Indonesië Distributienieuws PLAATSELIJK NIEUWS Westen. Wanneer 'n heilige oorlog gaat beginnen blijft het geheim van de Arabische leiders. Zij, die de Arabische gelofte om desnoods hnn leven te geven tegen het Zionisme al hebben ondertekend, zullen vermoedelijk binnenkort het Heilige Land binnenkomen als voorhoede van de Arétbische strijdkrachten. Intussen breken er zware'dagen aan voor de ordemaclit in Palestina, die zorg moet dragen voor het bewaren van de rust. Tussen de zestigduizend en honderdduizend personen heb ben in Cairo een massademon stratie gehouden tegen de ver deling van Palestina. De Bedoe- inenleider Lamloen Pasja schoot zijn geweer in de lucht af om kracht bij te zetten aan een vurige rede, waarin hij te kennen gaf voor Palestina te willen strijden. De demonstratie, die voor het Continental Hotel plaats had, wordt als een der grootste beschouwd, waarvan Egypte ooit getuige is geweest. De menigte droeg banieren mee, gericht tegen de Zionisten, Engeland en de V.S. De Saoedo- Arabisehe minister van buiten landse zaken, Emir Eeisal, werd luid toegejuicht, evenals de eerste tninisters van Syrië en de Libanon. Met de Londense conferentie is op niets uitgelopen. De internationale politiek die die de Sovjets uitspelen is oorzaak geweest dat jde raad van vierop voorstel van Marshall besloot de conferentie ie ver dagen waartoe is besloten. Van de herstelbetalingen die Duitsland zouden worden op gelegd komt dus voorlopig niets het herstel van Duitsland lot een economisc eenheid zo, nodig voor geheel Europa komt voor lopig ook niets en het is te vrezen dat Europa in twee belangsferen wordt verdeeld, waarbij het Oostelijk gedeelte onder de invloed van Rusland komt. In de Sovjet-Unie is men op een radicale wijze begonnen met de geldsanering, terwijl als gevolg van dien de rantsoene ring een einde heeft genomen. Er zijn nieuwe roebels in omloop gebracht, terwijl deoiide waar deloos zijn. Als toelichting op deze maat regel zegt de regering: Tijdens de oorlog zijn de uit gaven voor het leger en de wapenproductie gestegen en dat maakte het in circulatie brengen van een grote hoeveel heid geld noodzakelijk. De pro ductie van consumptiegoederen werd daarentegen kleiner. Bo vendien hebben de Duitsers een grote hoeveelheid valse roebels uitgegeven in het bezette grond gebied, waardoor meer geld in circulatie werd gebracht dan noodzakelijk was. De vermindering in de omzet van gebruiksgoederen en de grote vraag van de bevolking naar producten der collectieve boerderijen hebben tot een scherpe stijging der marktprij zen geleid, die af en toe tien lot vijftien maal zo hoog werden als de vooroorlogse prijzen. Voor de Russische sanering gelden de volgende regels: ieder moet zijn oude roebels inleveren'. Vo'or de eerste drie duizend roebels ontvangt men evenveel nieuwe roebels terug. Voor de volgende zevenduizend roebels krijgt men daarentegen slechts tweederde van de waarde vergoed. Voor grote vermogens krijgt men voor het bedrag dat de tienduizend roebels te boven gaat, slechts de helft terug. Het geld van de coöperaties en collectieve boerderijen wordt slechts voor de helft vergoed. De Sowjet-regering hoopt op die manier de circulatie te verminderen en de prijsstijgin gen te beteugelen. Frankrijk loost ongewenste vreemdeljhgen. Bij de stakings relletjes zijn vele Sowjetburgers of het land uitgezet als onge wenste vreemdelingen of ge arresteerd en vanzelfsprekend, regende het vau Russische zijde protesten tegen een derelijkg inhun ogen ongewenstoptreden. En de Franse regering heeft nogtal van maatregelengenomen die het land zal verlossen van gasten die het liever ziet ver trekken dan binnen haar grenzen houden. De Amerikaanse regering had het Congres voorgesteld Frankrijk, Italië en Oostenrijk 597 miliioen dollar voor tussen tijdse hulp beschikbaar te stellen. Het Huis van afgevaardigden stelde dit bedrag op 590 miliioen, waarbij voor China 60 miliioen werd uitgetrokken en dus de drie hierboven genoemdeland en 07 miliioen dollars minder zij den ontvangen. Hierover is druk geconfereerd met gevolg dat Frankrijk, Italië en Oostenrijk toch het voorge stelde bedrag zou worden uit- keerd ad 597 miliioen, met de voorwaarde dat China op de lijst van tussentijdse hulp zal worden geplaatst. Men dient echter af te wachten of dit tussenvoorstel door de beide kamers van het Congres zal worden aangenomen, Volgens een Amerikaans geleerde zal de atoomenergie overtroffen worden door een nog sterkere krachtbron. De Chemische Vereniging van de Verenigde Staten heeft namelijk dr. Samuel Lind van de Uni versiteit van Minnesota in een lezing horen verklaren, dat het systeem van „kernsmelling" explosies teweeg kan brengen, waarbij de ontploffingen van Hiroshima en Bikini die van zevenklappers waren. Volgens dr. Samuel Lind zou de „kernsmelting" de energie bron zijn* welke op de zon wordt aangetroffen. Dr. Lind vei tedde verder dat enige zijner collega's hadden ontdekt, dat deze energie, wanneer zij op de zou blootstond aan straling en druk, een rijke krachtbron vormde. Dit zou dan ook de reden zijn, dat de zon vrijwel niel afkoelde, omdat de losko mende energiegolven onuitput telijk zijn. Officiëele bonnenlijst voor hel tijdvak van 21 Dec. toten met 3 Jan. 1948. Élk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 061 Melk 4 liter melk 064 Melk 6 liter mèlk 065 Melk 6l/2 liter melk 066 Vlees 100 gram vlees 067 Vlees 300 gram vlees 068 Boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 069 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 080 Algemeen 120 gram spijsolie 081 Algemeen 250 gram margarine of 200 gram vet. 082 Algemeen 1 ei 083 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 084 Algemeen 500' gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen 085 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- meel 086 Algemeen 50 gram cacao 087 Algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep 088 Algemeen 2000 gram brood (Geldig t/m 27 December a.s.) 089 Algemeen 500 gram sinaasappels (Voorinlevering) 073 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 27 December a.s.) 075 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 076 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 27 December a.s.) 030 Algemeen 200 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. of 200 grarn versnaperingen. Bonkaarten KD, KE 713 564 Melk 10 liter melk 565 Melk 11 liter melk 566, 567 Vlees 100 gram vlees 568 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 569 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 580 Algemeen 120 gram spijsolie 582 Algemeen 1 ei 583, 584 Algemeen 250 gram suiker of boterhamstrooisè! enz. of 500 gram jam stroop enz. of 250 gram versnaperingen. 855 Vgemeen 100 gram bloem o l bakmeel of kinder meel 586 Agemeen 50 gram cacao. 587 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep, 588 Algemeen 800 gram brood (geldig tm 27 Dec. a.s.) 589 Algemeen 1 K.G. sinaasappelen (voorinlevering) 573 Reserve 400 gram brood (geldig tm. 27 December a.s.) 575 Reserve 160 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 578 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscujts. 530 Algemeen 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 jam, stroop enz of 200 gram versnaperingen. Bonkaarton MA, MB, MC, MD, MF MG. MH. 713 (Bijz. arbeid a.s. jonge moeders en zieken) 1023 Brood 800 gram brood 1028 Boter 250 gram boter of margarinfe of 200 gram vet. 1022 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet. 1024 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1021 Vlees 300 gram vlees 1026 Vlees 200 gram vlees 1027 Melk 5 Liter Melk 1029 Eieren 5 eieren. 1025 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QB, QC, 711 U 01 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam stroop enz. U 03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen, of 100 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 December worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 22 December a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappels 089'en 589 Algemeen, moeien uiterlijk op 29 December a.s. in het bezit van de handelaar in •groente en/of fruit worden ge steld. Atlevering zat plaats hebben naarmate de handel bevoorraad wordt. Men houde er rekening mede, dat voor suiker en versnaperin gen eerst op 8 Januari a.s. (dus over drie weken) bonnen zullen worden aangewezen. Tribunaal, zitting houdend te Goes. Dinsdag heeft het tribunaal uitspraak gedaan in de zaak mr. P. Oieleman, oud-waarn. commissaris van Zeeland. Hem was ten laste gelegd begunsligend lidmaatschap van de Nederlandse SS. en open lijke hulpverlening aan de vijand. Het tribinaal heeft in zijn advies in overweging ge- nomen, dathetten laste gelegde niet volledig kon worden be wezen- en dat beschuldigde doorzijn uitsluiting als advocaat en procureur reeds een zware staaf heeft ondergaan, reden waarom het tribunaal als enige maatregel adviseerde tot ont zetting van de 74-jarige be schuldigde uit de bevoegdheid om openbareambten te bekleden TH0LEN Vrijdagavond gaf de toneelver eniging ;,Ons Genoegen" alhier met medewerking van het Oud-Vossemeers Kamerorkest en Dameskoor in de zaal van Mej. Hoek een uitvoering. De ontvangst hiervan die f285.41 heeft bedragen komen ten goede voor de Thoolse jongens in - Indiê. Toen de voorzitter de heer A. Deurloo deze avond opende was de zaal geheel bezet. Na dat door het Kamerorkest en het dameskoor een paar ■muzieknummers warén ten ge hore gebracht, werd opgevoerd liet toneelstuk „Een die niet geteld wordt". Naliet twede bedrijf en aan het slot werden nog enkele nummers door het orkest en I dameskoor ten gehore gebracht. Alles werd zeer goed uitgevoerd en het applaus bewees dat de aanwezigen het zeer waardeer den. Aan het eind dankte de voorzitter allen die medegewerkt hebben tot het welslagen van deze avond. Het was een zeer mooie avond. De Thoolse militairen in In-' dojiesië dieervan profiteren zijn: G. de Kok, C. Goedegehuure, L Goedegehuure, W. Blaas, M. J. Moeliker, A. Hoogerheide, M. G. Hoogerheide, P. J. van Spluriter, C.'J. Kegge, W. R. de Jong, J. G. v. d. Berge, M C, van Stee, Leen de Graaf, Jan Potter, A. Hage, P. A. Bakx, S. J. P. Vermaas en W. P. den Engelsman Mochten er nog Thoolse mili tairen in Indiê zijn, die niet op bovengenoemde lijsljé voor komen en binnenkort niet wor den ingescheept, dan kunnen zij zich nog opgeven bij mej. A. GoordenPd. Langeweg Oud Vossemeer voor 1 Jan. a s. Voor de Thoolse damcom- pelitie zijn gespeeld afdeling A M. Schot—p. van Nieuwen- huijzen 0—2, M. Korsman—B. W. Schot 2—0. B. W. Schot— M. Korsman 2—0. A Labruijere J. Laban I1. Afdeling B: M. C. Meerman—J. de Rijke 02. P. JansenA. Noorthoek 2-0. Schaken: J. MelseG. J. Beau-' doux 01. Eindles Landbouw- huishoudschool. Zaterdagmiddag jl. werd in het naailokaal vau de huis houdschool een prettige maal tijd gehouden als besluit van de avond kookcursus. Aanwezig waren een 20 lal gasten, w.o. de leden van de commissie van toezicht, die om kwart over drie aan de keurig gedekte en versierde tafels plaats namen. Mej. Boogerd sprak een woord van welkom, waarna het menu werd opgediend. Aan het einde van-de maaltijd feliciteerde Mevr. L. Ivlompe de Lange de dames-cursisten en reikte de diploma's uit. En de cursisten dankten de lerares voor de pretiige lessen en bood haar een aandenken aan. Het diploma 8-maandelijkse kookcursus ontvingen de dames J. Blaas, M. Dorst, M. de Jonge, S. van Olffen, J. Bout. J. Schip pers, R. Schoonderwoerd— van der Wege, J. Blom, L. Verburg, A. Bout, en het diploma 8-maan delijkse vervolgcursus koken de dames E. Janssen, C. Moeliker, L. de'Heer en L. Moerdijk. De hoogste trans van de Kerktoren is thans ontdaan van de steiger, zodat het gerestau reerde gedeelte nu prachtig tot zijn recht komt. De werkzaamheden aan de Thoolse brug naderen hard het einde. Het verkeer gaat thans normaal zijn gang, het voetpad is nagenoeg gereed en kan binnen enige dagen in gebruik worden genomen. Maandagavond trok „Gon- cordia" er op uit om door middel van een muzikale wan deling dank te brengen aan allen die medegeholpeu hebben en allen die medegewerkt hebben aan het welslagen van de gehouden bazar, die netto f 1785.57 voor het instrumenten fonds der vereniging heelt opgebracht. Maandag- en Dinsdagavoud 22 en 23 Dec. as. geeft de G. V. „Olympia" haar winteruitvoerig in de zaal van Mw. Wed. M. J. Hoek. Men zie de advertentie in dit nummer. POORTVLIET Het ondersteuningsfonds hield in de zaal van W. Gunter een alg- vergadering. De voorzitter P.-Krijger sprak een welkoms woord en bracht een woord van dank aan de waarnemend voorz. Joh. Deurloo, die tijdens zijn diensttijd de zaken beheerd had. De notulen werden voor gelezen en onveranderd gesteld. De voorzitter mede, dat dit jaar gun verlopen, daar er slecli varken met een gewicl 30 K.G. is gestorven. D< goeding werd aan den hebbende de heer W. uitbetaald a 60 cent pet Het pestuur steR voor oi voor 1948 helzelfde uit te als in 1947. Depenningni D. Quist stelde voor i vergoeding van 10 op per werk te brengen. Dit met'alg. stemmen aangen echter op die voorwhard de kas bij eventueel veel niet lager mag komen f500.— Het Commissiehoekonde heeft plaats gehad door i lleijboer, J. J. de Witte e Koppenhol. Daar den heei fleijhoer aftrad werd i plaats benoemd de heer Geuze Jobz. De voorzitter deelde mei de jaarvergadering is vastg op 23 Januari a.s. In die gadering zullen vierTjesl functies moeten worden a vuld, nl. twee wegens aftr één in de vacature wegei overlijden van Jac. Zuid en één wegens bedankei W. v. d. Graat. Na een woerd van dank de vergadering gesloten. SCHERPENISSE - Bij het gehouden examei het Ned. Bode Kruis atd. t Tholen ivoor diploma i hulp bij ongelukken sla; de dames N. Jansens i Bolier alhier. 0UD-V0SSEMEER S.VO. I speelde op eigen te een wedstrijd tegen S.C. (Welberg) en won met 2- Zondag a s. gaat S.V.O. 1 de Grenswachters te Putt ST. MAARTENSDIJK. Duiven tentoonstelling Op 8 Januari a.s. organ -de postduivenvereniging^ Zwaluw een tentoonstelli het hotel van de heer J.J Er zuilen ongeveer 170 d tentoongesteld worden, keurmeester zal optrede heer Stork te Halsleren. Wiutercollecte. De wintercollecle voor de meue armen heeft opgeb de som van f 2475, zowaa groot succes. STAVENISSE Het onderbroken licht van venisse is thans weder ontsli Voorlopig is het echter no rondom schijnend wit licht hulplicht is gedoofd. Onze minister-president C te Batavia aangekomen Het schijnt dat wij mi aanstaande onderhandeli sterker posilie innemen t< over de republiek dan het is geweest, omdat de vor van de staten Oost Indo en West Borneo van grol vloed zullen zijn. Ook is het niet denkhe- dat West Java zich niet aan te sluiten bij de repul doch zelfstandig wenst te den. Dat een en ander de aanhai van de republiek niet w vallig is blijkt uit de bezw die de republikeinse regi inbrengt tegen deze afschei Zij zegt dat de vorming va staten West-Borneo en 1 Indonesië in strijd is nu Linggadjati-overeenkomst wijl de vorming van an staten en bijzondere gebii in strijd is met recht en Wij dierren af te wachten de onderhandelingen op „Renville" zullen verlopen Het is te betreuren dat bevel tot staken van vure slecht is opgevolgd. De verli aan Nederlandse zijde bedr van '15 October 1946 tot 15 1947 716 man, terwijl e man vermist worden. I

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2