heettdoorgedreven De voorzitter antwoordt c v niet juist is. want de geinig raad is een afspiegeling va volk en de meesten z voor dat de bussen op Zi rijden, Wethouder Bout wil iede laten. Wie met de bus m doet dat en die niet wil thuis. Hij is er van ovei dat straks de kerkgangers de bus naar de kerk kom De heer Op den Brouw de clausule er bij willen dat de bussen op tijden dat men ook ziekenbezoel doen. Nadat nog lang hierover i,, sproken wordt met 4 te? stemmen het voorstel van en weth. aangenomen, de heren Koopman, Lan en Lindhout. Burg. en Weth. stellen een nieuwe rekening Go aan te gaan met de Banl Ned. Gemeenten lot een ci van f50.000. Met algemene stemmen i hiertoe besloten. Burg. en Weth. stellen een nieuwe politieverord vast te stellen zoals dez inzage heeft gelogen. De heer op den Brouw een artikel gelezen dat verboden is varkens in de van de gemeente te ho maar daar is hij tegen. Na enige discussie word sloten deze clausule ui verordening te nemen, w. de politieverordening me stemmen wordt vastgestel Na rondvraag volgt sluitir THOLEN Eigen Teelt Donderdag 10 Februari a.s. een Gabaretgezelschap gevi uit enkele leden van de 1. uit Woensdrecht in „Hol Holland" ten bate van de Ni en het van Weerden Poe fonds een uitvoering oude titel „Eigen teelt". Me cabaret, dat geheel do mannen van de L.S.K. is sa gesteld, hebben zij reei verschillende plaatsen veel ces gehad. Onze stadgenote mej. van der Stel slaagde voor examen kraamverzorgster kliniek voor kraamvroi „Frankenslag" te den Haa Ronde van Oud-Vossen 16 Juli is de datum waaro ronde van Oud-Vossemee worden gehouden. Het co is reeds bezig met de vg< reidende werkzaamheden. In ons verslag over de houden bijeenkomst van Ned. Blindenbond vermeli wij dat het slotwoord is ge: ken door ds. van Leeuwen moet zijn ds. van der Wie Te Bergen op Zoom de ouderdom van 7(i jaarc leden de lieer A. van de Sa die jarenlang te Steenbe zijn praktijk als veearts al uitoefende. Ook in het eiland Tholen de overledene zeer goed bek Dinsdag reed de auto „Bona Fides" ter hoogte de „Putse Duinljes" op^ van Hogerheide naar Bij het remmen voor een begon de wagen te slippen, het gevolg, dat een dr jongens, die zich naar de bachtsschool te Bergen op begaven, van de weg wei geveegd. Wonder hoven woi bekwam geen hunner ern: verwondingen en liep dit oi val bijzonder goed af. Tot ambtenaar ter gemee secretarie alhier is benoeri Z

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2