Ik hoorde. Zwijgende Klokken. Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT No. 5 Vrijdag, 4 Februari 1949 Twee en Zestigste jaargang OURANT Prijs per kwartaal f 0.9S met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M.C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat 1 Telefoon 16 Postrekening 1043 ieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland zitting, in het coj Zondagsdienst Artsen 6 Febr. 1949 4 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- 4 Vosmeer en St. Pbilipsland dr. Duinker te Tholen en 4 Dr. Menger te St. Philipsland dat MEN beweerde, dat de boter van de bon af gaat. MEN vertelde dat dan, aangezien de melk nu ook vrij is, de kaas ook wel van de distribuliebescheidenlijst za! verdwijnen. MEN zag geen kans om de tabak en sigaretten onder de zuivelproducten te rangschikken, anders zouden die ook binnenkort vrij zijn. MEN weet dit alles zeer zeker en uit goede bron, zodat het ons niet past, MEN wederom van „zwammen" te beschuldigen, duswij zullen afwachten Hoe staat het met onze huisbrand voorziening Toen in September 19'8 de bonnen voor de tweede (j een heden vaste brandstoffen werden toegewezen, werd er de aandacht op gevestigd, dat voor dit stook- seizoengeen bonaan wij zing meer zou plaats vinden. De gezinnen zullen dus, evenals in de beide vorige winters, in het geheel over 1'2 eenheden op de bonnen beschikken. Reeds vroeger is er al eens op gewezen, dat de totale hoeveelheid, die nodig is om deze l'2 eenheden te leveren, successievelijk in de loop van I Mei t/m 30 April beschikbaar komt. Hieruit volgt dat de handel moeilijk de laatste 3 eenheden van het rantsoen reeds thans geheel ut gedeeltelijk kan bezorgen, omdat bij deze zeil eerst in de nog resterende maarden van dit stookseizoen zal kunnen bestellen. Het is helaas niet mogelijk het tempo van uitlevering van het resterende rantsoengedeelte te versnellen. Onze huisbrandposi- tie wordt nog steeds ongunstig beïnvloed door de zich op een begrensd niveau bewegende h aisbrandproductie van onze mijnen en door het deviezen- gebrek, waardoor aankoop van huisbrand in liet buitenland tot het uiterste moet worden be perkt. De hier en daar in omloop zijnde geruchten als zouden de geringe voorraden bij de handel een gevolg zijn van export van huisbrand zijn niet juist, even min als de geruchten als zouden de Limburgse mijnen vóór 1 Januari jIde daium waarop de prijsverhoging is ingegaan, de anthraciet grotendeels heb ben vastgehouden. onderdeel van de bestrijding moet worden beschouwd. Het hoorspel zal worden uitge zonden onder de titel: „In het hoofdkwartier van Generaal Alvraat". Broederijbesluit 1949 In het voedselvoorzieningsblad is gepubliceerd bet Broederij besluit 1949 van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren, dat de teeltregeling voor 1949 voor de pluimveehouderij bevat en o.m. het broeden van kuikens in de periode 1 Januari 1949—8 Mei 1949 regelt op basis van de beslissing van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening. In het voorjaar van 1949 zullen niet meer dan 15 millioen kui kens mogen worden gebroed, het laatste met het oog op de voederpositio. Het Broederij-Liesluit 1949stemt overigens in grote lijnen overeen met dat van '48, evenwel o.a. met dit verschil, dat in het nieuwe besluit de mogelijkheid is geopend, dat zij, die voldoende vakbekwaamheid bezitten en beschikken over een behoorlijk broedlokaal, thans een nieuwe broederij kunnen beginnen. Nieuwe bankbiljetten van f 25. Binnenkort zullen weer nieuwe bankbiljetten van f '25,dooi de Nederlandse Bank in circu latie worden gebracht. Het papier is lichtblauw met aan de voorzijde in rood een vrouwen portret. Het nieuwe biljet draagt de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop als president en prol. mr. A. M. de Jong als secretaris en de datum '19 Maart 1947. Het is slechts aan de achterzijde genummerd. De overige bankbiljetten van f 25.blijven eveneens geldig. Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2.-. De advertenties wor den gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent Beroep op de burgerzin van de inwoners van Tholen en oud-Tholenaars. Sedert 1943 toen onze oosterburen onze klokken roofden zweeg ook het Thoolse carillon. We hoorden niet meer de ons zo vertrouwde klanken over onze oude veste tingelen, de klokken zwegen toen de roof was voltrokken. Wat men nooit had gedacht wordt werkelijkheid, dankzij het kordate optreden van Schipper van Dijk die op het Ysselmeer zijn vaartuig geladen met klokken uit vele delen van ons land liet zinken, zodat de rovers het nazien hadden. Ook de klokken uit Tholen's stadhuistoren werden gered en dit heeft geleid tot een besluit van de Thoolse Raad om het carillon grondig te doen nazien, enige klokken zullen worden toegevoegd, waardoor het geheel beter van klank zal zijn dan voorheen. En als wij dan na enige maanden de zilveren klanken weder over Tholen zullen horen mag een gevoel van dank baarheid in ons oprijzen dat wij ons eigendom waarop ieder Tholenaar trots is, terug hebben gekregen. Dat men belangstelling voelt voor het herstel van ons klok kenspel blijkt dat zich hier ter plaatse een comité heeft gevormd dat trachten zal gelden bijeen te brengen om die aan het gemeentebestuur te overhandigen, die kunnen worden aangewend tot aanbrengen van een electrische speeltrommel of nog enige andere verbeteringen die het oude carillon niet bezat. Wij hopen dat deze poging zal slagen Het kan als bewijs dienen dat wij dankbaar zijn ons oud bezit weder terug te hebben, dat wij voor Tholen gevoelen als goede burgers. Het comité bestaat uit de volgende heren: Mr. A. J. van der Hoeven, voorzitter, A. J. Rijstenbil, secretaris, Dr. L. D. A. Looysen, Pastoor Wolff, J. E. van Gorsel, M. C. van der Stel, E. D. v. d. Velde, D. H. v. d. Velde, G. J. Heezen, C. Boender, G. Amsing, W. J. Reeder, ds.H. van Leeuwen, J. H. Bal, terwijl men meent dat nog enige heren die nog geen beslissing hebben genomen alsnog zullen nemen. Los^é nummers 8 cent i In het hoofdkwartier van GENERAAL ALVRAAT De bestrijdingscampagne legen de rat is thans in volle gang. lirt offensief legen het onge dierte is in het gehele land op alle fronten geopend en zal de ralten uiteindelijk dwingen hun vernielend werk te staken. Want de schade, die de ratten jaar lijks in ons land aanrichten, is enorm groot. Millioenen van deze dieren knagen aan onze voedselvoorraden en vernielen emballage, terwijl zij bovendien de volksgezondheid ernstig be nadelen. In een hoorspel, verzorgd en uitgevoerd door de A(deling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dat men op Maandag 7 Februari 1949 van 19.45'20.00 uur over de zender Hilversum 1 zal kunnen beluis teren, zal de kwaadaardigheid van de rat, die op vele plaalsen zijn operatie-terrein vindt, op duidelijke wijze worden gede monstreerd. Daarbij zal tevens komen vast te staan, dat de z.g. „ratwering" als een belangrijk In de avond. Als zacht de zon ter kimme neigt En heel natuur In stille scheem'ring zwijgt. Komt vaak voor mijne mijmerende geest, riet vaderland, zo 't eenmaal is geweest, k Zie de molens Gelegen aan de snelle vliet. Of hoor der voog'lenzangin 't ver Vi verschiet, ^ederlandin het avond licht festijn Zal in m'n mijm'ring steeds een troost weer zijn Lage landen. Met uwe schone, groene wei Of t polderland achter de paarse hei, k Vergeet u niet, in vreugde noch in Want Holland houdt zijn plaatsje in mijn hart.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1