Buitenland plaatselijk NIEUWS Zondagsdienst Artsen Zondag 29 Febr. 1948 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland Duinker te Tholen en Vermet te Nieuw-Vosmeer nationaal verkeer te storen. Het zou volgens dr. Plesman meer kosten deze vliegvelden voor internationaal erkee gereed te maken dan eemnieuw centraal vliegveld in te chten. Hij acht het centrale vliegterrein een internationaal belang een wereldbelang dus, voornamer in dit geval als de belangen die sommige eraan hechten, teneinde hun eigen stedelijke vliegvelden te behouden. Deb urgemeester van Amsterdam heeft zich eral over uitgelaten, dat hij meent, dat onze Regering daar niet op iu zal gaan en ook in den Haag heeft het gemeentebestuur het gewenscht gevonden dat Rotterdam ook een nieuw nieuw vliegveld krijgt te Schieveen. Het zal belangrijk zijn te vernemen of hier tenslotte onze grote expert dr. Plesman's voorstel al of niet in hoogste instantie zal worden aanvaard. Marijke dankte de soldaten Een telegram, dat het Prinse lijk paar zond naar. aanleiding van de zending speelgoed, ver vaardigd door herstellende mi litairen in Indië van de zee land- en luchtmacht, voor de eerste verjaardag van Prinses Marijke, luidde: „Marijke dankt hartelijk voor het prachtige speelgoed. Onze beste wensen voor de herstellende militairen van land- zee- en luchtmacht". Ue Engelse buitenlandse politiek beperkt zich hoe langer hoe meer. Kon het zich dejaren na de vorige wereldbrand nog handhaven, al bleek hoe langer meer dat de volken die net onder zijn bewind had meer vrijheid verlangden,uade laatste oorlog bleek dat Albion de eerste viool in het wereldge beuren niet meer bespeelde. Loslaten van z'n invloed in het nabije Oosten, de wensen van Egypte ingewilligd en dat land zijn onafhankelijkheid terugge geven, doch niet willende toe geven aan de rechtvaardige Egyptische verlangens om ook de Soedan vrij te geven, hetgeen voor Egypte, gezien de bronnen van de Nijl die dit land niet kan missen voor de bevloeiïng van Egypte en dus nog minder in handen kan weten van Engeland, gaf veel wrijving. Engeland wordt d^or de heer- sende-wereldpolitiek ged wongen voorstellen aan te nemen die anderen het voorschrijven. Het wordt als grote, de wereld beheersende mogendheid ver drongen naar de tweede plaats. Engeland heeft nu een nota aan Egypte gepubliceerd waarin het voorstelt, dat de twee re geringen onmiddellijk bespre kingen zullen voeren, over con stitutionele hervormingen inde Soedan. Naar verluidt, heeft Egypte tot dusver niet toege stemd, doch men verwacht, dat de voorbereidingen voorde conferentie weldra zullen zijn voltooid. De Britse nota, die thans ge publiceerd is, werd reeds op 15 Januari aan de Egyptische ambassadeur in Londen toege zonden. Voorgesteld wordt, een confe rentie te houden op een nader te bepalen plaats, waarop een herziene ontwerp regeling, die de administratieve hervormin gen in de Soedan vastlegt, be sproken zal worden. Dit ontwerp, dat de gouverneur-generaal van de Soedan, sir Robert Ilowe, Donderdag aan de Britse en Egyptische regeringen voor legde, is gebaseerd op voor stellen, die in 194b in Chartoem werden uitgewerkt en in de zomer van 1947 bij de beide regeringen werden ingediend. De voorstellen zijn gedaan op een conferentie van vooraan staande Soedanezen, die door de voormalige gouverneur-gene raal, sir Hubert Iluddleston' bijeengeroepen werd. De Egyp tische regering cntiseerde de voorstellen en zal wel aandringen op een geheel loslaten van de Soedan. Zwaar drukt de hand van Sowjet Rusland op de aan die machtige staat grenzende landen Zo wijdt het zijn aandacht aan Tsjecho Slowakije. Dit land moet een volksdemoera- tische staat worden, zo schrijft Moskou voor. Gevolg dat twaalf niet communistisch gezinde mi nisters zijn afgetreden, allen partijgenoten var> president Bene-rj. Hoe het verder zal gaan laat zich afleiden uit de uitlatingen van de communistische minister Gottwald, die een rede hield luide toegejuicht door een grote menigte van zijn aanhangers. Een nieuw kabinet moet worden gevormd zonder de aftredende ministers en alleen samenge steld uit ministers met wie de volkswil zich kan verenigen Hoe de Tsjechoslowaaksef com munisten zich zulk een kabinet voorstellen blijkt uit een brief van het partijbestuur aan pre sident Benesj. Daarin wordt de president ver zocht het ontslag van de twaalf niet-communistisrhe ministers uit het coalitiekabinet te aan vaarden. Wij zijn ervan over tuigd, aldus de brief, dat de sociaaldemocratische partij het noodzakelijk zal oordelen aan onze zijde in de regering te blijven. In een andere brief aan het bestuur van de socialistische partij worden de sociaaldemo craten uitgenodigd een soort eenheidsfront te vormen. De socialisten wensen hierop niet in te gaan, doch of dit zal batenMen heeft een goed voorbeeld aan de andere rand staten van Rusland die zich de wet hebben moeten laten voor schrijven door de bevelen die uit Moskou komen. President Benesj deed een beroep op het volk en de politieke partijen om verdeeldheid en scheiding te voorkomen. Het enige dat hij in deze omstan digheden kan doen. Het schijnt ook onmogelijk dat vooraanstaande Tsjecho-Slowa- ken zich nog in veiligheid kunnen stellen door naar het buitenland te vluchten. Volgens een officiële verklaring van het departement van bin nenlandse zaken zullen slechts Tsjecho Slowaken, die een bij zondereexit-vergunning hebben, het land mogen verlaten. Deze vergunningen worden slechts gegeven voor dringende reizen in het belang van de staat of voor spoed-zakenreizen. Uit Praag wordt gemeld, dat de Slowaaks democraiische partij zich nog beschcuwt als lid van het nationale front en de relaties met de afgetreden ministers heeft verbroken. Ook de sociaal democratische partij en de christelijke volks partij van Tsjecho Slowakije hebben soortgelijke verklaringen afgelegd. Er is een strafvervolging aan- hangiggemaaktlegen Jan Ursini, die tot Oct. jl. vice-minister- president was. Er zijn reeds ongeregeldheden uitgebroken. Studenten die betoogden tegen de gang vau zaken werden uiteengejaagd waarbij doden en gewonden vielen terwijl tal van personen gevangen genomen zijn. Het spel is begonnen Wezen wij er in ons vorig num mer op, dat de toestand in Pa lestina critiek wordt, de toestand ontwikkelt zich nog ongunstiger dan men had verondersteld. Zondagochtend is door een hevige ontploffing het Joodse zakencentrum in Jerusalem, dat door talrijke Joden bewoond werd, totaal verwoest. Er brak een hevige paniek uit. Volgens de berichten zijn er ruim veertig doden, het aantal gewonden is meer dan honderd. Allerlei geruchten doen de ronde. Onder meer wordt gezegd, dat er drie vrachtwagens werden gepar keerd, waarvan er een wegreed, waarna toen de twee andere zou den zijn geëxploideerd. Toen het gerucht zich verspreidde, dat in de vrachtwagen zich mannen in uniform hadden bevonden, richtte de menigte zich tegen Engelse troepen, die aan de slachtoffers hulp verleenden. De joden vielen de Engelsen aan met handgrana ten, met revolver- en geweervuur, zodat deze teruggetrokken moes ten worden. Er zijn verscheidene Engelsen gedood, zoals een tiental soldaten, terwijl! eveneens een Engels jour nalist is doodgeschoten. In ieder geval wordt er stemming tegen de Britten gemaakt, hoewel het niet bewezen is, dat deze die daad zouden hebben gepleegd. Van Joodse zijde wordt ver klaard, dat ook de Arabieren de aanslag niet hebben gepleegd, daar deze dit absoluut ontkennen. Er schijnen aanwijzingen te zijn, zoals van Arabische zijde wordt gezegd,, dat de aanslag is ge pleegd door een speciaal com mando van Arabieren, die hun opleiding in het buitenland heb ben gehad. Dit schijnt al zeèr waarschijnlijk, daar de Palestijnse politie zeer vroeg in de morgen een convooi van drie vrachtauto's en een gevechtswagen Jerusalem binnen zien rijden, en dat met een politieauto gevolgd. Men had de vrachtwagens later in de Ben Jehudastraat onbeheerd zien staan, maar was ijlings op de vlucht gegaan, tóen uit een ervan een rookkolom opsteeg. Ook kwamen berichten binnen uit Jaffa en andere plaatsen van Palestina, dat door Arabieren gevechts wagens en vrachtauto's van het Britse leger waren gestolen. THOLEN Bij tie te Breda gehouden exa mens van Modevak en Kunst nijverheid slaagden de dames: Marie Noordhoek te St.. Philips land voor het diploma Voor coupeuse: Saartje Kem penaars, Antje de Kok, Diriny Quist te St. Philipsland Corrie Hommel en Rika Aarnoudse te Oud Vossemeer. Voor costumière: Corrie Hom mel en Jo Hayermans te Oud Vossemeer, Coba Eindhout en Maatje Moerland te St. Philips land, Dien Moerland te St. Maar tensdijk, Jo de Later en Geertje de Jonge te Tholen. De heer van Vliet te Stavenisse slaagde bij het te den liaag gehouden examen voor het diploma scheepswei tuigkunde. Dinsdag zijn twee jongetjes die zich op het nog niet sterk genoeg zijnde ijs van de vest begaven er doorgezakt. Hulp was spoedig aanwezig en de drenkelingen kwamen er met een nat pak af. In verband hiermede werd het verboden zich op het ijs te begeven. Woensdagmiddag had op de hoek HoogstraatKerkstraat een autobotsing plaats lussen een vrachtauto van de lii ma Kegge te Rotterdam en een luxe auto van de heer Wagen voordt te Middelburg. Deze laatste werd zwaar bescha digd, de inzittenden bekwamen geen letsel. De politie heeft de zaak iu onderzoek. Dinsdagmiddag 24 Febr. jl. werd alhier in de Landbouw- huishoudschool de eindles ge geven van de maandelijkse kookcursus, waarbij de volgende dames hun diploma behaalden: Berger le Tholen, Geuze te Scherpenissè, Hoek en van Splunter le St. Mnar- tensdijk, Stoel te Stavenisse, Kamhoot, Quist, de Rijke, Ridderhof, Duine, Rage, Vossen—de Wilde, te Oud-Vossemeer. Dinsdag jl. had het echtpaar Gelukvan Dullemen het voorrecht onder veel belang stelling hun vijftigjarig huwe lijksfeest te mogen gedenken. De Familie den Engelsman Blaas vierde haar zilveren bruiloftsfeest en mocht eveneens veel belangstelling ondervinden. Het ontwerpen van een plan voor de bouw van een „Tehuis voor ouden van Dagen" is opgedragen aan iiet archi tectenbureau Wesseloo en van Voorst fe Bussum. Zaterdag 21 Febr. jl. werd alhier in een gehouden ver gadering van het „Groene Kruis" in de vacature Zr. Viergever tot wijkverpleegster oenoemd Zr. van Wely, die reeds tijdelijk hier werkzaam is. Vrijdag 20 Febr. 11. speelde de biljartclub „Steeds Betei" in boiel Nuijien haar eerste wedstrijd. Als tegenpartij was bet sterke vijftul „De Vrolijke Fotsers" uit Halsteren. De 'uitslagen zijn alsvolgt lis.Gem Zantvliet 65 37 11 1.75 Schetters 75 37 li 2.02 Berrevoets 34 17 2.00 Grollen 75 17 17 4.41 Dijkwel 00 40 1.50 van Kaam 75 40 12 1.87 Nuijten 05 41 1.58 Nels 75 41 10 1.82 Goedemondl 73 35 2.08 Nefs 75 35 10 2.13 „Steeds Beter" Tholen 297 car. en de„ De Vrolijke Fotsers" te Halsteren 375 car. Donderdag 20 Febr. is de retourwedsti ijd op Halsteren. Ir. GEUZE, voorzitter der bij auto ongeluk gewond. Vorige week Vrijdag kwam Ir. Geuze met zijn auto van uit Goes gereden, toen op de straatweg naar Kloetinge plot seling een wieliijder de weg overstak. Oen de man, die de auto zag naderen en een zwaai nam, mis te rijden gooide de heer Geuze zijn stuur om met hel gevolg dat zijn auto in de berm terecht kwam en over de kop sloeg. De wagen werd ge heel vermeld. De heer Geuze werd danig ge wond, doch bekwam gelukkig geen ernstig letsel. Na, in het ziekenhuis te Goes te zijn be handeld kon hij Zaterdag naar zijn woning te Poortvliet wor den overgebracht. Zijn toestand is zodanig dal hij reeds weer zijn bed mocht verlaten. Alweer de afdamming van de Eendracht. Zoals gemeld hebben de Water schapsbonden van Noord Bra bant en Tholen een plan gepi jecteerd, dat de mogelijkheid opent om St. Philipsland door middel van inpoldering met Tholen te verbinden Gaat het plan door dan zou men 50U 11.vruchtburegroud verkrijgen en voorde uitvoering van dit plan zou 10 jaar nodig zijn. bet voor verwezenlijking vatbaar is? Reeds meermalen is een dergelijk plan geopperd, doch dan komer er twee zaken in geding die niet gemakkelijk op te lossen zijn. Ten eerste dient dan het Iractaal met België van 1839 gewijzigd te worden, daar ons land zonder meer geen verandering in de waterwegen daarin genoemd mag brengen en ten twede komen hierbij belangen in het geding die lands financiën raken,n.l.oester- eu rnosselteelt. Enfin wij moeten afwachten, doch wij menen dat dit reeds de vierde maal dat men deze oplossing onder ogen ziet. POORTVLIET In de zaal van de heer de Graaf werd de algemene ver gadering gehouden van het Groene Kruis. Aanwezig waren 20 leden. De voorzitter Dr. Poortvliet releveert liet afge lopen jaar eu deelt mede, dat het thans gelukt is een wijk verpleegster aan te stellen, zuster Slager van Seherpenisse De tegenwoordige wijkverpleeg ster Mevr. HartogVelde had in 1943 reeds ontslag aan gevraagd, doch was steeds be reid geweest alsnog deze plaats te vervullen. Nu kunnen wij haar eervol ontslaan, onder hartelijke dank voor de bewe- zen diensten welke altijd zeer op prijs zijn gesteld. Zuster Slager thans te Bergambacht, zal per Apiil as. in dienst treden, doch haar salaris moet hoger zijn, daar zij ook te T.B gevallen behandelt. De gemeente is bereid geweest baar subsidie met 150 te verhogen, ook is er 100 verhoogde subsidie van het Alg. Armbestuur toegezegd terwijl aan de kerken ook subsidie gevraagd is. Hierna worden de notulen na lezing onveranderd vastgesteld, lng komen verslag van dewijkv. pleegster Mevr. Hartog Velde, dat zij in 1947 in 28 gezinnen 1320 bezoeken heelt afgelegd. Daarna kwam de te kening ter tafel, welke een ontvangst had van 2747.20; uitgaven 1277,34; batig saldo 1409.80. Dit lijkt groot, doch er is 1000 bij van Volksherstel dat in contanten is uitgekeerd met de bepaling dit alleen voor aankopen van instrumenten 'gebruiken De voorzitter deel mede, dat hiervan reeds enigi instrumenten zijn gekocht. Daarna deelt de Commissie van Boekonderzoek hij monde van de heer van Ast mede, all in orde le hebben bevon den. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding der heren Poortvliet, van Oeve- ren, van der Siikke en van Nieuwenhuijzen, welke werden herkozen met resp. 40 40, 44 eu 45 stemmen. Allen namen hun benoeming aan. Daarna korn.t het salaris der nieu w-benoemde verpleegster aan de orde. Dit wordt bepaald op 2000, de zuster gaat hier. mede accoord. De voorzittei zegt het is niet te veel, daar ze hiervan ook kost en inwonin moet betalen, haar werk is vei meer uitgebreid, in verban met T.B.C. behandeling. moet die patiënten ook aan hui bezoeken terwijl tevens ec zuigelingen consultatiebureau wordt geopend. Ook voor vereniging zijn de uitgaven du. groot, doch het bestuur legt vergadering voor de contribu tie met per jaar te verhogei Er zijn 357 leden en als kerkbesturen ook de hun ge vraagde subsidie toezeggen kui dit de grotere uitgaven dekke: Na bespreking wordt dit vooi stel aangenomen. De voorzitte deelt mede, dat in verband me- een ontvangen circulaire Volksgezondheid, T.B.beha deling verplicht is waarop word aangedrongen een verenigin op te richten, tot T.B.C. bestrij ding. Na bespreking wordt dit' opgerichtondei hetzelfdebesluu als het Gioene kruis. Daarn; zegt de voorzitter dat als hij volgend jaar weer hoopt te ver gaderen, mededelingPi over wijkverpleegster te km. ei-, en hij hoopt van de benoeming dezer nieuwe zuster geen spijj te hebben Daarna wordt aan allen een dankwoord gebracht en de vergadering gesloten. Na een pauze kvva de jaar vergadering der ziekenhuisver- pleging aan de beurt. Hiervoor waren buiten het bestuur slechts leden aanwezig. De Groene Kruis leden, vroeger ook lid der Ziekenhuis verpleging, waren merendeels uitgetreden, daar alle werknemers verplicht ver zekerd zijn. De voorzitter zegt dat op deze manier de ereni- ging niet zal kunnen blij van bestaan. De ontvangsten waren 1641.08 de uilgaven 1)70 73 saldo 464.95. Het batig saldo is thans 650, doch van 1940 is er nog een nadelig saldo van 544.93. zodat er niet veel over blijft. Momenteel iserplm f120 in kas. Het bestuur kwam met het voorstel voor de dag liquideren contributieverho- gp.n. Daar er niet voldoende leden aanwezig waren werden geen besluiten genomen inzake doch voorgesteld om binnenkort een nieuwe vergadering bijeen te roepen ter verdere bespre king. Dit werd aangenomen, waarna de voorzitter de bijeen komst sloot. In de. Ghr. School alhier werd de jaarlijkse ledenverga dering gehouden waar73leden aanwezig waren. De voorzitter Overbeeke opende door te laten zingen Ps. 25 vers en gebed. Gelezen werd Nehemia Daarna releveerde de voorzitter in zijn openingswoord de stand der school en het bestuur daar het 35 jaar geleden was dat de school opgericht werd. Uit het jaarverslag bleek dat er 66 schoolgaande kinderen zijn, terwijl per April a.s. naar schatting 80 leerlingen de school zullen bezoeken. Daarna volgt een verslag over de rekening. Aftredend als bestuurslid was Uijl die met 46stemmen herkozen werd. Op 12 Maar

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 2