Opoe „Geerte" 96 jaar )onderdag winkelavond Brieven uit het eiland- Kantonrechter te Tholen ln' Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT Tijdelijk minder vlees No. 4 Vrijdag, 28 Januari 1949 Twee en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.9S met IS ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma j. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat 1 Telefoon 16 Postrekening 1043 of. tesl iod unl Toff er chtj oor- rdag 3 lerd, ;fil sent ieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland I leden wordt onze oudste ingezetene Wed. C. P, van de Velde- in der Male 96 jaar. mocht veel belangstelling ondervinden op haar verjaardag. De rige is een kras oudje,, dat ondanks haar 96 jaren gezond en de last der jaren schijnt haar niet zwaar te wegen, zij ver- >rgt haar eigen huishouding nog. is nog jong van hart, toen 10 jaar geleden de rijtoer voor uden van dagen gehouden werd, meende zij maar niet mee te oeten gaan, want zo zegde zij, „wat moet ik nu tussen al die ude mensen doen!" linister van len Brink heeft voorontwerp voor een nieu- vvinkelsluitingswet rondge- onden ter advies aan een aan- 1 instanties. liet ontwerp gaat lit van de oude wet, maar stelt i afwijking daarvan o.m. de agelijkse sluitingstijd op zeven ur nam. terwijl Êcnderdag- ;vond, ter ontlasting van de Zaterdagmiddag, als winkel- vond een sluitingstijd op negen ur heeft. Uiteraard geldt Zondags een (gemeen sluitingsverbod: ove- igens staat het iedere winke- ier vrij, eerder te sluiten dan •ra le verplichte uren. Voor vijf i3|mr 's morgens mag bovendien leen enkele winkel geopend iinsdagmiddag na 13 uur is ten algemene sluilingsbepaling pgenomen. Het bezwaar, dat laardoor bet winkelpersoneel elf geen tijd zou hebben inko- en te doen, kan de minister iet erkennen: door de avond- luiting op zeven uur te stellen aeent hij voor alle alleen wo- enden de gelegenheid te lieb- Overige dagen zeven uur als algemene sluitingstijd ben geschapen voor het doen van gewenste inkopen. Er zijn uiteraard uitzonderings bepalingen mogelijk, op de le plaats landelijk voor de dagen voor St Nicolaas en Kerstmis, en voor Oudejaar, en voorts op grond van gemeenteraadsbeslui ten, welke goedkeuring van de Kroon behoeven. Zo zal naar gelang gemeentelijke omstan digheden de vrije middag kun nen worden versteld, terwijl voor restaurants e.d. een dag sluiting per week kan worden voorgeschreven. Overigensgeldt voor deze en ook voor apothe ken e.d, een algemene uitzon dering op grond van verkeers- belangen enz. De straatverkoop is aan dezelfde tijden gebonden. Dit geldt niet voor het bezorgen van winkel waren, noch voor brood en melk Automaatverkoop is wel geoor loofd na sluitingstijdbijvulling van automaten mag dan echter niet meer plaatshebben. Tenslotte vervalt de bepaling van verplichte openstelling der winkels. Extra kaas als compensatie. De levering van slachtvee op de binnenlandse markten als mede de invoer uit bet buiten land (met name Arg;ntinië en Denemarken) blijven nog steeds beneden de gestelde verwach tingen. Aangezien onder deze omstan digheden het handhaven van het tegenwoordige rantsoen vlees een te sterke aantasting zou betekenen van de voorraden wordt met ingang van 28 Januari a.s. het vleesrantsoen uitsluitend voor de A-, B- en G-groepen tijdelijk verlaagd tot 300 gram per veertien aagen. Ter com pensatie zal aan dezelfde groe pen een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen worden verstrekt. In verband met de bevoorrading van de detailhandel dien! het publiek er op bedacht te zijn, dat niet overal deze extra bon aanstonds volledig gehonoreerd zal kunnen worden. Meer witte bloem De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft indertijd maatiegelen ge troffen om een zekere hoeveel heid witte bloem beschikbaar te stellen voor het z.g. witte biood. Als proef is toen geno men een percentage van 25 van de totale hoeveelheid meel en bloem voor brood, waarmee men dacht aan de vraag te hebben voldaan. Na dien is wel geble ken dat de vraag in het alge meen groter was, al is dit plaats en streeksgewijs zeer verschil lend. Deze grotere vraag, waaraan lang niet overal kon worden voldaan heeft aanleiding gege ven tot ongewenste misstanden b.v. tot het euvel van het uit zeven van de voor het gewone brood bestemde bloem. De Mi nister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft nu besloten met ingang van Maan- dag24 Januari 1949 witte-bloem in ruimere mate ter beschikking le stellen en tevens niet meer vast te houden aan het voor schrift dat in iedere plaats 25% beschikbaar moet worden ge- sleld. Op deze wijze hoopt de Regering de bloemverstreicking beter aan de vraag naar witte brood aan te passen en dat de bestaande misstanden zullen verdwijnen. De bakkers zijn evenwel wette lijk verplicht steeds in voldoen de mate gewoon brood beschik baar te hebben, zowel in de winkel als hij bezorging aan huis, zodat niemand gedwongen wordt het uit de aard der zaak duurdere wittebrood tegen zijn wil te kopen. Op de naleving van dit voor schrift, alsmede op de handha ving van de kwaliteit van het gewone brood zal, naar het Minesterie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening me dedeelt,streng worden toegezien We zullen nog een laatste brief wijden aan de industri alisatie, vooral nu we lazen dat de burgemeester van Stavenisse het initiatief nam tot het stichten van een orgaan, waarin alle Thoolse belangen door betrokkenen zouden kunnen worden overlegd en verdedigd. Dit moet van grote betekenis geacht worden, daar op deze wijze vermeden kan worden dat er plannen naar voren komen, die schade zouden kunnen betekenen voor een bepaald deel van onze bevolking. 4an de ene kant is het de landbouw die er het grootste belang bij heeft dat er niet een soort industrio komt die haar geweld zal aan doen. Aan de andere kant echter zal die landbouw ook moeien inzien dat het geen houd bare toestand is, dat zovelen met bussen thans lange tijd in Walcheren moeten gaan werken. Wanneer ten slotte de werkloosheid groot is in de winter, zullen ook de gemeenten gezamenlijk in dergelijke lasten moeten bij dragen, dus ook de landbouwer. De werkgelegenheid zal uitgebreid moeten worden. Een dergelijke mogelijkheid is in de landbouw niet le verwachten. Veeleer zal de toenemende mechanisatie nog mensen overbodig maken. De prijspolitiek van de overheid drijft daartoe. Vlasbe werking, zoals ze in beperkte vorm op St. Maartensdijk plaats vindt, is natuurlijk een uitstekende winterwerk- zaamheid. Dan zal de fruitteelt, wanneer de boomgaarden straks weer volgroeid raken, wat meer mensen gaan vragen. In de landbouw komt de nadruk dan ook meer te liggen op arbeiders met speciale kennis, b.v. inzake machines of fruitteelt. Uit dien hooide lijkt ons advies over beroeps keuze, waarover ook op de vergadering te Stavenisse gesproken werd, belangrijk. Wanneer een dergelijk lichaam, met medewerking van officiële instanties, een advies voor beroepskeuze kon organiseren, dan zouden vele jongelui in een richting opge leid kunnen worden, waarvoor ze geschikt zijn en voor een beroep, waarin ze zich ook thuis zouden gevoelen. Dan zou er een heleboel geld, dat nu weggegooid wordt om papieren kantoordiploma's te halen, in de zak blijven. Dan zou ook een eventuele industrie weten, over welke personeelsmogelijkheden zij kan beschikken. Als alle Tholenaars samen willen werken om hun eiland vooruit te brengen, dan kan dit soort eenheid ongetwijfeld veel tot stand brengen. Moge op deze wijze spoedig uitbreiding van de werkgelegenheid gevonden worden. SAMMETJE. Zitting van de A. K., chauffeur te Bergen op Zoom was ten laste gelegd dat hij op de weg van St. Maartens dijk naar Stavenisse zijn lichten niet had gedimd voor een mo torrijder, waardoor deze op een paard was gereden en de motor rijder zelf een hersenschudding had gekregen. Verdachte ontkende het feit en zeide wel gedimd te hebben en gaf een relaas van het gebeurde. Nadat een viertal getuigen in deze zaak waren gehoord, die allen verklaarden dat K. met volle lichten was doorgereden, eiste de ambtenaar "van het O. M. een boete van f 35 subs. 10 dagen. De kantonrechter die het feit ernstig achtte, veroor deelde hem overeenkomstig de eis. J. J. II. te Poortvliet had met zijn auto zonder achterlicht gereden. Verdachte zeide dit niet geweten te hebben, want toen hij weg reed brandde liet. De ambtenaar eiste een boete op Vrijdag 21 Januari 1949 van f 0 subs. 3 dagen en het vonnis was f 5 subs. 3 dagen. P. G. G. te Wouw had op de Thoolse brug over het voetpad met zijn fiets gereden. Verdachte gal' dit toe, maar hij was nooit in Tholen geweest en het verkeersbord was omge draaid, zodat hij niet wist dat dit niet mocht. De ambtenaar eiste een boete van f 3, subs. 3 dagen er. de kantonrechter gaf hem een boete van f 1 subs. 1 dag. J. N. te St. Philipsland was met zijn aulo door de Stationsstraat te St. Philipsland gereden, ter wijl zijn lading te breed en te hoog was. Verdachte gaf toe, maar dat was buiten zijn schuld, want het stroo dat hij had geladen was uitgezakt, de hoogte dat bekende hij. Na een eis van f 15 en f 10 resp. lOen Odagen, werd hij overeenkomstig deze eis veroordeeld. J. II. B. te Tholen had het verkeer van rechts geen voor- Losse nummers 8 cent Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2.-. De advertenties wor den gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1