Vergadering van d< Gemeente Oud Raad der Vossemeer op Voorzitter burgemeester Mr. J. J. Versluijs. Secretaris de heer W. van der Ploeg. Aan wezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring en stelt voor eerst de ge loofsbrieven van de heer P. A. W. Mees na te zien en benoemt tot leden van de commissie de beren van Gorsel en Aarnoudse. Dij monde van de beer van Gorsel deelt de commissie mede dat de geloofsbrieven in orde zijn bevouden en zij adviseert tot toelating, waartoe met alge mene stemmen besloten wordt. De heer Mees wordt ter verga dering toegelaten en legt in banden van de voorzitter de vereiste eden af. De voorzitter feliciteert de heer Mees met zijn benoeming en hoopt dal liet hem gegeven wordt lange tijd de belangen van de gemeente te behartigen en ook in de commissies waar toe de heer Mees wellicht ge roepen zal worden zitting le nemen. De Heere schenke hem de eed getrouw te mogen zijn en dat'hij mag werken in het waarachtig belang van de ge meente. De heer Mees dankt de voor zitter voor de gesproken woor den. Hij is in de plaats ge komen van zijn oom, die de gemeente heeft verlaten. Hij hoopt de belangen van de ge meente Oud-Vossemeer te be hartigen en vraagt de mede werking van de gehele raad. Alle heren felicteren de heer Mees met zijn benoeming. De notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en ongewijzigd vaslgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van de beer J. IJ. Mees dat hij wegens vertrek naar elders bedanktals raadslid, als lid van het wezen en alg. armbestuur en van Fonds Huys- sen van Kattendijke. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit betreffende de reke ning courant overeenkomstjnet de Bank van Ned. Gemeenten. In verhand hiermede deelt de voorziter mede dat er voor de bouw van de nieuwe woningen een geldlening zal moeten wor den aangegaan van t 159.405. Er is een aanbieding gekomen en de rente zou de eerste 10 jaar zijn 3% en later 3'/a Nu hadden burg. en weth. gedacht hiervoor een annuïteits lening te nemen, maar op de gritfie vond men dit niet goed, deze lening moot afgelost wor den in 50 gelijke termijnen. Dan wordt er door liet Rijk 4 rente vergoed, dus daar is winst aan en deze moet gebruikt worden voor extra aflossing. Van de bank is er bericht ingekomen dat zij daar mede accoord gaat, wanneer deze lening 50 jaar loopt en dan in gelijke termijnen af te lossen. Een raadsbesluit zat later genomen moeten worden als de stukken geheel klaar zijn. De datums van opneming zul len zijn '20 Aug. 3020 Sept. 20 20 Oei. 20 20 Nov. 30 en 20 Dec. 10 De lieer van Gorsel zegt de rente wordt 3 en 'd[/2 maar wordt dit nu verminderd als er een grote aflossing plarfts heeit'? De voorzitter antwoordt dat de eerste 5 jaar geen aflossing zal plaats hebben en dan kan er van de winst een extra aflossing gedaan worden. De heer van Gorsel zegt dus het is een slag in de blinde, de eerste 10 jaar is het 3 en dan 3'/2 maar er mag toch wel rekening mee gehouden worden dat wij ons niet hele maal vastzeilen, omdat de ren tevoet kan veranderen. Verder is ingekomen een schrij ven van de heer A. P. Slager dat hij zijn benoeming tot lnilpkeurmeester aanneemt. Burg. en weth. stellen voor vast te stellen een verordening no pens het in gebruik nemen en geven van woongelegenheid. De voorzitter doet voorlezing Maandag 2 Augustus 1948 van de voornaamste artikelen. Met alg, st. wordt deze vastge steld. Burg. en weth. stellen voor vast te stellen de verordening keu ringsrechten voor vee en vlees, waarin dan ook is opgenomen het laatsle raadsbesluit dat het keurloon voor een lfuisslactit- varken f 4 bedraagt. Met alg. st. wordt deze vastge steld. Aan de orde komt een brief van Ged. Staten inzake verke ring weg Oud Vossemeer St. Annaland. De kosten die eerst geraamd waren op f 150.000 zijn nu gestegen tot f 450.000. Toen is er gevraagd aan de gemeenten Oud Vossemeer en St. Annaland om een bijdrage. De voorzitter zegt burg. en weth. voelden daar eerst niets voor, maar na een bespreking met afgevaardigden van Ged. Staten zijn burg. en wetli. met een voorstel gekomen om ge durende 20 jaar een subsidie te geven van f 250 per jaar, wal door de raad is aangeno men. Wij hebben dat besluit mede gedeeld aiin Ged. Staten en daar zowel van hen als de nieuwe commissaris een dankbetuiging ontvangen en wij dachten dat de zaak daarmede afgelopen was Dit bleek echter niet het geval te zijn, want wij kregen een ander schrijven van Ged. Slaten naar aanleiding van een klacht van het Waterschap Oud- Vossemeer en daar werd in aan gedrongen dat burg. en weth. de raad een nieuw voofstel zouden doen en wel dat gedu rende 30 jaar f 500 subsidie per jaar gegeven zou worden. Maar daar, voelen zij niet veel voor, om nu niet de indruk te wekken dat men totaal niets wil doen, stellen burg. en weth, voor om gedurende 30 jaar een subsidie te geven van f250 per jaar. Dan heeft de gemeente Oud-Vossemeer gedaan wat zij moest doen,, want het is toch een waterschapsbelang. De heer van Gorsel staat enigs zins verwonderd dat Ged Staten maar 30 jaar vragen, terwijl bij de polder gevraagd is 40 jaar, Hij acht het van zeer groot be lang dat de weg gemaakt wordt ook vervalt nu voor de gemeente het stuk onder de molen en ook wordt dan opgeruimd die i watergang die een vuil nest is van de gsmeente. Hij vindt het niet teveel wat gevraagd wordt 1500 per jaar. Het is een streelc- belang, maar de polderlasten zijn ook reeds veel verhoogden deze kunnen ook niet hoger worden. De andere polders heb ben ook besloten een bijdrage te geven en dan is het van de gemeente Oud-Vossemeer niet fair om met f 250 per jaar voor de dag te komen! De heer van de Klooster is het met de lieer van Gorsel eens. Wij krijgen nu de gelegenheid een weg op te ruimen wat hard nodig is. Hij kan niet berekenen of men nu meer of minder zal betalen als men dit eind weg zelf in orde maakt, maar hij kan zich met het voorstel van de lieer van Gorsel verenigen. De heer van Gorsel wijst er nog op dat dan de straten in de ge meente ook minder lijden, want dan gaat liet doorgaand verkeer over de nieuwe weg en dat is ook van zeer groot belang voor de gemeente. Wethouder van Driel kan wel met de heer van Gorsel meegaan, maar hij heeft Ligtendag gesproken die steeds aan deze weg werkt en die heeft hem verteld hoeveel verkeer er is dat doorgaat naar Tliolen en die gemeente heeft er dus ook belang bij. Het is voor Oud- Vossemeer niet van groot be lang, maar burg. en weth. heb ben met dit voorstel gedaan wat zij konden. De heer Aarnoudse wijst op het grote belang voor de gemeente als die zware wagens niet meer door de gemeente komen. De heer van Gorsel vindt dat de gemeente St, Annaland slecht voor de dag is gekomen als men ziet-dat de veiling ook f1000 subsidie geefl Laat de gemeente Oud-Vossemeer voorgaan, want Ged. Staten zullen de gemeente St. Annaland ook wel niet los laten. De voorzitter me'rkt op dat liet voorstel van burg. en weth. des tijds met alg. stemmen is aan genomen. Waarom is toen niet dadelijk naar voren gebracht dat hel te laag was. Wethouder Daane is het niet eens met de heer van Gorsel. Hij vraagt mogen wij eigenlijk iets geven. Wij geven om niet want wij geven subsidie voor een eindje weg dat wij destijds heb ben overgenomen, omdat de polder dit niet kon onderhou den zoals het behoort. Dit is ook besproken op de conferentie met de leden van Ged. Staten en er is opgewezen dat deze weg op de legger van jiet Wa terschap staat, liet is dus eigen lijk een liefdadigheidsgift. Wij. hebben indertijd geholpen bij de Thoolse dijk omdat dat belang voor Oud-Vossemeer was maar bij deze wpg hebben wij geen belang. De polderlasten zijn hoog maar de lasten van de gemeente zijn ook hoog en worden misschjen nog hoger en ondragelijk. Dat er een klacht van de polder is ingekomen, is •niet op zijn plaats, laat ieder zijn eigen erwtjes doppen. De heer Philipse stond er verwon derd over dat de polder ons niets gaf voor de weg, die wij van hen hebben overgenomen. Wij zouden ook wel aanmer kingen kunnen maken op de handelswijze van de polder, maar laat ieder zich met zijn eigen zaken bemoeien. Wij heb ben dan ook besloten om nog' iets te doen en dan de tijd van 20 jaar te brengen op 30 jaar, maar hij zal nooit stemmen 'voor 40 jaar en dan f 500 per jaar. De voorzitter merkt op dat G»ed. staten maar 30 jaar vragen en nu zou men meer willen gaan geven. De heer van Gorsel zegt dat hij de polders ook gevraagd is 40 jaar en heeft het daarom ook gevraagd voor 90 jaar. Hij wijst nogmaals op het grote belang voor de gemeente als de nieuwe weg er kómt. De heer Istha zegt liet is 30* jaar f 250, dat is dus f 7500 en dat heeft het eerste stuk ook gekost voor de gemeente, hij wil dan ook hiermede volstaan De heer Aarnoudse acht het niet in belang van de gemeente als de weg niet komt. Er wor den ook veel kosten voor onder houd gespaard aan de slraten en ook voor de huizen. De heer van Gorsel stelt voor een subsidie te geven van f500 per jaar gedurende 30 jaar. De heer Aarnoudse steunt dit voorstel. In stemming gebracht wordt het verworpen met B tegen 4 stemmen. Voor de heren Aar noudse, van Gorsel en van de Klooster. Het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 st. Tegen de lieren Aarnoudse, van Gorsel en van de Klooster. Burg. en weth. stellen voor geen bezwaar te maken tegen de wijziging jaarwedderegeling se cretarissen en ontvangers. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Burg. en weth. stellen voor geen bezwaar te maken tegen het besluit van burg. en weth. van Goes betreflende bezoldiging personeel Keuringsdienst van waren. Met alg. st. wordt dit aange nomen. Burg. en weth. stellen voor om op het verzoek van het bestuur van de School met den Bijbel om f 1.per leerling beschik baar te stellen in verband met dejubileumfeestenop31 Augus tus en 6 September gunstig te beslissen. De voorzitter deelt tevens mede dit ook beschikbaar te stellen voor de leerlingen van de an dere scholen. Weth Daane vraagt of dit nu over het oranjecomité gaat. De voorzitter antwoordt dat de schoolbesturen de bonnen zelf hebben gekregen en daarom deze zaak voor de kinders zelf ^■n handen willen houden. De heer van Gorsel zegt dus de oranjevereniging heeft geen aanspraak op subsidie De voorzitter antwoordt dal deze geen subsidie krijgt, omdat de besturen dit zelf in handen houden, Het gaat nu rechtstreeks ovër de hoofden der scholen. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Burg. en weth. stellen voor vervallen te verklaren deonge- buwdenafirek nopens jaarwedde ambtenaar ter secretarie. Met alg. st. wordt dit aange nomen. Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de begroting voor 1947 en 1948, welke worden goedgevonden. Tot lid van het Wezen- en algemeen armbestuur en het Fonds Huyssen van Kattendijke wordt gekozen de heer P. A. W. Mees. Bij de rondvraag vraagt de heer van de Klooster of de poütie- 1 verordening nog van kracht is, want de wed. Plandsoen brengt de mest aan de openbare weg, wat een groot schandaal is. De voorzitter zegt dat er maat regelen getroffen worden. De lieer van de Klooster wijst ook op een kar van M. van Driel in de Buurt, deze staat ook steeds op de openbare weg en bijna altijd met mest geladen. Hij zou ook gaarne zien dat dit veranderde, daar deze man genoeg plaats voor zijn schuur heeft. Spr. wil levens nog wijzen op het zwemmen" atm het stoomgemaal. Dat gaat buiten de perken. Kleine kin deren en oude vrouwen gaan daar zwemmen en ontkleden zich bij elkaar, er., is geen schaamte meer. Hij zou gaarne zien dat daar verandering in gebracht werd,door b.v. horden te plaatsen en we! 100 meter voor het mannelijk geslacht een open vak en dan weer 100 meter voor het vrouwelijk ge slacht hij meent dat dit een oplossing zou zijn. Weth. Daane is daar in jaren niet geweest, maar als dit zo is, zou daar verandering in moeten komen. De voorzitter merkt op dat de gemeente niets te zeggen heeft bij het stoomgemaal, dafisvan de Ambachtsheerlijkheid, men zou er over kunnen spreken. De heer Aarnoudse meenl als men daar beperking gaat maken er ook een gelegenheid gemaakt zal moeten worden. De heer Istha meent dat het niet zo erg is, men kan ze scheiden met het ontkleden, maar ze kunnen toch bij elkaar zwemmen, het is ook geen openbare weg. De heer van de Klooster zegt dat het wel een openbare weg is, want men moet er over naar zijn werk. De lieer Islba meent dat men toch niet boven over de dijk behoeft te gaan, als men liet niet zien wil, gaat ruen onder langs de dijk. De voorzitter zal deze zaak bezien. De heer Istha wijst op de slechte toestand van verschillende stra ten. De voorzitter antwoord! dat men gehouden is aan de post van de begroting en aan de materialen. Dhr van de Kloosterwijst op derio lering in de Kalishuurt, meteen onweersbui staat de boel blank en kan men niet door de voor deur het huis in. Zouden burg. en weth.diteens willen bekijken. Wethouder Daane antwoordt dat dit alleen verbeterd kan woden door een gehele nieuwe riolering maar er is geen mate riaal voor. De voorzitter zal echteF nog eens rnet de lieer Blaas spreken. De heer Aarnoudse vraagt of het waar is dat de oude huizen zijn afgebroken voor liet mate riaal. De voorzitter antwoordt dat dit zo is De heer Aarnoudse zegt het houtwerk was nog goed, dus was dit een voordelig zaakje. Wethouder Daane zegt in een van de woningen was nog een goede zolder. Hei is niet goed van de ambachtslui er een actie tegen te voeren. Want als wij zelf die huizen af moeten laten breken en de stenen af laten bikken dan zou het wel meer gekost hebben dan de opbrengst van de afbraak. Hij heeft dit ge zegd als wij weer een oud huis hebben, laten wij het dan zelf doen. De heer van Gorsel raadt arfh dit nooit te doen want dan zal het geld kosten. De voorzitter wijst er op dat er tevens bij bedongen was, dat zij aan sprakelijk waren voor de muur van van der Maas. Wethouder van Driel zegt wij hebben de heer Blaas gevraagd wat het beste wasendie achtte deze oplossing de beste, daarom hebben burg. en weth. dit ge daan. Hierna sluiting. Vergadering van de Raad gemeente Tholen gehouden op Vrijdag 30 Juli 1948. Voorzitter Burgemeester Mr. A. -.1. van der Hoeven. Secre taris de heer V. Laban Afwezig met kennisgeving de heren van den Berge, Zachariasse, Verduit en Goedemondt. De voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken': Een verzoek van de heer J.Krug om hem met ingang van 15 Oclober ontslag le geven als onderwijzer ,aan O. L. School wegens zijn benoeming te Kruiningen. Burg. en Weth. stellen voor dit ontslag eervol te verlenen tegen genoemden datum of eventueel vroeger indien dit mogelijk mocht blijken. Met' alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Van Ged. Staten bericht van de ontvangst van de wijziging van de Alg. Politieverordening. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten of er bezwaar beslaat tegen het ontwerp salaris regeling secretarissen .en ont vangers. Burg. en Weth. stellen vo6":r bericht te zenden dat hiertegen geen bezwaar bestaat, wat met alg. stemmen wordt goedge vonden. Een verzoek van de Oranje vereniging om een subsidie. Burg. en Weth. stellen vooreen subsidie le geven van ten hoogste f800.— De heer Berrevoets is er voor als het vuurwerk er af gelaten wordt want hij-is er niet voor f500 de lucht in te. jagen. De voorzitter antw ordt dal de bedoeling is dat dit geld besteed wordt volgens de voorwaarden door burg. cn weth. te stellen. De heer de Heer wilde er hij bepalen dat het alleen is voor de schoolkinderen. De voorzitter antwoordt dat ten hoogste-f800 gegeven wordt of niet meer dan nodig is. Er is nog niet bekend hoeveel dat voor de schoolkinderen zal zijn, want dit moet nog uitgezocht worden. Met alg. siemmen wordt het voorstel aangenomen. Mededeling wordt gedaan dat goedkeuring is ontvangen op het besluit van burg. en weth. tot het verhuur van de woning aan de Bosstraat. Burg. en Weth. stellen voor de heer G. J. Dragt opzijn ver zoek ontslag te verlenen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. In zijn plaats wordt benoemd de heer 11. Bol. Burg. en Weth. stellen voor grond te verkopen c.a. zoals dit voor de heren ter inzage heeft gelegen. Dit betreft e^n stukje grond bij het oude veilingsgebouw. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor de onderverhuur van mosselper celen, zoals dit voor de heren ter inzage heeft gelegen. Met alg.stemmen wordt hiertoe besloten. Burg. en Weth. stellen voor een wijziging van de begroting voor 1947 zoals ter inzage heeft gelegen. - Met alg. stemmen wordt deze goedgevonden. Hierna sluiting

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 3