Vergadering van den Raad der gemeente Poortvliet gehouden op Vrijdag 17 Oct. 1947 28 Voorzitter en secretaris burge meester van Oeveren. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze en heet in het bijzonder welkom wet houder Krijger, die na zijn ziekte weer aanwezig is, en hij hoopt, dat het blijvende beterschap mag zijn. Wethouder Krijger dankt de voorzitter voor de gesproken woor den en wethouder van der Slikke en de raadsleden voor de bezoe ken, die zij hem tijdens zijn ziekte hebben gebracht. De notulen van de vorige ver gadering worden aangehouden. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten goedkeuring van de onderhandse aanbesteding van de te bouwen woningen. Van het centraal bureau van verificatie en financiële adviezen proces-verbaal van kasopname bij de gemeente-ontvanger, bij de secretaris-penningmeester van het armbestuur, de legeskas op de secretarie en van de vereniging van landarbeidersstichting. Van Ged. Staten, dat geen goedkeuring is verleend op de wijziging van de begroting voor 1946, omdat de te verhalen onder nemingsbelasting niet gebracht mag worden op de gewone be groting, maar op de kapitaal- dienst. en stellen voor aan dit verzoek te voldoen, wat met alg. stemmen wordt goedgevonden. Een verzoek van de gemeente raad van Diever, om adheasie te betuigen aan het adres, gezonden aan de ministerraad, betreffende de opheffing van het verschil in loonpeil tussen stad en platteland. en stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, daar zij beter acht, dat dit aan andere lichamen, b.v. de Ver. van Ned. Gemeenten, wordt overgelaten daarover te beraden. Van het Prov. Bestuur van Zee land om ook de toelage van toe passing te doen zijn voor het per soneel van de keuiingsdienst van waren te Goes. en stellen voor daar niet mee accoord te gaan. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Van de Ver. van Ned. Brand weercommandanten een verzoek om subsidie. en stellen voor daarop afwijzend te beschikken, wat met alg. stemmen wordt goed gevonden. Voor kennisgeving wordt aan genomen een schnjven van hot Prov. Bestuur van Zeeland betref fende de jaarwedde-regeling van secretarissen en ontvangers in verband met de cumulatie. en stellen voor de gratifi catie-regeling van en tot ten hoogste f50, ook van toepassing te brengen voor het gemeente- personeel. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Een verzoek van Chr. Beve lander om een eindje sloot te mogen dempen en of de gemeente dan de buizen beschikbaar wil stellen. en stellen voor dit te doen. Na een onbelangrijke discussie wordt met alg. stemmen het ver zoek ingewilligd. Een verzoek van Uijl om vergoeding voor zijn dochter, die de U.L.O. school te Tholen heeft bezocht en wel van Januari 1947 tot Juli 1947. en stellen voor hem de buskosten te vergoe den, zijnde f7.20 per maand of totaal 43.20. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. en stellen voor op het ver zoek van de Inspecteur van de volksgezondheid om een verorde ning vast te stellen tot wering van kinderen met besmettelijke ziekten in scholen en kinderbewaarplaat sen. Met alg. stemmen wordt deze vastgesteld. en stellen voor om op haar verzoek de pensioensgrond slag van Mej. van Nieuwen- huijzen vast te stellen op f2689. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. en stellen voor op haar verzoek Mej. van Nieuwen- huijzen met ingang van Januari 1948 eervol ontslag te geven als onderwijzeres aan de openbare lagere school, onder dank voor de goede diensten, die zij aan het onderwijs heeft bewezen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter deelt mede, dat Mej. van Nieuwenhuijzen heeft medegedeeld bereid te zijn deze betrekking tijdelijk te blijven waarnemen. De voorzitter zegtvolgens de woonruimtewet moet er een com missie komen voor advies. Nu bestaat er in de gemeente reeds een commissie en die werkt goed. Nu stellen en voor om die zelfde heren in deze commissie te benoemen. Na stemming blijkt, dat deze heren zijn gekozen, n.l. van Ast, Quist, Boer, Jansen Pz., Deurloo. Aan de orde komt verlichting aan de Hogeweg. De voorzitter zegt, dat de kosten voor de gemeente hiervan zijn met lichtpunt voor de straat verlichting er bij en dan een on dergrondse kabel 598, en zonder dit lichtpunt f463. Dit wordt gedaan naar aanlei ding van een verzoek van die be woners daar en deze hebben ook een garantie moeten stellen, dat zij dan aan zullen sluiten. De heer van Houdt, die daar zelf bij betrokken is, zegt, dat het zeer nodig is, dat daar een licht punt komt, want het is daar op die bocht zeer gevaarlijk. De voorzitter wijst er op, dat het niet bij dit ene verzoek blijft. De heer van Houdt meent, dat zij ook rechten hebben, maar dat moeten wij dan maar afwachten. De voorzitter merkt op, dat er reeds een conferentie heeft plaats gehad met de bewoners van Mal- land en ook is er eerstdaags een verzoek van de P.Z.E.M. om de bovengrondse leiding in de ge meente te doen vervangen door een ondergrondse kabel en deze kosten zullen ongeveer f2200 tot f2300 bedragen. De heer van Ast vindt het jam mer, dat niet dadelijk onder grondse kabel in de gemeente is gelegd, hij heeft er indertijd op aangedrongen, maar het ging niet. Wij hadden dan die hele palen beweging niet gehad. De heer de Graaff vraagt naar een verzoek van Strijen. De voorzitter antwoordt, dat dit nog niet aan de orde is, maar dat komt nog wel en ook voor Mal- land, en men moet een garantie stellen voor gebruik. Hij vindt het onbillijk, dat men de gemeente nog laat betalen voor de aanleg, het is toch in het belang van de P.Z.E.M. De heer van Ast meent, dat de gemeente de aanleg ook heeft moeten betalen in de kom. De voorzitter heeft nimmer ge hoord, dat dit is gebeurd. De heer van Ast meent, dat als het verzoek van Strijen komt, men niet kan weigeren. De voorzitter zegt: maar dan komt ook het Oud Kerkhof. De heer van Ast weet dit wel, maar de mensen buiten de ge meente hebben toch dezelfde rechten als de bewoners in de gemeente. Nu is hij het eens met hetgeen de heer van Houdt ge zegd heeft om die bocht in de weg te verlichten, maar aan Molen putje acht hij het niet nodig om daar een ondergrondse kabel te maken. Wethouder Krijger meent, dat daar toch wel een lichtpunt mag blijven, want daar is ook een bocht. De heer van Ast vraagt of de bewoners van de Hogeweg ook genegen zijn iets bij te dragen in de kosten van aanleg. De voorzitter meent, dat dit niet op de weg ligt van de bewoners om dat te doen. Wethouder Krijger 'is daar ook tegen. De voorzitter zegt, dat deze zaak is behandeld door en maar de stemmen lopen uiteen. Wethouder Krijger gunt die mensen graag het licht, maar er zullen er meer komen. De heer Vroegop heeft gehoord, dat de mensen van de Rand en Malland moeten bijdragen 12% in de kosten en 200 garantie voor licht en hij gelooft wel, dat zij bij de gemeente zullen aankloppen De bijeenkomst was hierna spoedig afge lopen en allen verlieten de tempel Tobias, en Binky wachtten bij de uitgang op Woetshoe, die tenslotte in gezelschap van een heilige en de kolTertjes, verscheen. Heimelijk slopen ze achter de twee aan. Deze gingen door een aantal nauwe straat jes, bleven even staan praten en verdwe nen toen in een stenen gebouw. „Wat zouden ze elkaar verteld hebben, Tobias'?" „Ik kon het niet verstaan, Binky, alles wat ik hoorde was „luik!" voor een bijdrage. De voorzitter is er persoonlijk voor de mensen te helpen. Wethouder Slikke vraagt of men het niet gedaan kan krijgen het bovengronds te maken, dat is goedkoper. De heer Vroegop vindt het ook nog al veel voor een lichtpunt. De heer van Ast merkt op, dat het niet alleen is voor een licht punt, maar het is om die mensen eran licht te helpen. Spr. had zo giaag een calculatie gezien van de kosten voor alle verspreide woningen. Men weet dan onge veer wat de kosten zouden zijn, en wij zouden deze kunnen ver delen over verschillende jaren. Wethouder Krijger zegtals de muziektent verlicht wordt, dan wordt dit gedaan uit een aanslui ting van een particuliere woning. Zou dit ook niet zo gedaan kunnen worden. De heer Vroegop meent, dat de kabel er moet komen, om die mensen aan verlichting te helpen. Wethouder Krijger is bang, dat wanneer de gemeente afwijzend beschikt, die mensen geen licht krijgen. Hij stelt voor om deze zaak aan te houden tot een vol gende vergadering. De voorzitter voelt daar niets voor, de zaak is nu toch voldoen de toegelicht. Wethouder Krijger zegt nog maals als wij afwijzend beschik ken, dan moeten die mensen met hun petroleumlampen blijven zit ten en als dit zo zou zijn, dan wil hij er overheen stappen en aan sluiten. De heer de Graaff meent, dat als men de een geeft, de ander niet kan weigeren. De heer van Ast meent, dat als de raad er toe zou besluiten, er ineens een grens getrokken moet worden. Wethouder van der Slikke is er voor deze dan maar vast te stellen. De voorzitter antwoordt dat dit nu kan gebeuren. De heer van Houdt mAkt op, dat als het aangehouden wordt, men deze winter geen licht meer heeft. De heer de Graaff zegtdan stookt men maar petroleum, dat is genoeg te krijgen, dat doen ze op Strijen ook. De heer van Ast is het niet eens met die opmerking. Wij hebben electrisch licht in de gemeente ge bracht voor betere verlichting en nu zouden wij de buitenbewoners daarvan willen uitsluiten. De heer de Graaff antwoordt, dat men ook met Strijen zit. De heer van Ast zegt, dat als Strijen komt, men dit niet mag weigeren, want dat is een kom op zichzelf. Hij had liever gezien, dat heel die beweging ineens was gekomen, wij hadden dan ge weten welke kosten en deze laten lopen over 20 of 25 jaar. De heer Vroegop kan niet be grijpen, dat ze nu komen met zo'n verzoek in deze dure tijd. De heer van Ast zegtdat is voor de anderen zoals Malland en Strijen ook. De heer van Houdt is overtuigd, dat Malland en Strijen ook zullen komen. Als wij er nu niet op in gaan, zullen wij in de toekomst toch moeten toegeven. De voorzitter zegt, dat zijn stand punt is om alle mensen te helpen, wie er ook komt. De heer Vroegop wijst dan ook op de bewoners van het Schapen wegje. De heer van Ast zegtdit kost nu f463, als nu alles eens komt, laat het dan eens maal zoveel zijn, f2500. De voorzitter zegtdat is niet zo te berekenen, want Malland zal van Scherpenisse komen. De heer Vroegop meent, dat dit niet zo is. De heer van Ast zegt dan ver der: laat het dan f5000 totaal kosten. Als men dit dan verdeelt over 25 jaar, kost het de gemeente' jaarlijks f200. Is dat dan een ramp voor de gemeente om die mensen dan aan beter licht te helpen. De heer de Graaff zou dan wil len besluiten om allen te helpen. De voorzitter antwoordt, dat dit niet gaat, men moet geval voor geval nemen. De heer Krijger stelt voor om de zaak aan te houden tot een vol gende vergadering. Wethouder Krijger merkt nog op, dat wanneer die mensen geen licht kunnen krijgen zonder de hulp van de gemeente, hij dan er voor zou zijn te helpen. De heer van Ast is er niet voor uit te s.tellen, het is een bewezen feit, dat de gemeente een offer moet brengen en dat moeten wij niet verhalen op die paar mensen. De heer van Houdt stelt voor de zaak nu af te doen. Daar dit voorstel het verstrek kendst is, wordt het eerst in ster# ming gebracht en verworpen met tegen stemmen. Vóór de heren van Ast en van Houdt, zodat het verzoek aangehouden wordt tot een volgende vergadering. De voorzitter deelt nog mede, dat de straatverlichting weer ge heel in orde wordt gebracht. De heer van Ast vraagt om de lantaarns wat vroeger aan te doen en wat vroeger uit. De voorzitter zal dit met de heer Leenhouts bespreken. De voorzitter zegthet besluit tot het bouwen van de woningen en de onderhandse aanbesteding is goedgekeurd, maar men vond de kosten tót f94600 te hoog en door enkele veranderingen aan te brengen is er 1000 afgegaan, zo dat deze nu worden f93600 en daar moet een besluit van de raad genomen worden, dat hij daarmee accoord gaat. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. en vragen machtiging om indien er toestemming van de familie komt, de opstal van de woningen van Mej. Reders te kopen voor 350 en de grond voor f2.50 per m2. Met alg. stemmen wordt deze machtiging verleend. en stellen voor om de grond voor de te bouwen wo ningen te kopen achter Murre en van As, en wel voor 2.50 per m2. Murre en van As zijn er mee ac coord gegaan, alleen Murre wilde het hele stuk verkopen en van As zoveel als nodig is. Hoewel er nog even gepraat wordt over de mogelijkheid om op een andere plaats grond te kopen, wordt met alg. stemmen het voor stel van en aangenomen. en stellen voor om een grasmaaimachine voor de be graafplaats aan te schaffen voor 40. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter zegt, dat er opgave van Jasperse is ontvangen over het schilderen van de school en de kosten worden geraamd op f963, terwijl er een opgave van de schilders was van 1300. Hij heeft er nog met Oudesluijs over gesproken, maar die doet geen cent van zijn opgave af. Nu heb ben en maar besloten dit werk aan te houden tot het vol gende jaar. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter deelt mede, dat de Inspecteur gezegd heeft, dat alles van de'muziek uit het gymnastiek lokaal verwijderd moet worden. Er mag niets in staan en ook heeft hij in overweging gegeven de muren wat op te knappen. Spr. heeft er op gewezen, dat hier geen goed verenigingslokaal is. Bij de rondvraag vraagt de heer van Houdt of het niet mogelijk is aan de ingang van het dorp een brievenbus te plaatsen. Het is voor deze .mensen zo ver naar het postkantoor, vooral avonds. De voorzitter zal er naar infor meren. De heer van Houdt wijst op de afheining bij Hollebrand. De voorzitter antwoordt, dat dit reeds is opgedragen in orde te brengen. De heer Krijger zegt, dat de mogelijkheid bestaat, dat mensen, die hun woning door oorlogshan delingen verloren hebben, een woning kunnen kopen, die ge bouwd is volgens de woningwet. Kan dit dan hier ook gebeuren De voorzitter antwoordt, dat als de mogelijkheid bestaat, dit zeker zal gebeuren. De voorzitter sluit daarna de vergadering op de gebruikelijke wijze. Opruiming wrakken. Met de opruiming van wrakken in de Zeeuwse wateren wordt thans ernst gemaakt en bijna dagelijks varen drijvende bok ken door Zijpe om (waar nodig) assistentie Ie verlenen. Deze week zal men trachten hel 2587 ton grote sleepschiu Tristan te lichten, dat in 19 id in het z.g. Noordergat, nabij Oude Tonge, uit een konvooi door de in de gron werd geschoten. Net schip be hoort aan de S.H.V. en geladen met grint; op paa. honderd meter afstand van dezt sleepboot ligt nog het Duitse schip Elizabeth, groot 850 ton. dat was geladen met steenslag. Ilët karwei zal worden uitge voerd door de bokken Bevrijding, Heracles, T^abor en Meeuw. Zes agenten gearresteerd. De dienst van de Centrale Controle van de Amsterdamse politie heeft Zaterdag jl. ze poli tieagen ten, onder verdet van het plegen van onreg matigheden, gearresteerd pn het hoofdbureau ingesloten. Een der arrestanten is een oudere agent, die vermoedelijk zijn vijf jongere collega's op het ver keerde pad heelt gebracht. De arrestatie is het gevolg van een uitgebreid onderzoek, dat de interne controledienst van de politie heeft ingesteld. Nog geen vrij serviesgoed. Het gerucht, dat zeer binnenkort serviesgoed vrij verkrijg baar zal zijn, wordt van offici ële zijde pertinent tegengespro ken. Wel neemt de productie gestadig toe, doch de achter stand is zo enorm, dat aan vrijgeven nog niet gedacht kari worden. Huwenden, repatriëren» den, oorlogsslachtoffers en nog meer preferente groepen zijn nog lang niet voldoende voor zien en aangezien die voorgaan bij de verdeling zal het zo deelde men ons mee mis schien nog wel een jaar duren eer er sprake sul kunnen zijn van eén meer algemene ver strekking. Margarine in plaats van boter. De voor deze winter gereser veerde botervoorrand geeft niet de mogelijkheid om het aandeel boter in het totale vetrantsoen ongewijzigd te handhaven. Een aantal keren zal voor personen van jaar en ouder 125 gram boter in het veertiendaags rantsoen vervangen moeten wor den door 125 gram margarine zodat voor deze groep het rant soen geheel uit margarine en/of vet bestaat. Deze omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen dat in de bun- nenlijst van Nov. a.s. bekend wordt gemaakt. Het rantsoen boter voor kmderen vanü jaar wordt niet gewijzigd. i.l

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4