- i^-^w^ê^e^oawkundige beschrijving arterschappen en Polders iiy^j^ÈHand Tholen door A. Hollestelle Maak geen slapende honden wakker Het zilte Gemengd niei c-> <y'Joy o\<rs< was het ongeval in het gebied van Scherpenisse ontstaan, ook de kosten der beversing drukten, hoe ook in strijd met de eisen der billijkheid, geheel op de gronden van dat deel der watering. Maar dit geval leidde dan ook nu tot een administratieve vereniging der aan weerszijden van de Ee- weg gelegen gebieden tot een ge meenschappelijke watering. Daar toe werd, zoals blijken zal uit het vervolg der geschiedenis,dan ook reeds in 1575 besloten. De Klaas van Steelandpolder, destijds nog bij de dijkage van Scherpenisse in onderhoud, vor derde voor het bestendigen van dit bestaan ook betrekkelijk zware offers. Deze dijkage had veel van de aanstoot der wateren te lijden, als gevolg waarvan het Bestuur in 1610 aan ingelanden van Poort vliet verzocht telken jare te leve ren drie schepen of schuiten steen, zolang tof de gehele bekramming daarmede zou zijn belegd. Bij weigering gaven ingelanden van Scherpenisse en Westkerke te kennen het poldertje te zullen ver laten. Met de steen, hier bedoeld, werden de jaarlijks vernieuwde kramwerken steeds' bezet' of be legd, en daarmede had Poortvliet aan zijn eigen waterkering in 1582 een begin gemaakt, met materiaal afkomstig van de gebroken en verlaten dijken van Woensdrecht en van de verongelukte polders van Zuid-Beveland. Bij die zo eenvoudige steenbe legging had men steeds te zinnen op middelen, om het afhalen er van door de golfslag te voor komen. Men vleide het materiaal daarom tussen staken._en daarna tussen vlechtingen, en zo ontstond geleidelijk het rijsbeslag, dat ein delijk de jaarlijkse bekramming op het waterbeloop verving. Het verzoek vanwege de wa- Jering werd niet ingewilligd doch ongeacht de weigering, men verliet de polder niet. Op het in onderhoud nemen van de bedijking door de aanliggende watering bleek echter alstoen nog generlei uitzicht te bestaan. Onder de druk van al de las ten, die reeds tot behoud van de Watering werden geëist, zag men de inscharende oever gestadig in de diepte verdwijneneen om standigheid, die natuurlijk ook veel bijdroeg tot grotere uitwer king van de golfslag op de zeewe ring. Waren de dijken in aanleg en hoogte niet naar de meer en meer geldende omstandigheden geregeld, de zwakke voorzienin gen daarvan waren ook geens zins tegen de stormen bestand, zodat niet zelden, daaraan grote verwoestingen werden aange richt. Onder andere was zulks het geval bij de zo hevige storm uit het Zuidwesten op 12 Januari 1613, door welke de waterkering zwaar werd beschadigd en waar- FEUILLETON „Onzin I 't Zal hem niet veel kun nen schelen wat de mensen zeg gen. Hij heeft zijn eigen lande rijen waarheen hij kan terugkeren. Hij kan toch niet helpen wat zijn overgrootvader deedzei Miss Vaughan, die nu ineens enige ge wetenswroeging voelde, dat ze in 't eerst zon onaardige opmerking had gemaakt, tóen ze zei, dat Sally „er gelukkig aan ontkomen was". „Nu, je kunt gaan, Minnie", zei ze met vriendelijke glimlach tot het meisje. Zodra de deur achter Minnie dicht was, richtte ze zich tot haar nichtje. „Jammer, hè Wil je wel geloven, Vi, dat ik haast bang was voor zo .iets? Ik had de naam gehoord van Hope, die naar Australië_was vervoerd wegens schapendiefstal. Het was lang voor mijn tijd, maar in een kleine plaats leven de herinneringen langer voort. Nu, die George Hope heeft altijd vol- bij het water zozeer was over de dijk gevloeid, dat deze over een lengte van 1426V2 Blooise Roede of over 5159 Meter verhoging moest ondergaan. Welk een verandering in zo korte spanne tijds 1 Een gans an dere, een ongekende toestand van omstandigheden was inge treden. Vóór 1530 bezat de zee dijk nog een hoogst eenvoudig, zwak profiel, waarvoor de gel dende gesteldheid schier nog geen of hoogsteenvoudige voor zieningen hadden geëistin de dagen waartoe wij thans met beschouwingen gekomen zijn, worden de waterkeringen niet meer door gorzen beschut, maar reeds rechtstreeks door de onstui mige golven van een door storm wind in beweging gebrachte zee boezem gebeukt, terwijl de stroom reeds op onrustbarende wijze de kust als ondermijnt. De vooruitzichten van de watd> ring waren alstoen bepaald on gunstig. Zowel door westelijke en zuidwestelijke stormen, als door de schuring van de stroom, stond zij in de toekomst zware nood vön het water te lijden. Het was na te gaan, dat voortaan grote offers zouden worden ge- eist, om het eenmaal ontgonnen erf in zijn gansen omvang te be houden. Op 23 Augustus 1621 ontstond langs de oude zeedijk van de Watering tegenover de inlaag weder een grote val, voor welks voorziening of bestorting met puin van Reymerswale buitengewoon geschot van een Schelling en 8 groten Vlaams per Gemet werd omgeslagen. Sinds Juli 1555 was de dijkage wellicht niet door een ongeval van zo ernstige aard ge troffen maar het diep was on dertussen ook dermate de dijk genaderd., dat deze slag reeds lang was verwacht, ën zelfs nog meer dergelijke ongevallen wa ren tegemoet gezien. Reeds op 16 Februari 1622 ont stond nogmaals dusdanige ramp. De grondbraak wordt gezegd als toen te zijn ontstaan bewesten de Eeweg en werd bezonken en be- stort, ook ditmaal met puin of af braak van Reymerswale. Ook ging met de verdediging van deze val een dijksoverhaling van 20 roeden of bijna 64 M. gepaard, voor welk een en ander over f 14.258.07 '/2 moest worden be schikt. In datzelfde jaar had ook nog een uitvoering plaats van een aardewerk tot dijksverbetering, strekkende van de Loohoek tot aan de Nieuwe weg; van daar tot aan de Meeuwshoek en vev volgens doorgaande tot aan de zogenaamde grote val bij de Ee- of Ele-weg. Voor de voorziening der vallen en voor de andere alsnog nood zakelijk uit te voeren werken was door het Bestuur aan Gecommit- teerde Raden van Zeeland mede gehouden, dat hij onschuldig was, maar hij kon het niet bewijzen, en toen zijn straftijd om was, is zijn vrouw, die ook zijn onschuld was blijven betuigen, naar hem toegegaan, 't Is jammer, dat die jonge Hope hier juist gekomen is. Want ik denk er altijd maar zo overje móet slapende honden niet wakker maken! Klaar met ontbijten, kindjeMaar je hebt nog geen hapje gegeten!" Violeen was van tafel opgestaan en hield de hand op de knop van de deur, wachtende tot tante eens uitgepraat zou hebben. Ze zag heel bleek, maar dat ontging Miss Vaughan. „Neen, ik heb vanmorgen geen trek, tante. Maar een wandeling zal mij goed doen." Ze trad nu in de zonnige hall, zette haar hoed op en ging naar buiten. Ze had namelijk een besluit ge nomen en dit wilde ze zo spoedig mogelijk ten uitvoer brengen. Het was twee dagen geleden, dat ze Adrian Hope gezien had. Opzet telijk was ze hem uit de weg ge bleven, daar ze begreep, dat dit voor hen beiden beter zou wezen. Werd zij met hem gezien, dan zou daarover gepraat worden en dit gedeeld, dat de gezamenlijke kosten daarvan alsnog kwamen te staan op 13000 a 14000 Vlaamsdat het geschot van de watering met inbegrip van de reeds verzochte subsidiën slechts een bedrag opleverde van tus sen de 10000 en 11000 Zij ga ven diensvolgens de Staten in overweging om het toegestane alsnog te vermeerderen met de helft van de gemene middelen van de consumptie binnen de twee ambachten vallende door de bijdrage van Poqrtvliet, gedu rende drie achtereenvolgende ja ren, en bepaald op 12 groten, te brengen op 18 groten per Gemet, en door ook alsnog voor de tijd van drie jaar toe te staan het vierde gedeelte der zuivere op brengst van de Tienden in Poort vliet, Slabbecoome en het Oude land van St. Maartensdijk. (Wordt vervolgd). CLANDESTIENE SLACHTERS SPOTTEN MET BEGRIPPEN VAN HYGIENE Dat clandestiene slachters in het algemeen bij het uitoefenen van hun zwarte praktijken spot ten met de meest elementaire be grippen van hygiëne en vaak op onverantwoordelijke wijze de volksgezondheid in gevaar bren gen, moge o.a. wederom blijken uit het volgende Onlangs deden ambtenaren van de C.C.D., in samenwerking met de Doetinchemse pojjtie, een inval bij twee ongunstig bekend staande adressen. Bij het bin-j nentreden van één der woningen werd een sterke lucht van vlees en bloed waargenomen. In een op een hogere verdieping gele gen slaapkamer bleken enige mannen druk bezig te zijn met 't uitbenen van een pas geslacht rund. Op de vloer van de slaapka mer, welke kennelijk de laatste tijd niet was schoongemaakt, la gen diverse delen van-het ge slachte dier. Aan de wand, te gen het weinig fris uitziende be hang, hingen stukken vlees. Een tafeltje diende als hakblok. In een oude teil lagen restanten vlees en been, terwijl in een hoek van de slaapkamer de ontvlees de koeienkop lag. Een bascule en wat pakpapier completeerden het geheel van de clandestiene slachterij. Een op de slaapkamer staand bed was kennelijk dezelf de nacht nog beslapen. De mannen bekenden de slach ting te hebben verricht en werden in verzekerde bewaring gesteld. Ca. 250 kg. vlees en vet, enig slachtafval en gereedschap wer den in beslag genomen. voedsel uit de zee. N"-"' SN». In een op Maandag j.1. gehou den radiocauserie heeft Mej. W. Pranger, lerares bij het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, gewezen op de smakelijkheid en de hoge voe3* dingswaarde van de nieuwe haring, ofwel de „Hollandse Nieuwe" Dit, voor de volksgezondheid wilde zij juist voorkomen. Ze was zeker van zijn liefde; wist ook, dat hij enkele schikkingen had genomen betreffende de toekomst. Maar deze plotselinge ontdekking had natuurlijk verandering ge bracht in de wijze van afscheid hemen. Ze dacht er niet over om hem op te geven om waf zijn over grootvader had misdaan. Maar hij kon het zeker niet zo licht op vatten als zij. Nu moest hij eens weggaan zonder haar in de ge legenheid te stellen hem te ver zekeren dat haar gevoelens jegens hem precies dezelfde waren ge bleven. En als hij soms ging, dan zou ze hem nooit weerzien, want ze had er geen idee van, in welk deel van Australië hij zijn bezit tingen had. Dus ging ze hem op zoeken en zou hem nadrukkelijk zeggen, dat ze hem liefhad om zichzelfs wille en dat hetgeen zijn overgrootvader had gedaan daar bij in het minst geen gewicht in de schaal legde. Rechtstreeks begaf zij zich naar de „Puntgevel", de mensen moch ten er dan van denken wat ze wilden. Maar die tocht werd haar be spaard, want hij kwam juist uit kostlijkè voedsel, zo vervolgde spreekster haar rede, bevat 18 a 19% vet en 17% eiwit, ter wijl de voedingswaarde nog wordt verhoogd door de vita minen A eh D. Om een en an der duidelijk te laten spreken,- betoogde spreekster, dat het gebruik van twee haringen een rantsoenverhoging betekent van 18 gram vet en 17 gram eiwit. Zoals alle primeurs, is de eerst aangevoerde haring nogal prijzig en lang niet binnen ieders be reik. Maar na enkele weken zijn ze in voldoende male ver krijgbaar tegen een redelijke prijs. De prijsverlaging houdt generlei verband met de voe dingswaarde en de smaak van de vis. De haring is op velerlei manie ren te gebruiken. Zo is toast met haring een traclatie, ha ringsla een smakelijk gerecht, dat bereid wQrdt door de haring in stukjes te snijden, te ver mengen roet stukjes gekookle aardappel, biet, augurkjes, even tueel zure appel en wat fijn gehakte ui, zout, peper en sla saus, en dat door garnering met blaadjes sla, schijfjes ach tergehouden biet en augurk nog aantrekkelijker temaken is. Door de harjng te roken, te stoven of te mariniëren, wordt de Engelse spekbokking, resp. de Harderwijker of Lemster en de zure haring of rolmops verkregen. Ook in deze vormen kan dc haring de huisvrouw in geval van broodbeleggingsmoei- lijkheden te hulp komen De haring, die ingeblikt wordt als rolmops, bismarckharing, haring in tomalensaus of mayonnaise, is op het ogenblik uitsluitend voor export bestemd. De verse of panharing wordt later in het jaar aangevoerdt Deze aanvoer is vaak zeer groo. zodat ondanks een belangrijke uitvoer, ook de binnenlandse markt aan de vraag kan be antwoorden. De panharing is dus verse vis, die evenals de andere vissoorten, bij het mid dagmaal genuttigd kan worden Dit is eveneens het geval met de „bakbokking", de licht ge rookte vorm van panharing. Panharing en bokking behoren t t de goedkoopsteenvoedzaam- ste vissoorten. Zij hebben de zelfde voedingswaarde als de Hollandse Nieuwe. Ook voor het bakken van de vis, dat voor menige huisvrouw een probleem op zichzelf vormt geeft Mej Pranger enkele richt lijnen. Doonnahetschoonmakende pan haring of bakbokking goed af te wassen en ze daarna door wat bloem of bonloos meel te halen, voorkomt men het ge bruik van overbodig veel vet Daarna wordt ze aan beide zij den bruin en gaar gebakken. Voor het bakken van hom en kuit is het raadzaam legen het spatten een deksel op de pan te leggen. Een goede ventilatie van de keuken en het gesloten houden van gang- en andere vertrekken houden de baklucht het hek, en al dadelijk zag ze aan hem, dat hij wist wat er op het dorp van hem verteld werd; zijn ogen hadden niet meer die vrijmoedige qpslag en het leek wel, of hij haar zonder spreken voorbij had willen lafen gaan, als zij hem niet de weg versperd had, waarna ze vroeg „Je wil toch. zeker wel tegen mij spreken, Adrian Tegelijkertijd stak ze hem de hand toe en die vatte hij in de zijne. Het bloed steeg hem naar het ge laat en bruusk zei hij „Het is voor het laatst." Moedig antwoordde ze „Niet voor het laatst Adrian. Het lijkt er niet op. Laten we dit laantje even samen lopen. Ik wilde eens met je praten. Ik heb je heel wat te zeggen en je moet eens goed luisteren." Ze wees naar een smal laantje, dat uitkwam pp de dorpsstraat, dicht bij de plek waar ze stonden te praten. Terwijl ze dit zei, stak ze de weg over en hij moest haar wel volgen, of hij wilde of niet. Toen begon ze weer: „Waarom trachtte je mij te ont lopen „Als je'hebt gehoord, hoe er over tegen. Is bakken te bezwaarlijk kan de panharing ook to zeer smakelijk gerecht w gekookt of gestoofd in water, zont en azijn me stukje boter of margarin Degenen, die er tegen 0[ ineens een heel haringnt bereiden, gaf spreeksh raad een briefje met d postzegel te zenden aa Voorlichtingsbureau vat Voedingsraad, afdeling V dustriestraat23'rood, IJn met het verzoek em vouwblad „Haring, het te mogen ontvangen, gaand volgt toezending een uitgebreide serie "li recepten. Met bpt oude spreekwoor „Haring in het land, dokters aan de besloot Mej. Pranger haai Postduiven en mosselzaadv Talrijke postduiven inBru verlichten tegenwoordig werk. Het is bij de mosst vissers de gewoonte telegr naar huis bericht te ze wanneer ?en vracht mosst is gevangen en delerugr de Waddenzee wordt aan De P.T.T. wordt nu door mige duivenbezilters uitg keld, die regelmatig de ui sten der vangsten door laten overbrengen» Aanvaring, Het nieuwe m.s. „Haroei de Rotterdamse Lloyd Satérflag j.1. vanaf-de we Wilton-Feyenooid regei naar Antwerpen vertrol daar lading in te nem vervolgens terug te keret Rotterdam, vanwaar de officiële reis op 5 Juni aan heelt op de Schelde in de zen in de nacht van Zal op Zondag een aanvarin had met het s.s, „Ocean Dit uit New Castle afkon schip was bezig met beha een sleepboot rond te zw Ofschoon de „Garoet" een aanvaring te vootk kon niét worden verhi dat 't voorschip aan bakb zijde werd geraakt twee werden gedeukt en vier ten werden vet bogen. De de is van zo geringe om dat dezeT in Antwerpe worden gerepareerd, zod geen verandering in het schema noodzakelijk is. Eierdiefstal in het groo 12.600 eieren, verpakt kisten, plus de 2-ton's vr wagens waarmee zij ver werden; is van de Oude Voorburgwal te Amste gestolen. Later vond een pi agent de lege wagen Ooslerdoksdijk terug. De e zijn verdwenen. mij gepraat wordt, dan zal zeker begrijpen, en ook zal duidelijk zijn waarom grctag zo gauw mogelijk w Ik wil terug naar mijn eigei derijen. Ik had hier eigenlij., moeten komen. Ik had moet zien, dat in een vërleden, over zo'n strikt stilzwijgen bewaard, zeker iéts schanc is verborgen. Het is tragisi tegelijk belachelijk, dat ik gekomen ben, hoofdzakelijl de bedoeling om het een en vap mijzelf uit te vinden e dit juist tot de ontdekking leiden, dat de grondleggei ons fortuin een galeiboef w< „Maar daar ben je in het c niet zeker van. Je naam is en het was een* Hope, die wi schapendiefstal naar Au: verbannen werd, nu een eeuw geleden. Het is immei bewezen, dat je tot dezelfi milie behoort?" „Nu, ik ben er anders wel van. Mij lijkt het afdoen wezen. Wat beduidt andet ik ik papier waar ik je van vertel en dat van Edendale en bank spreekt?" „Dat kan 'n toevallige bijkot heid zijn. In ieder geval zi hier meer bewijzen van n hebben." (Wordt vervol!

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 4