PALESTINA PLAATSELIJK NIEUWS Zondagsdienst Artsen Zondag 30 Mei 1948 Voor de gemeenten Tholen,Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland Renes te Oud-Vossemeer en Menger te St. Philipsland Alimin en Samaoen. Tan Malakka, de agressieve, is het eerst teruggekomen. Was dit om het gezag te veroveren of tenminste om de revolutie in com munistische banen te leiden Wij weten slechts, dat hij geen succes heeft gehad. Na Tan Malakka is Alimin ge komen. Samaoen bevindt zich nog in Rusland, waar hij de bouw van een grote krachtinstallatie in Tadzikistan tefi Noorden van Af ghanistan leidt. Stuurt Moskou bewust zijn leer lingen om de beurt, volgens een systeem, naar Indonesië Tan Malakka om de macht in handen te krijgen, gedurende de bersiap- periode. Alimin om de propa-i ganda te intensiveren, toen het duidelijk begon te worden dat Tan Malakka geen succes kon hebben, en bewaart het Samaoen voor de toekomstige opbouw a la Sovjet Wij weten het niet, wij hebben geen bewijzen, maar het is moeilijk om aan deze indruk te ontkomen. Alimin beschikt over een grote mate van sluwheid hij kan goed rekening houden met de toestand en spoort de mensen niet telkens aan tot rebellie als Boeng Tomo. Hij spoort alleen aan tot poli tieke scholing. Hij vertelt slechts over het leven in Sovjet-Rusland een mooi leven, voldoende voed sel, voldoende kleding, gratis me dische behandeling, gratis ont spanning, een vijf-urige arbeidï- dag, geen rasdiscrimincttie als in.Indonesië. Kortom, zijn toe hoorders raken onder de invloed van Pak Alimin en Pak Stalin. Betekent dit dat de gehele Re publiek communistisch is Wij zijn overtuigd van niet, of juister nog niet. De communistische in vloed breidt zich pas uit wan neer het antieke in de toestand de climax bereikt, door een con- tro-verse tussen de Nederlanders en de Republiek of tussen Hatta en de Sajap Kiri. Daarom hult Pak Alimin zich thans nog in stilzwijgen. Hij heeft geduld, hij wacht zijn tijd af. Wanneer er verwarring heerst, worden de mensen van zelf communisten. Zijn de arrestaties in Soeraba- ja geschied n.a.v. een commu nistische actie Wij geloven, dat de Regering het zekere voor het onzekere wenst tp nemen", -r- al dus de „Sin Po". Intussen worden (ie onder handelingen weder door de republiek vertroebeld. De republiek heeft onderhan deld inel Moskou en volgens ontvangen berichten zou er tussen de Republiek en Moskou een overeenkomst zijn gesloten om diplomatieke vertegenwoor digers aan te stellen in dit geval uitwisseling van Consuls. Ingekomen berichten duiden aan dat onze delegatie op heldering zal vragen over deze zaak. De Veiligheidsraad heeft de strijdende partijen verzocht om de stiijd te staken. In zoverre had dit resultaat dat de Joodse regering bet bevel gaf het vuren te slaken, doch de Arabieren voelden hier niet veel voor en vechten door, hun eisch is dat eerst de uitgeroepen slaat Israël weer verdwijnt en Palestina erkend zal worden als Arabisch land. Er is thans maar een moge lijkheid en wel dit dat de Ver. Naties duidelijk laten voelen dat zij .desnoods met geweld hun eis zullen doorvoeren om de situatie meester te blijven. iZowel de Ver. Staten alsEnge- and oefenen druk uit op de Ara bische Liga de resolutie van de Veiligheidsraid niet de negeren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandseJJZaken, heeft de Arabische staten olficieel er van in kennis gest'eld dat|het „ernstig verontrust" is over de toestandin Palestina en dat het 'n direct beroep op hen heeft gedaan gehoor te geven dan de order „staakt het vuren", la Londen is te kennen gegeven dat Engeland de steun en de wapenleveranties aan de Ara bische landen zou stopzetten en de Britse officieren uit het Arabisch Legioen zou terug trekken indien de Arabieren in hun onbuigzame houding blijven volharden. Engeland's verplichtingen aan de Ver. Naties, zo deelde een woordvoerder van het ministerie mede gaan boven zijn ver plichtingen aan de Arabische landen. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze wijziging in hel Britse standpunt een gevolg is van de herhaalde bezoeken van de Amerikaanse ambassadeur jn Londen aan Bevin. Op verzoek van de Arabische Stalen om bedenktijd heeft de Veiligheidsraad besloten om de inwerkingtreding van de order „staakt het vuren" met 48 uren te verlengen. Intussen komen berichten dat op Jeruzalem een luchtaanval is uitgevoerd, terwijl er in de stad heVige gevechten gaande zijn. In het Engelse Lagerhuis is de Palestijnse kwestie ook be sproken. Engelands minister van Buitenlandse zaken Bevin verklaarde dat er een onder zoek wordt ingesteld, dat ten doel heeft zich ervan te ver gewissen, dat het aanvaarden door de Joden van 't bevel „slaakt het vuren" door alle afdelingen van de Joodse strijd krachten in acht zou worden genomen. Dit, zeide hij, was nodig „met het oog op het leit, dat bij een vorige ge legenheid de Joodse strijd krachten het staakt-vurcn hadden geschonden, hetgeen leidde tot de huidige strijd". De V.N. hebben Graaf Berna- dolte, de president van het Zweedse rode kruis bereid ge vonden om als bemiddelaar op te treden in Palestina. Deze zal waarschijnlijk zijn onder handelingen 28 dezer aanvangen Jammer^ genoeg willen de Arabieren geen staking van de vijandelijkheden overwegen, dan onder zekere voorwaarden. Daar de Raad onvoorwaarde lijke aanvaarding verlangde bevat dit antwoord dus een weigering. De enige mogelijk heid zal wel zijn dat er op krasse wijze zal moeten worde c opgetreden.. President Trumans aanbod aan de Joodse staatom 100 millioen dollar te lenen heeft de zaak voor de V.N. er niet gemakke lijker door gemaakt. BINNENLAND t Na de Tweede Kamer heef- tha'ns onze senaat de grond wetswijziging behandeld. Het staat er thans zoo mee dat de verkiezingen voor de nieuwe Kamer op 7 Juli a.s. kunnen worden gehouden. Te verlenen toeslagen ten behoeve van de landbouwbediijven op lichte gronden, brengt verhoging van belasting mee. Hiertoe is bij deTweedekamer een wetsontwerp ingediend ter verhoging van de weeldebelasting de ondernemingsbelasting ende tabaksaccijns. He voorgestelde accijnsverhoging voor sigaren Vooi de duurste soorten van 20% op 27% eti voordeantlere vat) 32% op 33% zal voor de goedkopere soorten niet tot.ver- hoging van de kleinhandelsprijs behoeven te leiden. Sigaretten accijnsverhoging'van 58,3%, tot 62% zullen van 42 cent min stens 45 centgaankosten, Rook, snuif en pruimtabak verhoging van 37,5% tot 40%o zalduurder worden zo, dat de goedkoopste soort van 39'/2 cent per half one stijgt tot ten minste 42cent. Ds accijnsop sigaretten pa pierword afgeschaft. Verhoging van weeldebelasting entabaksaccijnszal van blij veilde aard zijn De verhoging van de ondernemingsbeh.sliiigisslecbis bedoeld voor de jaren 1948 en 1949. Bij het vaststellen voorde aanslagen over 1950 zal de over 1949 en eventueel over 1948 betaalde extra Belasting in min dering van het bedrijfsresultaat komen, Verhoging van weelde belasting geschiedt door uitbrei ding van 't aantal daarvoor in aanmerking komende goederen o.a. consumptie-ijs personen automobielen en motorrijwielen. Ingezonden Poortvliet, 22 Mei 1948 Er zijn mensen, die voor ge woonte hebben, hun grieven kenbaar te maken op manieren en plaatsen, waar niemand in de gelegenheid is zich te ver dedigen. Zo heeft ds. Vroegin- dewey zijn optreden vervolgd met liet schrijven van een ar tikel in de „Kerkbode". Van daar dat ik dankbaar ben voor deze gelegenheid een openlijk antwoord te geven opgenoemd artikel, temeer daar ds. Vr. om om een antwoord heeft gevraagd In de strijd, die de N. H. Ker- keraacl begonnen is, speelt ds. Vr. de bescheiden rol van man achter-de-schermen. Was hij misschien bang, dat,gezien zijn ervaringen op school-terrein, openlijk door hem optredende zaak meer kwaad dan goed zou doen? Op de hem eigen, smalende, hoogdravende wijze geeft hij in genoemd artikel wat hij noemt „de klare geschiedenis" van hetgeen er gebeurd is. Wanneer ik in dit stukje spreek over Kerkeraad, dan zonder ik daarvan 1 ouderling uit, die niet gewenst heeft mede te werken aan hetgeen geschied is. De N.H. Kerkeraad schijnt zich het lot van baar doopleden wel bijzonder aan te trekken. Dat was trouwens in Poortvliet wel hekend. Ongeveer iedereen in Poortvliet kan u immers ver tellen, dat ds. Vr. te kelinen heeft gegeven geen Catechisatie meer Ie geven aan schoolkin deren (ongeveer 90% van de leerlingen der O.L.S. is doop lid van de N. II. Kerk). Door niet Ie antwoorden op mijn aan hem gezonden brief daar omtrent heeft hij dat ook be vestigd. De andere leden van de Kerkeraad kunnen zich niet geheel met deze zienswijze van de ds. verenigen. Ds. Vr. vind} dit echter de juiste houding om „de jeugd naarstig in de funda menten van de ware Godsdienst te onderwijzen" zoals hij dat uitdrukt. Met deze en volgende door ds Vr. aangehaalde zinnen neemt, ds. Vr. het persoonlijk naar het schijnt, toch niet zo nauw wanneer het hem te pas komt Hij laat nl. en ook de ker- kei aadsleden, voorzover zij schoolgaande kinderen hebfben zijn kinderen in deze oun- damenten van de ware Gods dienst" onderwijzen door en leerkracht, die lid is van ode 'Gereformeerde Kerk en door een die lid is van de Gereï r- meerde gemeenle, en niet door Hervormde leerkrachten, lsdai niet in strijd met bovenaange haalde zin uit het artikel van ds. Vr.9 Komen hier woord en daad van ds. Vr. met elkaar overeen? Ds. Vr. vindt, dat uit het hoofd van de Kerkeraadslijst blijkt, dat de Kerkeraad het oog had op een Hervormde, een Kerke lijke school. Op de ouderavond van de O.L.S. bleek echter,dat de Kerkeraad hier niet zo zeker van was. Sommige vaders ver klaarden n.I. geheel ongevraagd dat bij hen door leden van de Kerkeraad gesproken was over een Christelij ke Nationale school bij anderen echter was er weer gesproken over een hervormde school, bij weer een ander zelfs over een Openbaar Hervormde school (hoe ziet zoiets eruit??) Vtde mensen hebben de kop van de lijst in goed vertrouwen niet gelezen. Zou hier misschien sprake kunnen zijn van onjuiste voorlichting? Waarom werden ook ouders, die behoren tot de Gereformeerde Gemeente, be zocht? Werd er soms van hen verwacht, dat zij wilden teke nen voor een door de Kerke raad uitdrukkelijk als Hervormd aangegeven school?? Ds. Vr. wil graag namen van mensen, die menen, dat ze on juist of onvolledig zijn ingelicht (het woord „bedrogen" is door mij niet gebruikt). Wanneer ds. Vr. de bij hem gedeponeer de lijsten met namen en handt tekeningen raadpleegt dan vind- hij daarop de namen van 39 vaders van 55 kinderen, die ge meend hebben hun handteke ning omdat ze „onjuist of on volledig zijn voorgelicht of om andere redenen" te moeten in trekken. Heeft ds. Vr. hier niet wat hij vraagt? Het is niet mijn bedoeling hier nog eens op terug te komen. IK behoef me nl. niet schoon te praten. Wanneer ds. Vr. verstandig is wijdt hij zich aan zijn domineesambt, zoals het geven van Catechesatie en dan op een manier, zoals men van een Leeraar verwachten mag. Dan zal er geen slrijd zijn, geen afbraak, maar kan er op bouw zijn, in Christelijke geest en sfeer, terwijl deze houding het werk van ds. Vr. ten goede zul komen. Met dank voor de verleen de plaatsruimte, P. I. KRIJGER Hoofd O L.S. Poortvliet TH0LEN Onder grote belangstelling had jl. Zaterdag te Colijnsplaat de teraardebestelling plaats van het sterfelijk overschot van wijlen A. Hartog, voorzitter van de kring Npord-Beveland der Z.L.M. lid van het Dag. Bestuur en Hoofdbestuurslid der Z.L.M. Aan de groeve voerden o.rn. het woord ir. M. A Geuze 'voorzitter der Z.L.M., J. A. van Oeveren vice-voorzitter van de kring N. Beveland der Z.L.M. de heer M. N. de Rruijne namens <Je landbouw- vereniging „Unilas" Golijsplaat, de heer G. Bom, burgemeester A. A. Schuit namens liet ge meentebestuur en vertegen woordiger van de Weegbrug „Oesterput" te Colijnsplaat en een zoon van de overledene. De heer D. Hartog uit Den Haag broeder van de overledene dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Onze stadgenoot de heer L. J. Verkerke alhier, is be noemd tot hulpkommies bij de directe belastingen met stand plaats te Ierseke. Wedvlucht „De 'Trouwe Duif". Zaterdag 22 Mei jl hield de postduivenhuudersver. een wedvlucht van Ottignies. De uitslagen luiden: A. Wage- maker 1, 2, 5, 21,23. G. Soomers 3. J. Vermeij 4,20,22. D. Jansen 6, 11, 25, 27. C. Soomers 7,17. L. Laban 8, 12. W. Videier 9, 10. L. Soomers '13. J. Bogert 14. I. Ilage 15, 28, 34. J. Schot 16. M. Tazelaar 18, 19, 29, 33. F. sNijs 24. II. Verkerke 20. J. Deurloo 30. Boot 31, 32. De eerste duif kwam binnen om 1.20,12 uur en de laatste prijswinnende duif om 1.32.48 uur. i Het echtpaar M. PrinceFiere had Dinsdag jl. het voorrecht zijn 55-jarig huwelijksfeest te gedenken en mocht vele blijken van belangstelling ontvangen. Uit ons eiland zijn na een verblijf van 21/, jaar tropendieust nog teruggekeerd M. Bazen en C. H.van Dijke St-Maartensdijk E. Vos Stavenisse en M. Wes- dorp en R. C. Rijnberg van St. 'Annaland. Woensdag is na een di lijd van 21/, jaar uil de tr behouden terug gekeerd stadgenoot L. De Graaf, ontving zeer vele blijken belangstelling, terwijl hem de buurtvereniging, vriendi bekenden bloemen en gesi ken werden aangeboden, dit voor hem een onver lijke dag is geworden. POORTVLIET Ook op Poortvliet werd v week Vrijdag weer de jaar rundveekeunng gehouden laas was de belangstellin bedroevend gering. Er werd slechts een drieta ren ter keuring aangebodei dat de jury vreesde, in vo de jaren deze keuringsplai moeten doen verballen. D zeer te betreuren zijn,daa dergelijke keuring meevvei verbetering van de koeiei: pel en bovendien voer he bliek zter leerzaam is, daai dieren door zeer deskui lieren worden beoordeeld, bij wordt van elk dier afzoi lijk een beschrijving en ui zelting gegeven aan hetaa zig publiek dat zodoendt kennis kan vermeerderen. Dit jaar kreeg de slier Jul van C.P. de Rijke een 2e met 74.punten, terwijleen t«l koeien van Ir. M.A. Geuze,I 79 en 82 punten verwiervi ST. MAARTENSDIJK Vrijdag hield de Coöp. Bo leenbank alhier in het I van de heer J. J. Slinge haar jaarvergadering. De zitter de heer A. L. Hagi een overzicht van de werkt heden van de bank ove afgelopen boekjaar. Het a aangesloten leden bed 179. De rekening over 1947 een eindcijfer van 12.071.' en de balans 1201.213.84. Als bestuurslid en lid va raad van toezicht werden kozen de lieren 1. M. Hal J. M. Muller. De aftrei plaatsvenvangende best leden van de raad van toe: de heren Chr. Hoek en Gaakeer, werden herben De rente voor het jaar wordt later vastgesteld. Mr'H H. Schuller,die 1 a.s. zijn ambt als burgeme alhier neerlegt wegens zij noeming te Maartensdij voornemens Maandagmiddi afscheid van zijn gemeen nemen. SCHERPENISSE Voor hetdiploma Rijkshoe slaagdedhrA.Duine Azn. a Woeusdag werd in bet baar bij opbod verkoel) grasgewas 1948 van de alj begraafplaats. Koper wei Menheere voor f 17 De gehouden inzaai voor de tentoonstelling Nederlandsc'ne Vrouw'* 1 in deze gemeente 1 109. i 0U0-V0SSEMEER Na ruim 2'/2 jaar [I dienst keerden Woensd deze gemeente de Jagers Beikheij en M. M. Mi terug. Beiden werden do Muziekvereniging niet staande het ongunstige een serenade gebracht, ti ook de Oranje- en buu enigingen van hun b( stelling deden blijken. Kerknieuws THOLEN Ned. - Herv. Kerk voorm. ds. Vroegindeweij en nam. ds. v. d. Wiel (Doopsbed.) Oer. Kerk voorm. 10 uur ei 5 uur ds. Kuiper te Sassenhi Ger. Gem. voorm. 10 uur, nar en 's avonds 6.30 ds. Bel te land (Voorm. H. Avondmac Doopsbed.) Chr. Ger. Kerk voorm. en 's avonds 6.30 ds. van Lei nam. 2.30 leesdienst. ■Ned. Prot. Bond nam. 5 uur Heijden. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. F leesdienst en nam. 2.30 dsA indeweii.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2