Openbare Vergadering Het slachtoffer van de Raad der gemeente Poortvliet gehouden op Maandag 15 November 1948 Rijden autobus op Zondag niet nodig De Voorzilter en Secretaris de heer van Oeveren. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de verga dering op de gebruikelijke wijze De notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en on gewijzigd vastgesteld. De heer van Ast meent dat de jaarwedde van de ambtenaar ter secretarie vastgesteld was op maximum 2520 en in de notulen staat 2052. De voorzitter zegt Itet is inder daad 2052, hel andere was een vergissing. Ingekomen stukken De kon. goedkeuring op de heftiverbegrafenis- rechten secretarieleges en rech ten burg. stand. Van Ged. Skaten goedkeuring raadsbesluit tol wijziging van de begroting 1948 en vaststel ling salaris grafdelver. Van de Minister van Wederop bouw de huurvastslelling van denieuwe woningwetwoningen Voor de in de Smidstraat is de huur 4.05 en voor de ove rige 4.50 per week zonder waterleiding. De heer van Ast vraag of deze prijs nu van ho ger hand lager is gesteld en be lieden het gemiddelde. De voorzitter antwoordt dat volgens een afschrift van een brief van de piinister van de wederopbouw de huur voor Poortvliet te hoog was en toen is in overleg met de Inspecteur deze prijs vastgesteld daar is niet meer aan te tornen. De heer van Ast merkt op dat hel dus de gemeente meer zal kosten. De voorzilter antwoordt dat dit weinig is. De heer Krijger vraagt of er ook nog kopers zijn voor deze woningen. De voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De heer van Houdt meent dat de dames van Dijk ook reeds te kennen hebben gegeven een woning te willen kopen. De voorzitter zegt dat de moge lijkheid er is maarzij zijn duur De heer Krijger meent dat dit voor een getroffene niets geeft want die krijgt eerst zijn ver goeding, wat er dus afgaat dun kan hij nog een voorschot op de rente krijgen en dan is de woning niet te duur. De voor zitter zegt in verband met de grondbelasting is het nodig dat deze woningen voor Januari 1940 zijn overgenomen. Burg. en weth. stellen daarom voorde koopacte klaar te laten maken van de grond en dit op te dra- genaan Notaris van de Velde Tholen. Met alg. stemmenword dit goedgevonden. Ingekomen zijn procesverbaal van kasopname bij degeineente ontvanger van het burg. arm bestuurde legekas op de secre tarie. Worden voor kennisgeving aan genomen. FEUILLETON lS naar het Engels Onder de kwellingen van de honger bewerkte bij nog drie artikelen over de voordelen van een klassieke opvoeding. Hij besteedde er bijna een halve sovereign aan om ze te laten typen en zond ze toen, ook met postzegels er in, naar de redac ties van enkele bladen. Twee kwamen onmiddellijk terug; de derde bleef uit, dus dit kon nog wat worden. Gedurende de tweede week ver kocht bij zijn horloge voor drie pond en in bet begin van de derde week zag bij zich genood zaakt werk te zoeken als jong ste klerk, maar kreeg dan steeds te horen dat bij daar al te oud voor was en dat zijn academi sche opleiding hem daarbij fei- telijk in de weg stond, de andere Het Prov. blad waarin staat vermeld dat de gratifisatierege- ling voor de ontvangers en se cretarissen kon. is goedgekeurd Van de Minister van binnenlan. zaken de suppletieuitkering ver de verminderde opbrengst pers belasting over 1944 en 1945 De begroting van de schoolart- sendienst voor 1949 Van Ged. Staten een ontwerp regeling verplaatsingsingskosten secreta ris en ontvanger. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van Ged. Staten een vraag of er bezwaar beslaat tegen bet conceptontwerp betredende de incorperatie van salarissen van secretarissen en ontvangers. Burg en wetb. stellen voor le berichten dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Een verzoek van Murre om busvergoeding voor zijn kind dat de H.B.S. te Bergen op Zoom bezoekt. Burg. en weth. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, daar geen reisgeldvergoedirig voor het bezoeken van de H.B.S. wordt gegeven. Met alg. st. wordt dit aange nomen. Burg. en weth. stellen voor in art. van de verordening toe te voegen dat de huwelijks toelage alleen geldt voor de ambtenaar van de secretarie. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Tot leden van de woonruimte- commissie worden herbenoemd de heren van Ast, Jan sen, 13. de Boer, Quist en Deurloo. De heer van Ast verklaart zijn herbenoeming te aanvaarden. De voorzitter zegt dat er een kwestie is gekomen over de kinderbijslag van Deurloo. De Raad van Arbeid wil de ge meente de premie laten betalen, terwijl Deurloo nimmer kinder bijslag heeft ontvangen. Nu is er van het ministerie van soc. zaken een beslissing gekomen dat voor Deurloo premie moet worden betaald voor kinder bijslag, maar dat Deurloo deze niet met terugwerkende kracht zal ontvangen. Burg. en weth. stellen nu voor de verordening aan te vullen dal hij sedert 1944 valt onder de kinderbijslagregeling. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Naar aanleiding van dit besluit zegt de voorzitter dat Deurloo het uitgekeerde lei ug zal moeten betalen. Burg. en weth. stellen voor aan de minister van Binn. zaken te schrijven dat Deurloo nu opge nomen is in de kinderbijslag regeling en te vragen of terug betaling moet plaats hebben. Met alg. stemmen wordt dit mogelijke werkgevers schenen hem met wantrouwende blik te beschouwen, als ze daarvan hoorden. Ook had hij zich met terzijdeschuiving van zijn trots tot enkelen van zijn intiemen uit Oxford gewend, maar, die waren buitenslands, ze kon den hem onmogelijk helpen, dus bleef hij wel geheel op zich- zelven aangewezen. Met de vierde week werden zijn manohettenknop?n en zijn doek speld omgewisseld voor enkele shillingen en werden al gauw gevolgd door zijn zilveren siga rettenkoker en nog een paar kleinigheden, terwijl hij nu al werk ging maken van plaatsen als bediende in een zaak waarbij het natuurlijk daarop afstuitte dat het hem aan ervaring in het vak ontbreken zou. Na de vijfde week ging zijn linnengoed er aati, het zoekan naar werk kon hij gerust op geven groeide steeds zijn over tuiging, en tenslotte maakte de wanhoop zich van hem meester goedgevonden. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten stellen burg. en weth. voor een veror dening vast te stellen belref- fende leges op inlichtingen van de burg. stand. Met alg. stemmen wordt di aangenomen. Burg. en weth. stellen voor de rekening-courant met de Bank van Ned. Gemeenten te ver lengen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor op het verzoek van het bnrg. armbestuur tot wijziging van de begroting 1947 gunstig te beslissen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter deelt mede dat door Ged. Staten bet uitbrei dingsplan is goedgekeurd en dat de .bezwaarschriften van Mosselman niet ontvanke lijk zijn verklaard. Ged. Staten geven ook in overweging voor de bebouwde kom een sanerings plan op te maken. 13urg. en weth. stellen voor dit met de heer Weslerlo te be spreken. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter deelt mede dat de rekening van Knuist is inge komen voor de bestrating van de Smidstraat, deze bedraagt 54(38 45. Burg. en weth. stellen voor om langs de tuin van Krijger van de Zuidweg tot aan Élenbaas een betonnen muurtje te zetten met ingemetselde palen, met onder gaas en er boven buizen en een breedte over te bonden van die later beplant kan worden. Met alg stemmen wordt dit goedgevonden. Aangeboden wordt de rekening van het burg. armbestuur 1947 in ontvang op 13921.20 en in uitgaaf op 10525.50, alzo een batig saldo van 3395.70. De rekening van de gemeente over- 1948 voor de gewone dienst in ontvang op 105.952.85 en in uitgaaf op 90163.54, alzo een batig saldo van 15789.31. De kapilaaldienst in ontvang op 35821.51 en in uitgaaf op 35804 73, alzo een nadelig saldo van 43.22. De begroting van het armbe stuur voor 1949 in ontvang en uitgaaf op 13835.50 met een Êost van onvoorzien van f227.50 begroting van de gemeente voor *'149 in ontvangst en uit gaaf op 98537.90 en eeti post van onvoorzien van 2349.69 en een post van 17.000 overgebracht naar de reserve. Deze rekeningen en begrotingen worden in handen gesteld van een raadscommissie. De voorzitter deelt mede dat het goed slot van 1947 een beetje gecamoufleerd is, want hier moet nog van betaald worden een bedrag van 8000 voor de politie, waarvan!" 1700 voor 1948. Een verzoek van de muziekvereniging om de muziek tent le mogen verplaatsen van de Molenstraat naar de Stenen Vest. Wordt in handen gesteld van burg. en weth. om prae advies. De voorzilter deelt mede dat Jasperse is geweest voor de Zijn schoenen waren versleten van hel vele lopen en met de dag werden de galen groter in de zolen van zijn laatste paar sokken. Hij zag er armoedig uit van honger en gebrek en ook, omdat hij zich niet meer dan eenmaal per week scheren kon Toen hij de volgende week zijn huur vooruitbetalen moest,zag hij, dat zijn fondsen ontoerei kend waren en dus trok hij op met vijf shillingen en vier halve stuivers in zijn zak en zonder le weten, waar hij verder zijn hoofd zou neerleggen. Geduren de twee nachten sliep hij in een sixpenny-bed, vies en vuil, en trok er overdag weer op uit met zere voeten en de wanhoop in het hart. Als het weer niet te slecht was, sliep hij in een park. Op de vijfde avond werd hij wakker, in de onaangename positie dat een man hem stevig vasthield, terwijl een ander hem nog het weinigje ontnam, dat hij bezat. closetten in de school erzouden er dan komen, en nog geen septietank gemaakt behoeven te worden, de kosten zijn geraamd op 625. Spr. deelt tevens mede dat het hoofd der school een bespre king hierover heeft gehad met het personeel en daar de tegen woordige closets goed in orde zijn achten zij niet nodig nieuwe te maken, ook zit men met moeilijkheden met bevriezen Spr. is bet daar niet mee eens want door de schoolarlsendienst is op de noodzakelijkheid gewe zen, wat betreft het bevriezen daar moet dan op gelet worden Met alg.stemmen wordt besloten in de school closets te laten maken. Bij de rondvraag vraagt de heer van Houdt of de leden van de woonruimtecommissie ook presentiegeld ontvangen. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. De heer van Houdt, stelt voor dit dan te geven. De heer Yroegop vindt dit goed, maar dan een bedrag per jaar, wet houder van der Slikke stelt 75 per jaar voor, wethouder. Krij ger 100 en de heer Vroegop stelt voor 25 per persoon per jaar. Met tegen stemmen wordt het voorstel van wethouder Krijger aangenomen. Tegen de heren van Houdt en Vroegop de heer van Ast hield zich bui ten stemming. De heer van Houdt heeft gehoord dat hel steigertje op Siavenisse er niet komt en daar hebben wij toch subsidie voor gegeven De voorzitter beeft daar niels van gehoord, maar er is ook nog niets betaald door de ge meente. De beer van Ast beeft met diep leedwezen gezien dat de auto bussen toch op Zondag zijn gaan rijden in bet eiland Tholen' Spr wil de raad in overweging ge ven slappen te doen bij de be voegde instanties om dit onge daan te krijgen. Het is geen behoefle dat Gods dager mee geschonden wordt. Poortvliet en het eiland Tholen staan be kend als zeer orthodox en dan grieft en spijt het mij dat er op Zor.dag bussen rijden. Het is dan ook onze roeping en onze plicht om dat ongedaan, te maken. De voorzitler verwondert het dat er nog geen gemeenteraad tegen op is gekomen en het dot hem ook genoegen dat het bier wel wordt gedaan Het spijt spr. ook dat de bussen op Zondag rijden. Er is geschreven dat dit gedaan is op last van de overheidsin stanties en dat is in dit geval de vereniging van burgemeesters secretarisseu en ontvangers op ons eiland. In Juni 1947 i3 met meerder heid van stemmen besloten le verzoeken om op Zondag bussen te laten rijden en werd daar voor aangegeven ziekenbezoek naar Bergen op Zoom. Op die vergadering waren aanwezig 10 leden en wel burgemees ters, secretarissen en ont vangers. Het verzoek is uitge gaan van secretarissen en met tegen stemmen aangenomen. De tegenstemmers waren bur in de loop van de dag kreeg hij weer geen werk, maar wel nam zijn honger steeds toe. Die avond legde hij zich weer ter ruste in bet park en sliep van uitputting. Die volgende dag verdiende bij twee stuivers met pakjes dra gen en het brood dat hij daar voor kocht, was, ondanks zijn razende honger, het bitterste maal dat hij ooit gebruikt bad en hoe kon bij nu nog wensen om langer te leven?.. Die dag deed hij voor het eerst dan ook geen moeite om werk te krijgen en die avond veror berde hij een korst, die hij ge vonden bad in St. James's Park Voor het eerst kwam toen de gedachte aan zelfmoord bij hem op Die avond stond bij aan the Embankment (de oever van de Theems) als de armste onder de armen, met gebogen rug, ongewassen en ongeschoren, en alleen bedacht op zelfvernieti- ging. Zijn honger achtte bij gemeesters en ontvanger Tegen dit besluit heeft spr. nc geprotesteerd, maar zonder sultaat tot op heden. De lieer van Ast stelt voor er van Poortvliet eer. adr. uitgaat en dat dan aan de and; gemeen ten ad haesiebetuigi wordt gevraagd. Wij moei niet stil zitten. De voorzitter is er wel voor adres te zenden, maar niet vragen om adhaesie, wantin andere gemeenten is liet ra geweest en piemand heeft op gereageerd. De heer van Houdt kan dit begrijpen. Met alg. stemmen wordt bes! ten dit in banden testellen va burg. en weth., die dit adre klaar zullen maken. De heer Vroegop vraagt naa het pleintje voor Krijger, dat daar een onhoudbare toestand De voorzitter zegt dat dit het plan staat voor 1949, maai is er voor nu reeds stenen voor te bestellen, zodat menzo spoedig mogelijk kan beginnen, it wordt goedgevonden^ De heer Vroegop vraagt of nog kans bestaat dat er nieuwe woningen bij komen. De voorzitter antwoordt dat er geen kans bestaat. Spr. zegt dat besloten is da' wanneer bet gymnastieklokaal in orde is, er geen tilms in mogen worden gedraaid. Nu is er echter bij hem een verzoek gekomen van de Ned. Blinder- boud vooreen propagandaavom en daarbij zou ook eeu filmpje worden getoond. Nu is spr'- vraag of daar het gymnastiek lokaal voor mag worden gebruikt. De heer van Houdt is niet voor iilm, maar er is onderscheid. De voorzitter wil dan tevens vragen voor de dorpsgemeen schap, die wil de kroningsfilm draaien en dit zou dr. Bernhardi doen, maar dat kan niet op het gemeentehuis en dat is ook niet goed dit in een café te doen. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgevonden voor bei den bet gymnastieklokaal af te staan. De voorzitter sluit de vergade ring op de gebruikelijke wijze. December extra boter, olie, en rijst. 'Ier gelegenheid van de feest dagen in December zal aan alle leeftijdsgroepen honderd gran rijst op bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijstbor wordt opgenomen in de hymnen lijst tan Dece. ?er. In dezelfde bonnenlijst wordt een bon opge nomen voor 250 gram boter margarine of 209 gram vet bof ven liet normale rantsoen voor de leeftijdsgroepen en De leeftijdsgroepen en ont vangen een extra bon voor de helvan deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bounenlijsl van 10 December een bon wor den aangewezen voor alle leet- tijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband biermede wordt liet publiek aangeraden teneinde stagnatie in de afleve ring te voorkomen ledige spijs olie-flessen bij zijn leverancier i'i te leveren. nauwelijks, maar langzamerhand ging bet plan bij hern vaststaan ja, die nacht, dan zou bij in de rivier springen.... Hel was im mers het enige, wat hem over bleef?.,.. Hij had zijn strijd ge voerd, en verloren!.... De „Big Ben" sloeg zijn twaalf dreunende slagenTersluiks keek Boger eens rond Er was niemand in zicht. Hij bevond zich juist tegenover Adelphi Terrace, waar bij eens in zijn üxford-dagen, geweest was. Wat was het een heldere maan en een warme Auguslus nacht! Vastbesloten trad hij naderbij en klom op de leuning, waar hij recht op ging staan, terwijl zijn gedaante zich duidelijk af tekende in betzilveremaanlicht. Opdat ogenblik hoorde hij vlugge voetstappen naderbij komen van een man, die een bekend lied neuriede. Roger wildespringen maar werd daarvan teruggehou den door de waarschuwing van een beschaafde stem: „Hallo, Wacht eens even! (Wordt vervolgd) it

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 4