Binnenland Buitenland Maak geen slapende honden wakker Prinses Irene 9 jaar. Nog geen nieuw Kabinet. PLAATSELIJK _NIEUWS Zondagsdienst Artsen Zondag 8 Aug. 1948 Voorde gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland dr. Renes Oud-Vosmeer en dr. Menger te St. Philipslaud. zijn, toen zij 13 jaar oud was. Daarbij werd ook verondersteld, dat Coppendamme de lijken gebalsemd, zou hebben, liet wordt nn echter reedsbetwijfeld dat de lijken gebalsemd zijn. Het is toch meer waarschijnlijk, dat ze door uitdroging zijn gemum mificeerd. Zekerheid zal er pas zijn, als de resultaten van liet onderzoek in het anatomisch laboratorium Ie Leiden gepu bliceerd kunnen worden. Kr is ook nog beweerd, dat de Bils d«or zijn zwagers beschuldigd zou zijn bij een schoonzuster een kind vei;wekl te hebben en daarna vrouw, schoonzuster en kind om bals te hebben ge- bracbl. Ik heb van deze be schuldiging in bet Thools archief niets gevonden en betwijfel dan ook zeer, dat daaromtrent ook later nog iets gevonden zal kunnen worden. Of zou bet onderzoek in Leiden daarom trent nog iets kunnen open baren? Met deze vraag neem ik afscheid van Pieter Carel de Bils, lieer van C.oppendamme. 1) Representant v. d. Eerste Edele, Willem III. Ingezonden Als ik de criliek van mijnheer Dragtop mijn vorig artikel goed heb gelezen, dan is zijn hoofd bezwaar tegen mijn schrijven hierin gelegen dat in mijn schrij ven gemist wordt de stem van Gods woord. Hij schrijft: liet enige posilieve geluid uit heel dat stuk had kunnen zijn, do aanhaling uit het doopsformu- lier, als er tenminste niet mee gegoocheld was. In het vervolg van zijn schrijven zegt hij een kunstgreep uit het doops- formulier moest dienen om ons in de waan te brengen, dat hij 51Ojfffff»ijlf l»ail ook. Au «eet ik vati mezelf niet, of ik ooit aan goochelen heb ge daan. Hel moet dan nu wel de eerste keer zijn. Goochelen is wel aardig, vooral voor kinde ren, maar tenslotte is het toch niets anders dan ogenbedriegerij Hieruit trek ik de conclusie: ge zijt in deze heilige zaak niets méér of minder dan een be drieger. Een zware beschuldi ging Oi de Tholenaars in mijn lange onderwijs-loopbaan mij ooit op goochelarij en bsdrie- ging hebben betrapt, laat ik aan liet oordeel van de ouders wier kinderen onder mijn leiding stonden gerust over. Ikzelf ben me niet bewust mij ooit daar aan te hebben schuldig gemaakt Watin mijn artikel gemist wordt is de slem van Gods woord; Gods woord kreeg geen stem in 't kapittel. Hel is waar, ik heb in dat artikel nietgeschermd met allerlei teksten uit de Bijbel om er zodoende een schijn van Godzaligheid aan te geven. Dat laai ik gaarne aan de heer Drogt over. In zijn critiek maakt hij daar ruimschoots gebruik van. FEUILLETON 15) in liet eerst dacht zij er over ol' ze er tante Betli ook over spreken zon, maar bij nader beraad verwierp ze dit want dan zou Miss Vauglian er mis schien maar tegen zijn dat zij ging en llaynes kon haar wel eens iets te vertellen hebben, wat Adrian ten goede kon komen. Nog eens las ze lieL epistel over en toen zag ze aan dén kant een paar woorden geschreven, die ze tot nog toe niet opge merkt had „Kom vooral, liet zou u he rouwen als II het niet deed Natuurlijk zou ze nu gaan Ze zou immers geen rust hebben, als zij het naliet. Binnen tien minuten stond ze dan dik hij de Haynes aan de Als om de noodzakelijkheid van Cbr. ouderwijs te slaven, stelt hij de vraag: Hoe weet u zelf dat vloeken, liegen, stelen, zonde is, als Gods woord u niet zo wijs had gemaakt. Hoe wil u 't de kinderen leren zonder naar Gods Wet te verwijzen. Als dit waarlijk de e.iige weg daartoe zou zijn, wat zijn dan de volken die een andere godsdienst be lijden er niet slecht aan toe; vloeken, schelden, bedriegen, stelen en moorden zijn daar zeker aan de orde van de dag. Neen, dan gezegend de volken die de „Wet" kennen. De ver slagen van de zittingen van de tuchtrechter en die van de recht, banken leren wel anders, helaas! Weegt het niet dubbel zwaar, elke Zondag de Wet te horen lezen en des ondanks in de vol- gendejdagen van de week die Wet schromelijk te zien overtreden. Mijns inziens een gevolg van sleur opzeggen zonder naden ken en gevoelen, ik wil nu maar verder niet op de critiek van de heer Diagt ingaan. Zijn aan halingen uit de Bijbel doen aan mijn vorig schrijven niets af. Het gaat toch in dat schrijven niet tegen de godsdienst in de Bijbel. Het lust mij niet hier in de krant een geloofsbelijdenis af Ie leggen, de krant is daar voor niet de juiste plaats, doch ik wi! bekennen, dat ik wel degelijk en waarachtig geloof aan liet bestaan van een Opper wezen al scherm ik niet ie pas of Ie onpas met Zijn naam. En ik acht de Bijbel als een heilig boek, vol heerlijkheid en waarheid een boek dat volop goede spijs geeft voor het welzijn van de ziel, een hoek van zo diepzinnige betekenis en inhoud; dat liet voor kinderen en zeker van die van 3-7 jaar ver boven hun bevatlingsver- mogeu uitgaat en alzo voor hen nog'ongeschikt is als leerstof. Misschien zal de heer Dragt deze bekentenis weer als een van mijn goocheltoeren beschou wen om hiermee een glimpje godsdienstigheid aan mijn schrij ven te geven en daardoor de lezers zand inde ogen te strooien Ik laut dit dan voor rckenirty van dhr Dragten geef hetgerust over aan het oordeel der lezers, doch ik ben en blijf er bij,dat wat men van z.g. Christelijke zijde van het onderwijs, zelfs aan kleuters wil, juist liet tegen overgestelde bereikt van wat men er mee beoogt. Het wordt een sleur, een gewoonte, niet werkelijk bidden, maar opzeg gen van een gebed, naar de kerk gaan uit gewoonte, slapen onder de preek, wijl zij het gesprokene niet verstaan en. niet kan door dringen in liet jeugdige gemoed van hetkind.Nog eens het leidt op deze wijze tot schijnheiligheid tot het omhangen van een Chris telijk gewaad, schijnbaar mooi in het oog van de omstanders, maar dat een ziel verbergt van misschien allerlei ongerechtig heden. Wat heeft Christus zelf niet getoornd tegen dit alles. Lees daarover in het Mattlieus evangelie hoofdstuk 22, waarin we dit lezen: „Wee u schrift geleerden en Farizeën, gij hui chelaars, want gij gelijkt op gepleisterde graven: van huiten zien ze er zeer fraai uil, maar deur. Zijn vrouw deed open, eer die gelegenheid had iets Ie zeggen, duwde hij haar op zij en nodigde Violeen „Komt U maar in den tuin Miss, daar hoort niemand ons!" Die luin was ingesloten door hoge heggen. Haynes ging haar voor, hield het hek open, deed liet weer dicht, ging op de ruw houten hank zitten, keek eens naar haar en vroeg met iangzamen nadruk: „Ik geloof dat u veel liefde voelt voor den jongen Adrian Hope?" Violeen vond die vraag heel vrijpostig en vroeg hooghartig: „Wat gaat u dat aan Dat zie ik niet in Neen dat begrijp ik. Maar toch heeft het wel degelijk uit Ie staan met de reden waarom ik u verzocht heb hier te komen. Een tijd geleden heb ik u in een van de weilanden met hem gezien en.,., liet kan niet langer zo voortgaan Niet langer zo voortgaan. Wat beduidt dat nu weer. Ik begrijp totaal niet wat u allemaal|praat. van binnen zijn ze vol doods beenderen en allerlei vuilnis. Zo zijt ge wel braaf in het oog der mensen, maar van binnen vol huichelarij en ongerechtfg- heid. Het lust mij niet te gaan dis puteren over de aanhalingen uit de Bijbel, die de heer Dragt gebruikt om daarmee de plicht van Christelijk bewaarschool- onderwijs aan te tonen. Slechts enkele aanmerkingen wil ik niet achterwege laten. Ik kan met d.e beste wil van de wereld geen verhand vinden lussen de eis om Chr. bewaar school-onderwijs en hetgeen uit Psalm 8 door de heer Dragt wordt aangeliaald. Dat zal wel aan mij liggen ik ben zeker nog niet voldoende getraind in de kunst van goochelen. Wat de heer Dragt \'an Samuel aan-- haall.doet mij verwonderd slaan over diens stérke maag, daar liij volgens de heer Dragt niet onpasselijk gtivorden is van liet eten dat liei'i is toegediend. Wel een unicijm, want bij het overgrote deel van die kinderen blijft het toch zwaar op de maag liggan. Van. de overige aanha lingen wil ik maar zwijgen, doch dit wil ik er nog wel van zeggen, dat in geen van die teksten een Oir bewaarschool wordt geëist om te voldoen aan datgene wat er in wordt ge zegd. L. K. VAN DIJK Gister was liet feest op Soest- dijk. Prinses Irene vierde haar negende jaardag waarvoor veel belangstelling bestond. Dr. Beet die opdracht had een nieuw kabinet te vormen heeft aan de Prinses Regentes verzocht hem te ontheffen van deverstrek- te opdracht. Daarna is rrrr. vstf Schuik (R.K.J voorzitter der Tweede Kamer, opgedragen een Kabinet te vormen. Men meende dat minister Beel wel kans had om te slagen te rneer waar de tijd dringt en de politieke wereldsituatie zodanig is dat 's lands belang liet tot stand komen van een regering die de aan de orde komende belangrijke zaken tot een goed einde kan brengen. Het is dus aan te nemen dat sommige politieke partijen liet niet eens kon worden. Nu is mr. van Schaik een poli tieke figuur die veel gezag heeft en men koesterde hoop dat hij zijn opdracht tot een goed einde zou kunnen brengen. Hij 'had deze week vele besprekingen- met vooraanstaande personen doch veel lekle van deonderhande lingen niet uit. Ni^t te controleren geruchten zeggen dan Mr. van Schaik niet gelaagd is. Andere berichten doen de ronde dat hij geslaagd is en dat de lieer Drees Minister-President zou worden. Neen dat kan ook niet. Maar het isjuist omdat ik weet dat u den jongen Hope lief heeft dat ik u wat vei tellen wilde. De liefde is een vreemd iets, een verheven iets! Het is het mooiste] wat er in het leven bestaalIk had mijn eerste vrouw lief, de moeder van mijn Sally en ik had het kind zelve lief. Je mag 't dan goed kunnen vinden, met een hele boel mensen, maar pas als je liefde voelt voor iemand, dan zie je hel lelijke niet in het leven. Je kijkt in de ogen van de vrouw van wie je zo zielsveel houdt en je ziet den Hemel. Violeen had nooit gedacht dat Roberl Haynes in staat zou zijn tot zo'r. poëtische beschouwing; Maar nn zweeg hij dan ook en zat voor zich uit te turen met de grote handen op de knieen, tot hij ineens weer begon En als je meent dat iemand verdriet heeft gedaan, degeen die je liefhebt dan.... weet je wat haat is. En haat voelde ik toen ik zag, dat Adrian Hope Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van de Ueurloopolder C. B. Kodde te Tholen. De onderhandelingen van de Westelijke- mogend lieden met de Suwjet Unie zijn begonnen. Maandagavond heeft Maarschalk Stalin de speciale afgezant van Engeland, Frank Roberts, de ambassadeur van Amerika Wal let' BedelI Sraith, en YyesGha- taigneau in liet Kremlin le Moskou ontvangen, waarhij Mo- lotow aanwezig was. Het onder houd duurde Iwee uur. Daarna gingen de afgezanlen der Wes terse mogendheden naar de Amerikaanse Ambassade voor verdere besprekingen. Vanzelfsprekend is hetgeen op deze conferentie behandeld is niet openbaar doch hoopvol slemt dat Stalin eertijds heeft verklaard dat er geen redijn is waarom twee verschillende sys temen, het kapitalistische en communistische niet vreedzaam naast elkaar zouden kunnen bestaan. Men houdt er rekening mee dat Stalin indien hij overtuigd wordt dat de toenaderingspogingen der Westerse mogendheden eerlijk gemeend zijn, hij deze niet van de hand zal wijzen. Daartegenover staat dat de Westerse mogendheden hun plannen betredende West Duits land gereed hebben en hierop moeilijk kunnen terugkomen Moskou daarentegen wil een onverdeeld Duitsland, waarhij de communistische invloed de' overheersende zal zijn. Van andere zijde is men de mening toegedaan dat de Mos- kouse machthebbers het er op aansturen dat de partij ter andere zijde zich uit Berlijn terug dient te trekken, waarbij de lïussen dan zouden afzien van controle op het Roergebied, waardoor Frankrijk een lang gekoesterde wens zou vervuld zien. Afwachten is de boodschap. Dat tpeii op alles voorbereid, wil zijn blijkt wel hieruit dai-Ame- rika zijn zwaarsle bommen werpers naar Duitsland hl ij (t dirigeren. Doch niet alleen de Duitse kwestie vraagt om oplossing, de toestand op Üe Balkan vraagt ook de aandacht, daar blijkt eveneens de grole invloed die Rusland daar verworven heeft. Provinciale staten van Zeeland bijeen. Het is Dinsdag een lange ver gadering voor onze Statenleden geweest. Vooral de verlegen-v woordiging der Provincie bij de P.Z.E.M. vergde een discussie van twee uren, waarna werd besloten dat 7 vertegenwoordi gers der slaten zullen worden afgevaardigd. Docli waar alle fraclies vertegenwoordigd zou den zijn en hieronder dus ook de communistische behoort, vond men er dit op dat het aantal vertegenwoordigers uit O leden zal bestaan, zodat de commu nisten zijn uilgeslotcn. De rondweg om Tholen kwam ook ter sprake en waar hier mijn Sally bedroog.... Maar dat heeft hij nooilgedaan viel Violeen in. Hij hield heel veel van Sally en hij zou goed geweest zijn voor haar. TJ zegt dat u weet wat liefde is Dan weet u ook, dat wanneer ze tot u komt ze geen acht slaat op reeds bestaande banden. Maar daarom kan men wel trouw blijven en Adrian 'zou Sally trouw gebleven zijn. De man zat nog altijd met de grole handen op de knieen voor zich uit te staren, Misschien hebt u gelijk. Maar hoe dit ook zij ik zag iets in de uitdrukking van uw gezicht dat mij aan Sally deed denken. Ik weet niet of de man het waard is, dat twee jonge meisjes zo veel van hem hielden, maar het is nu eenmaal zo. Ik voel dat Sally boos op mij is voor wat ik gddaan heb en dus wil ik er voor uitkomen. Hij begon in zijn zak rond te tasten en haalde een klein vier kant pakje te voorschijn dat hij haar in de handen duwde. blijkt verschil van mening te bestaan lussen B. en W. en de raad van Tholen komt dit punt nog wel eens aan de orde. Er werd gepleit om de subsidie voor uilzending van kinderen naar vacantie- en herstellings kolonies van f 3500. op I' 5000 le brengen, en werd van de zijde van Gedeputeerden beloofd te trachten deze f 1500 alsnog te vinden. Aan liet einde der vergadering machtigden de Staten het pro vinciaal bestuur H.M. de Konin gin hij haar jubileum en Prin ses Juliana hij haar inhuldiging een adres van hulde te zenden als uiting van de beproefde en welhaast s preekwoo'rdelijke Oranjeliefde van het Zeeuwse volk. De Oesterbroedval De maand Juliisdoordeoesler- kwekers met bezorgdheid aan gezien. De lage tempera tui en waren oorzaak dat de broedvai niet tot ontwikkeling kon komen zeer tot. schade van de cultuur. Gelulckig steeg vorige week de temperatuur tot 21 graden Celsius en de verwachte broed vai top die door de biologën van het Instituut voor Visserij onderzoek op 29 Juii was voor speld kwam precies op tijd. Men telde hij hoogwater 972 larven en hij laagwater '1683 larven in 100 liter water. Men ziet de ontwikkeling dan ook hoopvol tegemoet. Een goed bericht is dat tot 31 December van dit jaar 4 milli- oen oesters naar Engeland kun nen worden gezonden. Denk om het afhalen van uw bonkaarten 810 Let op de datum op de bon kaarten vermeld. Voor Tholen Zaterdag 7 Aug. Oud-Vossemeer Dinsdag 10 Aug (laatste dag.) St. Annaland Woensdag 1 I Aug St. Maartensdijk Donderdag 1 2 Aug (laatste dag) Stavenisse Maandag 9 Augustus THOLEN Dinsdagavond werd in hotel A. En gel vaart de jaar vergadering van de G.V. „Olympia" ge houden. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en vastgesteld. Hierna bracht de lieer W. Cor- nelisse het jaarverslag uit dat een goed beeld gaf van hetgeen het afgelopen jaar gepasseerd was, waarna de voorzitter de secretaris dank bracht voor het in alle opzichten keurige verslag. De heer H. V'oets gaf daarna een overzicht omtrent de financiën in liet afgelopen jaar dat geen op- of aanmerkingen gaf en waarvoor de voorzitter de heer Voets dank bracht. Als voorzitter werd herkozen Hier neem dit, het is het geld van Mrs Heatli en haarsieraden. Hope heeft ze niet gestolen. Ik heb ze opzettelijk genomen om de schuld op hem te werpen. Ik verlang er in het geheel niet naar om dit alles te be zitten, maar ik merkte, dat het ruchtbaar maken van die oude geschiedenis van zijn overgroot vader, u niet van hem deed afzien en dat hij dus toch nog het geluk zou verwerven, dat ik hem niet gunde. Toen heb ik cr dit op bedacht. Hij keek naar haar met beschaamden blik en ging voortHet was heel gemakkelijk' om er je toe gang te verschaffen. Mrs. Heath laat meestal haar achterdeur open en zij huist het grootste deel van de dag aan de voor kant. De trap komt uit aan den achterkant, toen nadat de sche mering was ingevallen, ging ik op m'n kousen naar boven en deed de lade open met een bot mes. Kijk, neemt u dit van mij Doe er meejwat u wilt, en met mij ook. (Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2