Binnenland Buitenland Het is wapenstilstand in Indië. Brieven uit het eiland Vrijdag 5 Maart 1948 No. 9 fo.9o-r i5centdisp.kosten w A A RIN O PG E N O M E N DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT i-w i»«» RAAD VAN STATE IS ONGERUST voor kleine boeren Nog meer versoberingen bezuinigd. DE INKTVIS Distributienieuws Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH. 803 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Druk en uitgave: FIRMA J. M. C. POT, Tholen Telefoon 16. Postrek. 1043 Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal COURANT Twee en zestigste jaargang Advertentiën p. millimeter 10 cent, met een minimum van f2. De advertenties worden gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no.of Losse nummers 8 cent. dezer courant 25 ct. extra Nieuwsblad voor het Eiland Tholen: Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Een militaire medewerker schrijft ons vanuit Tjisoerat (31 km van Soemedang) Wal ik hier behandel, gaat over één compagnie van plm. 85 man. Het is wapenstilstand in Indië, mactr zie hier de werke lijkheid 4-1-'48. Onze auto met kerk gangers beschoten. Eén dode van ons. 20-l-'48. Loerah- en Desse-pcü tie vermoord door T.R.I. in kam pong Soekenegara, enkele kilo meters hier vandaan. 28-1-48. Auto van ons bescho ten. Weer vier doden. De hel den der T.R.I. durfden een auto te beschieten op een punt, waar de weg tussen twee loodrechte wanden doorloopt. Zij bevonden zich daar bovenop met een flink stel en automatische wapens, zodat het dus een werk is, da' een kind ook zou kunnen deen. Toen wij er met achttien man op af gingen, waren de helden aan de haal, ondanks hun over macht. Als de Hollandse jongens hun voeten op de grond hebben, dan hebben de helden geen lef. 8-2-'48. In Sitoeradja (een post, enkele kilometers hier vandaan) melden zich 15 man T.R.I. Hier bij schijnt zich de leider te be vinden van het stel, dat die vier jongens van ons op 28 Januari vermoord heeft. Ze zijn ongeveer uitgehongerd en zouden zich ook wel gemeld hebben, als er geen wapenstilstand was geweest. Het verschil is alleen, dat ze nu nog verder mogen vechten. Ma joor Riboet, de leider der T.R.I. in ons gebied, vecht nog door. TVTcnoör RTboef rrieldl zich. naar ik gehoord heb, in Soe medang. 10-2-'48. De klap op de vuur pijl. Wij gaan op patrouille naar kampong Tsjadasagampan. Hier was na 1942 geen Hollander meer geweest en volgens de ge ruchten, moet dit een T.R.I.-kam- pong zijn. In ongeveer het eerste huis hebben we beet. Ze zijn overrompeld en hebben ons niet aan zien komen. Er waren aan wezig 2 klewangs, 2 krissen, 490 patronen, maar het belang rijkste van allespapieren. Maar nu de belangrijkheid der papieren. Majoor Riboet heeft zich ge meld, want dat moet wel, wil de Republiek niet in moeilijkheden komen. Maar doortrapt gemeen als de Republiek is, moet de strijd natuurlijk verder gaan. Die vent, die wij daar grepen, had tot taak een nieuwe ondergrondse orga nisatie op te zetten en verder te vechten. Stempels van het Bataljon van Majoor Riboet op de papieren enz. enz. Dit laat Majoor" Ri boet dus achter. Dit bewijst weer eens, dat de Republiek niet van plan is de strijd te staken, ondanks Wapen stilstand, Linggadjati enz. Onze Bataljonscommandant geeft dit door naar de Commissie van „Goede Diensten". Het was te hopen, dat onze regering er ook eens notitie van nam, want, wie nu nog gelooft in de goede wil der Republiek, wil zelf, dat hij in de maling genomen wordt, want zoals het hier gegaan is, zal het wel overal gaan. Dat ko men wij nooit te weten, want dat wij die vent juist op tijd pakten, was voor een groot gedeelte ge luk. Moge het Nederlandse volk er van doordrongen raken, dat er maar één oplossing is, nl. op rukken naar Djocja, want Wa penstilstand betekent steeds meer en meer doden voor niets, want ruimen wij een bende op, dan stuurt Djocja toch weer nieuwe. over de plannen voor de Nederlandse Unie „Elsevier" verneemt, dat de Kaad van State zich met een missive tot 11. M. de Koningin heelt gewend. De Raad heelt de Kroon geadviseerd om zo spoedig mogelijk de plannen voor de komende Unie bekend te maken en de Noodbesluiten van 1942 en 1913 te vervangen door wetten, daar op grond van deze besluiten thans be langrijke nieuwe organen zouden ontstaan builen de wetgevende macht om, hetgeen in strijd is met de grondwet. De Raad vraagt zich af, waarom ook Suriname en Curasao, die met Indonesië geen rechtstreekse betrekkingen onderhouden, in een Unie zullen worden onder gebracht. Voorts betreurt de Raad het dat in de vertogen over de toekomstige verhouding van Nederland en Indonesië het handhaven van het Rijksverband en de souvereiniteit van de Kroon steeds meer op de achter grond zijn geraakt. Er wordt gewerkt aan een federatie van Indonesische gebiedsdelen, die met het koninkrijk een Unie zullen vormen, maar over deze Unie is bijkans niets bekend. Er is gevaar, dat de federatie tot stand komt voor de Unie er is. De Raad zegl niet te mogen zwijgen, daar men de normale adviserende taak niet langer kan waarnemen. Spoorverkeer met Zeeland Leden van de eerste kamer hebben gevraagd naar de elec- trilicatie van de spoorlijn tot Bergen op Zoom. Sommige leden zouden gaarne vernemen, of het juist is, dat in liet Zuiden de eleclrifieatie zal worden door gevoerd tot Bergen op Zoom, doch dat Zeeland daarvan voor lopig verstoken zal blijven, is het niet gewenst, zo vroegen zij, blijkens het voorlopig verslag, dat, wanneer de stoomvaartmij. „Zeeland"naar Vlissingen terug keert, ook de Zeeuwse lijn spoedig met eleclrische tractie wordtuitgerust,medein verband met de belangen van deze maatschappij? Overbruggingstoelage Verwacht wordt, dat de regering binnen afzienbare tijd een over- bruggingstoelage zal toekennen aan de kleine boerenbedrijven. Van welingelichtezijde verneemt „Trouw" thans, dat aan de bedrijven op de lichte gronden tevens een compensatietoeslag zal worden gegeven over de jaren 194(3 en 1917. Ter finan ciering van deze zal een bedrag millioen gulden maatregelen van 50 a 09 uit het land- 8 bouwegalisatiefonds worden ge put. Verwacht wordt, dat de nieuwe prijzen voor melk en akker bouwproducten gelijktijdig be kend zullen worden gemaakt. liet was reeds maanden geleden bekend, dat het met onzedollars positie meer dan benauwend werd. Volgens den minister van Financiën dreigt Nederland zelfs te verdrinken indien voor dat liet Marsehall plan in wer- kinglreedt en geen hulp komt en dienen alle hulpbronnen maar te worden aangeboord. De Ameri kaanse effecten vanNederl. be zitters zullen worden gevorderd terwijl de invoer uit de dol- largebieden tot het hoogst noodzakelijke zullen werdeu Vorige week hebben we in dit blad een kort berichtje kunnen lezen over afdamming van de Eendrachteen besluit dat door de waterschapsbonden van Zeeland en Noord-Brabant zou zijn genomqri en waardoor 500 ha. vruchtbare grond o. a. droog zou valleè. We twijfelen nog al aan de juistheid van dit bericht, waar er onder de polderdeskundigen opdit eiland zo weinig ovar bekend is. Vorig jaar is er inderdaad gepraat over hgt afsluiten van de Eendracht. Vanzelfsprekend zou dit benoorden de Thoolse brug moeten geschieden met het oog op de Thoolse visserij. De eerste vraag die dan op komt is deze ol het mogelijk zal zijn de vaargeul naar de haven van Tholen voldoende open te houden. Misschien dat een grote spuiko n, zoals deze in klein formaat ook te Scher penisse aanwezig is, hier vol doende waarborq zou kunnen geven De haven van Oud-Vossemeer zou komen te vervallen, waar tegenover staat dat een recht streekse weqve,-binding daar met het vasteland van Noord- Brabant de winst zou ziin. Als belangrijkste punt komt dan naar voren liet vervallen van het dijksondjrhoud voor de aangrenzende polders aan beide zijden van tientallen kilometers dijk. De scheepvaartroute door de Eendracht is op zichzelf niet bijzonder belangrijk en hoewel de landwinst ten gevolge van de diepe brede vaargeul in 't alqemeen niet mee zal vallen, werd het project dientenge volge toch wel de overweging waard qeacht. Toch lijkt ons inriens de winst r'.ret zodanig zeker en groot, dat niet met absolute nauw keurigheid difent te worden nagegaan hoe de scheepvaart en visseriibelangen in d.t ver hand er zoudert afkomen. Anders wordt het wanneer men in dit plan een groot gedeelte van de Mosselkreek zou gaan betrekken en bijvoor beeld een dijk zou gaan leqgen van de havendijk van St. An- naland naar de overkant van St. Philipsland. De winst aan diiksonderhoud en vooral ook aan grond wordt dan zeer in het oog lopend en kan niet worden tegengesproken. Al leen is de kans dan wellicht weer zeer groot, dat de be langrijke haven van St. Anna- land in een dode hoek zou komen te liggen. Over het Belgische tractaat hoeven we ons niet bijzonder druk meer te maken, vermoed ik, nu onze Benelux-partner de inpolderinq van de Braak man ook schijnt te hebben goedgekeurd. Maar de pap wordt nooit zo heet gegeten, als zij wordt opgediend en de deskundigen zullen nog wel enige iaren nodig hebben, eer ze tot een conclusie komen. SAMMETIE Tevens verklaarde de minister in de Eerste Kamer dat eventueel ook nog onze goud voorraad zou moeten worden ingezet; voorwaar een droevige situatie, liet is dan ook bevreemdend dat nu niet eens een volledig beeld van de juiste situatie wordt voorgelegd aan het Nederlandse volk, zodat men precies weet hoe nu de situatie is inzake|de dollarpositie, geen enkele nota is nog overgelegd en werd deze slechts in uitzicht gesteld, dus daar moet opge wacht worden. Indien wij er zo angstig voorstacn wil het ons voorkomen dat de bevolking op de hoogte moest zijn gesteld gezien veilig kan worden aan genomen dat men op het ministerie reeds maanden te voren wist wat er te gebeuren zou staan indien er geen nieuwe hulp voor het inwerking treden van het Marschall plan zou opdagen. Moeilijk kan dus wor den aangenomen dat het in regeringskringen aan tijd ont brak om vroegtijdig inliclilingen te geven. De versobering zal nu toch eindelijk eens moeten worden doorgevoerd in de staatshuis houding en daarbij van zelf de geleide economie wat losgelaten. Het is toch wel reeds lang duidelijk dal deze politiek zeer veel koslen met zich sleept en de kosten van de staatshuis houding niet meer gedragen kunnen worden. In het jaar erslag van de Amsterdamse Rank wordlhierop ook gewezen. liet systeem van de geleide economie heeft aanleiding gegeven tot schrik barende uitbreiding van hetStaats apparaat. Onder meer schrijft het verslag sprekende uit eigen ervaring, dat geconstateerd moet worden dat van staatswege van effenciency maar zeer weinig le zien is geweest. De iormalitciten, aan hel systeem der geleide economie verbonden geven aanleiding tot zoveel extra werkzaamheden, bij de overheid zowel als bij het bedrijfsleven, dat hel productie vermogen van ons land er tenzeerste door is geschaad. Betreurd wordt dat vele over heidsinstantie^ ook daar waar zekere regeling van hooger hand onvermijdelijk is niet streefde naar meer eenvoud. Als voorbeeld spreekt het ver slag over de geldsanering het dogma van liet goedkope geld heelt de vorm van afwikkeling noodelcos ingewikkeld gemaakt en daardoor deze sfeer van ambtelijke bepalingen, welke inet den besten wil niet altijd zonder willekeur konden werden toegepast en die in geen enkel deel passen bij het nederlandse volkskarakter. Indien dergelijke instellingen zich op dit gebied slecht kunnen verenigen met de wijze van ons fioantiele staatsbeheer is het moeilijk daar waar van wege de staat ieder voorbeeld van effenciency ontbreekt, steeds maar door de radio de bevolking aan te sporen en te dwingen tot versuhering terwijl het tegendeel endank zij de demo crat issocialislische politiek maar onveranderd blijft. Als een inktvis strekt Rusland zijn grijparmen om zich heen en wat zij in haar zuigers krijgt is reddeloos verloren. Een groot gedeelte van Duitsland is onder de Sovjetinvloed, Polen|iseven eens aan haar politiek overge leverd, Hongarije heeft als vrije staat algedaan, in Roemenië is Rusland, evenals in Albanië, Bulgarije en Joegoslavië de baas Estland, Letland en Litauen bestaan niet meer, zij zijn door de Russische beer opgeslokt, en als laatste heeft Tseehoslowakije ondervonden dat als het grote rijk in Oost Europa zijn belang ziet in overweldiging van welke staat ook, het toeslaat. Het zeer vrijheidslievende Tsecho- Slowaakse volk is van democra tische staat verworden tot een vasalstaat van Rusland,die maar heeft goed te keuren hetgeen haar nieuwe meesters wensen. De nieuwe eerste minister van Tsjecho-Slowakije, de communist Gottwald heeft de niet-grond- bezitlers in een te Praag uit gesproken rede bekend gemaakt dat al het grondbezit van meer dan 50 II. A. zal worden ver deeld. En vanzelfsprekend wor den nog meer maatregelen ge nomen die van het arme Tsje- choslowaakse volk, dat zo prat ging op zijn vrijheid, een slaven volk maakt. En weer strekt de Russische inktvis haar grijparmen uit die dreigend op Finland worden gericht. Finland dat gedwongen Officiëele bonnenlijst voor het tijdvak van 7 Maart t/m 13 Maart 1948. Elk der volgende bonnen geelt recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 232 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 233 Algemeen 1000 gram brood (geldig t/m 13 Maart) 231 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 229 Algemeen 2 eieren. 225 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 13 Maart) 228 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 13 Maart) Bonkaarten KD, KE 802 730 Algemeen 250 gram suiker, hoterhamslrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen -732 Algemeen 500 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. ofSOOgram versnaperingen 733 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 13 Maart) 731 Algemeen 400 gram brood of '1 rantsoen gebak 729 Algemeen 2 eieren. 725 Reserve 400 gram brood (geldig t/m '13 Maart) 728 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. 1075 Suiker 250 gram suiker, boterhainstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB. QC, 802 19, 23 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 21 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterharastrooisel enz. of 400 gram jam,stroop enz. 24 Versnaperingen 100 gram versnaperingen,of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Maart wor den gebruikt. Op Zaterdag a.s. zal nog een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Niet aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden de bonnen 182, 184, 185, 084, 685 Melk 190, 191, 197, 097, 098 Reserve. zal worden gehoor te geven aan de wensen die de Sowjets het zal stellen, waarbij ook dit vrij heidlievende land door de Sov jetstaat, zijn vrijheid zal zien verdwijnen. En dan? Zoekend zullen dan dan de krachtige grijparmen tastend rondgaan, Italië? Frankrijk? Griekenland? Wie komt het eerste aan de beurt? Is het niet dezelfde tra gedie, die wij onafwendbaar zien komen over ons oude we relddeel als in de jaren die de laatste wereldoorlog vooraf zijn gegaan? Toen maakte het Duitse rijk misbruik Van zijn macht om Oostenrijk te bezetten, de Polen onder zijn invloed te brengen kortom met bruut geweld de zwakkere staten zijn wil op te leggen en de grote staten slikten het gewillig, men gelooide niet aan oorlog! Heeft de wereld niets geleerd? Moet de catastrophe die Europa zal vernietigen over ons komen? Wellicht is het te laat, doch snel en energiek handelen van alle staten die voor vrijheid ge voelen is geboden! Wil men weten hoe de Sovjet machthebbers over de toekomst van het communisme denken 9

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 1