N°' 31 II lil li Or Pril |0 A |U|T jaargang De inhuldiging van Koningin Juliana Brieven uit het Eiland Vrijdag 6 Aug. 1948 gang gg /jggfr, HB -4^ /3SS3k p S| JU R& BHB Twee en zestigste iSttSrfÖT WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT ÜrSa!««6 De mummies te Tholen Distributienieuws FIRMA J. M. C. POT, Tholen S Iji Blij j^gS |lf^ §1 lil lij Hl ffl IÊI^Em JlÖlli 19 «Bi S cent, met een 'minimum Telefoon 16. Postrek. 1043 Hj ffi| BB if^Jr dhBulm^ m j|| Jjjpffnft B «3 B van f2. De advertenties Vrijdag:?] Prijs pér kwartaal lijn. Advertenties onder no.of Nieuwsblad voor het Eiland Tholen: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Over de plechtigheden in ver band met de inhuldiging van Koningin Juliana opöSeptemher a.s. in A/nsterdam kan worden medegedeeld: Na de troonsafstand van H.M. Koningin Wilhelmina zal de nieuwe vorstin in de middag van de 4e September haar eer3te officiële tocht door Amsterdam maken. Deze rijtoer zal geschie-. den in de creme caleche, die ter gelegenheid van de inhuldi ging in 1898 door wijlen koningin moeder Emma aan haar dochter geschonken werd. De inhuldiging op 6 September Met betrekking tot de inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk in de Hoofdstad op 6 September zijn de volgende bijzonderheden bekend: Evenals in 1898 zal de vorstin te voet van het paleis op de ü.im naar de Nieuwe Kerk gaan onder een circa 70 meter lange pergola een baldakijn van de traditionele visnetten gedragen door palen die worden vastge houden door adelborsten en leerlingen van de scholen van reserve-officieren. Eén der ere wachten bij het Paleis zal even als in 1898. worden gevormd door leden van de verenigde studentencorpora. In de nieuwe kerk In de nieuwe kerk worden reeds geruime tijd voorbereidingen getroffen u 'Juot iuioiieUi voor de plechtigheid liet ge wenste aanzien te geven. De gebrandschilderde ramen worden op hun oude plaats teruggebracht. Het prachtige orgel is gerestaureerd en de door Bronckhorst beschilderde vleugelwanden van het orgel hebben hun oude luister her kregen. Het monumentale kope ren koorhek heeft eveneens een verjongingskuur ondergaan. Voor dit hok is het troonplat- form gebouwd. De stenen vloer van de kerk gaat schuil onder een enorme plankenvloer. Ver schillende tribunes zijn in aan bouw, o.m. een baleon voor de vertegenwoordigers van de bin nen- en buitenlandse pers Ge luidsdichte cabines zuilen de ra dio-organisaties van vele landen ten dienste staan Eveneens wor den speciale voorzieningen ge troffen voor persfoto en film In totaal zal de kerk aan onge veer 3000 genodigden plaats bieden. De ruimte achter het Grote schade voor Zeeuwse kwekers van Pootaardappelen. Geen Zeeuwse pootaardappelen .meer naar Frankrijk, is de in houd van een van de Franse regering uitgaand schrijven aan de Importeurs van pootaard appelen, waarin de bepaling werd opgelegd dat alleen poot aardappelen uit Friesland,' Groningen en de Wieringer- meerpolder mogen worden aangekocht. Vanzelfsprekend heeft deze maatregel grote ongerustheid verwekt, daar voornamelijk Zeeland in een grote behoefte voorzag van pootgoed dat men in Frankrijk zo zeer nodig heeft. Men weet de oorzaak van de Franse maatregel niet doch men meent dat deze veroorzaakt is doordat het pootgoed van de oogst 1917 niet die resultaten heeft gegeven als voordien het gaval was. De aardappels werden door het slechte weer laat uitgëpoot, daarop volgende een periode troonplatl'orm dus tussen liet koorhek en het graf van Michien de Ruyler is bestemd voor 't koor van Toonkunst te Amsterdam. De plechtigheid in de kerk. Koningin Juliana en Bernhard Prins der Nederlanden zullen in de kerk hun zetels innemen op het troon platform voor het koor- hek.i De Koninklijke Moeder van de n euvve vorstin zal met de drie oudste prinsesjes aan de rechterzijde van het troonplat- form plaats nemen. Achter- de troon zullen zich de leden van de hofhouding in ambtscostuum scharen. Voor de troon slaat de credens tafel waarop de symbolen van Rijk en Koningschap zijn uitge steld; de koningskroon, de scep ter de rijksappel en de Grond wet. Wapenkoningen en herauten Als koningen van wapenen zijn' aangewezen de reserve-majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart te 's-Rertogenboseh en de reserve-kolonel der calvalerie jbr. P. Sis te Amsterdam, bei den bekend uit het verzet. Als herauten van wapenen zullen fungeren .le ritmeester G. A. van Borssum Buisman te Was senaar (die in de oorlogsjaren van Engeland uit enige malen hoven Nederland „gedropped" is) en mr. Th. Graaf van Lyn- den van Sandenhurgte Utrecht z'üoif VuiiXtli 'dol liera'trle,, van' 'wapenen van '1898. Het Rijks zwaard embleem van het wereld- gezag zal gedragen worden door de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis chef van de gene rale staf,de rijksstandaard dooi de luitenant-admiraal O. E. L. Helfrich bevelhebber van de zeestrijdkrachten Voorts zullen in de kerk de vier vaandels van de Grenadiers de Jagers, de Prinses Irenc-bri- gade en het korps Marinierseen plaats krijgen. De wandelrit door Amsterdam In de n)iddagnadeinhuldigings« plechtigheid om half drie, zal Koningin Juliana eeu tocht in de, gouden koets maken. Deze rit van 5 km door Amsterdam zal stapvoets geschieden. H.M. zal dan vergezeld worden door een escorte van officieren in ce remonieel tenue en een belang rijk escorte te voet van verte genwoordigers van leger marine en luchtmacht. van langdurige droogte en warm weer, terwijl tengevolge van bovengenoemde weersom standigheden de bladluizen zich voorspoedig konden ontwikkelen waardoor het pootgoed ernstig is besmat. En dat is nu de oorzaak dat de export van onze pootaardappelen uit 9 provinciën gevaar loopt. Het ergste vinden wij wel dat de Nederlandseselectiebedrij "en die steeds alles hebben gedaan om prima waar te leveren nu het slachtoffer worden. De Franse afnemers waren altijd tevreden over hetgeen door Zeeland is geleverd. Als men weet dat uit Zeeland 25 millioen K.G, pootaardap pelen aan Franse selectiebe- drijven werd geleverd dan kan men enigszins de omvang van die ramp voor de Zeeuwse landbouw begrijpen. Intussen zijn in den Haag reeds stappen bij'de Franse regering gedaan om de uitgesloten pro vincies weer ingeschakeld te krijgen bij de levering van pootgoed. Het eiland Tholen heeft in het middelpunt der Be.langstelling gestaan. Een groo;,gezelschap journalisten is op bezoek ge weest. Ze zijn op verschillende gemeenten ontvangen. Men heeft ze van alles wetens waardigs over ons eiland yer- teld. De N.C.R.V, heeft er een gedeelte van uitgezonden. We konden Thoolse iSirgemees- ters en burgershó ca spreken. De journalisten zijn, na gegeten en gedronken te KT-bben, weer naar huis gegaan'en hebben eeri en ander .over Tholen geschreven, leder deed dat naar zijn eigen aard en in drukken en zo kregen we de Thoolse impressies, het in zich zelf gekeerde-eiland en het vergeten eiland. De Thoolse kerk rnet haar restauratie van f 1.300.000 en de mummies heeft wel de meeste indruk gemaakt. Sommige journalisten bleken oester- en mosselliefhebbers te zijn, althans penjieliefde voor deze cultuur te hebben opgevat. Op de nédewerkers van enige grote dagbladen bleek het regen .vormen ver haal veel indruk gemaakt te hebben. Gelukkig kwam dit verhaal niet van l/ndbouwzijde, want daar is men het met deze theorie in 't geheel niet eens. Zeker zijn de regenwormen van groot bela/g voor de structuur van de grond en is het een groot gnmis dat ze met de inundatie dood gegaan zijn. We hebbe er echter deskundigen na;/ gevraagd en deze zijn van ri ;*ning dat het niet lukken \:ou thans reeds regenw^ men uit de poten op irrüncyfii^g,rorrcl. D c regenworm wil namelijk alleen in grond met een behooilijke structuur leven en daar ont breekt het nog te veel aan. Ze zullen zich in de toekomst van de droge plaatsen uit, waar ze zijn blijven leven, vapzelf verspreiden naar de inundatiegronden, naarmate deze geschikt worden'. Verder is er over werkloos heid gesproken. Vermoedelijk heeft men toch aan seizoen werkloosheid gedacht.Momen- teel is er namelijk geen enkele boer die een extra-werkkracht kan krijgen. Integendeel is er een tekort. Wel is het gevaar van eën .grote seizoenwerk loosheid in de winter groot. Tenslotte zijn er enkele g-e- meénten, vooral bv. Stavenisse, die altijd een overschot van landarbeiders hebben gehad, die elders seizoenwerkzaam heden, zoals vlastrekken e. d. gingen verrichten. Wanneer we dan ook lezen dat er op Tholen de grootste werkloos heid van geheel Zeeland is, zullen we maar aannemen dat de betreffende journalist bur gemeester Verburg verkeerd begrepen heeft. SAMMETJE Bij bet bezoek van de journa listen aan Tholen, vertelde de heer A. Dekker ons betreffende de gebonden murami.es het vol gende Toen bij het afbreken van de tombe der familie van Vrijberge daarin 21 mummies werden gevonden, werd in verband daarmede de naam van Pieter Garel de Bils, heer van Cloppen- damme genoemd. Wie en wat was deze voorname man? Hij was de zoon van Louis de Bils, die zich jonkheer noemde en heer van Coppendamme, Boo- nem, enz. Daar deze heerlijk heden slechts in de verbeelding van Louis bestonden, rijst ook de twijfel, of hij wel van adel was. Hoewel de Bils allerminst een geleerde was, heeft hij niettemin naam gemaakt als handig anatoom bovendien was hij ook zeer bekwaam in het balsemen van lijken. Ik mag over deze singuliere man niet verder uitweiden. Genoeg zij het U mede te delen, dat hij zijn veelbewogen leven op 19 Augustus 1609 te 's Hertogen- boscb eindigde, zijn weduwe en zijn zoon in behoeftige omstan digheden achterlatende. De laatste, ofschoon zeker wel door zijn vader ingewijd in de ge heimen van „het bloedeloos ontleden" en het balsemen, heeft „de industrie" van zijn vader niet voorlgezet, maar was zeker heel blij op 9 Juni 1670 zijn vader als baljuw van Aar denburg te mogen, opvolgen. Pieter Garel trouwde na 1672 (onbekend waar, onbekend met wie). Waarschijnlijk heeft hij zich in Aardenburg of omgeving gevestigd. Men mag het afleiden uit het feit, dat zijn moeder in 1074 te Sluis werd begraven. Volkomen zekerheid, waar hij woonde, is echter niet te geven, immers het baljuwschap van Aardenburg verplichtte hem volstrekt niet daar te wonen. Hij kon zich door een stad houder of dergelijke functiona ris lalen vervangen. Op 2 April J678 woonde hij in Tholen. Hij deed toen eed als poorter en burger. In het Thoolse poorter- boek werd helaas nooit vermeld, vanwaar de nieuwe poorter gekomen was. Op 5 Juni 1678 trad hij in he' hu welijk met jonkvrouwe Suzanna van Vrijberge, waardoor hij gepa renteerd werd aan een zeer aanzienlijke maar feitelijk toen onbemiddelde familieimmers werd op 23 December 1678 in de vroedschap van Tholen mee- _g©/Je-efiJ daj- zlitL-Sclioünmoeder de Wed. v. Namen de erfenis van haar man slechts onder benifieie van inventaris aan vaardde. Bij zijn huwelijk was hij reeds permanente raad en schepen der stad ennog steeds baljuw van Aardenburg. Reeds het volgende jaar bleek welke een machtige invloed hij op de andere vroedschapsleden uitoe fende. Op 14' Mei 1679 toch werd hij reeds gecommitteerde Raad. en in die kwaliteit tegelijk Raad der Admiraliteit van Zee land. Zijri invloed bleek 9 Juli 1679 nog sterker. Toen werd toch besloten dat hij de voorn, functie sal bedienen sijn leven gedurende onwederroepelijck en inet soodanige vastigbeyt als oyt deselve bedieninge aen ymand is of soude connenwer den geconfereert en of het in tijden en wijiengebeuren mocht datgemeldehr. van Coppendam me sigh soude mogen comen te misgaen waerin het ooclc mochte wesen dat echter van sijne wijsheit voorsghtigbeyt niet en wert vertrouwt, soo verclaeren haer Ed. achth. en obligeren tien by desen, dat echter sijne voorsz. commissie niet en sal werden ingelrocken maer sijn Ed.gelat en in de rustige possessie van de voorsz. bedie ninge soo lange tot dat de heren Staten deser provincie sijn sou den comen te verclaeren voor inhabijl werd dan de aen den selve heereti Staten alleen gesu- bordineert alle soodanige saken hoedanige die ook mochten we sen als syn Ed oyt ofte oyt sou- demogen werden tenlaste geleght De heren hebben toen aller minst vermoed, dat de machtige potentaat eenmaal beschuldigd zou worden van afschuwelijke feiten. Dit. geschiedde in de vergadering van de magistraat op 19 Oct. 1688. Toen ver klaarden de heren Levinus en Jacobus van Vrijberge, broeders van de in Nov. 1679 overleden vrouw van Coppendamme, dat hun moeder vier dagen voor haar dood gezegd had, dat de heer van Coppendamme met twee van haar dochters bloed schande had gepleeg den dit Officiëele bonnenlijst voor het tijdvak van 8 t/m 21 Augustus 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op. hef kopen' van Bonnen voor brood en vlees 0872 Brood 800 gram brood (geldig t/m 14 Aug.) 0882 Brood 200 gram brood (geldig t/m 14 Aug.*) 089 Brood 400 gram brood (geldig t/m 14 Aug.) 084 Vlees (reeds aangewezen) 100 gram vlees (geldig t/m 28 Aug.) 085 Vlees 300 gram vlees (.geldig t/m 28 Aug.' 086 Vlees 100 gram vlees (geldig t/m 28 Aug.) Alle bonkaarten 808 094 Algemeen 400 gram brood of '1 rantsoen gebak. Tabaks- en Versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 85, 86, 89 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 0 Aug. worden gebruikt. De niet-aangewezeu bonnen van strook 2 kunnen vernietigd worden. met een zelfs gedurende het leven van zijn vrouw. Zij stelden daarom voor, dat de heer van Coppendamme de vergaderingen niet meer mocht bezoeken en dit vooral ook, omdat de feiten reeds ruchtbaar waren gewor den. Daartoe werd besloten hij meerderheid van stemmen. Reeds de volgende dag werd het besluit weer ingetrokken. Coppendamme's eer bleef verder onaangetast tot het jaar 1702. In dat jaar önlsloivri er feèiaU geweldig oproer in Tholen, dat echter ook weer spoedig' werd gedempt. De oproermakers, waaronder ook velen van de dorpen, joegen de magistraat van het stadhuis en stelden een nieuwe regering aan. Coppen damme moest verdwijnen, maar kwam nog hetzelfde jaar terug. Et was echter veel kwaad van hem verteld, o. a. in een pam flet, dat op Oud Vossenieer door de predikant werd verspreid. Dezelfde predikant sprak tegen de vrouw van de baljuw (de vriend van Coppendamme) over 's Landsdieven en bloedsohen- ders. Scherp trad ook de notaris Roseveld op. Hij zeide: „datter op de Reekenkamer wel vijftien tonnen gouds te cort quamen, waarvan syn Excellentie van Odijk de eene helft, de quant van Tholen, denoterende de heer van Coppendamme een vierde, en die van Goes en Zierikzee een vierde". Door hen, die niet konden begrijpen, hoe Coppendamme zo rijk geworden was, werd zeker wel geloof gehecht aan de woorden van de notaris. Coppendamme bleef in ere tot aan zijn dood in 1704. Ik durf veronderstellen, dat U met enige belangstelling geluis terd hebt naar hetgeen ik U meedeelde over deze Thoolse potentaat. Toch zullen velen het antwoord op de vraag ge mist hebben „Waarom werd de naam van de Bils genoemd, in verband met de gevonden Mummies?" Ik wil U daarom nog meedelen, dat in 1685 Catharina en in 1687 Anna Maria van Vrijberge in de tombe werden bijgezet. Beiden waren zusters van Coppendamme's vrouw en bereikten beiden de leeftijd van 19jaar. Het is zeker mogelijk dat ook haar lijken als mummies zijn gevonden. Uit gaande van de veronderstelling, dat de Bils werkelijk bloed schande heelt gepleegd, meende men dat hij dat met een dier meisjes of beide had gedaan. Indien het laatste juist is, zou de ongeoorloofde verhouding met Catharina reeds begonne

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 1