Vergadering van de Raad der Gemeente Tholen gehouden op Dinsdag 16 December. Gemengd nieuws Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secre taris de heer V. Laban. Aan wezig alle leden. De voorzitter opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten goedkeuring wijziging begroting 1946. Van het centraal bureau van verificatie proces-verbaal- kas opname gemeenlo-ontvanger. Van Ged. Staten goedkeuring aankoop stuk grond voor woningbouw. De vastgestelde stekbielenver- ordening en het besluit tot overname van de brug over de Eendracht onder protest. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek|van Ed. de Cleer om de verleende concessie te brengen op naam van Ed. de Cleer en Zoon. Burg. en Weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en nog een bepaling er bij te voegen dat wanneer er nog een wijziging mocht plaats hebben dit kan geschieden door Burg. en weth. Dit is gedaan opdat deze zaken dan een vlngger afwerking krijgen. Met algemeene stemmen wordt dit goedgevonden. Van de Bank van Ned. Gem. betreffende de verlenging van de rek. courantovereenkomst. Burg. en Weth. stellen voor deze overeenkomst ook voor 1948 te bestendigen, omdat dit hoofdzakelijk is gedaan voorde restauratie werken aan de toren en deze znllen in 1948 nogwel niet afgewerkt zijn. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden.' Van Ged. Staten is nog inge komen goedkeuring op besluiten van burg. en weth. Burg. en weth. bieden aan de bedrijfsbegrotingen en de ge meentebegroting voor 1948. Deze worden in handen gesteld vnn een commissie bestaande uit de heren H. Jansen, B. J. van Westen en A. de Heer. De Voorzitter gelooft niet dat de commissie er zoveel werk aan zal hebben als burg. en weth. als men weet dat de eerste begroting sloot met een tekort vanf 20.000 dat thans ge heel is weggewerkt. Spr. brengt ook een woord van lof aan het secretariepersoneel, dat zeer hard heeft gewprkt en het klaar gespeeld heelt om in zo'n korten tijd de begroting gereed te krijgen. Burg. en Weth. stellen voor het woningbedrijf op te nemen in de F.O.G. en nu het brug- bedrijf ten einde loopt dit op te zeggen. Met algemene stemmen wordt dit aangenomen. Burg. en weth. stellen voor om aan de gemeente tuinman een rijwiel toelage te geven. De voorzitter zegt dat bij het vorige besluit gevraagd is of in dien er iemand vergeten was burg. en weth. dan nog met een voorstel zouden komen, dat is er nu want het blijkt dat van Bemden vergeten was die als onbezoldigd veldwachter zijn rijwiel niet kan missen. Met alg. stemmen wordt het voorstel aangenomen. Burg. en weth. stellen voor een verplaatsingskostenbeslu.it vast te stellen. De heer Berrevoets vraagt hoe dat verstaan moet worden art. 3 waar sprake is van personen die binnen de gemeente zich verplaatsen. De voorzitter antwoordt dat dit eigenlijk maar theorie is, hoewel het natuurlijk voor kan komen dat iemand een andere woning wordt aangewezen en dus verplicht wordt om zich te verplaatsen en dan is het niet meer dan billijk dat de gemeente dit betaald. Met alg. stemmen wordt het voorstel aangenomen. Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de begroting voor 1947 zoals deze voor de heren ter inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt deze goedgevonden. Burg. en weth. slellen vooreen geldlening aan te gaan van f 25000 ten behoeve van de gasfabriek zoals het concept voor de heren ter inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor naar aanleiding van een schrij ven van de Minister van Binn. zajteri een wijziging van de verordening op de heffing ener vermakelijkheidsbelasting. De heer Zachariasse wilde nog een wijziging bijvoegen en wel wat betreft de donateurskaarten Deze- moeten nu eerst worden afgestempeld en de mogelijkheid bestaat dat zo iemand er nooit gebruik van maakt en dan is toch de belasting betaald, was hel niet beter als er dan ge bruik van gemaakt werd dat zo iemand de kaart eerst op de secretaris liet afstempelen. De voorzitter acht dit zeer bezwaarlijk want men moet niet denken dat de secretarie een kruidenierswinkel is, daar men in en uit kan lopen De kaarten worden nu ineens af- gastempeld eir daar mee klaar, is er dan eens iemand bij die ergeen gebruik van maakt,dan kan daar toch geen uitzonde ring voor gemaakt worden Met alg. stemmen wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer .de Hond of het niet mogelijk is dat de buitenmensen 3 mud cokes extra krijgen, zij zijn verstoken om op gas te koken nn er voor de bedrijven geen extra kolen meer worden ver strekt en door de inundatie ook alle hout weg is, moeten zij ook maar alles'doen van die 12 mud kolen. De voorzitter zegt dat dit niet gaat, het zou wel een aardige nitvinding- zijn als dan de buiten mensen- misschien voor de mensen in de stad een zak hout leverde. De heer de Hond meent dat er toch nogal wat cokes op de gasfifbriek ligt. De voorzitter antwoordt dat dit niet zonder bon gaat en ook de mensen in de stad moeten zeer zuinig zijn met hun kolen. De heer de Hond meent dat er toch verschil is, want die kun nen koken op gas en daar zijn de buitenmensen toch van verstoken en ook nu de be drijven geen extra kolen meer krijgen is dat zeer nadelig, want op de bedrijven hebben ze toch dikwijls warm water noodig. De Voorzitter meent dat de heer de Hond dan maar bij de bed rij fsinslantie moet aankloppn Hij wil wel mededelen dat het als het afgelopen jaar degene die inundatieschade heeft weer kolen krijgt, maar zoals de de Hond wil dat gaat niet. De heer de ilund vraagt dan of het wachtlokaal voor de bussen niet dicht gemaakt kan worden. De voorzitter antwoordt dat daarjuist order voor is gegeven. De heer de Houd vraagt of Burg. en Weth. nu eens uit wille/i zien naar een andere plaats voor de stadsmestvaalt deze ligt toch wel Wat dicht bij de bewoonde gebouwen. De voorzitter zegt dat als de leren een plaats aan kunnen wijzen dat burg. en weth. dan kunnen zien. De ervaring is dat als men deze op een andere plaats zou willen brengen en toch weer bezwaren komen eu men moet ook niet uit het oog verliezen wij zitten met de spoelinstallat;e en er moet toch ook een verharde weg zijn.' De heer de Hond meent dat de open plek voor de bent wel geschikt zou zijn. De ,heer Berrevoets interum- peert of op de Lente. De heer de Heer merkt op er wel zeer dicht bij te wonen, maar het zou de eerste keer nog moeten zijn als hij er last van lieeff. De heer de Hond verwondert dit. De voorzitter zegt toe de zaak te zullen bezien. De heer de Hond vraagt naar de verbetering van de weg SingelZoekweg. De voorzitter antwoordt dat juist de vergunning is binnen gekomen voor de verbetering, maar dat kan nu niet meer, dus moeten we wachten tot het voorjaar. De heer Klompe wil nog even terug komen op de mestvaalt. Hij acht de plaats daar ook niet goed en kan niet begrijpen dat de heer de Heer daargeeri last van heeft. Hij durft gerust te zeggen als men melk een paar uur zo durft te laten staan, dat de voorzitter ze niet meer- lust. Spr. meent dat wanneer men achter de tuin van Geluk aan de Zoekweg een plaats kon maken dat er dan geen bezwaren zouden wezen. De voorzitter zegt nogmaals toe dezezaak nader te zullen bezien. De heer Berrevoets vraagt of er geen straatlantaarns bij kun nen komen, b.v. op de Singel. De voorzitter zou voor willen stellen dit te behandelen als de begroting is afgedaan. Als men nu ziet dat de straatverlichting op de begroting staat voor f 4500, dan is er pp het ogen- bjik geen mogelijkheid dit uit te breiden. Spr. wil wel eens bezien of het niet mogelijk is om op de ene plaats een licht punt minder te nemen en dit dan te verplaatsen. De heer Goedemondt zegt als lid van de gascommissie dat dit zeer moeilijk is om^Sit te breiden en ook weet men niet aan lantaarns te komen. De heer Jansen vindt dat het op de Singel hard nodig is. De voorzitter zal trachten ver- belering te brengen. Hierna sluiting. MET PANTSERWAGEN ER OP UIT Wegens het strenge toezicht van onze ambtenaren in de Zui delijke grensstreek, we^d het voor de veesmokkelaars niet zo gemakkelijk gemaakt om ons vee naar België te smokke len, terwijl de zware straffen, die deze heren werden opgelegd, als zij voor de rechtbank versche nen, niet zo mals waren. Zij zochten daarom moderne wijze van smokkelen op en schaften zich een pantserwa gen aan, waarop onze grens- ambtenaren uit de omgeving van Roosendaal reeds enige weken jacht maakten. Thans is het hun door een gelukkig toe val gelukt meer klaarheid in de zaak te brengen, hoewel de smokkelaars zijn ontkomen. De pantserwagen verscheen in de omgeving van Wouw, was gesignaleerd en de grensbeamb ten openden het vuur, zonder dat zij de wagen tot stilstand konden brengen. Door een toe val werd een band geraakt, waarschijnlijk werkte toen een rem niet op normale wijze, de auto vloog in brand, waarbij de twee inzittenden, jammer ge noeg, kans kregen te ontsnap pen zij werdenopgenomen door een auto, die als voorloper dienst deed en verdwenen. De brand werd geblust, twee van de koeien moesten worden afgemaakt, de overigen zijn in beslag genomen. De wagen, die uit België afkomstig bleek, was zwaar gepantserd. Een halve centimeter dikke pantserplaat beschermde de motor en cabine, zodat toen bleek, waarom scho ten uit stenguns en karabijnen geen uitwerking hadden. NIEUWE LANDBOUWWETTEN VAN INGRIIPENDER AARD Te Hypolitushoef heeft Zater dag jl. minister van Mansholt voor een grote menigte boeren uit Wieringen en de Wieringer- meer gesproken. De minister zeide, dat verdere verlagingen van prijzen met kracht zullen worden doorgevoerd. Lonen en inkomsten dienen in het belang van ons land niet verder de hoogte in te gaan. Wat de richtlijnen van de land bouw betreft, deelde Z. E. mede, dat die vóór 1 Februari tegemoet kunnen worden gezien, daar het beter is deze later bekend te ma ken, doch dan berekend naar de uitkomsten der bedrijven in 1947, daij deze prijzen vast ie stellen naar de uitkomsten van 1946. Dé prijs- en loonpolitiek ver keert weder in een critiek sta dium, omdat het internationale Röjspeil in de landbouw is ver hoogd. Ons land kan echter hierin niet' meegaanr omdat de regering de landbouw reeds met 600 millioen gulden subsidieert. Dit laatste heeft de regering ge dwongen de prijs van de melk en de boter te verhogen. Onver antwoordelijk zou het zijn de bankbiljettencirculatie te ver meerderen en bijv. 900 millioen in de landbouw te investeren. Dit zou leiden tot inflatie. In verband met gestelde vra gen, zeide de minister, dat maat regelen als voor de Walcherense kleine boer, die naar de Noord- Oostpolder kan gaan, elders niet kunnen worden toegepast. De minister wilde niet de kleine bedrijven „opruimen", maar in derdaad wordt er wel naar ge streefd ook door verkaveling be drijven te vergroten en zo min mogelijk kleine bedrijven te ver krijgen. Daarvdor zijn nieuwe wetten nodig, die diep in het eigendoms recht zullen ingrijpen en waar mede men vroeger bij de volks vertegenwoordiging niet had moeten aankomen. Thans heerst op dit punt een juister begrip, hetgeen tot uitdrukking komt b.v. in de woonruimtewet. Zo zal het ontwerp nieuwe pachtwet o.a. dwangpacht be vatten. Spreker vertrouwde dit ontwerp in het komende seizoen jaar in de Kamer te kunnen bren gen. I ALS DE DRANK IS IN DE MAN Een dronkaard sloeg te Rotter dam aan het moorden. De man, kellner van beroep, kwam des avonds 6 uur dronken thuis en was erg vechtlustig. Hij had in het café, waar hij diende en la ter op straat reeds gevochten, waarop hij door 'n metselaar en een paar andere mensen naar huis werd gebracht. Dit scheen hem niet te beval len hij greep een pistool en schoot op de mets%laar, die ern stig in zijn buik werd getroffen. De dader begaf zich toen naar de Bloklandstraat, waar zekere K. met zijn auto stond. De kell ner, B. geheten, drong in de ca bine, doch B., die de man met een revolver gewapend zag, en dreigingen hoorde, nam het con tactsleuteltje mee en sprong uit zijn auto. B. schoot daarna op de weglopende man, doch ge lukkig zonder hem te raken, B.' nam toen de vlucht en kwam in de Willebrordusstraat terecht, waar hij aanbeldeaan een woning, waarna de deur door een oude vrouw werd ge opend. Hij wilde op de vrouw- schieten, doch het pistool ket stedaarop gaf hij de oude vrouw met de kolf van het wa pen een slag op haar hoofd, waardoor deze dood neerviel. Toen ging hij op. bezoek bij kennissen, waar hij enkele ogen blikken bleef pratendaarna ontmoette hij op de Bergweg een kennisje, die reeds van de ver schillende aanvallen had ge hoord. Zij stapten nog in een taxi, doch op aandringen van 't meisje heeft de dader zich aan gegeven aan een politiebureau. TE DURE COSTUUMS De eigeijpar van een kleding magazijn te Goes wist van een grossier te Den Haag tegen een extraatje, costuums machtig te worden, waarvan hij spoedig afkwam, al was zijn prijs wat aan de hoge kant. In enige maanden tijds verdiende hij ruw geschat, ruim f3200 extra. Een onderzoek van de amb tenaren van de prijsbeheersing bracht aan het licht, dat sier er meerdere handel op na hield, die hij wi leverde, indien zij van h zijn zakken maar spekt verdiende hiermede ruin De tuchtrechter zal deze zaak gemoeid wor< - 1U Nog geen persocJw bewijzen. - Zoals men weet zijn de persoonsbewijzen sinds jaar ongeldig daar deze zakelijk in 1941 uitgege en slechts vijf jaar geldig ,j Direct na de oorlog hee överwogen of er geen persoonsbewijzen moesti p den uitgegeven. Hiertoe|a; echter niet overgegaan Naar thans van het terie van binnenlands* vernomen wordt, bestaai tj nu nog zoveel bezwaren wederinvoeren van dit dat velen op onaangenan aan de Duitse bezetting J, nert, dat men hiervan vo fe beett afgezien. Beperking slachtver ning voor geitei Vanwege het misbruik maakt wordt van de slai ,c gunningen voorgeitenisbje dat dergelijke vergunnip het vervolg alleen zullen - verleend aan hen, die laatste registratie in het waren van een of meer in Voor gezinnen tot en personen zal dan één verg per jaar worden verstrek grotere gezinnen twee vi ningen. Extra treinen vo<f,c Kerstmis. 'r el tf C Er zijn in verband met verwachten drukke rei vervoer een groot aantal treinen ingelegd op ve lende trajecten in Noo Zuid Holland. In hoo F betreft het hier de lijn A dam -Dordrecht,waarhij dien extra treinenjzullen tussen Botterdam en Dord Den Haag en Rotterdam A dam en Rotterdam en Ai dam en Haarlem. Gem. ST. ANNALAND November. Geboren: Johannis Gorneli A. M. Goedegebuure en Goedegebuure. Johannis aan, z. v. M. K. Goudzle en W. M. Quist. Maria Goi d. v. A. J. v. Popering v. d. Klooster. Marinus z. v. J. Seherpenisse en Buis. Centineke, d. v. (L Jagt en A. C. Snoep. Eliz Cornelia, d. v. L. A. v. vliet en S. J. Vroegop. Her Cornelia, d. v. J. Voshi A. G. v. d. Klooster. HuwelijkenEngel C. v. d. 18 j. en Kommertje A v. Dijke 20 j. Overleden te St. Maartei g Elizabeth Cornelia v. d. Boi 13 dagen, d. v. A. v. d. Boo en R. C. Pot. Gorneli Velde te Breischor 68 j.. huwd. Te Bergen op Marinus Pieter Scherp 3 dagen, z. v. J. Scherp en N. J. Buis. Vertrokken: Pieter I. Fasl Vreeswijk. Cornelis dén naar Middelburg. Gerr Vossen naar Poortvliet. J. Goomans geb. Theuni dochter naar Tholen. G Westdorp naar Valburg drik W. Slager naar An dam. K sl e e sl ;o o Tl i e« Gem. SCHERPENISSE November. Geboren: Wilhelmina d. v. M. G- L. Bijnagte G. W. Menheere. Gorneli hannis, z. v. J. Bakker en H. C. Suurland. Adriana truida, d. v. Jac. Muller C. Jansens. Ondertrouwd: M. de Groei en J. H. Oudesluys 24 j Gehuwd geen. Overleden Adriaan Kleppi ongehuwd. Loop der bevolking, ngekomen geen. lertrokkenLena Keur Ierseke. Sara S. Kouman V'Hertogenbosch.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4