R T UG AL. Innenland Buitenland WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT Distributienieuws diorede .van de nses-Regentes. Brieven uit het eilanc Arnhem aan een ramp ontkomen. 28 Me i 1948 No. 21 uitgave M. C. POT, Tholen 16. Postrek. 1043 verschijnt eiken Prijs per kwartaal 15cent disp.kosten ederilummers 8 cent. art j.|| i- en i het r hol ei 'edsti'! iclub THOOLSE COURANT Twee en zestigste jaargang Advertentiën p. millimeter 10 cent, met een minimum van f2. De advertentie! worden gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no.of te bevragen bij het bureau dezer courant 25 ct. extra acht ts gei tn de ïeer i va de kanij :e >e uit; dez| den ysblad voor het Eiland Tholen: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Officiëele bonnenlijst Gel ibru C. del M. 1 n 0 0- :seu 3mis| Mige| itzen '1 -0. 0I1(1| een lie iet en Dal ,ei K ra| sitti lanl aor| de s dl ii de lijsl eens hebben na- van de landen welke in Hng komen voor de hulp inde Sam, bemerken wij raan ontbreekt Portugal, had twintig jaren geleden lunnen indenken, dat dit landje in .die betrekkelijk u|ijdsduur zich zo kon op dat het thans, nu een leel der Europese Staten benarde finantiële omstan- |en verkeert, er zelfs zeer ■oorstaat. En, om zo te zeg- ich op dezelfde basis be- wat zijn munt aangaat, als llar en de Zwitserse franc, iet machtige Engeland, dat in jaren lang Portugal be- in elk opzicht, staat nu lige millioenen ponden bij id .in de schuld, riand en Portugal verfo ei overeenkomst in de his- toals wat betreft de kolo- m economische ontwikke- !De Portugezen waren als lenden de voorgangers in ii opzicht van de Nederlan- ■lfs. Degene die het klaar- ,e zijn land los van alle on- rpenheid en afhankelijk- |e krijgen, was de huidige Ier Salazar. eerder had de toenma- ining Carlos getracht door lantiële dictator aan finan- plaatsen, de lei schoon te doch dit eindigde er mede, t land doorlopend de dupe ■an opstootjes van verschil- partijen en tenslotte werd hing en de kroonprins nog iord bovendien. De twee- in van Carlos besteeg daar- troon, doch moest in 1910 ion verlaten en met hem vele grondbezitters en, 't ideel der oude adellijke ge len, het schone Portugal |en om te emigreren naar id. |opstanden en revoluties ble- ichter duren totdat een dic- ial ingrijpen plaats vond in 936 en de militairen de ge il Carmona aan de regering iten. een jaar werd de professor ir van de universiteit, zelf loon van een eenvoudige iwinkelier, geroepen de onmogelijk lijkende taak Ie finantiën van het Rijk in te maken, benoemd als mi- van Finantiën. Vanzelf dit niet mogelijk als door 'ekkende op dictatuur gelij- maatregelen op finantieel •onomisch gebied. Doch dictatoriale maatregelen wa- lan ook meer dan nodig. De escudo geheten, was vast- ipeld geweest aan het En- pond en toen dit ging de len, was dit voor Engeland al een grote slag, doch voor Por tugal een "ware ramp. Salazar begon op resolute wijze de escudo los te maken van het Engelse ponddoor allerlei maat regelen was het tenslotte zover gekomen, dat de escudo, eerst Zijnde van een vaste pariteit van 110 escudo's voor een pond ster ling, overging tot ruim de helft, zodat men nu slechts 52 escudo's voor een Engels pond krijgt. Vanzelf waren dè Britse ban kiers erg ontstemd over het suc ces van minister Salazar, doch zijn land heeft hij er bovenop ge bracht en met een vaste finan tiële bodem onder de voeten kon nu met spoed de sociale en eco nomische reorganisatie ter hand worden genomen. Het gevolg van het optreden van deze inderdaad bijzondere man is, dat hij in strijd met de gewone handelingen van dictato riale macht, erin geslaagd is de buitenlandse staatsschulden bijna geheel te hebben afgelost en van zelf een kloppende binnenlandse begroting kon aanbieden. De mi litaire macht kost Portugal weinig of niets. Het leger (het legioen) bestaat uit kosteloze vrijwilligers. Sléchts voor politiediensten en maatregelen voor vlagvertoon wordt betaald. De resultaten zijn verder, dat het Portugese volk en' vele toe komstige nakomelingen in eigen land gevoed en verzorgd kunnen worden. Een vergelijking met fascistische- of communistische- of labour-dicfators is niet te trek ken. Portugal is een katholiek land en de gevolgen die Salazar heeft getrokken uit de Pauselijke en cyclieken zijn hier verwerkt ei? aangepast, want zijn cultureel systeem is gebaseerd op het be kende Rerum Novarum. Het hoog ste ideaal van de president is ge baseerd op heiligheid van het gezin en eerlijke arbeid. Ook de sociale toestanden zijn terdege onder handen genomen. Tuindorpen verrezen voor arbei ders de bekende, sinds eeuwen heersende bedelarij wordt om zichtig, doch krachtig bestreden. Aan het verkeer- en toeristen wezen is enorme aandacht be steed. Portugal is een der mooi ste toeristènlanden van Europa, schitterende autowegen, hyper moderne krachtinstallaties en een hotelwezen, waarop menig ander Europees land jaloers is. Daarbij een perfect spoorwegnet, en auto cars voor de kleinere afstanden maken t land een bezoek waard. Het is dan ook wel aan te ne men, dat het eens zo weinig in aanzien zijnde landje, nu tot die landen behoort, dat er het schit terendste voor staat in Europa. Ingin zal voorlopig volledig rust houden. artieuliere secretaris van de Koningin deelt in ant- i op vele vragen die de ngin bereikt hebben mede: Ie eerst komende maanden Koningin voornemens van ar thans geboden gelegen- om, ontheven van het rege- beleid, algehele rust te vin- volledig gebruik te maken ,r hoopt zij nog vaak blijk te ten geven van haar grote "gstelliug voor hetgeen op an gebieden door het Ne- ndse volk wordt verricht. 'inses Juliana heeft zich dagavond als'ere-voorzitster Nederlandse afdeling van U-N.A.C. over de radio tot Nederland-e volk gerieht met het verzoek dit internatio nale kiudernoodfonds die steun te geven nodig om redding te kunnen brengen aan alle kin deren, die in deze na-oorlogse wereld gedoemd zijn om te komen van ontbering, indien geen spoedige hulp op zeer grote schaal wordt geboden. Regeringsjubileum wordt op 31 Augustus gevierd. De minister van Binnenland :e Zaken heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeenten medegedeeld dat de minister raad de datum voor de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en van de 30ü-jarig onafhankelijkheid van Nederland heelt vastgesteld op Dinsdag 31 Augustus 1948. Versterking van het Gezagsapparaat der Overheid. De omstandigheden maken het nodig dat de regering maat- Een poosje geleden heeft men de nog in lndië ver- toefende Zeeuwse militairen een verrassing bezorgd door voor de zender P. C. j. enige levende klanken uit enkele- Zeeuwse dorpen te laten horen Zo moet de omroeper van Stavenisse, die de goede Stavenisse naam van Leune draagt, voor de microfoon zijn opgetreden en moet een Thoolse schone aan de radio- menschen geïnformeerd heb ben, of ze ook kreukels lustten. De kunst bij dit alles schijnt er vooral in te liggen de mensen ongemerkt te laten optreden. Ongemerkt in dien zin dus dat ze niet weten dat wat ze zeggen, straks door duizenden in de wereld gehoord zal worden. Want wanneer men dit niet weet, reageert men natuurlijk, spreekt onvervalst dialect en maakt men zich niet zenuwachtig. We kunnen ons voorstellen dat dit een methode is, wa$r heel wat in zit en dat het onze jongens in lndië prettig moet hebben aangedaan zulk goed Zeeuws, misschien zelfs uit de mond van bekenden te hebben ge hoord. In Amerika kennen ze dit kunstje echter nog beter. Daar zijn speciale radiorepor ters, die met een kleine microfoon en zendinstallatie onder hun jas onzichtbaar daar verborgen, rondlopen en de mensen aanspièken. Het zijn ware grootmeesters in hun vak, want het is er hun om te doen de onmogelijk ste situatie te scheppen en de aangesprokenen in verlegen heid te brenqen, tot groot genoegen straks van de toe hoorders. Zo stapte b.v. een dezer heren een bloemen winkel binnen en begon met de bediende te onderhandelen over een bouquet bloemen. Dat bouquet moest bezorgd worden aaneen jongedame op een bepaald adres daar moestdebediende voorzorgen en tot slot moest er nog een kaartje bij van de meneer met de als opschrift «met alle liefde'". De arme bediende was ten slotte zo tot wan hoop gedreven, dat hij zei doe 't zelf maar, dat is mijn verloofde". Het Amerikaanse luisterpubliek is dol op dit soort programmas, het over treft dan ook nog verre, wat wij in Nederland gewend zijn aan hersengymnastiek, telotest en familiecompetitie. SAMMETIE. regelen treft tct versterking van haar machtsapparaat. De mogelijkheid wordt geopend door dienstneming als vrijwil liger bij de reserve gemeente politie, de reserve rijkspolitie, de nationale reserve van de Kon. landmacht, de reserve grensbewaking van het wapen der Kon. Maréchausee. Voor aanneming komen alleen zij in aanmerking wier Vader landse en democratise gezind heid boven alle twijfel verheven, zijn. Er zijn leeftijdsgrenzen gesteld tot 65 jaar. Aanmelding kan geschieden bij de burgemeester. Zij die als vrijwilligers worden aangenomen zullen doelmatig geoefend worden. Voorts genieten zij voor op treden in werkelijken dienst beloning. Tegen het zwarte bouwen, Nalatige gemeenten zullen gestraft worden De minister van v.ederopbouw en volkshuisvesting heeft beslo ten maatregelen te treffen tegen gemeentebesturen die niet vol doende medewerken tegen „zwart" bouw. Wanneer in het vervolg blijkt, dat in een gemeente enig bouw werk zonder goedkeuring tot stand wordt gebracht, terwijl het gemeentebestuur hiertegen geen maatregelen heeft geno men en deze „zwart,,bouw niet heeft gemeld, zal hel aan deze gemeente toegewezen bouwvo lume met het dubbele van het bedrag, «dat besteed is aan het betrokken „zwarte" bouwwerk worden verminderd. Alleen in gevallen, waarin het gemeentebestuur kan aantonen, dat ook bij voldoende toezicht het betrokken „zwarte" bouw werk niet had kunnen worden opgemerkt, zal de bedoelde ver mindering niet worden toegepast. Over ile Velperweg van Arnhem naar Velp onderhield de elec- trise tram voor den oorlog een druk verkeer, doch door het verlies wegens de oorlogshan delingen was een groot deel van het trammateriaal vernield zodat de dienst op dit traject niet meer plaats bad zoals voordien.- Vorige week werden er onder het spoorwegviaduct werkzaam heden aan de bestrating ver richt waarbij de arbeiders één houten mijn vonden. De hulpverleningsdienst werd gewaarschuwd en adviseerde om het werk voorlopig stop te zetten. Daarna begon men Zondag nacht met het opruimingswerk doch vond toen 5 houten mijnen een Engelsejtom van 1000 kg. nog 3 Duitse hommen en 4 pantservuisten terwijl het ge vaar niet denkbeeldig was dat bij het opruimen alles' zou exploideren. Zodra men dit had vastgesteld kregen do bewoners in een kring van 300 .m. om 's nachts 1 uur. bevel te evacueren. Duizend Arnhemmers moesten midden in de nacht hun bed verlaten. Zij, die geen onderdak konden vinden bij vrienden of kennissen werden in de daar voor in gereedheid gebrachte scholen ondergebracht en voor zieken en invaliden werden speciale maatregelen getroffen. Ter ptaatse werden de ont stekingen verwijderd. Met een takel werd de Engelse hom op de auto geladen waarmee ook de andere explosieven vervoerd werden. Zonder ongelukken waren de werkzaamheden om 4.30 uur Maandagmorgen vol tooid. Het treinverkeer dat geheel den nacht had stilgelegen werd op hetzelfde tijdstip vrij gegeven. Om 5.34 reed de eerste personentrein weer over het viaduct van de Velperweg. De spoorwegen hadden reeds een dienst met bussen gereed voor het geval het viaduct in de lucht zou vliegen. Di Duitse politieke kringen wordt verklaard, dat maarschalk Sokolofsky, de Sowjet-opperbe- velhebber in Duitsland naar Moskou zal vliegen, zodra de resultaten van de zesmogend- hedenbesprekingen te Londen bekend worden. Verwacht wordt datte Berlijn nieuwe druk van Sowjetzijde zal worden uitge oefend, indien het communiqué over do besprekingen te Lon den een duidelijke aanwijzing bevat, dat er een West-Duitse staat zal worden opgericht. De Sowjet-autoriteiten zouden dan spoed maken met plannen om ook een staat in Oost Duitsland op te richten en nieuwe stap pen nemen om de Fransen, Engelsen en Amerikanen te dwingen Berlijn te verlaten. voor 'net tijdvak van 30 Meit/m 12 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geelt recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KC 806 409 Algemeen 1000 gram brood (geldig t/m5Juni) 410 Algemeen 3 ei'eren 411 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 413 Algemeen 250 gram zachte zeep 250 gram soda 415 Algemeen 750 gram suiker boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz. of 750gram versnaperingen 405 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 5 Juni) 408 Reserve 400 gram brood (geldig t/i»5Juni) Bonkaarten K0, KE 806 009 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni) 910 Algemeen 3 eieren 911 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 913 Algemeen 500 gram zachte zeep 500 gram soda 915 Algemeen 750 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 75Ó gram versnaperin gen. 905 Reserve 400 gram brood fc (geldig l/m 5 Juni) 908 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuils Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, Q8, QC 802 55, 59 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 57 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400-gi'arn jam, stroop enz. 00 Versnaperingen 100 gram versnaperingen, oi lOOgram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200gram jam stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Mei wor den gebruikt. Zachte zeep an soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen: 304, 365, 864, 865 Melk, 370 371, 372, 377, 874, 876, 877 Reserve. DE MOSKOUSE VUIST IN DJOKJA Onder dit opschrift bevatte het te Batavia verschijnende Chinese blad „Sin" Po" dezer dagen een hoofdartikel van de navolgende inhoud „Een lange, slanke man met de haardracht van een Russische anarchist, gekleed in een onge streken en niet goed dichtge knoopt wit -hemd, een verstelde plekat-sarong, met een paar half afgedragen sandalen. Dit is Alimin, de 100 pet. prole tariër, die geen concessies geeft, die niet om te kopen is, noch met geld, noch met een zetel. Hij doet vreemden graag stom staan van verbazing door plotseling Neder lands, Engels, Frans, Duits, Rus sisch en Chinees te spreken. Hij heeft de stem en de houding van een onderdanige dienaar. Maar als hij een redevoering houdt, dan is het net alsof men een, uitbarsting van de Merapi meemaakt, dan slaan zijn woor den overal in, vooral bij de armen van alle landaarden. Hij heeft inderdaad de aard van de Merapi, wordt steeds in de gaten gehouden door de Ka pitalistische Geheime Dienst. Hij is inderdaad de meest sluwe en taaie communist van de Zui delijke Pacific, een boezemvriend van Mao Tze Tung en Ho Chi Minh. Indonesië heeft drie grote com- munistenleidefsTan Malakka,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 1