KERKGEMEENSCHAP OP HET EILAND THOLEN aan we een keerpunt o ons Eiland tegemoet Brieven uit het eiland- Dit bjad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT De enigste drieling uit het eilandTholen No. 2 Vrijdag, 14 Januari 1949 Twee en Zestigste jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk ei uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 uwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland rta NT( Van tijd tot tijd komt het voor dat een echtpaar verblijd wordt met de geboorte vaneen drieling waarvan in de pers van de gehele wereld veel gewag wordt gemaakt. De meeste inwoners van Tholen zullen zich zeker wel herinneren de geboorte van de drieling der familie J. C. Schot—de Witte op 13 Januari 1909 alhier die denamen kregen van Johannes, Simon en Jacoba. De kinderen groeiden voorspoedig op en mochten gisteren hun jaardag vieren te midden van hun familie. Johannes die met G. Schot huwde heeft vijf kinderen en bezit te St. Maartensdijk een bakkerij. Simon, die een rijwielzaak te Tholen heeft bezit 2 kinderen, terwijl Jacoba trouwde met Stoffel de Korte die een kapperszaak te Tholen en een gezin met 3 kinderen heeft. De ouders van de veertigjarige drieling zijn nog in leven, en hebben zeven kinderen en 31 kleinkinderen benevens 1 achter kleinkind. Zoals te begrijpen is was Donderdag 13 dezer voor de familie Schotde Witte een dag die niet onopgemerkt voorbij is gegaan- is geen nieuws als wij wij dat de werkloosheid op ons ud een verschijnsel is dat geld terugkomt, terwijl de rijding van dit maatschap- jk kwaad in onze omgeving r moeilijk is. irnaast werpt zich hel vraag- op hoe uit de bevolking de stuwkracht naar voren komen om te beseffen dat c haar medewerking bereikt worden wat zo hoog nodig deze urgente kwestie onder n te zien had de burgemees- van Stavenisse de heer L. Verburg tal van belangheb- iden uilgenodigd deze bij komst bij te wonen. Hieraan den gevolg gegeven alle gemeesters van het eiland >len, ir. M. A. Geuze van de M., mr Hornstra van de Stichting Zeeland, gedeputeerde A. Schout, drs. M. G. Verburg van het E.T.I., ir. M. de Vink van de Planologische Dienst, de heer A. S. de Jonge, secretaris van de K.v.K. en de heer J. C. Gorver, directeur van het Ar beidsbureau, en vertegenwoor digers van de Dorpsgemeen schappen te Sl Maartensdijk, Poortvliet en Stavenisse bene vens vertegenwoordigers van de arbeidersorg. op het eiland Tholen benevens de Dir. van het G.A.B. te Tholen. De heer L. A. Verburg opende met een hartelijk woord van welkom. Ilij zeide voorts: Vele problemen houden onze gedachten in deze na oorlogse tijd bezig. De begrippen „evacuatie" en „inundatie" zijn mogelijk enigszins voor ons Tholenaars vervaagd, doch an dere begrippen als „weder opbouw, „volkshuisvesting" en voor het eiland Tholen last not least, ook „werkloosheid" en de bestrijding daarvan, staan nog of wederom in het middelpunt van onze belangstelling. Dit alles nog afgezien van de waarschijn lijkheid, dat Nederland binnen enkele jaren, waarschijnlijk in 1950, een inwonertal van 10 millioen zal hebben bereikt, met alle moeilijkheden, welke daar aan verbonden kunnen zijn. Daarnaast vraagt het sociale- en culturele leven in al zijn geledingen steeds meer onze aandacht; moet deze althans zeer zeker vragen, als wij de klok niet terug willen zetlen. Allereerst komen wij in de plaats onzer inwoning met al deze vraagstukken in aanraking, zij Zondagsdienst Artsen 16 Jan. 1940 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland Dr. I.ooysen tc Tholen Len Dr. Vermet Ie Nieuw-Vossomeer. We stelden de vorige maal de vraag of Tholen aan de eisen voor industrialisatie voldoet, ol de landbouw niet in het gedrang zal komen en welke mogelijk heden er zijn. We zagen reeds dat de factor „zoet waler" die voor vele industrieën hoofdvoorwaarde is, op Tholen niet aanwezig is. Voor dergelijke industriên zijn we zonder meer ongeschikt. Daarentegen is onze ligging beslist niet ongeschikt. Van heel Zeeland ligt het eiland Tholen het dichtst bij hel centrum van ons land en verder ook gunstig ten opzichte van België. Bovendien beschikken we over een vaste verbinding met de rest van Nederland, zodat de waterscheiding, niet zoals bij zovele andere Zeeuwse en Zuid Hollandse eilanden, belemmerend werkt. En weliswaar zijn de havens van de Thoolse dorpen niet extra groot, doch ze laten tocli een behoorlijke scheeps- verlading lol ettelijke honderden tonnen toe. Zo komen toch kustvaarders regelmatig uien laden. Voor vervoer per spoor is men aangewezen op Bergen op Zoom; directe verlading is derhalve onmogelijk, hetgeen op zichzelf voor sommige industriên een bezwaar kan zijn. Hoe staat het nu met de beschikbare arbeidskrachten, 's Winters is er een overschot aan landarbeiders. Er zijn thans groepen losse arbeiders, die op Walcheren te werk gesteld worden, 's Zomers daarentegen is er soms een tekort aan seizoenarbeiders. De zilveruienteelt speciaal vraagt dan in korte 'tijd zoveel werklieden, dat vrouwen en meisjes en ook onvolwaardige krachten daar verdienste zoeken, vaak len koste van het gewone landbouwbedrijf. Het Thoolse landbouwbedrijf is zeer intensief, geeft aan zeer veel handen werk, maar de noodzakelijke raiionali- satie en vooral ook mechanisatie schakelt in het winter seizoen losse arbeiders uil. Vooral ook nu de herstel- en delfwerkzaamheden na de inundatie van I.andbouwlierstel een einde nemen. Wal de arbeidsvoorziening betreft zou er dus in de eerste plaals behoefte zijn aan een seizoen industrie. In zekere zin zijn die er in de vorm van de mosselinmakerijen. Doch dit zijn ook ongeregelde bedrijven, die slechts een gedeelte van de jeugdwerkloosheid op vangen. En andere seizoenhedrijven zijn weinig te vinden Irouwens heel Nederland zoekt hiernaar voor het platte land, als zijnde dit de geschikte industrie. Dus dan toch een industrie voor liet gehele jaar. Deze dient echter de landbouw in zijn wezen te laten en deze hoofdbron van bestaan van Tholen geen geweld aan te doen. D. w.-z. dat zij zeker de vaste en los-vaste arbeiders en een voldoende reserve voor de bedrijven moei laten. Wel kan zij werk geven aan veel meisjes en arbeids krachten huiten de landbouw en andere overtollige losse krachten. Wanneer wij zien dat de zilveruienteelt slechts enige maanden arbeidsgelegenheid schept, is zelfs de vraag gerechtvaardigd of zij die daar weiken niet meer gehaat zouden zijn met een volledige werkgelegenheid in de fabriek. SAMMETJE het vanzelfsprekend in de ene gemeente intensiever dan in de andere. Velerlei instellingen, organisa ties enz., alsmede de plaatselijke overheid, hebben met dit ailes bemoeienis en zij trachten een ieder voor zich een oplossing te vinden. Helaas worden evenwel niet altijd de onderscheidene krachten, waar dat bevorderlijk kan zijn, gebundeld, hetgeen tot verspilling van krachten moet leiden. Het is in de eerste plaats dringend noodzakelijk, dat men tot plaatselijke krach tenbundeling komt. Niet alleen de overheid, c.q. het gemeente bestuur, is geroepen om de welvaart van de gemeente te bevorderen, doch ook de bevol king zelve dient de schouders onder het werk te zetten De bestaande verenigingen en andere organisaties dienen mét de plaatselijke overheid en bin nen het raam van de mogelijk heden in de betrekkelijke ge meente, tot een gezamenlijke krachtsinspanning te komen. Misschien verwacht U, dat ik thans ga zeggen„En tracht dat doel te bereiken door de oprichting van een plaatselijke werkgemeenschap of ook wel dorpsgemeenschap genoemd". Losse nummers 8 cent Advertentiën per millimeter 10 cent, met een minimum van f 2.-. De advertenties wor den gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau deze courant 25 cent extra. Losse nummers 8 cent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1