Aanwijzingen voor Tabakstelers Distributie Nieuws Indonesië Ik hoorde voor januari 1949 Distributienieuws Dal is evenwel mijn bedoeling niet. De plaatselijke omstandig heden zijn daarbij van zoveel belang, dat ik niet gaarne zou willen oordelen over de wense lijkheid en mogelijkheden van een dergelijke werkgemeenschap in een andere gemeente. Dat zal plaatselijk beoordeeld moeten worden door hen, die daartoe geroepen zijn. Eist iedere gemeente afzonder lijk een dergelijke krachtenbun deling de Zeeuwse eilanden dienen daartoe naar mijn me ning ook regionaal te komen. Eu dat geldt in de eerste plaats wel voor het eiland Tholen. Zelf in Zeeland geboren en daar altijd gewoond hebbende, weet ik, dat haar bevolking zo graag vuslhoudt aan het bestaande en men aanvankelijk zeer voorzich tig te werk gaat met nieuwe dingen. Het kan mijns inziens niet worden ontkend, dat heteiland Tholen dan wel een keerpunt in zijn geschiedenis beleeft, dan wel zulks met rasse schreden tegemoet gaat. Ik denk hierbij met name aan bet zij het tijdelijk grote overschot van landarbeiders. Daarbij komen de grote veran deringen ter zake van de sociale voorzieningen en de noodzaak om ten aanzien van liet cultu rele leven iets positiefs naar voren te brengen, al was liet alleen maar voor onze jeugd, die met de vrije lijd vaak geen raad weet. Weliswaar biedt de gemeente wet de mogelijkheid totsamen- werking tussen de verschillende gemeenten. Deze mogelijkheid wordt gelukkig ook reeds op ons eiland benut. We kennen immers de gemeenschappelijke regelingen mei betrekking tot de Keuringsdienst krachtens de Vleeskeuringswet, de Keurings dienst van waren.de distributie- dienst en de schoolartsendienst. Mogelijk krijgen wij in de toe komst uitbreiding dezer samen werking. Het behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid zal zulks juist eisen. Naar mijn mening dient men evenwel verder te gaan door daarbij ook de particuliere or ganisaties enz, te betrekken. Zolang alleen de overheid sa menwerkt slaat zij op verschil lend gebied ie veel naast de be volking Dezelfwerkzaamheid der bevolking moetwordeii opgevoerd De streek moet zeli aan de slag. Momenteel is het nog zo, dat men op velerlei gebied (ik noem hier bijvoorbeeld de industriali satie) de ogen op de overheid houdt gevesligd en uitsluitend de verwachtingen op haar houdt gericht, terwijl verschillende particuliere organisaties blijven afwachten op wat komen gaat, Aangenomen, dat ook deze laatste reeds bereid zijn om hun krachten in liet belang van de streek aan te wenden en dat op velerlei terrein reeds hebben gedaan van een regionale sa menwerking is er weinig of in het geheel geen sprake. Waarom zouden wij niet Iraeh- ten hierin verandering te bren gen Wanneer alle op het so ciaal-, economisch en cultureel terrein werkzaam zijnde orga nisaties (de plaatselijke overheid daaronder begrepen) hun handen ineenslaan zullen wij ongetwij feld meer kunnen bereiken. Veel verspilling van krachten zal voorkomen kunnen worden. Men zal ook doublures kunnen voor komen. Men zal meer begrip voor elkanders moeilijkheden krijgen. Het gemeenschapsgevoel zal worden verstevigd. Het uit treden naar buiten zal met meer effect kunnen geschieden. Ik geloof niet, dat hel noodza- lijk is voor U, als ingewijden een opsomming te geven van de punten, waarop regionaal kan worden samengewerkt. Deze krachtenbundeling kan mijnsinziens het beste worden bereikt c'oor het stichten van een regionale werkgemeenschap c. q. een werkgemeenschap voor het eiland Tholen. Aan deze werkgemeenschap ware bij voorkeur de stichtingsvorm te ven, omdat zij alsdan aan stonds rechtspersoonlijkheid verkrijgt. De samenstelling van het stich tingsbestuur vereist de nodige zorg, wil men het gestelde doel bereiken. Mijnsinziens dienen in het be stuur in de eerste plaats de plaatselijke werkgemeenschap pen vertegenwoordigd te zijn omdat deze representatief ge acht moeten worden voor het sociale economische en of cul turele leven in de betrekkelijke gemeente Men zal mij misschien aanstonds voor de voeten werpen dat een dergelijke overkoepeling voor het eiland Tholen te vroegtijdig is. En dat ik misschien op deze wijze het oprichten van plaat selijke werkgemeenschappen als het ware zou willen forceren Deze veronderstelling is onjuist En al zouden er geen plaatse lijke werkgemeenschappen zijn dan nog zou ik de totstandko ming van een werkgemeenschap voor ons eiland willen bevor deren. Maar nu er plaatselijke werkgemeenschappen zijn die nen deze in de eerste plaats le worden ingeschakeld. Zolang er niet in alle gemeen ten van ons eiland een plaat selijke werkgemeenschap tot stand zal zijn gekomen (en ik wil geenszins ontkennen, dat niet iedere gemeente daaraan de onmiddellijke behoefte zal hebben) dienen uit die gemeen ten andere personen in het stichtingsbestuur zitting te heb ben. Voorls dienen in het be stuur zitting te hebben een aantal personen die geacht unnen wor den hetbelaugvan de streek te dienen en daarvoor represen tatief zijn Wel ben ik persoonlijk van mening, dat in het bestuur slechts bewoners van heteiland Tholen zitting mogen hebben, terwijl daarnaast adviserende leden kunnen worden toege voegd, die zowel op het eiland Tholen als daarbuiten woon achtig kunnen zijn. Alsdan krijgt men een zuivere vertegenwoor diging van de stieek, terwijl toch alle benodigde krachten kunnen worden aangetrokken. De verdere samenstelling van het Stichtingsbestuur bijft van zelfsprekend overgelaten aan de initiatiefnemers,deslichters Een nadere taakomschrijving van de regionale werkgemeen schap meen ik niet te moeten geven, aangezien een ontwerp- stichtingsstatuut met bijbeho rend Huishoudelijk Reglement in Uw bezit is. Ik wil deze korte uiteenzetting beëindigen met de uitnodiging Uw opmerkingen of vragen thann naar voren te brengen, opdat wij in gezamenlijk overleg ees 1. Wie zijn tabaksland nog niet heeft bewerkt, kan dit in Januari doen, ais tenminste de bodem en neeromstan digheden zulks toelaten. 2. Voor een stalmestgift is het nu te laat. Dit had in het afgelopen najaar dienen te geschieden. Beer of gier mo gen in geen geval worden gebruikt, evenmin kalizout. Men late deze meststoffen in verband met hun ongunstige invloed op de kwaliteitsteeds achterwege. beslissing kunnen nemen, ter wijl ik U reeds thans voorstei om over le gaan tot het in het leven roepen van een „Stichling werkgemeenschap eiland Tholen' He toekomst zal bewijzen, dat het noodzakelijk is! De voorzitter "der Z. L. M. Ir. M. A. Geuze wees op het eco nomische gedeeltein deze samen werking, het deed hem ook ge noegen dat dit er nu bij is ge komen. Spr. wees er vooral op dat bij de komende industri- alisalie de belangen van deland- bouw en die van de komende industrie tegen elkaar afgewo gen moeten worden en dat ook in de eerste plaats aan contact met de visserij en de midden stand gedacht moet worden. De burgemeester van Tholen Mr. A. J. van der Hoeven deel de mede dat de visserij reeds is aangesloten maar de midden stand is niets voor. Hij meende dat deze zaak enigermate voor barig is. Zij moet niet van bovenaf opge legd worden, maar uit de bevolking zelf komen. Men kan best wachten totdat er- concrete onderwerpen zijn, die gezamelijk kunnen worden aan gepakt De burgemeester van Oud-Vosmeer Mr. J. J. Versluijs was het hiermede eens. Andere heren waren liet daar niet mee eens, zo werd door de heer de Jonge secretaris van de Kamer van Koophandel Mr. de Vink, Drs. Verburg en Mr. Honstra wel het grote nut aan getoond van een dergelijke werkgemeenschap waarhij zich aansloot de heer de Gorver Directeur van het G.A.B. De heer A Schout gedeputee. de zag wel hel grote nut van zoo'n werk gemeenschap maar dan moet er uit de streek ook zelf zeer grote activiteBoitgaan. De heer uwense .burgemeester- van StMaartensdijk wees- er op dat het niet moest gaan als in Zeeuwsch-Vlaanderen waar tenslotte het overkoepeling or gaan het voornaamste werd en de gemeente organen niets meer omdat deze hun goede krachten hadden moeten afstaan aan het overkoepelingsorgaan. Nadat de heren Blindenbacht Hage en Dr. Bernhardi welke laatste vooral wees op de voor lichting op het gebied van de gezondheidszorg, hadden ge sproken werd besloten onder leiding van but'gemeesler U. A. Verburg een werkcomité te vormen, bestaande uil de he ren van het eiland die op deze vergadering reeds aanwezig zijn om dan de stichting van een werkgemeenschap voor te be reiden 3. Hoewel het al iels aan de late kant is, zou men nu bij de grondbewerking nog fosfaatbemesting of een even tuele bekalking kunnen toe passen.Oppervlakkig onder werken hiervan is wel aan te bevelen. ■4, Bij de grondbewerking past men, indien geploegd wordt zonodig ondergrond-bewer king toe. Wanneer de grond gespit wordt, kan het nut tig zijn twee steek diep te spitten, waarbij men er op dient te lellen dat de bo venste steek boven blijft. 5. Wij willen nogmaals wij zen op de noodzakelijkheid de tabaksstronken van liet veld te verwijderen. Deze vormen een bron van be smetting met verschillende ziekten Trek ze uit en ver brand ze. In dit verband willen wij ook wijzen op vruchtwisseling weliswaar kan men jaren achtereen tabak op dezelfde grond ver bouwen, docli de kans op uitbreiding van verschil lende zieklen neem (hierdoor toe. G. Wie nog tabak te drogen heeft (zuigers), dientte sto ken en de tabak te bunde len, anders komt men te laat voor de coöperatieve aflevering. 7. Denk er aan om nu reeds bonenslokktn en pronkbe nen voor windbeschutting le kopen of te bestellen. Voor bet geval men bij het drogen nog van z g. tabaks spijten gebruik maakt, kun nen deze nu ook worden aangeschaft. Afhalen bonkaarten en tabakskaarten 903 Denk om inwisselingsbon, Tholen Zaterdag 15 januari. Scherpenisse Maandag I 7 Jan. Oud- Vossemeer Dinsdag 18 januari. St. Annaland Woensdag 19 Jan. St. Maartensdijk Donderdag 20 Januari. Stavenisse Vrijdag 21 Januari. Distributiedienst Tholen Aanvragen werkklading. In het tijdvak van 16 t/m 29 Januari a.s. kunnen aanvragen om werkkleding worden inge diend. Collectief, Indien in een bedrijf 5 of meer werkkledingdragende arbeiders werkzaam zijn, moet de aan vraag worden ingediend dooi de directie van het bedrijf en wel collectief voor het gehele werkkledingdragende personeel mei uitzondering van liet uni- formdragend en administratief personeel. De aanvraag moet worden inge diend per formulier MD 333-28 vergezeld van een formulier MD 333-29 in duplo. Individueel. Werkkledingdragende personen, die een zelfstandig beroep uit oefenen of werkzaam zijn in een bedrijf met minder dan 5 werk kledingdragende arheideis moe ten hun aanvraag om werkkle ding individueel indienen. Deze aanvraag moet worden ingediend per formulier MD 393-10, waarop op deachterzijdt de werkgeversverklaring moe zijn ingevuld. DeTweede-Distribuiiestamkaar- ten moeten bij hetindienen van de aanvragen worden overge legd. Arbeiders werkzaam bij de Heide Mij. of D.U.W. moeten hun aan vraag induvidueel indienen. Deze aanvragen moeten, even tueel door familieleden van betrokkenen, worden ingediend bij de distributiedienst al waai de Tweede Distributieslamkaart is opgelegd. De werkgeversver klaring op liet formulier MD 393 10 dient eveneens te worden ingevuld. Tholen, 13 Januari 1949. Officiële bonnenlijst voor hel tijdvak van 10Januari t/m 29 Januari 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van 8 Schaf tijdig goed zaad vi de geschiksie soorten aa Bestel op tijd goede p|a ten bij een kweker, vo hetgevalgij zeligeen|pian|( opkweekt, oi stelt U tijd in verbinding met een go de kweker in de omgevii die de planten voor U w trekken. 9. Goed zaad van goede soo ten is bij de Rijkstuinboui consulent voor Tabaksaai gelegenheden te Didam verkrijgen. Bestel zo mog, iijfc collectief of nog bele Laat de aankoop van tabak zaad over een organisat lopen, waartoe deze zie met genoemde consulent i verbinding kan stellen. '10. Geeft U in ieder geval ti dig als tabaksteler op Ij de Bijkstuinbouwconsulei voor Tabaksaangelegendhi den, onder vermelding va de grootte van het percei Dit is noodzakelijk in ver band met zaudvoorzienin lai ust mest toe wij zing, vooi lichting, praclische lesse en coöperalieve afzet va de tabak Dr. B. v. e. VEN, Bijkstuinbouvvconsuleut voo Tabaksaangelegenheden. Bonnen voor vlees. 561, 503 Vlees 100 gram vlees 562 Vlees 300 gram vlees. Alle bonkaarten 901 567 Algemeen 250 gram bote of margarine of vet. Bonkaarten KA, KB, KC 901 571 Algemeen 250 gram hole ot margarine of vet. 572 Algemeen 200 gram kaa of 250 gram. korstloze kans B 585, C 587 500 gram bote 01 margarine of vel. Bonkaarten KD, KE 901 577 Algemeen 125 gram hoie of margarine of vet. 578 Algemeen 100 gram kaa of 125 gram korstloze kaas Tabak- en divorsenkaarten 0/1 QC 901 21, 22 Tabak, 24 Diversei 2 rantsoenen sigaretten o kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC. ZD, Zt, MO MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van di strook C. Deze bonnen zijn 14 dn"ei geldig. Bovenstaande bonnen kunnei reeds op Vrijdag 14 Januari a.s worden gebruikt. De niei-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden ver nietigd. De toestand zoals die zich in Indonesië ontwikkeld is vooi ons land niet aangenaam. Amerika maakt ons verwijlen dat wij er op uit zijn misbruik van onze macht in Indonesii le maken en in dat koor zingen andere landen mee in de Veilig heidsraad. Van alle zijden won den wij gewantrouwd zelfs een land als Zweden maakt ons ver wijten dat wij de republiek te genwerken om te. verhinderen dat deze verkrijgt wal de Konin klijke belofte iuhoudt. Daarbij vorgete men niet uit het oog te verliezen dat wij in de afgevaardigden ministers Drees, Beel en Michieisvan Ver- duynen mei Van Royen man nen hebben die zakenkundij onze belangen zullen voorstaan terwijl door onze militaire aclie onder leiding van generaal Spoor onze regering getoond heeft me de te willen gaan om geregelde toestanden te scheppen. Dat de onrust in Azië een tegen- rol speelt waarvan Moskou een dankbaar gebruik schijnt tema ken, is niet onze schuld. Wat wij vragen is een klaar inzicht en beseft dat Nederland zijn woord gestand wil doen en aan de Indonesische bevolking rust en veiligheid wil brengen. Wij zullen moeien afwaehten of het recht zegeviert dat men in de landbouw plannen maakt om vliegtui gen te gaan gebruiken als sproeimachines, die het ongedierte op onze gewassen zullen verdelgen. M'n buurman heeft ook hals over kop een dergelijke machine besteld, die hij van plan is de gehele nacht boven z n bed te laten werken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2