Binnenland Premieregeling PLAAfSEUJK NIEUWS Zondagsdienst Artsen Zondag 18 April 1948 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland l.ooijsen Ie Thole en llage Ie Oud-Vosmeer. Middellandse zeegebied onder hun controle te houden, ingrijpen Verliest ..de communistische partij, zal dan Togliatti de communistische leider zonder meer zich bij de stembusuitslag neerleggen Geen mens is er die dat gelooft. De Russen blijven het de En gelsen en Amerikanen in de door dezen bezette zone van Westelijk Duitsland lastig maken. Zo trachten zij thans het telofonis verkeer tassen Berlijn en het Westén onmoge lijk te maken. Zo hebben zij gevfeigenl de sectorpassen voor de groep Britse en Amerikaanse telefoon technichi, gedetacheerd hij het versterkersstation bij Maagden burg, te vernieuwen. Dit station bij Maagdenburg verwerkt het grootste gedeelte van het verkeer tussen Berlijn en de Britse zone. Sovjet-Russische autoriteiten hebben de Amerikanen boven dien doen weten; dat zij de Amerikaanse telefoonverbindin- dingen tussen Berlijn en Frank fort van 15 April af zullen controleren. Bovendien eischen zij eveneens de sluiting van Engelse en Amerikaanse servicestations voor auto's aan de verkeersweg van Berlijn naar Helmstedt, die door de Sovjetzóne gaat. liet betreft hier een Engels en Amerikaans station, die 05 km. van elkaar verwijderd zijn aam de 160 km. lange verkeersweg lussen Berlijn en Helmstedt. De Russen zeggen, dat deze stationsalleen des winters dienst mogen doen. Sovjet wachtposten gewapend mettommyguns, hebben Zondag alle auto's waarin zich Britse militairen bevonden in de door Sovjet gebied lopende corridor van de Britse zone naar Wenen bij de Semmeringpas tegenge houden. De auto van generaal Winter, de Britse plaatsvervan gende commissaris voor Oos tenrijk, werd na een uur opont houd, doorgelaten. De Britse autoriteiten hebben de zaak onmiddellijk met generaal Koe- rassof, de hoge Sovjet commis saris, besproken. Er lopen geruchten als zouden de Westerse grote drie er thans genoeg van krijgen, men meent te weten dat de laatste dagen van gedachten wordt gewisseld over de onhoudbare situatie die door de Sovjetmaatregelen is geschapen. Men zou tegen de Russen krasser gaan optreden. De toestand in Palestina baart nog veel zorg. Als over enige weken de Britten hun troepen terugtrekken is het hek van de dam en kan men er op rekenen dat de moordpartijen toenemen. De Amerikanen trachten een oplossing te vinden en hebben tijdens een bijeenkomst van de Veiligheidsraad een ontwerp voor een wapenstilstand inge diend. Een er voorwaarden is dat de posities die Joden en Arabieren op dit ogenblik innemen blijven gehandhaafd. liet is te hopen dat deze po gingen slagen. De Arabieren zenden dagelijks een aantal Irakse vrijwilligers naar Pale stina die de strijd met de Joden zullen aanbinden. Amerika zal twee en een half milliard dollars besteden om zijn luchtmacht te versterken. Men kan er uit afleiden dat de Amerikaanse regering zich voorbereid op alle mogelijk heden die de wereldvrede in gevaar zullen kunnen brengen. II. de Koningin heelt een bedrag van 25000.— be schikbaar gesteld vooraankoop van jongvee voor Walcherse boeren. Woningverbetering en -splitsing. Aan alles, wat de heersende woningnood ook maar enigszins kan verlichten, moet volledige aandacht worden geschonken. Het kan dus geen kwaad om de Premieregeling Woningver betering en -splitsing aan een beschouwing te onderwerpen. Waarom is deze premieregeling wenselijk of noodzakelijk ge bleken? Wel, er zijn in ons land flink wat onbewoonbaar- verklaarde huizen, die in bun verwaar loosde loestand nergens toedienen. Ongetwijfeld kunnen er veel nog behoorlijk worden opgeknapt en bewoonbaar ge maakt. Er zijrtook huizen,diedoor het uitblijven van noodzakelijk onderhoud binnenkort onbe woonbaar dreigen te worden. Voor de bewoners van deze huizen is bet nu al dagelijks een ergernis allerlei gebreken tegen te komen. Bovendien zien zij met angst en vrezen bet ogenblik naderen, waarop de toestand werkelijk onhoudbaar zal zijn geworden. Dan moeten ze er uit, maar waarheen? Uier moet wat aan gedaan worden. Die leegstaande huizen moeten zo mogelijk gerepareerd en de bijna afgeschreven huizen die nen Ook oen goede beurt te krijgen. De huiseigenaren en daar komt het op aan voeleu er echter bitter weinig voor. ^ij zouden aan dit inderdaad noodzakelijke werk grote bedragen ten koste moeten leggen. Wat kregen zij lot voor kort daarvan terug? In het gunstigste geval een zeer bescheiden huurverhoging, die de koslen nooit goed kon maken Eerlijk gezegd hun bedenkin gen waren redelijk. Daarom ook dient de overheid de helpende hand te bieden. Dat doet zij nu door middel van deze nieuwe premieregeling. Als een onbe woonbaar verklaarde woning of een huis dat onbewoonbaar dreigt te worden, wordt opge knapt, zodat een bevredigende toestand wordt verkregen, die de gemaakte kosten ook recht vaardigt, dan zal de overheid 60% van die kosten vóórhaar rekening nemen. De rest moet de eigenaar betalen, maar die mag dan ook de huur verhogen met ten hoogste 10% van bet bedrag, dat voor zijn rekening blijft. Op die manier ontvangt bij daarvoor dus een alleszins behoorlijke vergoeding. Natuur lijk zijn er in deze regeling enigs bepalingen opgenomen, die de zaak in de juiste banen moeten leiden Het normale onderhoudswerk aan woningen, die in redelijke slaat verkeren, heeft met deze regeling niets te maken. Het herstel van oorlogsschade valt ook buiten het raam van deze regeling omdat het op een andere manier wordt gefinancierd. De premie van de overheid is aan een bepaald maximum gebonden. Zij kan voor deze verbeterings werkzaamheden per woning ten hoogste 60% van f2400.—, bedragen. De kosten, die even tueel boven dit bedrag gemaakt moeten worden, zijin geheel voor rekening van de eigenaar. Is de verbetering van zo onder geschikt belang, dat daaraan minder dan 201, wordt besteed, dan komt men niet voor een premie in aanmerking. Over deze woningverbetering kan men overigens niet te lang nadenken, omdat aanvragen vóór 31 December van dit jaar moeten zijn ingediend. Dat is de éne kant van de zaak. De andere kant betreft de wo- ningsplitsing. We leefden in Nederland voor de oorlog op een royaler voet dan thans het geval is. Dat was ook met de huisvesting zo. Er zijn dus vele grote buizen, die voor de be woners veel te ruim en mis schien ook te kostbaar zijn. Zonder aan te brengen veran deringen zijn die huizen voor samenwoning bijna altijd onge schikt. Wat zou eenvoudiger en in deze lijd van woning nood aantrekkelijker zijn dan deze huizen door verbou wing te splitsen in twee of meer volwaardige woningen Ja, inderdaad, dat zijn we weer allemaal met elkaa^* eens. Maa weer speelt hierbij de financiële kwestie een belangrijke rol. Er gaat in een dergelijke splitsing altijd een behoorlijk bedrag zitten, dat door de hogere huuropbrengst niet geheel kan worden opgevangen. Daarom komt ook hier de overheid te hulp. Als een daarvoor geschikt groot huis door verbouwing wordt gesplitst in definitieve woongelegenheid voor meer dan gezin, dan neemt de over heid van de daarvoor gemaakte kosten eveneens 60 voor haar rekening. De door de vorbouwing ver kregen woningen moeten elk voor zich voldoen aan de eisen van de plaatselijke bouwverorde ning ten aanzien van bestaande woningen. In bijzondere gevallen kan met een enkele nood zakelijke afwijking genoegen worden genomen. Door de splitsing moet ook weer een bevredigende toestand worden verkregen, die de gemaakte kosten rechtvaardigt. Dit alles betekent, en dat is ter voor koming van misverstand zeer bMangrijk, dat deze premie regeling niet geldt voor de dik wijls maar zeer voorlopige voorzieningen, die bij samen woning worden aangebracht.Die voorzieningen zulten na korter of langer tijd weer ongedaan worden gemaakt. Nudesamen- woningeen veel verbreid kwaad moet zijn, zal wellicht ook ten aanzien van deze voorlopige keukentjes en wat dies meer zij wat worden gedaan," maar daarover gaat bet nu niet. De verbouwingen, waarvoor de overheid een geldelijke tege moetkoming wil geven, zullen een definitief karakter moeten hebben. Er moeten als bet ware nieuwe woningen door worden gewonnen. De premie is ook voor deze splitsing aan een bepaald maximum gebonden Zij zal nooit meer dan 60% van f4200.— kunnen bedragen voor iedere volwaardigo woning die door de verbouwing extra ter beschikkirg komt. Alles, wat eventueel boven f4200. per gewonnen woning moet werden besteed, is geheel voor rekening van de eigenaar. Voor de nieuw verkregen woon ruimte wordt de huur vastge steld op een bedrag, dat voor een soorl^elijke woning op Mei 1940 gebruikelijk was, plus een toeslag, die door de hoogte der splilsingskoslen wordt be paald. Hieruit blijkt dus weer, dat de huiseigenaar door deze huur een redelijke vergoeding zal ontvangen voor de kosten, die hij zelf aan de verbouwing moet besteden. Beginnen alle eigenaars, die met toepassing van deze rege ling voor verbetering of splitsing van hun Jiuizen wat voelen, nu maar brieven te schrijven en aanvragen te zenden aan het Ministerie in Den Haag? Neen, als blieft niet, dat Ministerie krijgt met de buis eigenaars, wal dit betreft,niets te maken. De hele zaak kan en moet wordenbehnndeld door het gemeentebestuur van de plaats, waar het huis staat. Er zijn natuurlijk bepaalde for maliteiten te vervullen, maar de afwikkeling wordt zo een voudig mogelijk gehouden. Daarom ook moeten de aan vragen bij de gemeente worden ingediend. Daar wordt de aan vraag op de voorgeschreven manier beoordeeld en behan deld. Van daar ontvangt men de beslissing. De gemeente zorgt voor de betaling van de premie. Voorzover er aan leiding bestaat voor een ver rekening tussen Rijk en Ge meente wordt die geheel intern afgedaan, zonder dat de aan vrager er iets van merkt. Het is zelfs zo, dat ieder gemeente bestuur vrij is om te beslissen of men al of niet deze regeling wij toepassen. Natuurlijk hopen we van harte, dat ieder gemeentebestuur dat zal willen doen. We weten trouwens, dat men allerwege bezig is om daarloe de nodige besluiten te ontwerpen en te nemen. Als die besluiten zijn genomen, dan zullen de in woners ook van gemeentewege over de mogelijkheden worden ingelicht. De Minister heelt gevraagd aan deze zaak een zo duidelijk en uitvoerig moge lijke publiciteit te wijden. Intussen beslaat er voor ons wel aanleiding om aan belangstel lenden inlichtingen van algemene aard te verstrekken. Op aan vraag zal de Afdeling Voor lichting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting in Den Haag graag en gratis een uiteenzetting van deze premieregeling toezenden. Gewapend met de aldus vei- kregen wetenschap kan meirde zaken dan verder met zijn gemeentebestuur afdoen. Voor huiseigenaren, aannemers, makelaars en architecten is het van groot belang deze een voudige regeling en baar toe passing te kennan. Wie, met gebruikmaking van deze premie regeling, met medewerking van de oveaheid dus, nieuwe woon ruimte wint of bestaande huizen voor verval behoed, helpt daad werkelijk mede aan de beslrijdig van de woningnood. Dat mag met recht een goed werk heten! Ieder van die bij deze be langrijke zaak betrokken kan zijn, moet zich dus op de hoogte stellen van de mogelijkheden die deze premieregeling biedt. THOLEN Bij de gehouden examens voor het diploma letterzetter (typograaf) slaagde onze stad genoot Schot, die zijn opleiding genoot ter drukkerij van Firma Pot al hier. Onder grote belangstelling hield de llerv. Meisjesclub „DeZonne straaltjes" alhier in de zaal van Mw. de wed. Hoek 12 April baar jaarfeest. Na opening door ds. Wiel zong men gezamenlijk bet Verbonds lied, waarna door de leidster mej. Jo de Laater een Bijbel inleiding werd voorgedragen. Het jaarverslag van de Secre taresse Mej. Vink en van de penningmeeslQiesse Mej. van Elsacker vonden veel bijval, daar deze in dichtvorm werden opgedragen. Van de gelegenheid tot gelukwensen werd gebruik gemaakt door de zusterver enigingen te Scherpenisse en Poortvliet, door de Jongelings vereniging Tholen en door de heer de Korte, ouderling der Ned. Ib-rv. Kerk alhier. Voorls werd de verdere avond gevuld met voordrachten, samenspraken en gedichten, terwijl ter afleiding nog ver schillende liederen werden gezongen. In de pauze tiad een verloting plaats. Tot slot van de avond werd door ds. Wiel een woord van»dank ge sproken. Het Bestuur der Meisjesvereniging kan met vol doening op deze geslaagde avond terugzien. De alhier op Zaterdag 10 April jl. gehouden collecte ten bate van de T.B.G. bestrijding heeft ruim 130 opgebracht. Na een langdurige onge steldheid overleed 14 dezer op 53-jarige leeftijd in „Charitas.' te Roosendaal de heer Velde, opperwachtmeester en groepscommandant der Rijks politie alhier. Het stoffelijk overschot wordt Zaterdag a.s. alhier op de Algemene begraafplaats met corps eer ter aarde besteld. Het echtpaar D.Rurgers alhier had het zeldzame voorrecht 13 dezer zijn diamanten huwe lijksfeest te mogen gedenken. Woensdag 28 en Donderdag 29 April a.s. zal te Delft in de „Stadsdoelen" een algemene Vergadering worden gehouden door de Kon. Ned. Schippers vereniging „Schuttevaer" waar- o.a. een voorstel tot behaking van* de gehele Eendracht en verbetering van liet licht te Strijenham door verbreding van de witte sector zal worden besproken. De 21-jarige oude clivia hij de heer Chr. Christiannse alhier bloeit thans met trossen, waaraan te samen bijna IOo [bloemen prijken. De wedstrijden van de schaakcompetitie van deThoof se Dam- en schaakclub zijt. afgelopen. De laatste wedstrijd Quislvan Oefl'elen werd 1—0,waardoor er een beslis singspartij gespeeld moest wor den tussen Heuseveldt en van Oeffelen voor de 2e plaats Deze partij werd door Heu seveldt gewonnen. De volledige uitslag is nu c5 53 Voor de darncompelitie zijn ge speeld afdeling Eabruijére—Geluk 2—0 Schol Nieuwenhuijzen de Korte-P. Nieuwen huijzen Door van Geluk te winnen is Labruijère No. geworden in afdeling en Nieuwen huijzen No. Daar er nog enkele partijen te spelen zijn volgt de uitslag later. Zaterdag jl. werd in hotel Boogaard te St Annaland de alg. vergadering van de Thoolse muziekboud gehouden onder voorzitterschap van de heer Hage. Er zullen dit seizoen drie mu ziekavonden worden gehouden waarvoor in aanmerking komen St. Annaland de tweede helft van Juni, Poortvliet de tweede helft van Juli en Stavenisse de tweede helft van Augustus Er werd nog besproken toetre ding tot de lederale bond van muziek verenigingen, waarvan die te Oud Vossemeer en St. Philipsland reeds lid zijn. Blijkens een in dit nummer- voorkomende advertentie houdt deC J.M „Jacobvan Elsacker" 22 dezer een bijeenkomst ter viering van haar jaarfeest. Groot Nationaal Zang- en Muziekconcours. DeOranje vereniging te St. Maar tensdijk heefi het initiatief ge-j nomen om September a.si een concours te organiseren. Behoudens het bestuur dei Oranjevereniging bestaande ui de heren Dir. II Schuilei* Erevoorzitter, Hage, Voor zitter, Steendijk, Penning! meester, Hage, Secretaris bestaat hef concourscomité ui de heren Geluk, Voorzittei' en Jac. Quaak, Secretaris Er kan deelgenomen worden ie afd. uitmuntend, ereaïd. ei superieure afd. benevens inlej 2e, 3e en 4e afd. Deel kunnen nemen harmonie! en fanfarecorpsen, gemengde dames-,mannen-, meisjes, kwar tetten en kinderkoren. SCHERPENISSE Met de „Willem Ruijs" vertrok als verpleegster naar fndië mej van As alhier. Dhr van had hef ongeluk met zijn hand terecht te komen in een seharploeg. Dc wonde die hij hierbij op!iej was van dien aard dat hij ziel onder geneeskundigehulp moes stellen. OUD-VOSSEMEER Gedicht torenklok. Zaterdag kwam de jury bijee tot liet beoordelen van de inga zonden gedichten waarvan beste op de nieuwe torenklo zou komen. De jury bestond uit de here Beaudoux, hoofd u.l school te Tholen, Boo' hoofd school te St. Ann land en Dragt, hoofd chv school te Tholen. Het totaalaan tal inzendingen, bt droeg 13, welk aantal de jury ca ci r-t oi 05 C"1 £-£1^1 ZO zo TT 02 rn C3 rr, cn CZ

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2