PLAATSELIJK NIEUWS en zijn vertrek naar Ouwerkerk Zondagsdienst Artsen Zondag 7 Maast 1948 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland Looysen te Tholen cn Vermet te Nieuw-Vosmeer Lees dan hier wat de „Prawda", het blad van de Sowjet com munistische pat lij, verklaart, dat „de twintigste eeuw niet de eeuw is van de dollar, zoals de imperialisten zo gaarne den ken. liet is de eeuw van het communisme. Aangezien de bourgeoisie er niet in slaagde het communi-mie te vernietigen toen het nog in zijn kinder schoenen stond, is liet thans nog minder mogelijk het com munisme te vernietigen. In Palestina gaan de aanvallen over en weer door. Joden deden uit wraak tegen de verwoesting van een hele wijk te Jeruzalem een door Engelsen bezette trein in de lucht springen waarhij doden en gewonden vielen, te Haifa is weder een aantal wo ningen in de lucht gevlogen tengevolge van een aanslag, waaraan verscheidene Arabieren het leven verloren. Engeland heeft te kennen ge geven dat het geen troepen ter beschikking* van de V. N. zal stellen van een strijdmacht om de orde in Palestina te hand haven. Waar bovendien Amerika en Engeland te kennen geven geen deel te willen uitmaken van de commissie voor de verdeling van Palestina wordt de toestand daar nog moeilijker en zal het wel tot hevige strijd komen tussen Joden en Arabieren. THOLEN Vrijdagavond werd in de zaal van Mw. Hoek een ouderavond gehouden van de openbare lage re school. Toen de lieer Liefaard voorzitter van de oudercommis- sie de avond opende, was de zaal geheel met ouders bezet. Enkele leerlingen deden een openingswoord in dichtvorm, waarvoor ze oen hai lelijk applaus kregen. De recileerwedstrijd werd gehouden door 18 leer lingen van de hoogste klas en hiervoor waren prijzen beschik baar gesteld. Ieder zegde een gedicht op. De prijzen werden behaald door: le prijs A. Oer- lemans. 2e Nico Schot, 3eArie van Halst, 4e Gato van Olll'en, 5e M. Moeliker, (je A. Duinkei' 7e Ineke Geuze, 8e Nellie Ver- kei'ke, 9e Jan Nelisse. 10e A. van Oost, lie üelsie Geuze, 12e Marie Bal, 13e H. Liefaard, J4e A. van Splunter, 15e Jo de Jonge 10e J. van Boven en 17e A. van Elsücker. Er was nog een prijs over omdat een der leerlingen niet was gekomen. De voorz. gaf een raadsel op en Ineke Geuze was de gelukkige. Toen volgde een openbare les onder leiding van de heer /van Liere. liet was een geschiedenisles en de leerlingen konden de vragen zeer goed beantwoorden. Inde pauze die nu volgde, konden de ouders het werk van de leerlingen bezichtigen en werd een kopje thee aangeboden. Na de pauze was er een algemene vergadering. De notulen van de oprichtingsvergadering van de oudercommissie werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld Bij acclamatie werd tot voor zitter herbenoemd de heer A. J. Liefaard. De heer Krug hield een voordracht getiteld kliniek De heer van Liere zegde dat deze avond uitstekend is mee gevallen en het deed hem ge noegen dat er zo een grote be langstelling voor bestaat, hij dankte ook de burgemeester voor zijn aanwezigheid en dat de burgemeester tijd bad ge- VOlldeil om liier aanwezig te zijn, was een blijk voor de belang stelling der school. Hij dankte ook de leerlingen voor de goede antwoorden die zij hebben ge geven, daar zij niet wisten wat er behandeld zou worden. liet was uitstekend. De voorzitter dankte ook in zijn sluitingswoord uet personeel in hel hijzonder de lieer van Liere voor betgeen zij deze avond gedaan hebben en ook de leerlingen voor het geen zij ten beste hebben gege ven. Ilij dankle ook de burge meester voor zijn «aanwezigheid Ilij sprak «le leerlingen die straks «le school gaan verlaten toe. Hij hoopte dat zij steeds voor ogen zuilen houden dat eerlijk heid, getrouwheid en plichts betrachting nodig zijn om voor uit te komen in de wereld. Hij wees hun op een spreuk uit een leesboekje dat een mens moet leven alsof hij eeuwig leeft, maar ook tevens alsof hij morgen kan sterven. Het was een zeer mooie avond, heigeen men ook kon horen van de ouders die aanwezig waren. H. J. Laban -j- Te Ekeren, waar hij de laatste jaren woonachtig was, overleed op 09 jarigen leeftijd de heer II. J. Laban die vanaf 29 «Mei 1900 tot 30 September 1934 secretaris der gemeente Tholen is geweest. Ilij zag zich wegens gezond heidsredenen indertijd ge noodzaakt ontslag te vragen hetgeen hem op de meest eer volle wijze toen werd verleend, waarbij hij liet voorrecht had zijn zoon V. Laban als zijn opvolger te zien benoemd. Steeds behartigde hij met alle krachten de belangen der ge meente. In de overbrugging van de Eendracht had hij een groot aandeel. Hij mocht 14 jaren ongeveer van een wel verdiende rust genieten. Bovendien was hij medeop richter van de afd. Tholen van het Groene Kruis en gaf hij «le stoot lol oprichting van de ThooLe bouwvereniging. Eenige weken geleden nood zaakte de hailkwaal waaraan hij leed hem weder het bed te houden. De rust deed hem goed en hij mocht zijn bed weer verlaten. Dinsdag jl. kwam plotseling liet einde door hartverlamming. De teraardebestelling heeft heden te Ekeren (-België) plaats gehad. Zijn nagedachtenis zal hij velen inherinneringhlijven voortleven Tot technisch adviseur bij de Waterleidingen. „Tholen" is benoemd Ir. Stoel, directeur van het Waterleidingbedrijf te Goes. Regeling Postdienst op Woensdag 10 Maart (biddag). In Tholen zul «le 2e bestelling niet worden uitgevoerd. Gele- genheid tot kosteloos afhalen der correspondentie van 17 17 u. 30. liet postkantoor zal voor de postdienst worden ge sloten om 13 uur. Telegraaf en telefoon openstelling normaal afhalen busrecht evenzo. Wat hel eiland helrelt woidt eenzelfde regeling toegepast voor de Hulpkantoren Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Oud Vossemeer, met dien verstande, dat op deze kantoren liet al hal en der correspondentie is gesteld op 18—18 u. 30. Op de Hulpkantoren Stavenisse en St. Annuland is de dienst uitvoering normaal (duszouder beperking), wijl op deze plaatsen de viering van de biddag op 10 Maart niet algemeen is. Jaarvergadering afd. Groene Kruis" alhier op Vrijdag 27 dezer in hotel Hoek. Na opening door de Voorz. dr. Duinker, volgde behandeling ingekomen stukken. Van den beer Huaijer was een schrijven, dat hij bedankte als bestuurslid. De Voorzitter bracht hem hartelijk dank voor heigeen hij in de afgelopen 30 jaar als bestuurslid voor de vereniging heeft gedaan. Deslolen werd de statuten te wijzigen i.v. b. met een ingekomen schrijven van bevoegde zijde met het oog op aanvragen subsidie. De commissie tot nazien der jaarrekening, adviseerde tot goedkeuring hiervan. Uit de rekening 1947 stippen wij aan, dat ontvangen was f6519.95 uitgaven f5069.18. Zuivere winst f365.55. De voorzilter deelde mede dat met ingang van 1 Maart in vasten «lienst is benoemd als wijkzuster Zr. A. v. Wely. Tegen 1 Juli a.s. is aau Zr. Vieigever up de meest eervolle wijze Ontslag gegeven. In Juni zal een speciaie vergadering worden belegd om als'heid van haar te nemen. Tot bestuurslede i werden lier kozen Mr. pA. jj v. d. Hoeven en W. ile Korte.[In de vacature Haaijer werd nu,3 stemmingen gekozen de lieer U- Zachariasse. Lil bel jaarverslag vernamen wij, dat de vereniging momen teel 815 leden telt en 53 bus- leuen. Aan contributie over 1947 is ontvalleen 12092.80. Uitleningen hadfen er van hei materiaal 215 n*ul plaats. 90% der leden had pp verzoek van het bestuur liiu contributie met l 1.en meer \erhoogd. Da begroting ioor 1948 werd vuslgesteld op een ontv. van f3855.en uitgaven vau 14805 verlies 1905.— Evenwel moet nog bericht nikomen van ge meente en N' over bijdragen subsidie voor 0948. Nadat de voorz. had medegedeeld, dat de pluimen voor Verbouw consul- taliebuieau n</g niet waren goedgekeurd sloot hij de ver gadering. In het schoolgebouw aan de Doelweg werd Vrijdagavond20 Eebr. j.l. de jaarlijkse ouder avond gehouden, welke werd geopend door «Pb heer G. Jansen voorzitter der Oudercommissie waarna de liter Iz. Eindhout voorging in gebed. Door de voor,, werden allen hartelijk welkom geheten en sprak zijn blijdschap uit over de grote belangstelling, die ge toond was hij hel bezichtigen van het werk der leerlingen, dat van 0 tot 7 mi' was tentoon gesteld geweest. Met grote volt oening mocht bij vaststellen, dat bel werk der leerlingen er an getuigde dat er flink was gewerkt. Ds. 11. van Leeuwen, predikant «Ier Chr. Ger. Kerk, sprak een woord van da ik voor hetgeen hem ook getrollen had bij het bezichtigen v n het werk der l»crung- i l ooi des lieren Zegen toegewenst en Hel perso neel getrouwheid in hun arbeid Hierna kreeg de heer J. L. Ge luk, hoofd der school, liet woord die tol onderwerp had „De taak der opvoeding in liet teer hou den der consciëntie", hetwelk met grote aandacht werd aan gehoord. Daarna kreeg de heer G. Burger onderwijzer der school, het woord, die het onderwerp Het vak Vaderlandse geschiedenis op de Chr. School" behandelde waarbij inzonderheid werd ge wezen op de „vinger Gods" in onze Vaderlandse Geschiedenis De heer J. L, Geluk eindigde deze goed geslaagde ouderavond met dankgebed. Vrijdagavond 20 Febr. j 1. werd in het schoolgebouw tier Chr. Nat. School aan de Bos straat de jaarlijkse Ouderavond gehouden. Nadat de 2e voorz, de heer T. Dijkslag met psalm gezang, gebed en schriftlezing had geopend werd bet olficiele openingswoord gesproken door Ds. II. van Leeuwen. Voorts traden deze avond als sprekers op de beren Dragt, hoofd der school, F. de Ronde en Mej. Jansen, die allen spraken over de wijze van opvoeding en liet onderwijs toelichten. Met grote aandacht worden deze onder- I werpen aangehoord. Tijdens de pauze werd een verversing aan geboden en was er gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der leerlingen. Dezé leerzame en gezellige ouderavond werd mdt een ernstig woord van Ds. B. G. A. van der Wiel gesloten. Donderdag is de opnieuw vergulde haan op de kerktoren gezet en is nu het gehele bovenste deel weder in orde. De uitslagen van de ge- speelde wedstrijden van de Tlioolse Dam- en Schaakver eniging zijn: Dammen; C. de Korte— M. Korsman 2—0. M. Korsman-- D. de Vos 20. G. de Korte M. Schot 20. P. van Nieuwen- huijzenM. Schot 20. Schaken: J. van OeffelenJ. Melse 10. J. HcuseveldA. Dekker 01, A. DekkerG. H. Streutgers 10 J. van Oef felen—C Bcaudfix 1 6. Na een tuslperiode van bijna twee maanden begint deze week weer de voetbal le rollen, lu deze afdeling zijn voor de competitie vastgesteld voor Zaterdag 0 Maart Dinieloord— S.V.O. 2, SmerdiekVrederust en W ILS.Tlioolse Boys en in,afdeling B Tboolse Boys 2— Smerdiek 2. De wedstrijden voorde Tboletisc Boys beginnen om 4 uur. Zaterdagmiddag speelde Tholense Boys een vriend schappelijke wedstrijd tegen Smerdiek en wist deze te winnen met 31. SCHERPENISSE Woensdagavond had alhier de ontspanningsavond plaats ten bate van de jongens uit deze gemeente welke in lndië ver- loeven. De burgemeester opende deze avond en riep allen een welkom too, in hel bijzonder de oorlogsvrijwilliger Suurland. Ilij sprak over onze jongens in ludië. Zij zetten bun leven in voor de vrijheid. Is het dan te veéi dat wij geld bijeenza melen om hen wat te schenken. Laat deze avond en ook morgen een succes worden dal onze jongens in lndië merken dat wij hen niet vergelen zijn. Alle medesverkenden gaven al hun krachten aan het welslagen van deze avond. Beide avonden zijn zeer goed geslaagd. Op beide avonden was er een verloting van prijzen welke door de bevolking gratis werden afgestaan. In totaal werden er 2360 lolen verkocht tot een bedrag van f 275. De heer Bijl stond zijn zaal gratis al. Niet minder dan 1 430 netto werd bijeengebracht op bei«le avonden voor de jongens uit deze gemeente in lndië. Naar men ons mededeelde zullen ook andere gemeenten op ons eiland meteen bezoek worden vereerd om ook voor hun jongens geld bijeen te vergaren. Een woord van lof aan alle medewerkers (sters) is op zijn plan Is. Vorige week hield het ge zelschap. l,,t ,,Nut en Oot^pan- ning" een ledenvergadering ten huize van cfe heer B. A. K. Verkcrke Daar hetbestuursinds enkele jaren onvoltallig was, werden er 2 nieuwe leden gekozen,nl. de heren J. Tichem en .1. Vroegop Jz., terwijl de heer Jobs. van Gorsel tol voor zitter werd gekozen. Door de hoge aanschaffingskoslen van nieuwe boekeu werd met alge mene stemmen besloten de contributie der leden le ver hogen van 1' 1.56 tot 1' 2.56 per jaar en het leesgeld der niet- ieden vnn 5 cent tot 16 cent per hoek er week. Na de rondvraag werd de vergadering door de secretaris-penningm. de beer A. M. van llaaften gesloten. De landbouwer J. H. had bel-ongeluk een disselboom op zijn hoofd te krijgen-De wonde die hierdoor ontstond was van dien aard dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. liet aantal kiezers voor de leden van de Tweede Kamer, Prov. Staten en gemeenteraad bedraagt voor liet jaar 1948 in de gemeente 857. STAVENISSE In Café A. llendrikse werd Zaterdagmiddag jl. alhier een algemene ledenveigjdering ge houden van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „Tholen en St. Philipsland". Dij ont stentenis van de Voorzitter dr. P. .1. Duinker uil Tholen werd de bijeenkomst geopend door dhr A. P. Bil uit St. Anualand. De Secretaris Ds. G. A. Vreug- denhil van Oud-Vossemeer nam in verband met zijn a.s. vertrek naar Ouderkerk a.d IJssel afscheid van de Vereniging. De heer Bil bracht ds. Vreug- denhil dank voor het vele werk «lat deze voor de Vereniging heeft gedaan. Nadat door de Kascontrole- commissie verslag was uitge bracht gaf dr. Duinker, die intussen was gearriveerd, een uiteenzetting over de tarief kwestie. Bij stemming bleek dat 16 stemmen vóór en 5 stemmen tegen tarief II werden uitgebracht. Tot' lid van de controlecom- miss e werd gekozen de heer W. Roogaard te St.Annaland. In de vacature de heer Did, die als bestuurslid bedankte werd gekozen dr. II. P«. M. .1. van Es te Üt. Annaland. Den heer Ril werd door de voorzitter hartelijk dank gebracht voor liet vele, dat hij voor de vereniging heeft ver richt. De IJssportvereniging Een dracht Bindt" alhier kwam dezer dagen iu. vergadering bijeen onder voorzitterschap van de beer J. v. d. Beest. Besloten werd de club niet op te heffen en geldelijke voor zieningen te treffen. Over 1947 had men een batig saldo van f73.55. De lieer Jansen werd tot voorzitter gekozen. De af'leling Stavenisse van de Alg Ned. Laudarbeidersbond van iiet N.V.V. kwam dezer dagen onder voorzitterschap vau de heer F. Keur in ver gadering bijeen, waarbij het muziekgezelschap O B.K. baar medewerking verleende. De altredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Bij de Verantwoording van de rekening over 1947 bleek, er een batig saldo aanwezig te zijn van f 137.56 ST. ANNALAND Vrijdag 27 Eebruaii j.l. werd de jaarvergadering van de Chr. schoolvereniging gehouden on der voorzitterschap van de heer J. Th. Kurvink. Na het zingen van psalm 84:6 ging hij voor in gebed waarna Psalm 78: 1 t/m 8 werd gelezen. De notulen van de vorige ver gadering werden na wijziging vastgesteld. Hierna werd het jaarverslag door de secretaris uitgebracht. Een verslag werd uitgebracht van hetgeen in hetgeen in het 25-jarig bestaan der school was voorgevallen, waarbij een lijst van namen van hen die aan de school hun krachten hebben gegeven werd naar voren ge bracht. Hol aantal leerlingen bedraagt 175. F.pige woorden werden gewijd ilan tiet overlijden vanT Han Weijler op 16 jarigeleef«ijd De rekening blijkt met een batig saldo te sluiten. Na nog een kort woord te hebben gewijd aan hot 25-jarfg bestaan, werd door de aanwezigen Psalm 163: 1 gezongen. Fir werd nog op ge wezen dat op een lid na alle bestuursleden 25jaarhun functie hebben bekleed, terwijl de sa menwerking steeds uitnemend was. lu de pauze werd een kop koftie gepresenteerd. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. K. Slager en in de plaats van hel aftr. lid der comm. van toezicht de lieer A. Bijnherg gekozen die beide hun benoeming aannamen. Aan liet overleden lid de beer Q. 11 age werden enige waarde rende woorden gewijd. Er werd mededeling gedaan omtrent de 17 dezer te houden herdenkingsbijeenkomst mei de leerlingen. Na enige gedachten wisseling sloot de voorzitter de bijeen komst waarna gezongen word Psalm 105:2 en de vice voorz. voorging met dankgebed. In de maand Februari wer den ter secretarie 44 vergun ningen uitgereikt voor {huis- slachting. Gevonden voorwerpen: 1 sloytel (met ring) gemerkt „Farinaux Hoeden"! bossleutels (nier ring) '1 hortemonnaic met inhoud, 1 portemounaie zonder in bod. Deze goederen zijn terug le hekomen op de Gemeente secretarie. OUD-VOSSEMEER Maandag hield het Groene Kruis haar algemene vergadering, onder leiding van de Voorzitter ds. G. A. Vreugdenhil. In zijn openingswoord memoreerde hij het vertrek van de secretaresse Mevr. dr. Lindenberg naar lndië a/d IJssel. Ilij bracht dank uit aan de gemeente, de diaconiën van de kerkgenootschappen eri liet Wezen-Armbestuur, die dooi' hun financiële steun een krachtige bestrijding van T.B.G. mogelijk maakten. Hieraa werden dejaarverslagei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2