Buitenland De Republiek laat haar ware gelaat zien GOUDEN BERGEN? WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT co»™, 25 Brieven uit het eiland Distributienieuws dag 16 April 1948 No. 15 Twee en zestigste jaargang Nieuwsblad voor het Eiland Tholen: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland De Nederlandse onderhande laars en de Commissie voor goede diensten zijn naar Djocja getogen om te trachten tot overeenstemming met de repu blikeinse gezaghebbers te komen Doch hetgeen onze delegatie in Djocja is overkomen doet tie vraag rijzen ol' de republi keinse machthebbers het er 0111 te doen is de onderhandelingen te doen mislukken of dat zij de macht over haar medestan ders niet heeft. een schandelijke wijze is onze delegatie te Djocja ont vangen. Er was aan het station een grote menigte aanwezig die begon te schreeuwen van „Mer- deka" „Merdeka", terwijl de aanwezige politie niets deed onj de bevolking in toorn te houden. Ten slotte werd de menigte htnlgemeen met leden van de delegatie, er werd met stokken naar hen geslagen, aan hun kleding ge rukt, op hen gespogen, vulpen houders, tussin en andere waar devolle voorwerpen geraakten zoek en het mooiste was dat de leider der republikeinse delegatie Mohammad Roem er in zijn auto van door ging zon der zich iets aan te trekken van hetgeen de Nederlandse delegatie overkwam. Daarna begon het lieve leven opnieuw. Met veel moeite kon men mevrouw Van Vredenburch in veiligheid brengen. De voorzitter van de Repu blikeinse deputatie Mohammed Roem en de Sultan van Djocja vergezeld van de militaire Gouverneur boden later hunne verontschuldiging aan voor het gebeurde. Een officieel communiqué van deNederlands-Jndische regering naar aanleiding van deze be richten stelt de Republiek ten volle aansprakelijk en zegt dat eerst de lezing van de Neder landse delegatie zelf za! worden afgewacht, alvorens kan worden bepaald, of deze wellicht zal worden teruggeroepen. Te Den Haag werd volkomen met dit standpunt ingestemd. Wij dienen nu maar af te wachten of onze gezaghebbers met een dergelijke wijze van optreden accoord gaan, wij hebben reeds zoveel over onze kant laten gaan dat het niet le verwonderen is indien men dit incident als onbetekend zou beschouwen. I11 ons'blad van April j.l. gaven wij een overzicht van het plan Marshall en de rede die minister Lieftinck daarna hield door de radio. Het plan dat in de vervolge heet E.R betekende „Euro pean Recovery Plan", zou voor veleu misschien de betekenis van GOUDEN BERGEN kunnen dragen, de inmiddels ook be kend ge .vordert Deviezen nota tempert die grote vreugde direct want daarin zegt de Regering, dat wij van de Marshall dollars nu direct niet zoveel voordelen moeten verwachten, doch deze meer zijn uitwerking zullen hebben voor de toekomst. Met die dollars zullen wij nu moe ten invoeren grondstoffen om meer te kunnen produceren, opdat er eenmaal de lijd aan zal breken, dat wij wederom onafhankelijk zullen zijn van buitenlandse steun. De jongste deviezennola is dus verre van optimistisch en deze sombere nota lijkt ons een stap in de goede richting. Het E.R zal een zeer belang' rijke steun zijn voor de uitbrei ding van en opvoering van ons productie apparaat, als wij maar met die productie hetgrutegat in onze betalingsbalans kunnen dichten. Dan is de vraag of onze arbeids markt voldoende zal zijn om ene grote proluctie te bewerk stelligen. Vervolgens moeten wij nu al gaan rekenen dat er in 1950 een zeer hoog bedrag zal moeten worden besteed aan de allossingen van de verkre gen credieten, want er zal na tuurlijk rekening mede moeten worden gehouden dat „Uncle Sam" ons slechts zolang zal aanmoedigen, als wij geen pro ducten gaan vervaardigen waar mee wij de Amerikaanse markt concurrentie zouden kunnen aandoen. Tenslotte lijkt het niet waarschijnlijk, dat de nuchtere zakenlieden aan de overzijde van de Oceaan hun geld lang in zaken zullen steken gewijd aan de bijzonderheden van de Labour politiek hier ten lande. Wij lazen in de regeringsnota ,vel het onderscheid over het regeringbeleid inzake de expor teurs en zullen deze laatsten voortaan over een gedeelte van de door hun verdiende deviezen mogen beschikken, waarschijn lijk te danken aan het ingrijpen van onze minister van Econo mische zaken die dit keer 'met minister Mansholt de nota mede ondertekende. Voor de rest zijn nog geen wijzigingen geannonceerd en lijkt het «lal de Regering zich voorstelt vast te houden aan de geleide economie die wij nog inaar steeds niet kunnen be wonderen. Noch wordt melding gemaakt dat er afstand wordt gedaan van het omvangrijke ambtena ren apparaat of dat er veran dering komt in het-kunstmatige prijzen en lonen niveau. En dat, nadat wel kan worden aangenomen dat de finantieele toestand van ons land geen haar beter is dan een jaar geleden. Onze belastingbiljetten zullen wel zeer de boogie nog in gaan, behalve dan wat wij al nog meer hebben op te brengen om het apparaat van de geleide economie, in stand te houden. Wij zii maar eens naar de hoge kosten verbonden aan onze bedrijfsorganisaties. Er zijneen dikke negen honderd hoofd groepen, bedrijfsgroepen, onder- bedrijfsgroepen, vakgroepen, ondervakgroepen enz. Al die groepen enz. hebben op hun beurt wederom hun betaalde secretarissen en verder perso neel, vanzeikomen hierbij de algemene onkosten, kanloorhu- ren, declaraties voor reizen enz^ enz. en dit alles komt ook nog ten laste van bet bedrijfsleven, daar die de heffingen voor al die instanties het geld maar moeten opbrengen. Soms treedt daarbij dan ook nogop cumulatie van ambten. Bovendien hebben al die instan ties ook weer rijksinslanties waar zij mede in verbinding staan en ook in de bedrijven zelf, moeten er employe's in reserve zijn voor de werkzaam heden van afwikkeling van de zaken met de bedrijfsorganisa ties. Wat zou dat al een be sparing.geven, indien al die zaken eens met een slag zouden kunnen worden opgedoekt. Wij gaven hier maar eens freer, wat behalve dan het overvloe dige ambtenaren apparaat, ook zou moeten verdwijnen, gezien wij van oordeel zijn dat deze geleide economie aan onze finan ciën meer offers vraagt, dan de gehele internalonale omstandig heden. Wij hadden gehoopt dat 11a tot- standkomirig van bet plan Marshall de nieuwe deviezen nota ene aankondiging ook zoude inhouden dat het roer radicaal zou worden omgeworpen. Zeer zeker zal het nodig zijn dat van verheidszijde de handen wat worden afgelrokken van de productieprocessen in de naaste toekomst. Wil het plan Marshall die voordelen voor ons land afwerpen, die wij er van ver wachten, daarom zqn wij van oordeel dat het beste is, dat het bedrijfsleven deze taak zelfstandig worde toevertrouwd. Eu wil, gezien de heldere in zichten, die allerwege onze minister van sociale zaken toonde deze misschien daartoe de be- drijven in staatstelten. Misschien zou het tot aanbevelingstrekken, indien dan Financiën als aan moediging, met de beladingen er rekening mede houden gaat, dat het doel der extra inspan ning, ook weer de moeite waard gaat worden, liet vele dat reeds door particulier initiatief tot stand kwam sinds 1945, geeft hoop voor de komende jaren, al zijn wij daartoe dan ook, dank zij de hulp wan de Ver enigde Stalen van Amerika in staat gesteld, onze dringendste economische zorgen te ver- lichten. De LUVA-verloting 1948. Hoofdprijs t.w.v. 6.000 of per K.LM. retour personen Amsterdam—Johannesburg t.w.v. 6.426 Ten bate van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart wordt onder goedkeuring van de Minister van Justitie dit voorjaar wederom een zogenaamde Luva-Lucht- vaart Verloting gehouden (de 12de sinds 1931). De hoofdprijzen zijn gelijk aan die van 1^47, die toen gevallen zijn te Rotterdam, Utrecht (stad) en Oosterbierum (Fr.) De win naars kozen door bemiddeling der notaris ieder storting op de volle 0.000.— op een aan te kopen huis. Door medewerking van de K.L.M. kan op verzoek in plaats van de prijs ter waarde van 0000.gelden een retour vlucht voor personen per K.L.M. AmsterdamJohannes burg t.w.v. 0.420 Doordat sinds 1917 meerdere goederen aan de markt zijn, is een grolere verbétering inge- Jreden in de 1200 prijzen, die .na de 10 hoofdprijzen volgen. Gelet op de tijdsomstandigheden heeft de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart de prijs bepaald op 00 cent per lot. Evenals vorig jaar zal de trek king op korte term ij geschie den op a.s 14 Mei ten overstaan van de Notarissen Wal dorp, Duynstee, Neuteboom in het Notarishuis te Graveuhage. In Columbia heeft een revolutie gewoed waarin naar men aan neemt Rusland de hand heeft gehad. De hoofdstad Bogota heeft ontzettend geleden en er zijn veel gebouwen verwoest. Er is een nieuwe regering ge vormd, terwijl de revolutionairen de macht niet in handen hebben gekregen. Het nieuwe kabinet bestaat uit conservatieven en liberalen, In Rigota werd de Pan Ame rikaanse conferentie gehouden, waarop plannen werden be sproken om een einde te maken aan de communistische acties in Amerikaanse landen. Men heeft de stukken die hierop betrekking hebben vernietigd. De Golumbiaanse regering beeft de betrekkingen met Sovjet- Rusland verbroken. Aangaande de vraag of de Pan Amerikaanse conferentie onder deze omstandigheden kan wor den voortgezet, verklaarde de Golumbiaanse radio, dat be sloten is tot voortzettiug der besprekingen, om het com munisme te tonen dat het niet zal kunnen zegevieren over Columbia en de rest van de volken opliet Zuid-Amerikaanse halfrond. Overal tracht Rusland onenig heid te zaaien en onrust te verwekken. Zoals men weet is men van mening dat het niet meer nodig is Italië uit te sluiten van het lidmaatschap der Verenigde Naties. Amerika stelde op de conferentie te Lake Succes voor Italië toe te laten, waarbij Frankrijk zich ansloot. Officiëele bonnenlijst voor liet tijdvak van 18 April t/m Mei 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht cp het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 804 323 Algemeen 1(500 gram brood (geldig t/m 24 April). 321 Algemeen 200 gram brood of 400 gram roggebrood (geldig t/m 24 April). 325 Algemeen 400 gram brood of rantsoen gebak. 320 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. 327 Algemeen 750 gram suiker, botei hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of750gram versnaperingen. 328 Algemeen ei. 329 Algemeen 375 gram zachte zeep 125 gram soda. 315 Preserve 800 gram brood (geldig i/m 24 April). 318 Reserve 400 gram brood geldig t/m 24 April). Bonkaarten KD, KE 804 823 Algemeen 400 gra.m brood (geldig t/m 24 April). 824 Algemeen 200 gram brood of 400 gram roggebrood (geldig t/m 24 April) 825 Algemeen 400 gram brood of rantsoen gebak. 820 Algemeen 100 gram bloem of .zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis- cuits. 827 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750gram versnaperingen. 828 Algemeen ei. 829 Algemeen 750 gram zachte zeep 250 gram soda. 813 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 24 April). 818 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802. 37, 38, 41 Tabak rantsoenen sigaretten of kerftabak. 39 Versfiapqringen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 42 Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1(3 April wor den gebruikt. Niet-aangewezen zijn en ver nietigd kunnen wordende bonnen 272, 274, 275, 774 en 775 Melk, 280, 281, 282, 287, 784, 78G en 787 Reserve, 790 en 791 Algemeen. Gromyko, de Russische ver tegenwoordiger wilde dit niet en stemde tegen zodat Italië voorlopig niet wordt toegelaten Men zal thans deze zaak naar de Algemene vergadering ver wijzen, wellicht dat deze nog een weg weet te vinden dat Italië wordt toegelaten. Intussen staat Italië voor de verkiezingen die Zondag a.s. worden gehouden. Moet men de communisten geloven dan winnen zij met gemak, daar tegenover staat dat de onver schilligheid van de kiezers die tegen de communisten zijn is veranderd door de propaganda van de geestelijkheid en het besef van bet volk dat zij niets dan te verliezen hebben indien de communisten de meerderheid zouden behalen. Maar hoe zal de verliezende partij zich na de verkiezingen gedragen Winnen de com munisten, dan doen zij vanzelf sprekend een greep naar de macht dochde anticommunisten zullen zich daartegen verzetten waarbij liet zeer wel mogelijk is dat die mogendheden die groot belang hebben om het Druk en uitgave FIRMA I.M.C.POT, Tholen Telefoon 16. Postrek. 1043 Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0.90 15cpnt disp.kosten Losse nummers cent. THOOLSE COURANT Advertentiën millimeter 10 cent, met een minimum van f2. De advertentie» worden gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no.of te bevragen bij het bureau Er zijn in Nederland veel men sen die bang zijrt van de Rus sen. Ze praten er dagelijks over wat er wel allemaal voor vreselijks zou gebeuren, als de Russen hier zouden komen Ze werken op eikaars zenuwen en bewerken zodoende wel haast een paniekstemming, die de bedenkelijke afmetingen zou kunnen aannemen van de Meidagen van 1940. Nu kunnen we het er zonder meer over eens zijn, dat men zich geen illusies heeft te maken over een eventuele Russische bezettende macht. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat zij minder ingrijpend dan de Duitse be zetting zou zijn. Gehoord de berichten van achter het ijze ren gordijn, kan men er veel eerder nog verschillendeschep- jes bovenop verwachten. Zo wel communisme als fascisme zijn totalitaire systemen, die alles, ook de.vrijheid van de mens, aan zich ondergeschikt wensen te maken. De Staat heet daarvan te zullen profi teren. In werkelijkheid is het de leiding, de heersende kliek die de macht misbruikt om eigen voordeel na te streven met volledige liquidatie van iedere tegenpartij. Macht is een gevaarlijk bezit, maar in een democratische maatschap pij oefent het gehele volk controle op die macht uit. Onder de totale staat wordt het volk teruggedrongen in slavernij. Maar waar het thans om gaat is het feit of het zin heeft, elkaar bang te maken voor een nieuwe nabije oorlog. We moeten het gevaar onder ogen durven zien, de toestand lijkt somsernstig, maar welke voor delen zouden er voor de Rus sen inzitten, thans naar geweld te grijpen. Na de uitputting van de laatste wereldoorlog kunnen ze onmogelijk gereed zijn voor een nieuwe, daar zijn de vernielingen in Rusland te groot voor geweest. En de Russische mens zal toch ook liever een tijdperk van vrede wensen, na de langdurige ellende. Aanqenomen dat ze misschien West-Europa mo' menteel in korten tijd zouden kunnen bezetten, wat zou het hun geven als ze er net als Hitier, en dan vermoedelijk veel sneller nog, door de ge allieerden weer uitgeslagen zouden worden. Rusland pro beert met een grote mond een zo best mogelijke positie te veroveren. Met hun opvat tingen is dat een niet onbe grijpelijke politiek. Op hun is van toepassing: „De pap wordt nooit zo heet gegeten, als ze wordt opgediend." Voor ons geldt dat we zelf ook naar de beste positie moeten streven. We mogen geruststerk zijn, op alles voor bereid. Laat ons niet in de fout van Tsjecho-Slowakije vervallen en de vijand binnen halen of vrij spel geven. Laat ons op ons hoede zijn voor een vijfde kolonne. We heb ben gezien welk een onheil en verwarring de enkele pro centen n.s.b-ers in 1940 heb ben kunnen stichten. Dat mag ons met de 10% communisten nooit te enigertijd opnieuw gebeuren. SAMMETIE

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 1