Binnenland RECEPTIE Zondagsdienst Artsen 1 Brieten uit het Eiland Zondag 29 Aug. 1948 Voor de gemeenten Tholen,üud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland dr. Lïoyien Tholen en dr. Verniet te Nieuw-Vosmeer gaf zij veel van haar tijd en haar middelen? Het jaar 1934 was voor moeder en dochter een jaar van rouw. De 20e Maart overleed de Konin gin-Moeder, de 3e Juli Prins Hendrik. Prinses Juliana nam de trfak van voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis van Haar vader over. 1936 bracht de verloving van Prinses Juliana met Prins Bern- hard van Lippe Biesterfeld. Er was geen gefluister vooraf geweest, toen plotseling ieder een 's morgens op weg naar zijn werk, het grote nieuws hoorde. En 'savonds tegen zessen zag men het jonge paar niet iu een o'fliciele koets in triom fale intocht Den Hang binnen rijden, doch een „twoo-seater" Fordje stopte voor het paleis en daaruit sprongen een over gelukkig jong meisje en een vlotte jongeman in een gewoon wandelpak en met. slappe boord Onmiddellijk won de jongeman het hart der Nederlanders door zijn beminnelijk optreden; ook de Nederlandse taal kreeg hij buitengewoon snel onder de knie Weldra, de 7e Januari 1937 volgde het huwelijk, dat een privé karakter droeg, zodat de buitenlandse gasten slechts familieleden en vrienden waren Het burgerlijk huwelijk werd gesloten in dezelfde trouwka mer ten stadhuize, waar ieder Haags paartje voor de ambte naar van de burgerlijke stand verschijnt, maar de kerkelijke plechtigheid wasindrukwekkend en de geestdrift, waarmee het jonge paar op zijn rondrit van 9 Km door honderdduizenden werd toegejuicht, was overwel digend. Volgens de wens van de Prinses fungeerde als getuige hij haar huwelijk niet-slechts, op de traditionele wijze, fami lieleden of hoogwaardigheids bekleders, doch de door haar zo vereerde leermeester en pro motor prof. dr. J. Huizinga* een geste waarmede de Prinses ook de Nederlandse cultuur en weten schap eerde. Het prinselijk paar genoot een paar gelukkige jaren, aanvan gend meteen huwelijksreis naar Krynsca in Polen. In April riep hen de plicht naar huis; Prins Bernhard aanvaardde zijn taak als lid van de Baad van State. Verder stonden er vele repre sentatieve taken op het pro gramma, waarvan wij alleen noemen het bezoek aan Enge land van 1937 tot bijwoning van de kroning van Koning George VI en de Spithead-vlootrevue. En op 31 Januari 1938 ontsprong een nieuwe loot aan de Oranje stam. Het voortbestaan der dy nast rie was wederom verzekerd cfóör de geboorte van Prinses Beatrix, Wilhelmina Armgard. Beatrix betekend „de Geluk brengende". De doopplechtig heid was statig-eenvoudig, niet te vergelijken met de pracht en praal van vroeger tijden, maar de geestdrift was er niet minder om. De troonrede voor had iets dan wi] de laatste jaren gewend waren en ook de viering van het 40-jarig regeringsjubileum der Koningin in September 1938 stond in het teken van hoop op de toekomst. Hare Majesteit kon verklaren, de grote gebeurtenis optimistischer geklonken Herinneringen laar lange regerings- dat Zij schone had aan periode, overtuigd als Zij was, dat land en dynastie steeds dichter bij elkaar waren geko men en dat Zij zeker kon zijn van de liefde en het vertrouwen van Haar volk. Berustend, doch resoluut klonken Haar eind woorden „Geen zonneschijn zonder schaduwen, maar laat ons de toekomst in gaan vol vertrouwen en met opgeheven hoofde". Wie voorzag op dat tijdstip, dat Misschien toch Zijzelf? Zij kende de dreiging van het bruut ge een gruwelijke poolnacht zon der zon al zo dichtbij was weid, dat zich prepareerde op de vernietiging der beschaving Was het een voorgevoel toen het tweede dochtertje van het prinselijk paar,dat de5e Augus tus 1939 werd geboren, Irene, dat is „Vrede" werd gedoopt? Wij zeiden „gedoopt'', maar op Vaderlandse bodem werd het prinsesje niet gedoopt. Dat ge schiedde in de kapel van het Buckingham paleis te Lon den. Want de 12e Mei had Prins Bernhaid het hevel ge kregen zijn gemalin en kinde ren in Engeland in veiligheid te brengen, omdat uit op para chutisten gevonden papieren was gebleken, dat de vijand die op 10 Mei 1940 zelfs zonder voorafgaande oorlogsverklaring ons land was binnengevallen, het speciaal op de koninklijke familie en de regering had ge munt. De Koningin vestigde zich in het gastvrije Londen om zo dicht mogelijk hij het gealli eerd opperbevel te zijn; Prinses Juliana en de babies behoorden ver van de grote gevaren ie blijven. Op uitnodiging van de gouverneur generaal van Canada de graaf van Athlone, vestigden zij zich in Canada. Prins Bernhard aanvaardde zijn militaire taak, na zijn benoeming op 23 Augustus 1940 tot# chef- liaison-officer tussen het'Britse leger en de Nederlandse strijd krachten. In deze functie als adjudant van H.M. de Koningin verwierf hij zich grote verdien sten. Sleeds was hij waar de plicht hem riep, getuige zijn dienstreizen naar de Verenigde Staten, Canada, Curncao en Su riname, Brazilië, Cairo, Tripolis Napels en Rome. Op het einde van 1944, na de bevrijding van liet Zuiden van ons land, volg de zijn benoeming tot algemeen opperbevelhebber der Binnen- laodseStrijdkrachten, welke alle verzetsbewegingen omvatte. Na de algehele bevrijding van het land werd de Prins inspecteur generaal van het Nederlandse leger en bovendien in verschil lende functies in het economische herstel ingeschakeld. Voor het volk in al zijn gele dingen spreekt echter liet na oorlogse wezen der Oranje-dy nastie het sterkst in de blijven de sympathie en in de steun der Koningin, Prinses en Prins voor en aan hen die in het ondergrondse verzet metterdaad toonden het Vaderland hoven alles lief te hebben.- Van het regeringsbeleid der Koningin in de jaren Harer ballingschap kunnen wij slechts de hoofdpunten aanstippen. Dag en nacht stond Zij klaar. Iedere man of vrouw, die hel. gelukt was uit het bezette land Ie ontsnappen, ontving Zij per soonlijk. Alle berichten, uit Ne derland naar Engeland gesmok keld, vonden flaar toegewijde aandacht. Zij onderhield contact met de iligaliteit. met staats hoofden en heeft zij met ge sprekken door de radio Neder landers in de benauwenis niet een hart onder de riem ge stoken? Nadat Zij Haar kinde ren en kleinkinderen in twee lange jaren niet gezien had, bracht de 62 jarige Koningin hen in Canada een bezoek. Zij verbleef er van 28 Juni tot 26 Augustus 1942. Zij stak de Oceaan tot tweemaal toe per vliegtuig over, naar New Bruns wick en vloog vandaar naar Ottawa. Na hier enkele dagen gelogeerd te hebben vestigde de Zij Haar hoofdkwartier in het zomerver blijf der Prinses te Lee (Mass) Hier ontving Zij president Boo sevelt. Vanuit Lee bezocht tl M. op Haar beurt de presiden. der Verenigde Staten, New York, Boston en Albany en sprak Haar bekende rede uit in een zitting van het Congres. Dapper sloeg Zij zich dooreen persconferentie op het Witte Huis; de journa listen ervoeren, dat Zij wat te zeggen had en het goed deed. Na flaar bezoek aan de Verenig de Staten kreeg Canada zijn of ficiële beurt. Zij had de Cana dezen voor veel te danken niet het minst voor de gastvrijheid aan de jonge moeder en haar kleuters bewezen. Prinses Juliana schonk in dit, haar dierbaar geworden land, op de 19e Januari 1943' het leven aan haar derde kind, prinses Majgriet, Francisca. Het lief lij kebe se heidenbloeiendebloe na pjes met het oranje hart inspi reerde de oudeis tot die naam. Prinses Margriet moge in de vreemde geboren zijn, toch aan schouwde zij het levenslicht op Nederlands territoir. Het stukje grond, waarop liet Civil Hospi tal in de Carling Avenue te Ottawa staaf, word hij een plechtig besluit tijdelijk tot Hollands grondgebied verklaard Het prinsesje kreeg als pelers en meiers de Koningin-Moeder Mary van Engeland, President Boosevelt, de graaf van Athlone, de weduwe van een gevallen verzetstrijder en de Nederlandse koopvaardij. Zij werd gedoopt in de Si, Andrewskerk te Ot tawa. In de geschiedenis van ons Ko ningshuis zijn bezoeken van le den der dymnastieaan de Over zeese Gebiedsdelen uiterst zeld zaam. In de oorlogsjaren echter genoot West-Indië de eer van een vorstelijk bezoek.Suriname bereidde in November 1943 de PrinSes een onvergetelijke ont vangst. Op de heenweg vloog zij over Sxiba en St. Euslatius. Pamfletten met een rand an de nationale kleuren dwarrelden neer, terwijl de bevolking op de vaste grond grote Y-s vormde. In Maart 1941 bezocht de prin- ses Bonaire, St. Martin en Cu rasao en breidde haar bezoeken uit tot Venezuela en San Do mingo. Als wij dan nogaanstip- pen, haar uitstapjes naar de Ver. Staten, het bijwonen van talloze plechtigheden, het be zoeken van militaire kampen en hospitalen én haar iels van Ca nada naai Engeland in Septem ber 1944, tóen alles scheen te wijzen op oen spoedige bevrij ding van Nederland, dan moet erkend worden, dat deze moeder van drie kltelne kinderen „payit de sa personne". Na haar ver blijf in Toni', begonnen in November 1944, keerde zij naar Canada terug in Januari 1945 en verbleef er de lange winter toteindelijk de zon definitief over Nederland ppging. Zeer spoedig na de bevrijding zag het vaderland de koninklijke familie terug. Het merkte haar aanwezigheid niet in pompeuze Joycuses emrées", maar zoveel te meer in daden van meeleven met liet geteisterde land en volk. Wij waren er aan gewend, dat Oranje steetls present was. bij rampen, maar ditmaal mag zon der overdrijving worden gezegd, dat de Koningin en de Prinses letterlijk overal waren, waar hulp' waardering, medelijden, troost en stimulans nodig wa ren menige; i nine van een eer tijds bloeiende hofstede, -werd door de Koningin betreden en Zij stak de,berooide bewoners een hart onder de riem; menig ouderpaar, dat rouwt, over ge vallen of verminkte kinderen, is ontroerd door de moederlijke troost der landsvrouwe; eigen handig hechtte Zij op menige heldenhorst het erekruis, liet waren geen gemak ke jaren d^ze eerste jaren na de oorlog. Economisch zowel als financieel was Neder land door de vijand in een chaos achtergelaten. Een moei lijke taak wachtte zijn regeerders bij de opbouw van hel zo ge teisterde land, in een dreigend tijdsbestek als het huidige, waar ook de moeilijkheden in het Rijk Overzee, sinds de capitu latie van Japan, het hunne toe bijdragen. De verantwoording, die onze Vorstin thans op de schomTers drukt, is zwaarder dan ooit. En het doorstane leed van de oorlogsjaren en de last der ouderdom beginnen de Koningin te drukken. Haar ge zondheid laat te wensen over. Daarom besloot Zij eind 1947 Haar koninklijke gezag lijdelijk neer te leggen. Pri.ises Juliana, die op 18 Februari van dat jaar ten vierde male verblijd was met de geboorte van een'doch tertje PrinsesMaria Christina, of Marijke, zoals Zij genoemd wordt nam 14 October 1947 het re gentschap op zich. Hoewel de krachten van de Koningin spoe dig zover hersteld waren, dat Zij op 1 December de regering weder kon aanvaarden, zag Zij zich genoodzakt, deze op 14 Mei wederom aan Haar Dochter 1948 over te drogen. Met welke ontroering vernam men op 12 Mei van dit jaar haar voornemen aankondigde na de viering van Ilare Majesteit door de radio Haar 50 jarig Regeringsjubileum waarvoor Zij voor enige dagen het bewind op zich zal nemen, afstand te doen van de regering. Hoewel bet Nederlandse volk met vol vertrouwen de regering van Koningin Juliana, die zozeer in de traditie van Haar huis is opgevoed, tegemoet ziet, is de weemoed om dit scheiden groot Immers met dankbaarheid kan de gehele natie getuigen van Koningin Wilhelmina, dat Zij metterdaad Haar in Haar hul digingswoorden „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor het Nederland-se volk doen", uitge drukt regeringsprogram, heeft waar gemaakt. Nederland weet, dat ook deze Oranje alles wat menselijk mo gelijk is, voor hel Nederlandse volk heeft gedaan. Een feestdag en een afscheid zeiten wij aan het hoofd van dit artikel. Het is de laatste verjaardag die Zij als Koningin viert. De talloze gelukwensen die Koningin Wilhelmina zal ont vangen zijn als zovele bewijzen van de liefde die ons volk voor haar koestert. Dat God Haar nog vele jaren moge sparen en Zij nog lange lijd getuige moge zijn van het geluk van Haar Dochter en De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. iVlr. A- F. C. de Casembroot en Mevrouw S. C. de Casembroot, Baronesse v. j. Feltz, zullen tér ^efegen- heid van de a.s. jaardag van H. M. de Koningin, alsmede van Haar 50-jarig Regeringjubileum, gaarne gelegenheid geven tot het aanbieden van gelukwensen, op Zaterdag, 4 September 1948 van 15.00 tot 18.30 uur, aan boord van het m.s. „Prins Hen drik", hetwelk daartoe ligplaats zal nemen aan het onbebouwde gedeelte van de Loskade te Mid delburg. Op de Loskade zullen auto's geparkeerd kunnen worden. Het ligt in de bedoeling, te on geveer 16.30 uur met de aan wezige gasten naar Veere te varen. Men verwacht om 1 8.30 weder te Middelburg terug te keren. De Staten Generaal zijn bij Kon. Besluit van 20 Augustus, overeenkomstig nrt. 52 der Grondwet tot een openbare en verenigde zitting bijeengeroepen voor de plechtige beëdiging en inhuldiging van H.M. Koningin Juliana, welke vergadering in de Nieuwe Kerk binnen de stad Amsterdam op Maandag 6 Sep tember 1948 des voormiddags te 10 uur 15 minuten zal worden gehouden. Cister heeft in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een repe titie plaats gehad om enige tijdproeven te nemen voor de plechtigheid op 6 September. Prins Bernhard vergezeld van flofdignitarissen was aanwezig. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh stelde Prinses Juliana voor. De Tweede Kamer nam vorige week de Grondwetsherziening aan. De Eerste Kamer zal zö spoedig mogelijk de Grondwetsherzie ning in behandeling nemen. Tergelegenheid van deTroons- bestijging van II. M. Koningin De Olympische Spelen zijn weer achter de rug. Het was 12 jaar geleden, dat de spelen waren gehouden, n.l. in Berlijn, waar Hitier ze toen opende. Hitier is niet meerhij is de oorzaak geweest dat het zo lang heeft moeten duren eer de spelen weer gehouden konden worden. Normaal ge beurt het anders om de vier jaren en in 1940 zou Finland aan de beurt geweest zijn om als gastheer op te treden. Ditmaal was het echter Londen dat de eer te beurt viel en Helsinki zal pas in 1952 ont vangen. Nederland heeft op deze Olympische spelen mooie suc cessen behaald, namelijk 5 gouden, 2 zilveren en 9 bron zen medailles, respectievelijk zoveel eerste, tweede en derde prijzën. Voor 4 van de 5 gou den medailles is gezorgd door Fanny Blankers—Koen. Deze Noord-Hollandse boerendoch ter moeder van twee kinderen, ble ek de snelste vrouw ter wereld te zijn. Ze won de 100 en 200 meter hardlopen, de 80 meter horden lopen en met drie andere Nederlands^ mevrouwen de 4 x 100 meter estafettelopen. Misschien zul len mijn oudere lezers wat min achtend de neus ophalen voor dit overdreven dwazesportge- doe en we willen gaarne toege ven dat alleoverdrijving schaadt rnaar men moet de betekenis •van een dergelijk feit toch niet onderschatten. Het is namelijk een buitengewoon goede pro paganda voor Nederland in het buitenland. Zo heeft men in Amerika zeker meer be langstelling gehad voor de prestaties van hanny Blankers Koen, dan voor onze regerings wisseling. De wereld is nu eenmaal oppervlakkig. De Nederlanders hebben weer bewezen wat te kunnen, zo is het buitenlandse oor deel, en laten we er blij om zijn dat een Nederlandse vrouw zo iets kon bereiken. Er zijn op die spelen drama tische dingen gebe&rdzo onder andere bij de Marathon, dé 42 kilometerloop. Deze werd in goed 2^2 uur gewon nen door een Argentijn. Denkt U daar eens goed over na, lezer, wat dat betekentons eiland rond te lopen in 2*/2 uur. U moet stevig door fietsen om dat te doen. De Belgische parachutist Gailly had de gehele tijd de leiding gehad en kwam ook nog als eerste het stadion binnen. Toen begaven hem de krach ten hij begreep eerst zelfs niet dat hij nog een ronde moest lopen. Tenslotte is hij verder gewankeld tot de eind streep, maar moest twee mede strevers laten passeren. Ge lukkig haalde hij dus nog een bronzen medaille. Duitsers en Japannezen ont braken op deze spelen. Waar ze een hoogtepunt van spor tiviteit en vooral ook van verbroedering tussen de mens heid moeten zijn, kon aan het doel niet geheel beantwoord worden. De Russen waren er evenmin. We zijn nog ver van de verbroedering af. SAMMETJE Juliana zal er een algemene amnestie worden afgekondigd van een kwart der opgelegde straf met een minimum van een maand en een maximum van een jaar. In aanmerking nemend de nor male kwijtschelding van straf met een derde, welke sinds kort. ook voor geïnterneerden toepasselijk is geworden, bete kent zulks, dat praetisch al_ degenen die tot vijf a zes jaar of minder zijn veroordeeld door deze amnestiebepaling zullen vrijkomen. Bij K.B. van Tl Augustus U ingesteld liet „Mobilisatie-oor logskruis". De machtiging tot het dragen van dit kruis wordt door of namens de betrokken minister verleend aan a. militairen en oud-militairen in dienst van het koninkrijk der Nederlanden, behorende of behoord hebbende totdekonink-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2