Ken feestdag en een afscheid WAARIN OPGENOMEN DE IERSEXSE EN THOOLSE COURANT Vrijdag 27 Aug. 1948 No. 34 Twee en zestigste jaargang Nieuwsblad voor het Eiland Tholen: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland JULIANA GEBOREN 1909 i Druk en uitgave FIRMA J.M.C.POT, Tholen Telefoon 16. Postrek. 1043 Dit blad verschijnt eiken Vrijdag.Prijs per kwartaal f 0.90 4- 15cent disp.kosten Losse nummers 8 cent. THOOLSE COURANT Advertentiën p. millimeter 10 cent, met een minimum van f2. De advertentie! worden gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no.of te bevragen bij het bureau dezer courant 25 ct. extra if Hierboven ziet men een afbeelding van de insignia die gebruikt zullen worden bij de inhuldiging van Koningin Juliana op 0 Sept. a.s. Ken kroning is een vvon der lijk me.igse! var, christelijke oq heidense 'gebruiken. De kroon'zeil (van het Latijnse corona krans) is een navolging van de krans, die Griekse en Romeinse overwinnaars (in oorlog of sport) kregen en van de diadeem die uit het Naburige Oosten afkomstig is. De scepter is historisch voortgekomen uit de speer, die de Germaanse Koningen in de hand gedrukt, kregen, wanneer zij door hun soldalen op het schild werden verheven en aldus tot koning werden uitgeroepen. De rijksappel met kruis is liet symbool van de suprematie van het Christelijk geloof, het zwaard verheeld de belofte van de korting zijn macht in dienst te stellen van liet geloot. het 31 Augustus 1880 was er vreugde in Nederland. Er werd een Prinsesje geboren, waarmede voortbestaan van de Oranje dynastie verzekerd was. In 1890 overleed Koning Willem III en werd Prinses Wilhelmma Koningin der Nederlanden, waarbij Haar moeder Koningin Emma Regentes werd totdat Koningin Wilhelmina de leeftijd van 18 jaren zou hebben bereikt, de leeftijd die in de Grondwet is vastgelegd om het Koningschap te kunnen uitoefenen. De jonge Koningin had geen onbezorgde jeugd, zoals vele kinderen. Zij moest zich voorbereiden voor de taak die haar na acht jaar wachtte. Aan Haar Moeder Koningin Emma heeft Zij veel te danken en Zij laat nooit na te getuigen van Haar grote erkentelijkheid.. Het is hier te lande schreven wet, dat het privé le ven van het Koningshuis nauw gezet wordt geëerbiedigd. IJet familieleven van tiet kleine gezin van twee Koninklijke vrouwen werd niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Het volk zagslechts de resultaten van de uitstekende opvoeding, die de Koningin ge noot, en de ontplooiing van Haar hart, karakter en intellect. Het is moeilijk de levenden te prijzen, maar wij mogen het oordeel overnemen van een Amerikaanse gezant: Koningin Wilhelmina valt op door een natuurlijke be schroomdheid, die oppervlakkig kan lijken op terughoudendheid. Maar dat is onjuist. Zij is rechtuit en oprecht, toegewijd aan Haar plicht en zeer scherpzinnig in de vervulling ervan; een van de bekwaamste en verstandigste gekroonde hoofden van Europa en in alle opzichten een goede regeerster van het zeer demo cratische Nederland. Men weet dat het Staatshoofd \olledig bo ven de partijen slaat, en in de aatste oorlog besefte iedereNe| derlan ler weer dat Oranje het symbool van Nederlandse een heid, is. Nu in I9i8 heelt de Koningin ons land reeds50 jaar geregeerd. Dat is een lange tijd, die geken merkt is door grote en Wereld schokkende gebeurtenissen In het kader van Haargron 1 wettige plichten vervulde de Koningin Haar taak met grote activiteit. Daarnaast toonde Zij zich een voorvechtster bij de alcoholbe- strijding, een hartstochtelijke strijdster voorde volksgezondheid en voor de godsdienst. Met con stitutioneel beleid werkte zij mee aan de oplossing van het vraag stuk der verhouding tussen kapitaal en arbeid. Haar toen maals evenwichtig land werd uitverkoren voor de vredescon ferentie van 1898/99 en 1907, op initiatief van Tsaar Nicolaas II belegd én voor de zetel van het Permanente Hof van Internati- onale Justitie. Zo verrees te Den Haag in Augustus 1913 het Vre despaleis, waarop een cynische grappernaker een jaar later het bordje „Te huur" spijkerde De Koningin is eens genoemd „The only man on the world. Zulks naar aanleiding van haar kordate daad in September 1900 t oen Zij de oude president van Transvaal „Oom Paul Krijger" de Nederlandse kruiser Gelderland ter beschikking stelde om hem het verlaten van zijn overwonnen vaderland mogelijk te maken. Ook ontving Zij hem openlijk en offiiciee! aan Haar Hof, ter wijl de Staatshoofden vanlanden, waar luidruchtig gejuicht was voor de vrijheidsstrijd der Zuid Afrikaners, niet thuis gaven. Nadat het land met geestdrift, in 1913, het Euwfeest van hel herstel van Nederlands onafhan kelijkheid had gevierd, braken zware jaren voor de Koningin aan. Haar eerste reactie op het uitbreken van de eerste wereld oorlog was, dat Zij zich voor de raadgevers van de Kroon dag en beschikking hield met nacht ter terzijdestelling van alle plicht plegingen. De soldaten van 1914 1918 herinneren zich Haar tal loze inspecties in weer en wind, dikwijls te paard,deMai ine Haar tocht op een onderzeeboot. Haar iuiliatieven tot hulpverleningen weldadigheid en tot religieuze bezinning verdubbelden. Zij be taalde Haar tol voor Haar ver moeiende reizen; na bet bezoek van door watersnood geteisterde gebieden in 1910 werd Zij ziek. Ook maakte Zij het treinongeluk in juni 1917 bij Houten mede en hielp de 20 gewonden, zelf een dronk water weigerend, voor de slachtoffers gelaafd waren. Hoeveel bedachtzaamheid kostle Haar verder het uitzetten van de juiste koers, toen de Duitse Keizer en de Kroonprins na hun verloren oorlog over onze grens vluchtten. De gemoederen der geallieerden waren verhit, maar Zij verloor de bezinning niet, haar opgelegd als Hoofd van een neulr; al land, en weigerde de uitlevering van de vluchtelin gen; Eu ook na de oorlog was in ons vaderland de rust niet onmid dellijk weergekeerd. In de No vemberdagen van 1918 scheen, door de actie van een kleine groep revolutiounairen een ogenblik de troon in gevaar. Het resultaat van deze woeling was echter een spontane mani festatie van trouw opde Haag se Maliebaan, waar de mensen de paarden van de landauer dei- Koningin, die zich met Haar 9- jarig dochtertje onder de me nigte had hegeven, afspannen en zelf Haar rijtuig voorttrok ken. Toen wist de Koningin Haar troon gered, niet door regimenten soldaten, maar door de wil van Haar volk. O-oir .Id nOYMraaj^c!;»4 '?»•»<•-»<» O O-.- 1929 drukte zwaar op het land. De Koningin nam het initiatief tot de oprichting van het Nati onaal Grisiscomité, dat de eerste nood trachtte te lenigen. Noch ontbrak Zij ooit op liet terrein van rampen of daar waar Haar hulp of belangstelling nodig wa ren. Uiteraard ging de roerigheid van fascisten en nationaal socialisten ook niet langs Haar heen Het kan geen vreugde zijn ge weest koningin te zijn in de ja ren tussen de eerste en twede wereldoorlog. Haar leven is er altijd een van ijzeren plichtsbetrachting ge weest, van stage werkzaamheid; het zou troosteloos zijn geweest zonder het bezit van Haar fleu rig dochtertje. Zo komen wij op haar gezinsleven. In Januari 1901 huwde de Ko ningin Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, die zich steeds goed heeft aangepast aan de moeilijke posilie lan prins gemaal. Hij was zeer geïnteres seerd in sociale aangelegenhe den en gaf een groot deel van zijn tijd aan het Nederlandse Rode Kruis, waarvan hij het voorzitterschap bekleedde. Het duurde lang voor het hu welijk der Koningin gezegend werd met een kindje. In 1902 ondervond Zij een bittere te leurstelling. Nadat een ernstige typhus Haar aan de rand van het graf had gebracht, vervloog de iioop op een voorspoedige zwangerschap, liet volk voelde innig mee met de Koninklijke familie. De ouderen kunnen zich nog de tekening in één der bekendste Nederlandse week bladen herinneren: Het silhouet van het Paleis bet Loo met het bordje „Resmettelijke ziekte, Febris typhoidis" en daarvoor de Doodsengel en de Nederlandse Maagd die hem smeekt: „Ik bid U, ga bier voorbij". Het gebed werd verhoord. Eind 1908 vernam de Natie dat er een prinsje of prinsesje op komst was. De 30e April 1909 deden 51 saluutschoten den volke kond, dat een prinses geboren was. Zij kreeg de na men Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina. In Juliana teelde de naam der van Stolb^rgers de stammoeder van de Oranjes voort. Zij bleet bet enigste kind van het vor stelijk paar, en de kroon zal binnenkort weer dooi- een vrouw worden gedragen. „De parlementaire monarchie past meer de vrouw dan de man de zo dikwijls vereiste resignatie en opolïeririgsgezindheid ston den in het algemeen de vrouw heter dan de man. Overheer sende eisen om een goed Koning in de moderne tijd te zijn, blijven inzicht, bekwaamheid, karakter, bewustzijn vooral van de hoge taak, die op het boven de partijen staande koningschap rust, dat koningschap dat de hoogste drager der natuurlijke traditie moet zijn. Aan die eisen kan een vrouw even goed als een man voldoen, al zijn zulke begenadigden in beide sexen dun gezaaid", aldus de bekende Nederlandse historicus Japikse Naast haar vele werkzaamheden als Landsvrouwe toonde de Koningin zich een goed moeder die alle zorg en aandacht be steedde aan de opvoeding van Haar dochter voor haar hoge taak, eenvoudig en grondig werd de prinses opgevoed. Veel wandelen en ook fietsen was het devies. Haar lagere onder wijs in een klasje met drie vriendinnetjes genoot zij onder leiding van de bekende Neder landse paedagoog Jan Ligthart afgewisseld door muzieklessen van de componiste Catharina van rionuuj, dvui .i.gciif^kf kinderfeestjes en als het win terde door schaatsenrijden. Viel zij daarbij, dan mocht geen gedienstige geest haar ophelpen Het middelbare onderwijs, onder meer in de drie moderne talen ving aan op haar 11e jaar, on der een aantal leraren, na 1923 vermeerderd met hoogleraren. Daar tussen door eiste de repre sentatie en de vele bezoeken aan alle delen des lands veel tijd op. Prinses Juliana was een vlotte leerlinge, die daarnaast een gelukkig gevoel voor humor van haar vader had geërfd. Nadat Zij in 1927 meerderjarig was geworden en haar kerke lijke belijdenis had gedaan, ver kreeg zij een bescheiden hof houding en werd, overeenkom- slig de grondwet tot lid van de Raad van State benoemd. Hierna begon de heerlijkste tijd van haar leerjaren, de studie aan de Universiteit te Leiden gesticht door Willem de Zwijgei in 1575, als beloning der stad voor het heldhaftig doorstaan van de belegering door de Span jaarden. Met enkele clubgenoten be woonde prinses Juliana een kleine villa te Katwijk, een bad plaats dicht bij Leiden en be zocht gedurende 2'/2 janr ge regeld de colleges als gewoon studente in de rechten. Doch daar kwamen voor haar heel wat vakken bij, zoals de Neder landse letteren, kerkgeschiede nis en geschiedenis van de Is lam, Slavische Literatuur en het Indisch adatrecht. Ook nam zij ijverig deel aan de debatten in haar dispuutgezelschap, ïn 1930 promoveerde zij tot doctor in de letteren, na eerst drie tentamina te hebben afge legd. Het behoelt geen betoog dat de levenslustige prinses het meisjes-studentenleven met volle leugen genoot. Haar promotie maakte aan die gelukkige tijd een einde. Al dadelijk wachtte haar het voor zitterschap van het Nationale Grisiscomité. Aan dat Comité

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 1