Organisatie rattenbestrijding winter 1948-1949 Nijvre Handen Distributie Nieuw Onvoorzichtig PLAATSELIJK NIEUWS Bij de financiële problemen moet worden vooropgesteld dat de exploitatie-kosten steeds met de geleverde prestaties in ver band moeten worden gebracht Zo is een dorsmachine b.v. ont zaglijk veel duurder dan een dorsvlegel maar presteert zoveel meer, dat het uiteindelijk goed koper is deze machine te ge bruiken dan de dorsvlegel. Zo is het ook met de sproeiende helicoptére. De kosten van aan schaffing en onderhoud zijn zeer hoog, maar de enorme presta ties die deze machine kan leve, ren wettigen het vertrouwen- dat bij een behoorlijke exploi tatie de sproeikosten per ha on geveer even hoog kunnen zijn als die van de rijdende sproei- machine. De overheid bestudeert thans grondig alle technische en eco nomische problemen die zich bij bet gebruik van de lielicop- tere als sproeimachine voordoen opdat zo spoedig mogelijk land tuin en bosbouw van deze nieuwe bestrijd ingsmelhode kunnen profiteren De totale rattenbevolking in Nederland mag zeker op zes millioen worden gesteld. Ze eten elk 20 a 30 gram voedsel per dag en juist voedsel dat ook voor menselijke consumptie geschikt is. Ze vreten aldus aan onze schaarse boterham mede voor honderdduizenden mensen. Deze schade is zo omvangrijk omdat de bruine rat de mens actief opzoekt. De mensen voor zien hem immers voortrelfehjk van voedsel, dekking enz. De plantenziekten kundige Dienst te Wageniugen heeft een al- deling Rattenbestrijding. Daze heeft zich in verbinding gesteld met de provinciale- en ge meentebesturen van welke in stanties volle medewerking werd verkregen, b.v. door bet ter beschikking stellen van personeel [Jet gemeente-per soneel zal de bestrijding uit voeren bijgestaan (waar nodig) door vrijwilligers. Op het platte land hebben deland- en tuin- bouwverenigingen baar mede werking toegezegd in de steden buurtverenigingen enz. De bestrijding kan slechts doel treffend zijn, indien deze plaats heeft over een zo groot mogelijk aaneengesloten gebied. Debruine rat concentreert zich in de winter in en bijhuizen,schuren en opslagplaatsen reden waar om hij in deze periode actief dient te worden bestreden. Er mag geen schuilhoek worden overgeslagen bij de bestrijding de gebruikers van elk huis of gebouw dienen mede te werken en gelet moet worden op de naaste omgeving, alsmede op zogenaamd „niemantsland" fun deringen van vernielde wonin gen enz.) Bij de bestrijding zal worden gebruik gemaakt van een z g. zee-ajuin- of Scilla preparaat dat practisch alleen voor knaag dieren schadelijk is en geen vergiftiging van kinderen- of huisdieren kan veroorzaken. Dit vergif is verwerkt in blokjes brood, in tabletten en in pas teitjes. Deze middelen worden in combinatie door de fabri kanten in dozen van duizend stuks in de gemeenten afge leverd. Di de gemeenten moeien plaat selijke organisaties zijn om de bestrijdingsmiddelen op dejuiste wijze uit te leggen. DePlanten- ziektenkundige Dienst heeft daartoe een groot aantal in structievergaderingen belegd, waarin in woord en beeld en met een uitleg in de practijk de uitleggers zijn en worden opgeleid. Deze laatsten dienen bij hun werk in elk perceel een vouwblaadje aan de bewoner af te geven, waarin beschreven staat hoe de bewoners de actie kunnen steunen. De medewerking van bet publiek is absoluut nodig. Allereerst moet men ervan worden over tuigd hoe noodzakelijk het is de ratten zoveel mogelijk alle voedsel- en nestgelegenheid te onthouden, liet moet ervan doordrongen worden, dat een groot aantal ratten niet als iets vanzelfsprekends behoeft Ie worden aanvaard. Enkele inci dentele bestrijdingsaclies hebben er reeds loe geleid, dat een opvallende vermindering van schade is te constateren. Men mag echter niet verwachten dat bij een actie van een keer de laatste rat zal zijn verdwenen. Om de rat de voortplantings- kansen zo goed mogelijk te benomen, mogen verdere maat regelen niet worden verwaar loosd. Wij hebben hier het oog op z g. ratweringsmaatregelen waaraan de bevolking zelf kan meewerken. De mededelingen en vouwblaadjes van de Planten- ziektenkundige Dienst geven hierover inlichtingen. Een verdelgingsactie kan slechts dan een gunstig resullaat af werpen indien daarnaast de ratweringsmaatregelen doel treffend zijn, teneinde te voor komen, dat het kwaad zich op nieuw ontwikkelt orde en net heid (rommelhoeken opruimen, voedsel en eetbaar afval afge sloten bewaren) zijn de belang rijkste factoren de toegangen tot huizen en opslagplaatsen dienen te worden nagezien en voor ralten ontoegankelijk te worden gemaakt. De streekbestrijdingen worden in grote delen van ons land georganiseerd. Met munitie gespeeld Een verdachte A. v. d. P. 3ie Maandagmorgen voor de politie rechter verscheen had in Tilburg achter zijn huis in een schuur met lompen geweerkogels uit elkaar zitten halen llij had al een heel hoopje kruit bij elkaar toen er brand uitbrak. Verdachte had lustig een cigaret zitten ro ken tijdens zijn gevaarlijk werkt liet huis van de verdachte en dat van zijn buren brandde vol komen uil De verdaebteontken- de al het tenlastegelegde en ver klaarde dat de brand ontstaan was door een gasvlam, die gor dijnen in brand had gesloken. De officier van justitie eiste ge zien de getuigeverklaringen zes weken gevangenisstraf. De straf werd zes weken voorwaardelijk en f 15 boete. Handelen in consumptie aardappelen met personen zonder erkenning liet blijkt, dat er nog steeds telers van aardappelen zijn, welke hun consumptie-aardap pelen verkopen aan handelaren, welke niet in het bezit zijn van een erkenning. Ook zijn er telers, welke voor de verkoop van hun consumptie-aardappe len gebruik maken van een niet-erkend tussenpersoon. De handel in consumptie-aard appelen is echter gebonden aan de Aardappelverordening 1947, volgens welke verordening al leen die personen als handelaar of tussenpersoon mogen optre den, welke als zodanig erkend zijn. Hoewel tot dusver bij het con stateren van overtredingen soe pel is opgetreden, zodat in vele gevallen slechts waarschuwingen zijn gegeven, zal in het vervolg bij overtredingen slreng worden opgetreden. Indien nu wordt geconstateerd, dat bandel in consumptie-aardappelen meteen niet erkend persoon wordt ge daan, zal zowel tegen de teler als tegen de niet-erkende han delaar of tussenpersoon proces verbaalkan worden opgemaakt Beroep op onbekendheid met de Aardappel verordening 1947 zal niet meer kunnen baten, aangezien thans algemene be kendheid met deze Aardappel ordening worden verwacht. Indien men dus zijn aardappe wil verkopen aan een handel; en men is er niet zeker van deze persoon in het bezit isi een erkenning, dient men all eerst de erkenningskaart de bandelaar te vragen, alvori tot een transactie wordt ov gegaan. Men zij dus gewaarschuwd! Nijvre handen grijpen samen, Week'lijks in de letterkast Vele ogen turen samen, Of een stukje wit soms past Argloos dwaalt dan het potlood Der correctors op 't kantoor Zo formeert men iedere week weer 't Thoolse krantje voor U hoor Een machine draait in tempo, Vel na vel dan zwart op wit, Als u wekelijks dat bekijkt zo Ziet U dat er pit in zit.. Zetten, drukken, daarna vouwen, Altijd gaat het zo maar door, Jongens handen uit de mouwen, 't Is voor 't Thoolse Krantje hoor Vijf en zestig lange jaren Drukken wij zo al ons blad, 'k Noem het heus een topprestatie Die nog niemand voor ons had Als de lezer eindelijk thuis komt Van z'n arbeid op het land. Dan grijpt hij, het is geen wonder Daad'lijk naar de Thoolse Krant. Advertentie's, illustratie", Rubriek Binnen-, Buitenland, Kerknieuws en Sportprestatie, Nieuws uit 't hele Thoolse land, Week'lijks kunt U 't bij ons vinden, Klaar gemaakt met rappehand Sterke banden die ons binden Aan de oude, Thoolse Krant,... d. V Prijzen voor tabaksartikelen De op 1 Januari 1949 ingaande accijnsverhoging voor tabaks producten en de gestegen prijzen vour ruwe tabak hebben geleid tot vaststelling van maximum prijzen voor tabaksproducten op iets hoger peil. De verhoging luidt, als volgt Prijsklassen, waarin verkocht wordt Sigaren per stuk: 1948: 11 tot 27 cis, 1949: 12 tot 30 cis; Senoritas per 10 stuks: '1948: 88 tot 132 ets; 1949: 100 tot 130 ets; Sigaretten per 20 stuks 1948: 48 tot 90 ets; 1949: 45 tot 1P0 ets. Pijp-, Shag- en Pruimtabak per 50 gram 1948: 39J/2 ets; 1949 40 tot 80 ets. Door een verlaging van de accijns op z waar gesausde pruim- rollen kunnen deze over enkele weken in prijs verlaagd worden van 37'/2 tot 25 cent per stuk THOLEN Maatulag jl. hield de Hervormde Meisjesclrib„DeZonnesli aaltjes" alhier haar jaarlijkse vergade ring in de zaal van het Hof van Holland. Na opening' van deze bijeenkomst door ds. B. G. A. v. d. Wiel, zong men gezamen lijk het Federalielied, waarna door de leidster mej. J. J. de Laater, een Bijbellezing gehou den werd. Na de aanbieding van de jaar verslagen van de secretaresse en de penningmeesteresse werd de verdere avond met zang en voordrachten gezellig doorge bracht. Wegens baar vertrek naar elders heeft Mej. de Laater als leidster van de vereniging af scheid genomen, waarbij zij werd toegesproken door ds. v. d. Wiel, die haar dank bracht voor het vele en goede werk, dat zij in het belang van de vereniging heeft gedaan. ST. MAARTENSDIJK De vereniging van postduiven- houders alhier hield op 30 Dec. jl. in de bewaarschool een postduivententoonstelling. Bur gemeester Bouwense sprak een openingswoord, waarna de lieer P. C. Koopman, voorzitter dei- vereniging woorden van dank sprak tot allen die deze tentoon stelling tot stand hadden helpen brengen. Prijzen werden toegekend in klasse I. Oude Doffers Ie pr. M. Eindhout Oud-Vossemeer, 2e pr. G. M. Larooy, Scberpe- nisse. Klasse II. Oude Duiven. Ie pr. C. Andriesse, Scherpeni se, 2e pr. G. v. d. Have, Scherpenisse Klasse III jarige Doffers le pr D. van Dnel Oud-Vosseméer, 2e pr Gebr. van Gorsel St.Maar tensdijk. Klasse IV. Jarige Duiven, lepr Gebr Priem, St. Maartensdijk (wisselbeker) beste duif der tentoonstelling, 2e pr. G An- driessen Scherpenisse. Klasse V. Jonge Doffers le pr. I.. A. van den Berge, 2e pr D. van Driel, Klasse VI. Jonge Duiven le pr. G. M. Larooy Scherpenisse 2e pr. idem. Klasse Vil Dale Doflers ie pr. C. v. d. Have, Scherpenisse. Een jonge duif 2e pr Gebr van Gorsel SI. Maartensdijk Klasse VIII Date Duiven Ie pr J. Bazen St. Maartensdijk2epr. G. M. Larooy Scherpenisse. Klasse IX Scboonheidsduiven Doffers Ie pr C. v. d. Have Scherpenisse en een fles Creme de Cacao 2e pr. M. Eindhout f2.50 Klasse X Schoonheids Duiven le pr. G. M. Larooy Scherpe nisse 2e pr. G. Andriesse, Scherpenisse. ST.ANNALAND. De vereniging lol bevordering van de Bijenteelt afd. St. Anna- land en omgeving hield dezer dagen in de zaal van de heer L. van Dijke een algemene vergadering onder voorzitter schap v.an de heer G. Goede- bunre. Het afgakopen jaar is voor de leden gunstig geweest en men bleef voor grolè verliezen ge spaard. De voorzitter deelde mede dat de secretaris en hij bedankten voor de resp. functies. Het aftredende bestuurslid de heer 4. J. Soeters werd met alge mene stemmen herkozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer L J. vim Popering. De heer A. J. Soelers werd de functie van secretaris toege wezen, De contributie werd gesteld op f 3.50 per jaar. OUD VOSSEMEER Naar wij vernemen bedroeg de opbrengst van de door de Dui- venvereniging gehouden bazar op 29 en 30 December ruim 1 840 en van de voetbalvereni ging S.V.O. op 31 December en 1 Januari ruim f 1100. Tijdens de bazar van de voetbalvereniging op 1 Januari was dhr V. uit 's Gravenha veueens aanwezig en veroi zaakte tengevolge van bet ov tollig gebruik van spiritual; last. Nadat deze persoon was vi wijderd, wilde bij weer binni dringen, waarop hij geduren enkele uren werd opgebor» om liern de ernst van de ti stand beter te doen inzien. Rederijkersuitvoering. Woensdag en Donderdag 29 30 December hield de Bede kerskamer Eendracht" ïnlni Lagaay zijn jaarlijkse uitvoerii Opgevoerd werd bet stuk „Ec genoot gevraagd" en niet zo door een misverstand wi aangekondigd „Meneer en J vrouw". Het stuk, dat veel grapp momenten vertoonde, werd zi vlot gespeeld. De hoofdrol Louissc Hollis! die in handen van mej. IJ. v As was, eiste vooral veel de speelster omdat deze gf moment van het toneel w Keurig sloeg ze er zich ecli door, waaruit bleek dat de wel aan de geschikte pers was toevertrouwd. Mej. 'I'. v. d. Zande(IIarriet), heer A. v. Engelen (Tom Austi en mw SmallegangeAu (Mevr. Caroline Cooper)' hadd verder de belangrijkste rolli Dat ook zij hun werk go dedên bleek herhaaldelijk een hartelijk applaus, waarn zij beloond werden. De verdere spelers waren m LJ. Evans (Stella Wayne), heer A. Bidderhof (Paul Irvin de lieer J. Roggeband (Jose Mc Connell),de heer A. I'. Do (Politieagent IIXXII) en (Roge de heer P. Engelvaart (.Jete tive Grafton). Na afloop van het sluk hit een gezellig bal de zaal tot 2 u toe bezet. lil Afhalen bonkaar.ten en tabakskaarten 9 Denk om inwisselingsbon, Tholen Zaterdag 8 januari. Poortvliet Maandag 10 Jan. Oud-Vossemeer Dinsdag janu St. Annaland Woensdag 1 2 ill St. Maartensdijk Donderdag janua d Stavenisse Vrijdag 14 Janua - jj ie

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 5