een0Vtr±silÏL_is geweesl Gemeenteraad Stavenisse gehouden op Vrijdag 19 December 1947. N Voorzitter en Secretaris Burge meester L. A. Verburg. Aanwe zig .alle leden. De notulen van de twee vori ge vergaderingen werden gele. zen en ongewijzigd" vastgesteld. De voorzitter zeidezoals U gelezen zult hebben is de com missaris der Koningin in Zeeland met ingang van 1 Febr. 1948 eer vol ontslag verleend. Ons past een woord van dank te brengen aan hem, die zoveel werk voor onze provincie heeft gedaan en wij hopen dat hij nog lang van zijn welverdiende rust mag ge nieten. Bij Kop. besluit is nu be noemd Jhr. Mr. de Casembroot en wij wensen deze toe, dat hij een lange ambtsperiode mag hebben. Tevens deelde spr. mede, dat de heer Tazelaar hem juist ver telde, dat in de poldervergade ring vanmorgen besloten was' f 500.bij te dragen in de kos ten van de oprit, dat is dus een derde van de werkelijke kosten. Wij zeggen 't waterschap dank. Ingekomen stukken Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit tot verbetering van de West Achterweg. Er zullen z.g. diverse -klinkers gebruikt worden, wat dus iets goedkoper zal worden. Van het zelfde college goed keuring raadsbesluit tot wijziging van de begroting van 1945 idem goedkeuring stekbietenverorde- ning. Proces-verbaal van kasopna= me bij de ontvanger van haven en kadegelden, de gemeente ontvanger, Burg. Armbestuur. Van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom dat van de Nederl. 'Spoorwegen bericht is ontvangen, dat de electrificatie •doorgetrokken wordt tot Bergen op Zoom. Van de heer J. Gideonse, dat hij zijn benoeming tot hoofd van ae school aanneemt. De voorzitter zegt dat de heer Gideonse 1 Maart a.s. in dienst hoopt te treden. Van het bestuur van de An nex Nieuwe Polder, dat zij geen bijdrage verleent in de kosten van de oprit, daar zij dit geen polderbelang, doch een gemeen tebelang acht. De Kon. goedkeuring op de heffing rechten precarioverorde- ning en begraafrechten tot 1 Ja nuari 1953 het zelfde voor de verordening heffing haven- en kadegelden, doch tot 1 Jan. 1949. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor om deze verordening opnieuw ter goedkeuring in te zenden, daar dit ongeveer 1 jaar duurt en 't toch beter is dat wij met een goedgekeurde verordening wer ken. Met algemene stemmen werd dit goedgevonden. Van de Minister van Binnen landse Zaken een verzoek om het salaris van het gemeente- personeel in engere zin gelijk te brengen met dat van het rijks personeel. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. De heer Van Beveren zeide dus dat komt neer op verhoging van tractement. De voorzitter antwoordde, dat er-reeds een verhoging was van 10 en 15 pet. en dit is nu ineen gesmolten, waarop dan de pen sioengrondslag kan worden vastgesteld. Dit was ook voor het rijkspersoneel en nu wordt gevraagd dit gelijk te schake len voor het gemeentepersoneel. Mocht er dus een verhoging ko- inen dan is gebleken dat het sa laris van het personeel te laag was. De heer Van Beveren is niet van plan op de salarissen te ha meren, maar de heer Leune op de secretarie wordt ook ouder en moet dus ook meer gaan ver dienen. De voorzitter begrijpt dit, want het werk nioet toch ook betaald worpen. Wethouder Van der Slikke merkt op dat de verhoging niet zo hoog is, want die 10 en 15 pet. zijn er al bij gerekend; het wordt nu een vast salaris, waar naar de pensioengrondslag vast gesteld wordt. De heer Stoutjesdijk merkt op dat de ambtenaar ter secretarie nogal bijbetrekkingen heeft. De voorziter antwoordt dat dit er niets mee te maken heeft. De heer Van Beveren wilde vragen of inderdaad zoveel per soneel op de secretarie nodig is. De voorzitter antwoordt dat er personeel te weinig is inplaats van te veel. De heer Van Beveren begrijpt dit niet goed, want waarom wordt er dan nog werk verricht voor een andere gemeente. De voorzitter wil graag feiten horen. De heer Van Beveren zegt dat er administratieve werkzaamhe den worden verricht voor de ge meente Zierikzeedat is- hem medegedeeld. De voorzitter ontkent dit per tinent si', men moe! met feiten komen die werkelijk waar zijn 0n die men zeker weet, doch niet beeft van '•'oren en zeggen. De heer Hage merkt op dat men deze ambtenaar toch gele genheid heeft gegeven om wo. bi; te verdienen. De voorzitter zegt dat de heer De Wilde dit in de avonduren doet en dat gaat ons niets apn. Hij verricht een volle dagtaak men moet zien naar het werk dat verricht wordt en daarnaar betalen. De heer Hage meent, dathij dan een baantje en dan nog een baantje er bij heeft gekregen. De voorzitter merkt op, dat men de heer de Wilde niet moet bezoldigen, maar de betrekking, want als later iemand zou ko men, dan moet hij toch een sala ris verdienen, waarop hij kan huwen en dan weet men toch niet of hij ook die bijbetrekkin gen krijgt. De heer Hage zegtwij heb ben hem toch de gelegenheid ge geven om dat er bij te verdienen en wij zitten nu toch op Stave nisse en daar is de heer de Wilde. De voorzitter zegt nogmaals, dat het er niets toe doet wie er werktde betrekking eist een volle dagtaak en dat moet be zoldigd worden men moet zich niét doodstaren op de persoon van de heer De Wilde. De heer Hage zegt dat het een verhoging wordt van f 500.tot f600.en datis niet "weinig. De voorzitter zegt dat het heel wat lijkt, doch in de landbouw zijn de lonen toch ook veel en veel hoger geworden. De heer Hage merkt op dat dit allemaal bluf is, dat is niet zo ergvraag het de werkge vers maar eens. De heer Stoutjesdijk vraagt of men verplicht is dit te geven. De voorzitter antwoordt dat 't niet verplichtend is alleenhet wordt verzocht en anders zal ■vermoedelijk de begroting niet worden goedgekeurddat ligt wel in dit verzoek. Het is dan ook goed, dat wij de normen nemen, die het rijk aangeeft. Met algemene stemmen werd het voorstel van B. en W. aan genomen en werden de salaris sen overeenkomstig de normen door het rijk aangegeven, vast gesteld. Ingekomen is nog een schrij ven wijziging te bréngen in de Wuziging van de begroting vo 1945. Met algemene stemmen werd dit goedgevonden. Een schrijven van de Z.L.M., afdeling Tholen en Sf. Philips- land om een bijdrage in de te bouwen lagere landbouwschool te Scherpenisse. De kosten hier van bedragen f80.000, waarvan de provincie f 20.000.bijdraagt en de rest wordt geleend. In dé exploitatiekosten daarvan wordt een bijdijrage van de gemeen ten op het eiland gevraagd en wel 10 cent per H.A., 10 cent per inwoner en f 17.50 van elke leer ling uit de gemeente, die de school bezoektdat is voor Sta venisse een bedrag van f325. De voorzitter stelt voor deze subsidie te verlenen, Hij acht 't een streekbelang, dat die school er komt. De heer Stoutjesdijk juicht het foe dat er een school komt, maar er zijn geen leerlingen voor. De voorzitter merkt op, dat ge raamd wordt, dat er 55 leerlin gen zijn. De heer Stoutjesdijk zegt dat de school nu zeer slecht bezocht wordt en waarom moeten er dan zulke grote kosten gemaakt wor den. Als men zeker wist dat de school goed wordt bezocht, dan zou hij er voor zijn. Men moet maar eens zien dat er slechts twee uit het eiland naar de school in Goes gaan. De heer Potappel zegt dat op 55 leerlingen geraamd wordt, maar op het ogenblik gaan er slechts 19. De voorzitter merkt op dat er een bepaald aantal leerlingen wordt geraamd en de Z. L. M. zegtwij gaan een school bou wen. Wethouder Van der Slikke zegt dat het een klein kunstje is om een aantal leerlingen te ra men, maar het standpunt van de meerderheid van B. en W. is dat het een te grote uitgave is. Als wij er nu met meegaan en het botert niet, dan zitten wij er mee en kunnen er niet van af. Het is nuttig, dat er goed landbouw onderwijs wordt gegeven, maar men moet niet vergeten, dat on ze jongelui in een andere rich ting gaan studeren en ook wan neer wij de heer Gideonse hier hebben, die ook landbouwon derwijs kan geven, dan gaan ze liever naar een plaatselijke cur sus. De heer Van Beveren is het eens met wethouder Van der Slikke. Met algemene stemmen wordt het voorstel van de voorzitter verworpen. Van Ged. Staten is bericht in-' gekomen, dat zij geen toestem ming geven om 2 slaapkamers te bouwen in de woning van Winter. t Ingekomen is een verzoek van de Gebr. Heijboer om een stukje grond te mogen kopen. B. en W. stellen voor dat stuk je grond te verhuren, dus niet verkopen. Met algemene stemmen wordt dit goed gevonden. Een verzoek om salarisverho ging van de gemeentewerklie den Moerland en Smits, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om de 6 armen-hui- zen af te breken en 4 nieuwe wo ningen te bouwen. Dit verzoek was vergezeld met een toelich ting van de Inspecteur van de Wederopbouw, waarin de nood zakelijkheid naar voren wordt gebracht deze woningen af te breken, daar de herstelkosten veel te hoog worden. De voorzitter zegt dat het voor stel van B. en W. nog precies is. als de vorige vergadering, en wel om deze woningen af te bre>^ ken en nieuwe te bouwen. De heer Hage vraagt hpever de financiering strekt. - De voorzitter heeft de stukken niet bij de hand en kan het dus niet precies zeggen, maar meent dat het f 325.per jaar is en gedurende 50 jaar. De heer Tazelaar is dit niet duidelijk. De kosten voor deze 4 woningen zijn f 52000.— en wie moet dat nu bétalen? De voorzitter antwoordt dat de gemeente dit moet betalen, maar de gemeente krijgt dit van het Huk terug en moet alleen zelf het exploitatietekort bijpassen. Wethouder Van der Slikke meent gelezen te hebben, dat wanneer na 15 jaar betalen zou blijken, dat de gemeente dit niet meer kon, het wordt geschonken. -De heer Tazelaar zegt, wan neer B. en W. er verantwoorde lijk voor zijn, hij er dan mee ac- coord kan gaan. De voorzitter merkt op, dat wptnneer de raad het besluit neemt, deze ook verantwoorde lijk is. De heer Leune beziet het zo, dat wanneer men 50 jaar f 325.— betaald heeft, men deze wonin gen heeft en dat is dan voor een bedrag van f 16.000. De zaak werd aangehouden tot een volgende vergadering. B. en W. stellen voor vast te stellen het uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschriften, de ver ordening inzake de aard der be bouwing en 't gebruik van gron den, te besluiten tot leggen van een bouwverbod en tot vaststel ling van bijzondere rooilijn. Wethouder Potappel is er te gen omdat hij er niet mee ac- coord kan gaan met de manier van bouwen en de plaats waar dit zal gebeuren. De heer Hage meent dat de mensen' aan de Kerkweg zeer. gedupeerd zullen worden als dit plan wordt aangenomen. De voorzitter antwoordt dat al leen het plan wordt aangeno men, maar er kunnen altijd bij de uitvoering nog wijzigingen worden aangebracht. De kosten van f 900;1 voor het plpn zijn gemaakt en dat zou toch niet goed zijn dit nu maar 'ter zijde te leggen. Wethouder Van der Slikke "zegtals het plan verworpen wordt, moet er toch weer een nieuw gemaakt worden en" dat brengt weer veel kosten met zich. De voorzitter zegt nog dat al leen het plan maar moet worden aangenomen en verder gebeurt er niets. Wethouder Potappel zegt, dat de mensen die er bij betrokken zijn, wel' geneigd .zijn om die f 900.te betalen als ze. zeker weten, dat het plan niet door gaat. Er zijn wel andere plaat sen waar grond te kfijgen is en die deze gemakkelijk kunhen missen. De heer Leune zou nooit voor het uitbreidingsplan zijn als men hem niet verzekerd had, dat het steeds gewijzigd kan worden. Met 2 tegen 5 stemmen werd het voorstel van B. en W. ver worpen. Voor de heren Van der Slikke en Leune. B. en W. stellen voor een ver- plaatsingsbesluit vast te stellen op dè heffing van een belasting op vermakelijkheden. Met algemene stemmen werd dit aangenomen. B. en W. stellen voor een wij ziging van de algemene politie verordening in verband met het ophalen van huisvuil. 1 De voorzitter zegt dat er een schrijven is gekomen, dat het verplichtend moet worden ge steld dat alle percelen betalen, zodat niet alleen degene die vrij willig hiervan gebruik maken, moeten betalen. Dè heer Tazelaar vraagt hoe veel personeel de gemeente daarvoor dan aan moet stellen als het op dezelfde manier als nu blijft gebeuren. De voorzitter heeft dit nog niet overzien, maar gelooft wel dat dat deze twee mensen het klaar spelen. Wethouder Van der Slikke is dezelfde mening toegedaan. De heer Tazelaar zegt dat wanneer het op deze manier moet gebeuren, die mensen een gehele week nodig hebben om van 400 percelen het vuil op te halen en dan blijft er geen tijd over voor ander werk. De voorzitter gelooft dit' niet, maar zal het nagaan en anders zal er wat op gevonden moéten worden. Met algemene stemmen wordt de wijziging aangenomen. B. en W. stellen voor over te gaan tot afkoop van erfpachten. Met de stem van de heer Leu ne tegen wordt het voorstel aam genomen. B. en W. stellen voor een bij drage te verlenen in' de kosten van verkaveling van een ge deelte der straatverlichting. De voorzitter licht dit voorstel nader toe en zegt, dat er een schrijven van de P.Z.EM. is ge komen, waarin uitkomt dat de palen eigendom zijn van de P. Z. E. M. en dat ze deze gaan verwijderen. Maar als de palen en draden verwijderd zijn, dan is er geen straatverlichting. Spr zegt verder dat er een onder- plaats gehad met de P.g.E.M. en dan dwingen ze eigenlijk om aan te sluiten. Want de ondergrondse kabel gaat door en daarom doen B. en W. dit voorstel. De heer Van Beveren be schouwt dit als een ultimatum en dan zegt hij maar 5 minuten voor de johgelui en laten wij dan maar in het donker zitten. De voorzitter merkt op dat de kabel reeds besteld is. De heer Van Beveren gelooft dat wel, maar laten wij ons dan maar in het donker zetten. De heer Tazelaar meent dat de vorige vergadering is gezegd, dat de palen van ons wc nu blijkt het dat zij van Z. E. M. zijndan wordt andere kwestie. De voorzitter erkent d< veronderstelling fout is g De heer Tazelaar gaat en vraagt wie er over te sen heeft om de kabel gemeente te leggendac men toch zeker toestc voor hebben van de rat P.Z.E.M. legt de kabel, ra wij het niet willen (want gemeentegrond) dan ga niet zonder toestemming. Wethouder Van der is het daar niet mee een; mpet maar eens zien met len die in de landerijen zet, daar was niets tei doen. Men wilde het niet ze werden toch gezet. Me niet vergeten dat de P.Z.E. semi-overheidsinstelling als de provincie zegt, dat ondergrondse kabel geleg worden, dan komt die er. De voorzitter antwoordt wel kan, maar dan zul] de werkelijke kosten moe talen, térwijl dit nu ande De heer Tazelaar zegt nu f 4000.moeten betalei gelooft wel, dat het dan zal zijn. De heer Leune wil .twee naar voren brengen, wat Z. E. M. kan. Zij kwami gen of er een paal op n geplaatst mocht worden de neenkorter kon hi Doch dat hielp nietd werd geplaatst en ik kreei Nu over het recht. U heb electriciteit in mijn laten leggen en wilde tendat kon, maar dan! er een paal gezet worden kostte f 80.maar die bleef hun eigendom. To jaren geleden in de raad handeld, bovengronds of gronds, is besloten boven omdat de kosten aanm minder waren, maar er wt enkel eigendomsrecht, ma gebruiksrecht. De. voorzitter zal er niets meer van zeggen en het voorstel in stemmin wordt verworpen' met 3 stemmen. Voorde beic houders en de heer Leun B. en W. stellen voor ee we regeling omtrent de sing van art. 1 der woor wet 1947 vast te stellen. Met algemene stemmen] hiertoe besloten. De gemeenterekening - 1945 en de rekening vi ïl Burgerlijk Armbestuur voorlopig vastgesteld. Voordat men overgaat noeming van leden van viescommissie betreffend verordening woongelegi' werd eerst een schrijven deld van de heer Leune nog over te gaan tot de van 6 woningen. Wethouder Van der ondersteunt dit voorstel. De heer Van Beveren feit of de woninnood Na ampele bespreking met 2 tec|en 5 stemmen he stel verworpen. Vóór de Leune en van der Slikke. Na 9 stemmingen wen leden van deze commissie zen de heren P. Hage A Z van Putten, J. Stoey, fa. en W. Zachariasse, ten, raadsleden die eerst wat kozen, allen bedankten. B. en W. bieden 'aan meentebegroting voor 19J|L ke_m handen gesteld woi|t lei b Ie at een commissie van onda B. en W. stellen voor stellen het bedrag per ex artikel 55 bis der b voor 1948, zoals dit ter neeft gelegen: Met algemene stemmen ait goedgevonden. Besloten wordt om de vaalt .bij inschrijving te pen. Bij de rondvraag vrat heer Van Beveren hoe he dat er boompjes geplant i op de plaats waar de gen bergplaats komt. De voorzitter antwoordt )e n de iel 'as n e no m [es >n ZJ VV CUg De heer Hage vraagt door de verenigingen nie opgelet kan worden bij 1 bruik - van de lokalen heer fCoetsdijk. De voorzitter zal dit onc ken. Ie ai [es lal or

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 3