Buitenland Zitting van de tuchtrechter te Tholen op Woensdag 17 November. Distri butienieuws PLAATSELIJK NIEUWS De heei' Jhr. de Casembroot. vertegenwoordiger van Ged, Staten was intussen overleden en werd de lieer Weijden als diens opvolger aangewezen. De levering van de machines voer het pompstation werden gegund aan de firma Stokvis te Rotterdam voor f29000. Met bouwen van de Watertoren werd opgedragen aan de N.V. Zuid Ned. Betonijzerbouwmij. voor 56320.De bouw van bet pompstalion werd gegund aan Walpot en Blaas te Tliolen voor f68875. bet boren der putten voor f11888.— aan Hoogendoorn te Giessendam. Als bouwopzicbter werd aan gesteld de heer Dombaorls te Amersfoort. In tussen is door de gemeente Halsteren verzocht het buizen net tot in die gemeente door- te trekken, waartegen geen bezwaren bestonden. Besloten werd om verplichte aansluiting in te voeren dit in belang van de Vennootschap. 13 April 1923 werd de heer ir. Wagtho als directeur be noemd, terwijl de heer Diepen horst wegens bet neerleggen zijner functie als vice-voorzitter van de heer vun Niltiick. werd aangewezen. Intussen gingen de werkzaam heden van de aanleg gestadig voort en volgende week hopen wij nadere bizonderheden te verstrekken. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland deelt mede. dat hij van Hare Konink lijke Hoogheid Wilhelmina, Prin ses der Nederlanden, een schrij ven heefontvangen van de volgende inhoud „De lalloze gelukwensen en blijken van medeleven, die mij uit bijna alle gemeenten van hel land hebben hereik ter gelegenheid van mijn ver jaardag en mijn Regerings jubileum, hebben mij diep getroffen, Waar bet mij tot mijn leed wezen niet mogelijk is, allen, die mijgelukwensten, persoon lijk te bedanken, zoude ik liet zeer op prijs stellen, in dien gemeentebesturen, ge meenteraden en bevolking- van Uw gewest mijn harte- ij ken donk zoi*lt willen over brengen." w.g. WILHELMINA Prinses der Nederlanden Het l.oo, 10 November 1918 Er mag geen land meer verhuurd worden voor vlas en uien zonder goedkeuring van de Grondkamer De eerste zaak tegen te Tliolen werd aangehouden, te Tliolen had eleclrisch materiaal te duur verkocht boete 30.— de 15. te Scherpenisse kreeg voor het duur verkopen van melkbekers een waarschuwing. te Bergen op Zoom bad geen prijsaanduiding op zijn viskai'. Verdachte voerde aan dat door de regen de prijs er af was gegaan. Boete 10.— St. Maartensdijk bad eieren te duur te koop aange boden potten jam, gort en Waspoeder. Verdachte zegde dat ze niet goed opgelet had, want de prijzen waren gewijzigd. Zij kreeg 4Xfb boete. Nu kwamen aan de beurt een dertigtal landbouwers. Wat hadden deze gedaan .'Zij hadden land verhuurd voor de verbouw van uien en vlas en hadden dit niet volgens tiet pachtbe- sluil 1941 ter goedkeuring ge zonden aan de Grondkamer voor Zeeland. De tuchtrechter wees hen vooral er opdat wan neer zij in bet vervolg weer land verhuren voor vlas en uienteelt dit beslist moeten doen en wanneer het blijkt dat er geen gehoor aan gegeven rdt, di zullen de straffen zwaar zijn en zal het niet meer baten ais zij zeggen: „wij heb ben hel niet geweten". De zaak is zo dat wanneer iemand land verhuurd voor uien en vlas en dat voor een jaar, dan moet hij 30 dagen nadat hij de over eenkomst gesloten heeft aan de grondkamer toestemming daar voor vragen en daar wordt dan tevens bepaald of de prijs goed is. Bij al deze gevallen ver klaarde de tuchtrechter op grond van het advies van de grondkamer tiat de prijs goed was, maar alleen het feit dat zij hiervoor geen goedkeuring aan de grondkamer hadden gevraagd was strafbaar. Tegen de volgende landbouwers werd een boete gevorderd van 15. N.te St. Pbilipsland, 11., Scherpenisse. van te St. Annaland_ II. te Zierikzee, te St. Pbilipsland, te St. Annaland en allen te Oud-Vossemeer, te Scherpenisse, II. en en allen te Stavenisse. te Oud-Vossemeer. V.,P. en 11. van allen te St. Pbilipsland. Gebr. en en St. Maartensdijk, te Tholen. Bij verstek voor helzelfde feit te St. Annaland, te St. Pbilipsland en te Oud-Vossemeer te Bergen op Zoom voor het te duur verkopen van weckringen en haarnetjes 115. te Poortvliet voor het te duur doorverkopen van elec- trisch materiaal. i)oet.e f30. Officiële bonnenlijst voor het tijdvak van 21 Novem ber t/m December 1948. Elk der volgende bonnen geelt recht op liet kopen van: Bonnen voor vlees. 401 Vlees 100 gram vlees 402 Vlees 400 gram vlees 403 Vlees 150 gram vlees. Alle bonkaarten 407 Algemeen 250 gram looier of margarine of 200 gram vel Bonkaarten KA, KB, KC 812 411 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 412 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 413 Algemeen pl.m. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 15 425, 427 500 gram boter of margarine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 812 417 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 418 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 419 Algemeen pl.m. 450 gram huishoudzeep of 300 gram toiletzeep Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 133, 134, 137 Tabak rantsoe<- nen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZO, ZE> MD, MF, MH 813 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook Deze bonnen zijn 14 dagen, geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 November worden gebruikt. De iet-aangewezen bonnen van strook kunnen worden ver nietigd. volgde Zondagsdienst Artsen Zondag 21 Nov. 1948 Voor degemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Pbilipsland zijn voor spoed gevallen te bereiken dr. Benes te Oud-Vossemeer en dr.Mengor te St\ Pbilipsland Denk om het afhalen van uw bonkaarten Tholen Zaterdag 20 November Poortvliet Maandag 22 November (laatste dag) Oud-Vossemeer Dinsdag 23 No vember. St. Annaland Woensdeg 24 Nov. St. Maartensdijk Donderdag 25 November Scherpenisse Vrijdag 26Novem ber. (laatste dag) THOLEN Woensdagavond hield de afd- Tholen van de Maatschappij tot Nu' van Algemeen in de zaal van Mej. Hoek haar eerste nutsavond van dit seizoen. De voorzitter Dr. Duinker heetle de aanwezigen welkom in bet bijzonder de spreker voor deze avond de heer Jac. van Elsacker uit Botterdam. Nadat nog enkele leden vvaien geballoteerd, kreeg de spreker het woord en droeg voor „Kaas van Willem van Elsscliot", onder doodse stilte men de spreker. Na de pauze droeg hij twee korte verhalen voor eeti van Couperus getiteld De worstelaars en bet tweede van Ina van de Beugel getiteld Een man over vrouwen en omgekeerd. De bijval bewees dat het tenge- liore gebracht bij de aan wezi- gen in de smaak was gevallen. De voorzitter dankte de heer van Elsiicker voor deze mooie avond en deelde tevens mede dat de volgend, nutsavond wordt gehouden op Woensdag 22 De cember a.s. Spr. wees er tevens op dat indien men door mede werking der leden een vijfde nutsavond wilde uitvoeren men nu reeds bij het bestuur dit ken baar kan maken. De lieer Sande oud-inwoner van Tliolen, thans adjunct-commies op degemeen- te secretarie te YYageningen, slaagde dezer dagen Graven- hage voor het examen Gemeen te Financiën De collecte voorde oorlog" slachtolfers z.g. Klaproos collee" te heeft alhier opgebracht 128.70. Thans is bekend geworden dat door de Coop. Boerenleen bank alhier aangekocht is het huis van wijlen de lieer Alelker dat ingericht zal worden voor kantoor en woning van de kassier Gisteravond werd in de zaal van Mw Wed. Hoek een Zendingsavond gehouden, uit gaande van de De opkomst van de zijde van de Thoolse bevolking voor dit mooie werk was zeer matig. Na liet zingen van Psalm 68: 10 sprak dhr van Elsacker enkele woorden en gaf daarna de lei ding over aan Ds Poot die voor ging in gebed en toen sprak over het mooie doch zeer moei lijke werk van de Zending onder de heidenvolken. Gezongen werd nu Psalm 116 waarna vertoond werd het eerste deel van de „Mentaweifilm". In de nu volgende pauze werd collecte gehouden voor de Zen ding waarna het 2e deel van de film werd vertoond eieneens door dhr van Nieuwenhuijzen, en werd toegelicht door Ds Poot, die ook vele jaren als zendeling in Indië is geweest. Hierna ging Ds Poot voor in dankgebed Het was een zeer mooie Zen dingsavond. SCHERPENISSE Vorige week werden aan onze jongens in Indië wederom een pakket gezonden. De gelden hiertoe werden ingezameld tijdens de feestelijkheden alhier waarbij onze jongens in Indië niet werden vergeten. Woensdag en Donderdag avond werd er een ontspan ningsavond gegeven welke ge organiseerd was door de ip Stap 1946 J.et ligt in het voornemen oin ook weer een avond te orga niseren voor onze jongens in. onze militaire krochten er jon gens hun leven geven voor onze zaak. Kerknieuws Sedert de overwinning var generaal De Gaulle gaat deze zich ook bemoeien met de Eu ropese politiek. Alen weet dat Frankrijk groleangst heeft vooi Duitsland dal zich weder tot een Grout Rijk zou gaan ont wikkelen en zodoende gevaar zou gaan opleveren voor de wereldvrede. Amerika en Enge land zijn overtuigd dat herstel van de wereldvrede alleen ge diend kan zijn indien Duitsland weder wordl ingeschakeldin het wereldbestel, terwijl vanzelf sprekend herstel van Duitsland tevens kan medewei ken om een grens te vormen tegen indrin gen van communistische invloed in ons werelddeel. Duitsland zondar zijn groot en belangrijk industriegebied als de Ruhr zal nimmer zich op kunnen werken tol een Rijk dat levensvatbaar heid heeft zoals dat sedert de 70-jariger jaren bezat en dat risico wil men in Frankrijk niet nemen. Sovjet Rusland is er niet afke rig van als bel de kans ziet op deze wijze vriendschapsban den aan te kunnen knopen met Duisland, waarbij het de grote voordelen van een met hen verbonden grote staat zou ge nieten. De Engelse wereldpolitiek maakt ook weer moeilijkheden door. Tut nog toe is Ierland met Engeland verbonden waar voor het zekere voordelen zowel op economisch als staatkundig gebied geniet. Ierland is op velerlei gebied indertijd stief moederlijk behandeld en ziet thans gelegenheid om liet Em pire op internationaal gebied een hak te zetten. India wénst zich ook meer onafhankelijk te maken. Afrika voelt hier ook veel voor, wat zal Canada doen? hoe zal de houding zijn van Australië en andere Dominions? De positie van de Engelse rege ring wordt er niet gemakkelij ker door. De toesland is nu zo geworden dat de Duitsers de hoop hebben onenigheid van de grote mogend heden zekere voordelen te kun nen afdwingen die in hun voor deel zijn, doch men schijnt Duitsland wel tegemoet te wil len komen maar niet in die mate dul het misbruik kan ma ken van de politiek die Rusland ten opzichte van onze Ooster buren voert. InFrankrijk heerst onrust ten op zichte van de internationale politiek die Amerika en Enge land voorstaan ten opzichte van Duitsland, waarbij dan komt de dat de interne toestand van Frankrijk in de richting wijst dat generaal Gaulle niet zal terugdeinzenkom de macht aan zich te tie ken, dat zonder twijfel een gevaarlijke reactie van communistische zij de zal uitlokken. Hoe de Joodse regeringzal reage ren op de pogingen van de Ver Naties om tot staking van de vijandelijkheden te komen is nog niet te voorzien. Alen wil van die zijde tegen Israël scherpe maatregelen nemen als er geen basis wordt gevonden de vijandelijkheden te staken Op het ogenblik staan zij mili tair sterk tegenover hun tegen standers, doch Arabieren eti Syriers zijn van mening dat op den duur de toestand niet be stendig zal blijven hetgeen hun houding tegenover de Joden sterker maakt. In China wordt nog hevig gevochten. Of de regerings troepen tegenover de commu nisten stand zullen kunnen houden dient te worden afge wacht. Onze positie in Indonesië schijn door de ontwikkeling in China wel sterker te zijn ge worden, hoewel in groot verband de verhoudingen in Azië hier hun invloed zullen doen gelden. Jammer dat iedere week van Zondagavond nam ds. Sinke alscheid van de Ned. llerv. Gemeente te Staveniste. De scheidende predikant hield een predikatie over Petrus vers 17 en 18. Na de predikatie richtte ds. Sinke. zich tot de kerkelijke collega's, de jonge lidmaten, gemeente, consulent^ en overheid. De consulent, ds. Koorernan uit Scherpenisse! sprak ds. Sinke toe en verzocht de gemeente ds. Sinke toe te zingen ps, 121 vers Burge-;' meester Yerburg sprak hierna enige woorden van af scheid. Oud-Vossemeer. Ds. van Putte te Babiloniënbroek heeft het beroop naar de Ned. Herv Gemeente alhier nangenomen. THOLEN ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk voorm 10 uur en nam. 2.30 ds. de Lint. SPORT De uitslagen van de Zaterdag j.l gespeelde competitiewedstrijden zijn afdeling YV. II Tliolense Boys SmerdiekVrederust. Afd. TholenseBoys Smerdiek 2-4 Het programma voor a.s. Zater dag is Afdeling Tliolense Bovs—Smerdiek. is vrij Afd. II. -Tliolense Boys. Smerdiek Chrislandia Zaterdag a.s. moet de korf balvereniging „Eendracht een promotiewedstrijd gaan spelen tegen te Krabben- dijke. Oud Vossemeer.S.Y'speelde tegen de Welberg en verloor met 1—4. Ned. Herv. Kerk voorrn. 10 uur ds. Wiel en nam. uur ds. de Bres. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam; uur ds. Lanning te Fijnaart" oer. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en avonds 6.30 leesdienst. Maandag 22 Nov. avonds uur ds. Berg. Dinsdag 23 Nov. avonds uur ds. Stuijvenberg. Chr. Ger. Kerk voorm. 10 uur en's avonds 6.30 ds. van Leeuwe.i nam. 2.30 leesdienst. Donderdag 25 Nov, avonds 15 ds. van Leeuwen (Bijbellezing ovc de Geestelijke nalatenschap val ]acob). Ned. Prot. Bond Maandag 22 Nov avonds uur ds. van Dorp Londen (In Engeland gedurende de oorlog). PGORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Govertsen nam. 2.30 leesdienst Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 leesdienst. Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. uur en avondsóuur leesdienst. SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst en nam. 2.30 ds. Koreman. Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. uur en avonds uur leesdienst. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en narrë 2.30 leesdienst Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. en 'savonds uur leesdienst. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. en avonds uur leesdienst. Rehoboth avonds uur dr. Stree der. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Kooreman en avonds uur leesdienst. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. en avonds uur leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 de heer de Jong In beide diensten extra collecte. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. uur en avonds uur leesdienst. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst en nam. 6.30 ds. Goverts. Bed. Doopen Voorber. Avond maal. Ger- Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Botind te Emmer Erf scheider veen. Chr. Ger. Kerk vaorm. 10 uur en avonds uur leesdienst, nam. 2.30 ds. van Leeuwen. Dinsdag 30 Nov. avonds uur Bijbellezing ds. van Leeuwen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2