De Restauratie van de Thoolse Kerktoren nadert haar einde De inpoldering van de Braakman Franse zaaioesters voor Zeeland Frankrijk en de U.N.O.-_ Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT Ernstig vliegtuigongeluk No. 3 Vrijdag, 21 Januari 1949 Twee en Zestigste Jaargang URANT Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Sinds September 1946 is men met de res- tauratie begonnen en thans gaat men het einde tegemoet, behoudens het werk aan het voorportaal is dit afgelopen. Het werk vorderde een bedrag van f 232.000. Het historisch onderzoek betreffende de ouderdom van de toren is nog niet voltooid. Wij kunnen zeggen dat het gedeelte tussen onder, en bovenballustrade dateert uit het eerste kwart van de 15e eeuw. De zich daaronder bevindende delen kunnen wij 100 jaar vroeger taxeren, dus uit het eerste kwart der 14e eeuw, 1300 a 1325. Het onderzoek wijst in de richting dat de toren gebouwd werd als licht- en wacht toren, met een hoogte van pl.m. 30 meter. Na de bouw van de kerk werd de toren eigenlijk kerktoren zoals men ze eeuwen gekend heeft. Tijdens de restauratie is ge bleken dat de toren in zijn glorietijd ver sierd was met een bovenballustrade, welke versiering wederom in ere is her- steld. Bij nauwkeurige aanschouwing van de foto vergroeien kerktoren en Markt tot een ge- heel, waarin uit schooniieidsoogpunt nog zwakke plekken opvallen. üelukkig staat daar tegenover nog een aanpassend gedeelte n.1. de smidse van den Engelsman, welke met ernstig verval bedreigt wordt. Uit betrouwbare bron is echter gebleken dat de zorg van monumentenzorg zich ook tot bovengenoemde smidse uitstrekt. Het isj te wensen dat te voeren onderhandelingen de vrucht mogen dragen dat een van de Weinige mooie plekjes in Tholen gespaard mogen blijven. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betref lende de begroting voor het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zegt de minister o.m. lat het inderdaad een punt van overweginguitmaaktopde veren üp de Westerschelde een, zij het matig, tarief van veergelden opnieuw in te voeren. Met het provinciaal bestuur heeft over deze kwestie overleg plaats gehad, doch een beslis sing werd nog niet genomen. Reden tot herinvoering' van de veergeldheffing zou kunnen worden het voor '1949 te ver wachten exploitatietekort van 1 1.830.000. Verder zegt de minister in deze M. v. A. dat het in het voor nemen ligt om in 1949 van het in te polderen gebied in het Zuider Sloe, de uitwateringssluis en de hoofdwaterleidingen, als mede de aardebaan voor de wegen aan te leggen. Een en ander met de opzet dat in de zomer van 1950 de eerste inzaai kan plaats vinden. Ten aanzien van de plannen tot verdere in poldering van een leel van de Braakman deelt de minister mede, dat onlangs uit België de gegevens zijn ontvangen betref fende de afwatering van het in dat land gelegen gebied, dat daar de Braakman zal moeten afwateren. Aan de hand van deze gegevens kunnen de plan nen nu verder worden uitge werkt. De Commissie uit de leden van de Vereniging tot Bevoidering van het Oeslerbedrijf te Yerseke, is naar Frankrijk vertrokken, om een flink kwantum zaai oesters aan te kopen. O. a. is hierbij aanwezig dr. Korringa, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. Aanvan kelijk was men van mening, dat alleen een klein percentage zware zaaioesters (40/50 kg.) zou kunnen worden bemachtigd. Volgens de laatste berichten zou evenwel het grootste gedeelte der aan te kopen oesters uit zware zaaioesters kunnen be staan. Dit geeft voor de kwekers dit voordeel, dat zij die vóór het a.s. seizoen reeds kannen ver kopen. Oesterljes van 20/25 kg. moet men voor een groot deel hier laten overwinteren. Toch hebben sommige kwekers ook belangstelling voor kleine oesters (15/29 kg.). Men spreekt van verwarmingsinstallaties, die door sommigen in de toekomst zouden worden aangelegd om de oesterputten vorstvrij te houden, teneinde daarin de voor vorst zo gevoelige Franse oesters te doen overwinteren. De grote vraag is, of een dergelijke werk wijze renderend zou kunnen zijn. Indien echter voor goede Zeeuwse zaaioesters en bakken kan worden gezorgd, zullen de oesterkwekers zich toch eerst nog wel even bedenken, alvorens zich aan een dergelijk experi ment te wagen. Dinsdag is een Nederlands vlieg tuig dat later bleekeentweemo- torige Nederlandse Ph- N.A.Z. te zijn neergestort. Aan boord bevonden zich drie personen, van wie er twee dood waren. Lange tijd verkeerde men in het onzekere over de indentiteit dezer slachtoffers daar de derde inzittende met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Nyköping moest worden vervoerd en niet in staat was inlichtingen te verstrekken. Na een operatie in het zieken huis kwam de enig overlevende van de ramp in zoverre tot be wustzijn dat hij kon verklaren dat de beide slachtoffers de eer ste en tweede piloot telegrafist waren. Daarna verklaarde hij Vorrink te zijn, voorzitter van de Partij van de Arbeid in Nederland. Hij Vorrink bleek zijn rechter- bovenbeen en rechterarm te heb ben gebroken en bovendien ver wondingen in de rug te hebben opgelopen. Het verongelukte toestel, een tweemotorige Cessna van de op Ypenburggevestigde maatschap pij Aero-Holland, was op weg naar Kopenhagen. Verondersteld wordt, dat het toestel in verband met het zeer donker en regenachtig weer te laag gevlogen heef! en daardoor Zondagsdienst Artsen 23 Jan. 1949 i Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St, Pbilipsland Dr. Looysen tc Tholen en Dr. Renes te Nieuw-Vossemeer. jDe U.N.O. heeft de heuvel van Chaitlot weer verlaten en is met zijn tonnenvrachter. beschreven papier en zijn leger secretarissen weer naar de overzijde van de Atlan tische Oceaan vertrokken. Dit is een goed moment om eens Frankrijk's positie in de organisatie van de Verenigde Naties te analyseren. Vanat de eerste ogenblikken van het Charter had zij ge makkelijk de aandacht op zich kunnen vestigen door zich aan het hoofd van een syndicaat van ontevredenen te stellen (en dat waren er niet zo weinig) en door, steu nende op de kleine mogendheden, de Grote schade te berokkenen, maar liever zag zij af van deze gemakkelijke, maar onvruchtbare rol door zichzelf verantwoordelijk te stellen en haar vrienden te doen begrijpen, dat gelijk heid in Souvereiniteit niet gelijkheid van middelen noch van plichten, betekende. Frankrijk heeft in de Veiligheidsraad, wiens hoofdverant woordelijkheid was de vrede en de internationale veilig heid le handhaven, een buitengewoon belangrijke rol ge speeld. Ook kan men niet nalaten de aandacht te vesti gen op het door haar gedane werk bij het uitwerken van de constitutieve teksten in het Economisch en So ciale Comité, hij de samenwerking op intellectueel gebied en haar talrijke bemiddelingen om het gebruik van het vetorecht te beperken. Frankrijk's invloed is eveneens overwegend geweest in de Voogdijraad en al is het dan niet mogelijk Geweest om het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag eenvoudigweg te handhaven, heeft toch doo- haar interventie het nieuwe Hof dezelfde structuur om kregen als het oude, waaraan zoveel eminente Franse juristen, als b.v. Léon BOURGEOIS en Louis RENAULT verbonden waren. In de zo juist in Parijs gesloten zitting, heeft Frankrijk een hoofdrol gespeeld, in het bijzonder in de Palestijnse en Griekse kwesties en vooral in de Commissies voor de Rechten van de Mens en voor de Ontwapening. Ook moet door haar werk in de Veiligheidsraad niet haar activiteit vergeten worden, die zij in de Economische en Sociale Raad heeft ontwikkeld, waarvan de leden, ten getale van achttien, alle drie jaren per drie tegelijk te vervangen zijn. De derde zitting van de U.N.O. is afgelopen. De diplo matieke horizon is echter verre van opgehelderd maar voor zover er nuttig werk is gedaan, heeft Frankrijk het gevoel, dat zij, getrouw aan haar traditie, voor de tot standkoming van het Recht en het behoud van de Vrede heeft gewerkt. EDOUARD BONNEFOUS Voorzitter van de Commissie van Bui- landse Zaken van de Nationale Verga dering. Gedelegeerde voor Frankrijk bij de U.N.O. de toppen heeft geraakt van bo men die aan de Oostkust van het eiland Falster staan. De machine kwam in een bos in de nabijheid van de kust te recht en werd volkomen ver nield, Laat in de middag was Vorrink die Maandag de gehele dag het Congres van de Partij van de Arbeid over Indonesië had bijge woond naarSchipbol gegaan waar hij zich aan boord van de twee motorige Ph-N.A.Z. begaf. Einddoel van de reis was Oslo, waar hij in opdracht van de re gering besprekingen zou voeren met enkele vooraanstaande per sonen uit de socialistische partij. Uit mededelingen door dok toren vanhetziekenhuisverstrekt blijkt dat de toestand van de heer Vorrink niet levensgevaarlijk is vermoedelijk zal hij een maand in het hospitaal moeten blijven Volgens mededelingen kan op een algeheel herstel van het slachtoffer gerekend worden. Grenscorrecties. De overeenstemming over de wijziging van Duitsiands Wes telijke grens, welke is bereikt tussen Frankrijk, Engeland, België, Nederland en Luxem burg verzekert de inwilliging van enkele van de Nederlandse minimumeisen. Dit werd in Berlijn meegedeeld door dr. J. H. Zeeman, die lid is van de Nederlandse militaire missie in Berlijn. „Er zijn door de over eenkomst geen dorpen of ge meenten mei meer dan 1000 inwoners aan Nederland toege wezen". Nederland heeft zijn aanspraken op Duits gebied gesplitst ge houden. Het heeft een lijst opgesteld van ongeveeF 50 zeer kleine grenscorrecties, welke de Nederlandse grens niet meer dan een km. verleggen en meestal veel minder. Van deze eisen zijn er nu een aantal ingewilligd, aldus meldt de Volkskrant.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1