/rijdag 27 Febr. 1948 No. Aruk en uitgave K1RMA I.M.C. POT, Tholen 'lelefoon 16. Postrek. 1043 >it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0.90 15cent disp.kosten Losse nummers cent. Nieuwsblad voor het Eiland Tholen Twee en zestigste jaargang Advertentiën millimeter 10 cent, met een minimum van De advertenties worden gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no. of te bevragen bij het bureau dezer courant 25 ct. extra Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland beschuldigd, dat zijn koeien op alg per schip. Ue C.M.V. heeft "een andermans land hadden ge- Zaterdag 110J schepen gechar. In wat veelal wordt aangeduid ais de Indische kwestie, hebben zich nu reeds enige malen ont wikkelingen voorgedaan die overeenkomstig de aanvankelij ke (.ublicaties een schril licht wierpen op het bedenkelijke van het regeringsbeleid ten aan zien van Indië. Doch even zovele malen kwam er dan een ver klaring van officiële zijde, die de bewuste ontwikkeling terug bracht tot een misverstand, een onjuiste interpretatie, een ten- lentieuze publicatie of iets van die aard. Men herinnert zich de geheime notulen van Linggadjati, nog vers in het geheugen ligt de geschiedenis van de notulen van ivalioerang en dezer dagen heef zich opnieuw een drama voor gedaan met betrekking tot het verslag van de Commissie van Goede Diensten. Men kent de feitenTijdens een persconferentie te Lake Succes gaf een woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten, ter gelegenheid van de aanbieding aan de Veilig heidsraad van het officiële rap port van die Commissie, een aantal zonderlinge uiteenzettin gen ten beste. De Nederlands- Indische regering leverde op deze uiteenzettingen een ver ontwaardigd commentaar, doch een communiqué verklaarde Nederlandse regering, dat en aan haar na onderzoek uitgebracht rapport heeft ge constateerd, dat de berichten over de bovengenoemde pers conferentie, welke de bedoeling had informaties te verstrekken zonder daarover te publiceren, een aantal gewichtige en ^langrijke punten onjuist zijn. \nei.fa, li persbureau «lat de uucht en verstrekte, verklaarde nerzijds dat de beschouwin- 'Mi vari de Commissie van So ede Diensten, waarvan spra- ixo wfcs in zijn telegrammen, bedoeld waren als„background informaties voor corresponden ten en dat deze niet mochten worden toegeschreven aan de Commissie als zodanig. Aneta drukte haar spijt uit over dit misverstand. ierop volgde een communiqué van de Ned. Indi sche regering, waarin deze con cludeerde verheugd te zijn haar verklaring, naar aanleiding van de vermeende uiteenzettingen van de Commissie voor Goede Diensten te kunnen terugnemen Aneta wilde zich evenwel niet laten aanleunen, dat de door haar omtrent de persconferentie gemelde mededelingen niet werkelijk zouden zijn Het bureau verklaarde tuiging van leedwezen gedaan, zijn be- voor de fout in de wijze van publicatie van de mededelingen te her balen, doch behield zich zijn oordeel voor ten aanzien van de juistheid van de inhoud van bericht, hangende de uitkomst van een eigen onderzoek in deze zaak. Dit onderzoek heeft blijkbaar intussen plaatsgevon den en naar aanleiding daa-r van zegt Aneta, dat het ont stane misverstand geen betrek king heeft op de inhoud van de Aneta telegrammen, doch slechts op de wijze waarop deze werden gepubliceerd. De ontwikkeling van de zaak had hierdoor zodanige vormen aangenomen, dat een vei klaring van officiële zijde passend werd geacht. Die officiële zijde was ditmaal de minister-president zelf, die aan het A.N.P. ver klaarde, dat hij menselijkerwijze de zekerheid heeft, dat Kirby en Graham, noch een andere woordvoerder der Commissie voor Goede Diensten, op de vertrouwelijke persconferentie te Lake Succes iets hebben ge zegd, vvat hun bevoegdheden overschrijdt. Ook had de minis ter president het nog over in formaties waarover hij beschikte en die zouden moeten bewijzen dat het verslag van de corres pondent van Aneta een onjuiste en daardoor tendentieuze weer gave van de uitlatingen van de woordvoerders der Commissie is. Jammer dat die inlichtingen ons niet ten dienste staan, want tegenover de opvattingen van de minister-president staat de uiteindelijke verklaring van Aneta, dat het misverstand geen betrekking heeft op de inhoud der telegrammen; die inhoud verklaart Aneta en de Aneta vertegenwoordiger is bij de persconferentie aanwezig ge weest dus voor juist. Erg overtuigen kan de slotver klaring van officiële zijde niet al spreekt de minister-president dan ook als zijn mening uit, dat een onverantwoordelijke berichtgeving oorzaak is geweest van onverdiende aanvallen op de Commissie voor Goede Dien sten, voor welker „arbeid en opoffering" de heer Deel nog maals zijn waardering ten beste gaf. Overigens blijft de merkwaar digheid, dat er zich ten aanzien van de Indische kwestie hij herhaling mystificaties van deze aard voordoen. te St. Maartensdijk had niet gespoten voor de coloradokever. Verdachte zegde door drukke werkzaamheden het vergeten te hebben. De ambtenaar wees er op welk groot gevaar er bestaat als hier niet de hand aan wordt gehouden en vooral voor de export. Hij eiste dan ook een boete van 50 sub. 25 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde hem tot een geldboete van f25. te Scherpenisse had de vestigingswet overtreden. Ver dediger was Mr. van Hasselt te Bergen op Zoom. Deze zaak werd aangehouden, opdat verdachte in de gelegenheid gesteld zal wor den om alsnog de vereiste diplo ma's te halen. te Scherpenisse had zijn dochtertje van school thuis gehouden. Verdachte gaf dit toe, de ambtenaar eiste f25 boete of 10 dagen en hij werd overeen komstig de eis veroordeeld. te Poortvliet moest terecht staan, omdat zijn runderen op een andermans land hadden gelopen. Verdachte gaf dit toe. Door de grote droogte deze zomer was de afheining niet voldoende. Hij had de schade met belang hebbende reeds geregeld. De ambtenaar eiste 15 boete of 10 dagen en hij werd veroordeeld tot een boete van f5. te Oud-Vossemeer werd beschuldigd, dat zijn hond in het jachtveld had gelopen. Ver dachte ontkende dit en had als getuige laten roepen de De hond was losgebroken, en toen was zijn vrouw en later zijn vader de hond wezen halen. Ge tuige verklaarde dit ook. Ver dediger in deze zaak was Mr. van Hasselt. De ambtenaar eiste vrij spraak en de kantonrechter be vestigde deze eis. te Tholen had over de brug gelopen, toen dit nog ver boden was. De eis was f4 boete of dagen, hij kreeg boete. te St. Annaland werd lopen. Verdachte ontkende dit feit, omdat hem er niets van be kend was. Deze zaak werd aan gehouden om getuigen te horen. te Oud-Vossemeer moest terecht staan voor feiten. Ie feit, dat hij met een vrachtauto de veerpont was ingereden, terwijl zijn remmen niet in orde waren en het 2e feit, dat hij met een te zware vracht op de veerpont is gereden. Het eerste feit ontkende verdachte, omddt hij met de wagen van Stavenisse was ge komen en ook op het veer her haalde malen heeft moeten rem men en zij toen weiKten, maar het tweede feit gaf hij toe. De ambte naar eiste voor het eerste feit een geldboete van f30 sub 15 dagen en voor het tweede feit 50 boete of 30 dagen. Hij werd veroordeeld resp. tot en 25 boete. De vrouw van te St. Maartensdijk had zonder licht ge reden, wat haar een boete kostte van f2. te Tholen had een loterij aangelegd zonder vergunning. Verdachte wist niet, dat daar een vergunning voor nodig was, om dat hij dit op andere plaatsen ook gezien had. De ambtenaar eiste een boete van 50 sub. 25 dagen. Hij werd veroordeeld tot een boete van f25. te Poortvliet had zonder licht gereden, boete f2. te Poortvliet en te Tholen hadden gejaagd zonder vergunning van de land eigenaar. Verdachte had toe stemming van de pachter en was door uitgenodigd en had eerst niet naar zijn schriftelijke vergunning gevraagd. De ambte naar eiste tegen een boete van f25 of 10 dagen tegen een boete van of dagen. werd veroordeeld tot een boete van 10 en tot een boete van f5. te Poortvliet had ge jaagd met een lange hond op ver boden grond. Verdachte had echter een vergunning, zodat hij mocht jagen, maar niet met een lange hond. Verdediger in deze zaak was Mr. Dirven, die aan toonde, dat dit geen jagen is met een lange hond, want deze hond behoort niet onder deze rubriek. Deze zaak werd aangehouden, alleen was het jammer, dat de bewuste hond sedert 14 dagen kwijt is, zodat deze niet getoond kan worden aan deskundigen. te Tholen had niet vol daan aan de bouwverordening. Hij moest een gevel van zijn schuur laten stutten en dat was niet gebeurd. Verdachte zeide al een paar malen de ambachtsman gewaarschuwd te hebben, maar deze kwam niet. De ambtenaar eiste 15 boete of dagen en hij werd veroordeeld tot een boete van 10 met de bepaling er bij, dat dit nu zo spoedig mogelijk ge beuren moet. te Tholen had kinderen beneden de 14 jaar in het werk gehad. Verdachte bekende dit, maar wist niet dat het niet mocht, omdat hij een schrijven overlegde van de inspecteur van belasting, welk tarief voor loonbelasting hij af moest trekken. De ambtenaar eiste 15 boete of dagen. Hij werd veroordeeld tot boete. De navolgende mededelingen zijn afkomstig van een Neder landse militair op Java. Zijn brief was begin Februari geda teerd. „Wat ik al vel had vermoed is gebeurd. De heren van de Republiek hebben ons weer eens in ons hemd gezet. Vandaag zou de afvoer van de T.N.l. uit West- en Midden- Java beginnen, per spoor, zowel terd, en wat doen de Republi keinen? In de voornaamste spoorlijn hebben ze zes brug gen laten springen, waardoor alles in de war loopt. Alle moeite en alle werk door onze militaire autoriteiten gedaan is nu vergeefs. De schepen moe ten worden afgezegd. Er was voor "oeding gezorgd enz. Op een ander punt zou zich 1000 man T.N.l. melden, doch er kwamen er maar 400. Met deze kerels is niet te praten, je wordt er bels van. Ze moe ten eens ongezouten op hun kop hebben Het gaat toch niet aan, dat ons prestige zo door het slijk wordt gehaald. Door al deze grappen is het extra druk op kantoor; vooral veel telegraaf verkeer, Is alles „zeer dringend" „onderbrekend" enz. Als dat allemaal eens 25 cent per woord kostte Het is vandaag twee jaar gele den, dat ik naar de keuring te Amersfoort ging. Toen was ik nog vol goede moed en vol il lusies. Ze hebben echter kans gezien om je in die twee jaren volko men apathisch te maken voor alles Gelukkig nog jaar en dan draaien we deze hele zaak- de rug toe. De Vereniging „Band Neder land—Indië" is verboden door de legerleiding. Die zei te veel waarheden en dal mag nu een maal niet." Fruit naar Engeland. Onlangs is tussen Nederland en Engeland een handelsovereen komst gesloten. Ongeveer 24 millioen pond sterling van de totaal voor 34 millioen pond sterling te exporteren goederen is bestemd voor agrarische pro ducten. Wat het fruit betreft, worden door Engeland maximum hon derd ton kas-aardheien geïm porteerd voor een nader te pepalen datum, zo vernemen wij vati de zijde der truittelers- organisatie. In het najaar zullen nieuwe on derhandelingen gehouden wor den over de levering van een centrale export van appelen naar Engeland. Zoals bekend gelukte het niet in het afgelopen jaar appelen naar Engeland te exporteren. Tienduizend ton peren zullen door Engeland ingevoerd worden De Engelse regering zal in de loop van het seizoen beslissen, of import tot 15.000 ton toelaat baar is in verband met de marktvoorziening in Engeland. Dit jaar is de mogelijkheid geopend kersen in verse toestand naar Engeland te exporteren tot een maximum van 500 ton op individuele vergunning. Engeland zal maximaal zes duizend ton druiven uit cns land invoeren. Door Nederlundzullen maximaal honderd ton perziken mogen worden uitgevoerd in 1948. Voor kruisbessen, bosbessen, diepgevroren fruit, vruchtenpulp en vruchtensappenzijneveneens afspraken gemaakt. De Engelsen overwegen ma ximumprijs voor de invoer van dit fruit vast te stellen. Een maximumprijs was voor het afgelopen jaar ook vastgesteld. Het nieuwe voorstel der K.L.M. in zake het maken van een Centraal vliegveld. Door den heer dr. Plesuian de directeur van de L.M. de promotor van het vliegwezen op internationaal en nationaal gebied van ons luchtverkeer is een plan voorgelegd, dat de instemming der Xederl. Spoorwegen en P.T.T moet Febr geeft Officiëele bonnenlijst voor het tijdvak van 29 t/m 13 Maart 1948. Elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 211 Melk liter melk. 213 Melk liter melk. Vlees 100 gram vlees. 217 Vlees 300 gram vlees. 218, 219 Boter 250 gram boter of 200 gram vet. 234 Algemeen 1600 gram brood (geldig t/m Maart). 235 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m Maart). 230 Algemeen 400 gram brood of rantsoen puddingpoe der, vermicelli e.d. (geldig t/m 13 Maart). 230 Algemeen 150 gram kaas korstloze 237 239 238 of 187 kaas. Algemeen Algemeen Algemeen gram 125 gram koffie. 50 gram thee. 500 gram sinaas appelen (vóórinlevering). 223 Reserve 800 gram brood (geldig t/m Maart). 224 Resprve (bonkaart KB) 125 gram citroenen (voorinle vering). 227 Reserve (bonkaart KG) 125 gram citroenen (voorinle ver jng). 226 Reserve 400 gram brood (geldig t/m Maart). Bonkaarten KD, KE 802 713 Melk 12 liter melk. 716, 717 Vlees 100 gram vlees. 718 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 719 Boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 704 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m Maart). 735 Algemeen 200 gram brood (geldig l/m Maart). 736 Algemeen 400 gram brood of rantsoen puddingpoe der, vermicelli e.d. (geldig t/m 13 Maart). 737 Algemeen 125 gram citroe nen (voorinlevering). 738 Algemeen kg. sinaasap pelen (voorinlevering). 723 Reserve 400 gram brood (geldig t/m Maart). 724 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas- Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1073 Brood 800 gram brood. 1078 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1072 Margarine 250 gram boler of margarine of 200 gram vet. 1074 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1079 Eieren eieren. 1077 Melk liter melk. 1071 Vlees 300 gram vlees. 1076 Vlees 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Februari worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag Maart a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen en citroenen moeten uiterlijk op Maart bij een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. hebben, om een Centraal vliegveld te Burgerveen in de Haarlemmermeerpolder te doen aanleggen. Zijn voorstel vliegveld „Burger- veen"is gebaseerddatNederland maar een klein land is, en dat uit de lucht bezien, onze steden Amsterdam den Haag en Rotterdam, maar als een groot heid behoren te worden bezien en opzichte van de luchtvaart. De vliegvelden Rotterdam en Schiphol kunnen dienen voor binnenlands verkeer en de ortvliegerij, terwijl op Schip hol tevens de Fokkerfabrieken kunnen beschikken over een uitgebreid terrein voor hunne outwikkeling zonder het inter- WAARIN IERSEKSE EN THOOLSE COURANT EEN NIEUW DRAMA Zitting Kantongerecht te Tholen op Vrijdag 20 Febr. Zes bruggen laten springen Binnenland Distributienieuws

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1948 | | pagina 1