Zitting van de economische tuchtrechter te Tholen op Donderdag 26 Febr. Als eerste kwam voor de groe ne tafel C. R. A. S. te St. Philips- land. Deze verdachte had twee zaken ten laste en wel ten eerste, had hij geen gerst en erwten op het dorsbriefje vermeld en twee- dens had hij 650 kg tarwe niet vermeld. Verdachte ontkende 't eerste feit, want dat was gerst en erwten van een vorige oogst, die hij van zijn toewijzing had over gehouden, maar het tweede feit gaf hij toe. De ambtenaar eiste voor het eerste feit een boete van f 100 en voor het tweede een boete van f75. De tuchtrechter veroordeel de hem voor het eerste feit tot 'n geldboete van f 40 en voor het tweede tot f75. C. P. de R. te Oud-Vossemeer had een doos met 80 eieren la ten vervoeren zonder geleidebil- jet. Verdachte zeide dat hij deze naar zijn kinderen zond, die te Rotterdam warenhij had aan zijn leveringsplicht voldaan en deze waren over. De ambtenaar eiste f 10 boete met verbeurdverklaring van de in beslag genomen eierenover eenkomstig de eis werd hij ver oordeeld. I. M. H. te St. Maartensdijk had fruit verkocht zonder dat hij een kleinhandelaarsvergunning had. Verdachte gaf dit toe hij had alleen een groothandelaarsver gunning, maar omdat de klein handelaren op St. Maartensdijk niets van hem willen afnemen, bleef hij met zacht fruit zitten en moest dit van de hand doen en kon dit dus goedkoper verkopen. De ambtenaar eiste f 1 boete en hij werd overeenkomstig de eis veroordeeld. P. C. v. A. te Oud-Vossemeer had minder vlees in voorraad dan zijn voorraadstaat aangaf. Verdachte zeide dat hij nog een toewijzing had bij de fabriek, maar dat is niet in het proces verbaal vermeld, hoewel hij het aan de controleur heeft laten zien. De ambtenaar eiste een geld boete van f 90 en hij werd ver oordeeld tot een boete van f 60. C. v. B. te Poortvliet had een bokje geslacht zonder vergun ning. Hij diste een heel verhaal op, maar de tuchtrechter nam dit zo niet. Hij vertelde dat het door een hond was doodgebeten. De tuchtrechter wees hem erop dat hij dan de raad van de po litie had moeten volgen en aan gifte daarvan doen bij de bur gemeester, maar het niet zelf op eten. De ambtenaar eiste een geld boete van f 90 hij werd veroor deeld tot f 25 boete. J. V. te Poortvliet had geen melk geleverd aan de fabriek en bij hem waren flessen room» en boter gevonden, terwijl hij geen karnvergunning had. Verdachte gaf zijn vrouw de schuld, want die zorgde altijd voor de melk en hij wist er niets van. De ambtenaar eiste een boete van f 175 hij werd veroordeeld tot een boete van f 100. Wed. V. P. en P. M. P. te Oud- Oud-Vossemeer hadden geen bruine bonen en ook geen gerst op de dorsbriefjes vermeld. Verdachte zeide dat hij van de gerst geen dorsbriefje kreeg. Als getuige werd gehoord A. Klippel, loondorser, die zeide dat P. had opgegeven dat er minder dan 20 cA. was en daar is geen dors briefje voor nodig. Getuige Manneke zeide dat er een opgave was van 200 roeden en daar' is het wel voor nodig. De ambtenaar eiste tegen de moeder een geldboete van f 175 en tegen P. een boete van f 10. De moeder werd veroordeeld tot een boet van f30; P. werd vrij gesproken. A. de L te Tholen kwam 322 rantsoenen melk te kort. Verde diger was Mr. van Hasselt. Deze wees erop dat dit tekort ontstaan is door zure melk. Nu is er een betere regeling gekomen. De ambtenaar eiste f 25 boete verdachte werd veroordeeld tot f 15 boete. A. S. te Poortvliet had een var ken voor iemand geslacht zonder dat daar vergunning voor was. S. kreeg hiervoor een boete van f 20, nadat de eis f 40 was, met de waarschuwing er zich in het vervolg goed van te overtui gen, dat de mensen een slacht- vergunning hebben. W. v. G. te St. Maartensdijk had een varken aangehouden zonder vergunningen had ook te weinig eieren ingeleverd. De ambtenaar eiste voor deze overtredingen een boete van f75 met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen- varken. Ver dachte werd veroordeeld tot een boete van f 25 met verbeurdver klaring van het inbeslaggenomen varken. A. R. te Oud-Vossemeer werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. K. E. L. te Scherpenisse had graan afgeleverd zonder vergun ning. Verdediger en gemachtig de was Mr. A. J. van der Hoeven. De ambtenaar eiste f 90 boete verdachte werd veroordeeld tot f 60 boete. H. W. A. te Poortvliet had vaarskalveren niet op het regis tratieformulier ingevuld. Verdachte zeide dat zijn vrouw altijd de administratie doet en zij had het vergeten. De ambtenaar eiste hiervoor een boete van f 40. Uitspraak f 20 boete. A. W. de H. te Tholen had een varken aangehouden zonder ver gunning verdachte erkende dit, maar hij had trouwplannen en meende dan wel voor een ver gunning in aanmerking te ko men. De ambtenaar eiste f25 boete met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen varken. Uit spraak f 10 boete met verbeurd verklaring van het in beslagge nomen varken. J. G. te St. Annaland had 95 rantsoenen melk tekort. Dit kost te hem een boete van f 20, de eis was ook f 20. M. C. de H. te St. Annaland had 252 rantsoenen melk tekort dat gaf een boete van f 50, over eenkomstig de eis. C. D. te Stavenisse had een varken aangehouden zonder vergunningde boete hiervoor was f75, de eis was f100. D. v. H. te Scherpenisse had 5 zakken gerst achtergehouden voor zijn arbeiders. Hij kreeg hiervoor een boete van f 15 met verbeurdverklaring van de in be slaggenomen gerstde eis was f 25 met verbeurdverklaring. J. van O. te St. Philipsland had 1000 kg gerst niet op 't dorsbrief je vermeld. Hij zeide dat dit zijn eigen toewijzing was. De ambtenaar wees er op dat het dan toch op het dorsbriefje moest worden vermeld en eiste een .boete van f 250 uitspraak f 150 boete. W. V. te St. Annaland had bo nen geteeld zondgr vergunning de boete was f 25, na een eis van f 40. Nu komt er in behandeling een broodoorlog en hiervoor moesten verschijnen J. W. te Poortvliet als bakker en E. C. A. G. te Poort vliet als handelaar. De eerste had brood gebakken van meel van een samenstelling die niet voldeed aan de voorschriften en G. had tarwe geleverd. Als getuige in deze zaak trad op de controleur Hessing, die zeide dat hetgeen met de bak kers op Poortvliet gebeurd is, niet alleen een overtreding is van de voorschriften, maar er is ook nog een oneerlijke concurrentie mee. Omdat de ménsen op Poortvliet beter brood eisten en naar het schijnt de ene bakker dit kon en de andere niet, is men tot deze praktijken overgegaan, zodat men een broodoorlog kreeg, waardoor zekere bakkers in een dwangpositie kwamen om de voorschriften te gaan overtreden. Er is daar op Poortvliet een hele strijd tussen handelaar, mole naar, bakker en publiek. De ambtenaar zeide dat het toch niet gaat dat het publiek maar eist en dat men zich daar aan onderwerpt, zonder inacht neming van de voorschriften. Waarom moet men op Poortvliet ander brood eten dan op een an dere plaats in Nederland? Hij eiste dan ook tegen W. een geld boete van f250 met een voor waardelijke sluiting van zijn be drijf met een proeftijd van 2 jaar en tegen G. een geldboete van f300. W. werd veroordeeld tot een geldboete van f 250, maar met de waarschuwing er bij, dat de voorwaardelijke sluiting van zijn bedrijf niet opgelegd zal worden, doch wanneer er weer een over treding geconstateerd wordt, dat de tuchtrechter dan bevoegd is en ook de ambtenaar om de slui ting te gelasten. De G. kreeg een boete van f 200. In hetzelfde verband volgde nu de zaak tegen M. V. te Poortvliet. Deze had graan afgeleverd zon der vergunning en had ook nog zonder papieren graan in voor raad, dat in beslag is genomen verdediger en gemachtigde in deze zaak was Mr. A. J. van der Hoeven. De ambtenaar eiste een geld boete van f 190 met verbeurd verklaring van de in beslaggeno men goederen en een voorwaar delijke intrekking van zijn erken ning als molenaar met een proef tijd van 2 jaar. Verdachte werd veroordeeld tot een boete van f 300 met terug gave van de opbrengst van de in beslaggenomen goederen en een voorwaardelijke intrekking van zijn erkenning als molenaar, met een proeftijd van 2 jaar.. Dan volgde H. W. I. te Poort vliet deze had ook tarwebloem in voorraad van een andere sa menstelling dan was voorge schreven verdediger was Mr. Kropman. De ambtenaar eiste een boete van f 250 met een voorwaardelij ke sluiting met een proeftijd van 2 jaarverdachte werd veroor deeld tot een boete van f 250 zon der de voorwaardelijke sluiting. De zaak tegen de firma L. J. R. te St. Annaland werd aangehou den. J. A. O- T. te Stavenisse had graan in voorraad, dat hij ge kocht had van J. S., welke ook moest verschijnen. T. beweerde dit graan geraapt te hebben, wat echter niet werd aangenomenhij krêeg 'n boete van f 200 met, teruggave van de opbrengst van het in beslagge nomen graan, nadat de eis was f 300 S. werd veroordeeld tot een boete van f 200, eis f 300. L. A. G. te St. Maartensdijk had van J. J. N. te St. Maartensdijk een varken gekocht zonder hier voor een aankoopvergunning te hebben. Beiden kregen hiervoor een boete van f 10eis elk f 15. Bij verstek werd veroordeeld J. v. d. R. te St. Annaland tot een boete van f 20 omdat hijbonen had geteeld zonder vergunning. I. B. te Tholen kreeg een boete van f 200, omdat zij 1000 kg tar we had verkocht zonder vergun ning. I. B. te St. Maartensdijk kreeg een boete van f 600 omdat hij graan had gekocht zonder ver gunning en een voorwaardelij ke intrekking van zijn erkenning als molenaar met een proeftijd van 2 jaar. J. v. G. te St. Maartensdijk een boete van f 30 omdat hij een stier had aangehouden zonder iden titeitsbewijs. Gemengd nieuws Vier Urker vissers aan de dood ontsnapt. Vorige week vertrok het vaar tuig UK 60 uit IJrnuiden met schipper Krarner enUopvaren- den. De zee was ruw de motor raakte defect, het zeil scheurde en hulpeloos dreef het vaartuig op de Noordzee, stootte toen op een wrak en ondanks dat zij in zicht komende vaartuigen praai den werden zij aan hun lot overgelaten. Toen de nood op het hoogst was praaide een Franse treiler het vaartuig en met veel moei te werd Vlissingen bereikt, doch voor zij zover waren brak de tros vijf keer, terwijl de be manning van de UK 09 moest hozen om het vaartuig voor zinken te bewaren. Gelukkig is alles nog tamelijk goed afgelopen, de bemanning gered en het vaartuig behouden Moord te Zevenbergen. Zondagavond is te Zevenbergen een '21-jarige ongehuwde jon geman het slachtoffer geworden van een steekpartij. De jongeman had kennis met de jongste dochter van de fa milie v. d. II., heigeen tegen de zin van haar vader was. Zondagavond heeft de onenig heid tot afschuwelijke gevolgen geleid. Van der 11. en diens zoon zijn op een gegeven mo ment aan de Nieuwedijk in handgemeen geraakt met K., wie door een van beide v. d.H.'s plotseling een messteek in de hartstreek werd toegebracht. De jongeman werd vrijwel op slag gedood. Het is uitgemaakt dat de do delijke steek door de zoon is toegebracht. Hij bevindt zich in verzekerde bewaring. Ochtend-sneltrein Vlissingen—Holland Naar wij vernemen zal de zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die in Mei in werking zal treden, voor Zeeland enige belangrijke wijzigingen met zich meebren gen. De ochtendtrein, die te G.18 uur uit Vlissingen, te 7.54 uit Jler- gen op Zoom vertrekt en niet verder gaat dan Roosendaal, zal sneltrein naar Rotterdam «orden. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, dat men tijdig in de morgenuren in Den Haag, Rotterdam of Amsterdam kan komen. Deense concurrentie van mosselen Er heerst enige onrust onder de belanghebbenden hij de mosselhandel in verband met de grote zendingen Deense mossels welke in Frankrijk wor den aangevoerd. Deze mossels worden met snelle schepen door de Duien naar Duinkerken ge bracht, waar ze worden over geladen op trucs die ze verder naar Parijs brengen. Ze worden „geschoond" geleverd, zijn groot van stuk en buitengewoon goed van kwaliteit. In kwekerskrin- ged is men van mening dat de prijzen der Zeeuwse mosselen zullen moeten dalen, terwijl in dien de exporthelling blijft ge handhaafd liet Zeeuwse product niet met de Deense mossel zal kunnen concurreren. Aangetekende brief met veertigduizend gulden zoek De rafleisenbank te Utrecht heeft een aangelekende brief met f 40.000 naar de Boeren leenbank te Ierseke verzonden die niet is aangekomen, liet onderzoek heeft uitgewezen dat het stuk door de handen van 3 beambten ten postkantore is gegaan. Uit hun verhoor is gebleken dat hun de ontvreem- niet ten laste gelegd kon worden. Het is niet uitgesloten, dat iemand, die de stukken met de postambtenaar verifieert bij liet oplezen een stuk overslaat en op deze wijze een stempel voor recu krijgt voor een zending, die hij niet heelt afgegeven. De ontvreemding moet op het postkantoor zijn geschied, ten minste als het stuk ontvreemd is, want liet poststempel staat op het geleidebiljet. Politie die verkeerde paden bewandelde. Kommiezen hielden te Huvher- gen drie wandelaars aan die 1200 zijden hoofddoekjes bij zich hadden die zij ons land binnensmokkelden. Bij nader onderzoek bleken het drie politieagenten uit Dergen op Zoom te zijn. De mannen werden zowel dooi de douaneautoriteiten als door hun Bergen op Zoomse superi euren verhoord. Daarna werden zij weer op vrije voeten gesteld, nadat hen was medegedeeld, dat zij uit de dienst hij het politiecorps waren ontslagen. Het avontuurlijke lokt Ondanks de legenslag die de ondernemers de laatste dagen met hun veesmokkelarij hebben, schijnt de winst zodanig te zijn dat dit bedrijf kan lloreren. Maar de laatste tijd zijn de grensambtenaren actief en boe. ken zij goede resultaten. Nu is onder Breda een auto waarmede men vee wilde smokkelen aan gehouden. Bij kspoli lie som meerde de wagen halt te houden doch de chauf feur trachtte er vandoor te gaan, waarop de politie het <unr opende en de benzinetank lek schoot. De chaulleur reed een boerenerf op en trachtte zich in veiligheid te stellen, maar werd even later gegrepen. Dit zelfde lot onderging een voor rijder die voor dit werk een motor gebruikte. Hij werd te Baarle Nassau gepakt. Een van hen trachtte zich in de poliliecel van net leven te beroven en werd overgebracht naar liet Ignatius ziekenhuis. Weer een grote bonnen- handel ontdekt, die overal in ons land vertakkingen heeft. De GC.D. arresteerde zekere J. van der V. uit Twijzelerheide en kwam daardoor op hel spoor van een uitgebreide handel iu bonnen door geheel ons land. Van der V. werd ie Zaandam opgepakt, toen hij pl.m. 10 0Ü0 bonnen bij zich had. Na zijn arrestatie werd huiszoeking iu zijn woning gedaan. De buit bestond uit een groot aantal levensmiddelen-, versnaperings- en tabakskaarten. Naar aanlei ding van de verschijnende bonneiilijslfen werden de geldige bonnen van de kaarten geknipt en op de Vrijdagse markt te Leeuwarden verhandeld. Hier kwamen klanten uit nlle land streken met van der V. en diens collega's samen, om zich clan destiene waar te verschaflen. Het is in Friesland een hekend feit, dat reizende marskramers allerlei boiikaaiten op het plat teland. opkopen, of tegen goe deren ruilen. De Vrijdagmarkt te Leeuwarden is een vermaard alzelterrein voor bonnen ge worden. Nu van der V. tegen de lamp is gelopen, zijn diverse adressen van zijn „klanten" in grotero plaatsen in het midden, Westen en Zuiden des lands hekend geworden, (letonderzoek is reeds ver gevorderd. Hoewel men gelooft met deze arrestatie een goede slag geslagen te hebben, is men er van overtuigd, dat men de grootste bonnen „grossiers" nog niet in handen heeft. Evenmin is men er tot dusver in geslaagd, om de grootste bende, die in België gedrukte valse bonnen verhan- handelt, geheel op te rollen. Een aantal kleinere complotten is met hun Duitse of Belgische centrale al in de loop der jaren opgeruimd. Wel echter heeft de zwarte handel in bonnen met de arre statie van van der V. weer een gevoelige klap gekregen. Waalse Congres te Brussel Vorige week werd te Brussel een congres van de Waalse federalisten gehouden en kon men al ras beluisteren dat liet op politiek gebied tussen de de Vlamingen en Walen nog niet zo erg boterde. De ver gadering werd gepresideeid door minister Merlot en gaven de voorstanders van een fede ralistisch België en wel de meest gematigden de boventoon aan. Vanzelf ontbraken al dadelijk de beleedigingen aan liet adres der Vlamingen niet en werden er ook verdacht makingen geuit omtrent de bedoelingen van Nederland inzake de Benelux. Het Kamerlid de heer Bes prees echter, dat de heer Spaak mede oprichter was geweest van de Benelux, doch zou het op den duur uitlopen dal de situatie van 1830 werd gesteld, dat Nederland en België te samen werden gevoegd dan zouden de Walen een dergelijke revo lutie moeten ontkenen als des tijds in 1830 het geval was geweest. Vele eongrasbezoekers vreesden nl. de gevolgen van de Vlaamse mederheidspositie, gezien de cijfers van de gehouden laatste volkstelling, terwijl bovendien de inwerkingtreding van het vrouwenkiesrecht zeer zeker zal uitlopen op een vlaamse J meerderheid in het parlement.n i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 4