Buitenland Wanneer werd Tholen een stad? PLAATSELIJK NIEUWS Gemengd nieuws Bij de Tweede Kamer is door Min. Lieftinck een wet ingediend op de waardering van effecten bij de belastingheffing. Gezien de vrij stabiele koers ontwikkeling op de Amster damse beurs achtte de minister het tijdstip daarvoor thans gunstig, liet ontwerp behelst voorzieningen voor de waarde ring van eilecten, zowel voor de toepassing van de vermogens- heffmgen-ineens als voor de diverse jaarlijkse belastingen. De Nederlandse regering heaft besloten aan Prinses Eli sabeth van Engeland en Philips Mountbatten ter gelegenheid van hun aanstaand huwelijk een geschenk aan te hieden dat zal bestaan uit een drinkservies, speciaal vervaardigd door de N.V. Ned. glasfabriek Leerdam en uitgevoerd in hoge kwaliteit loodkristal. Uitstel vermogensbelasting voor eenmaal. De minister van financiën heeft bepaald, dat de belastingschul dige, die niet binnen de daar voor wettelijk gestelde termijnen in staat is anders dan met buitengewoon bezwaar de door hem verschuldigde vermogens- aanwasbelasting of vermogens heffing ineeus te betalen of teu volle te betalen, een verzoek schrift om uitstel van betaling kan indienen ten kantore van de ontvanger, houder van het kohier waarop, de aanslag voor komt. De onderhandelingen met de Indonesische republiek schijnen binnenkort weer opgevat te worden. Zo is bekend geworden dat een delegatie die zou bestaan uit minister Jonkman, minister Nehrer, oud-minister Steeuber- ghe, jhr. van Vredenburch en dr. Van Mook naar Indonesië zullen vertrekken om deel te nemen aan het overleg dat de commissie van drie met delrepu bliek zal opnemen. Generaal De Gaule; wint in de politiek. De communisten kregen overal minder stemmen, alleen te Parijs liep hun stemmen aantal terug van ruim 400.000 tot 319.000. In de Parijse buiten steden, waar in de uitgebreide arbeidswijken het communisme veel aanhangers telt, kregen deze wel minder stemmen, doch percentsgewijze vprloren zij daar niet belangrijk, waarschijnlijk doordat vele kiezers ziélt van stemmen onthielden. Ook in andere grote steden liep het aantal op hen uitgehrachte stemmen terug. Voorts leden de radicalen verlies aan de Gaulle* terwijl ook de socialisten verliezen leden. In vergelijking met de in het vorige jaar gehouden verkiezin gen blijkt dat de communisten in de grote steden 15% en de socialisten hetzelfde aantal stemmen verloren, de R.P. verloor 00%. Het ministerie van Ramadler heeft zijn ontslag ingediend, vermoedelijk zal Ilamadier trachten een nieuwe regering te vormen waarbij rekening ge houden word met de uitslag van deze verkiezingen. In Engeland word de aan dacht getrokken door hetvoorste van de socialistische leden van het Lagerhuis, om hel Hogerhuis te beperken in zijn bevoegd heden. Dit college heeft de macht ^pm een door het Lager huis aangenomen wetsvoorstel twee jaren tegen te houden. Deze termijn wil men terug brengen tot een jaar. In Zuid Amerika toont men zich hoe langer hoe meer af kerig van de Sovjets. Chili verbrak de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet Unie en thans heeft Brazilië dit voorbeeld gevolgd. In Noorwegen hebben de Zondag gehouden gemeente raadsverkiezingen ook een verschuiving naar rechts opge leverd. 52% 'stemmen werden op deconservatieven uitgebracht 30% kregen de socialisten en 12% van de stemmen ging naar de communisten. In 1945 was de vorhouding 14% voor de communisten, 38% voor de socialisten en 48% voor de conservatieven. Groot opzien verwekt overa^ in de wereld het boek van James Byrnes, dit jaar af getreden minister van Buiten landse zaken. „Openlijke taal" is de titel. Hier wordt uit de school ge klapt van de tijdens de oorlog gevoerde politiek, vooral ten opzichte van de Balkan, waar sommige staten zouden worden overgeleverd aan de belangen sfeer der Sovjetunie, terwijl Griekenland als tegenwicht in EngelsAmerikaanse invloed zou komen. Het meeste opzienwordt verwekt door het advies van den oud minister dat als geen overeen stemming met Rusland kan worden bereikt, dat land maar hard aangepakt dient te worden Of deze openbaarmaking van dergelijke zaken de verhouding tussen Amerika en de Sovjet unie zal verbeteren? De choleragevallen in Egypte nemen nog toe. Zo bezweken op een dag aan deze ziekte 300 personen, terwijl binnen 24 uur 753 nieuwe gevallen bekend werden. In een maand tjjds stierven er 2037 mensen aan deze ziekte. De Egyptise regering heeft het vervoer per spoor aanzienlijk beperkt, terwijl deaangrenzende landen streng toezicht uitoefenen op vanuit Egypte aankomende reizigers, die niet worden toege laten dan indien zij een bewijs kunnen overleggen ingaënt te zijn tegen cholera. Slot ln 1305 dreigde er oorlog tus sen Tholen en Bergen op Zoom, of beter gezegd: tussen beitTer heren. Jan van Blois vreesde de machtige heer van Bergen zeer1). Hij liet Tholen in staat van verdediging brengenhij liet vesten graven. De heer Hollestelle schreef' in zijn meer genoemd boek, dat dit langs de ommuurde stad geschiedde. Nu is het zeker zeer opmerke lijk, dat deze geschiedschrijver in 1912 in zeer belangrijke aan tekeningen twee posten uit de zogenaamde Blooise rekeningen citeert, die beide hel graven der vesten onomstotelijk be wijzen. Ze luiden: „(In het jaar 1305) in die le weke van De cember gegeven tot mijns heren bevelen den gravers, die tot sleden2) an die vesten aldaer wrochten, dat mijn here was ghegaen besien, vaten biers," en „In ander3) weke van December voer Willem de bot telgier van ter Tholne in Drey- scher en ter Goys mit mijns heren brieven roerende dat si den goeden luden van ter Tolne te helpen comen wouden tot hoire vesten." De heer Holle- stelle merkte daarbij op „Beide berichten wijzen echter alleen op het graven van vesten, niet op het maken of opwerken van wallen. Het laatste kan echter met zekerheid worden aange nomen, als voortvloeiend uit het bergen van den vergraveil grond". Met deze opmerking bewees hij zijn goed recht om aan de posten vooraf te laten gaan „13G513GG Tholen met wallen en vesten versterkt." Over „de ommuurde stad" geen woord meer. Tholen had dus in 13G6 het voorkomen van een stad ge kregen, maar dit was de Tho- lenaars niet genoeg. Zij vroegen hun heer welomschreven stede lijke rechten. Deze voldeed aan hun \erzoek op December 13G6 door aan Tholen zijn grote keur te geven. Daarin nu werd Tholen voor het eerst „die port" stad) genoemd. Dit blijkt uit verschillende artikels. Ik geef als voorbeeld er slechts Ik deel het mee in legen" woordig Nederlands. „Idem, wanneer iemand onvoor zichtig met vuur omgaat, waar door of meer huizen ver branden, die zal voor een jaar uit „die port stad) gebannen worden, of hij moet „der port aan de stad) tien pond tornooys11) betalen, enz." Met dit wel wat lang geworden artikel meen ik bewezen te hebben, dat op laatst genoemde datum Tholen officieel een stad geworden is endat dqs de Tholenaars op December 19GG het luisterrijk feest van het GOÜ-jarig bestaan van hun stad moeten vieren. Op het programma van dit feest moet als hoofdnummer staan een historische optocht. Vóór allen moeten daarin pralen Jan Beaumont en Maria Soisson. Jan Blois en Machteld Gelre. Guv Blois en Maria Vlaanderen. Frank Borselen en Jacoba van Beieren, eenmaal Ileeren en Vrouwen van Tholen. Vol gens de heer Hollestelle is het waarschijnlijk, dat de bouw meester van hetstadhuisbedoeld heeft hun beelden in de voor gevel te plaatsen.5) Maar zeker zal in die optocht ook niet mogen ontbreken Filips van Bourgondië, wiens naam sedert 14G2 met het batenrijke veer is verbonden. Het zou van bemoeizucht ge tuigen,als ik meerdere program mapunten noemde. Het zou ook wel wat voorbarig zijn. Wel wil ik de wens uitspreken, dat de stad Tholen bij het klimmen harer jaren steeds in bloei moge toenemen, zulks mede, opdat daardoor in 19GG een reden te meer mogezijn om feestte vieren. Hoe gevaarlijk deze was, leest men in meergenoemd boek van de heer Hollestelle, blz. 112 en 113. plaatsen tweede 26,25 blz. 307 THOLEN De alhier gehouden collecte ten bate van het Groene Kruis heeft flOG.97 opgebracht. Voor het 11 October te Bergen op Zoom gehouden examen Machineschrijven slaag den de volgende cursisten St.Annaland: Adrie Everaers, Adrie de Muynck (met aan tekening voor snelheid): St. Maartensdijk Co Pleune, Poort vliet: Wout Geuze, Corns. Overbeekeen Henk van Ysseldijk Dinsdagavond 21 dezer werd te Tholen door de Dam- en Schaakclub de derde ronde dammen en de tweede ronde sehaken gespeeld voor de onder linge competitie, waarvan de uitslagen luiden: DAMMEN: Afd. de VosGeluk van Nieuwenhuijzen— Horsman Afd. OpeneerKoppe laar Niemantsverdriet— Meerman 0—2. van ElsackerNoorthoek SCHAKEN: van Oeffelen Beaudoux Quist— DekkerOStreutgers Ileusevelt 0—1. de Vries van der Heijden Kerstpakketten voor onze landgenoten in lndië. Zoals men weet wil deNIWIN die ook haar vertakking in Tholen heeft, zorg dragen dat onze landgenoten in lndië met de Kerstdagen een Kerstpakket krijgen. Indien ieder naar ver mogen deze actie steunt, zullen er vele gelukkige landgenoten in Indonesië zijn. POORTVLIET Een met aardappelen geladen auto van Polderman te St. Maartensdijk, reed onder deze gemeente met grote vaart door een smalle weg en moest uit wijken voor een hem tegenko mende paard en wagen. De auto kwam te dicht aan de slootkant, met gevolg dat hij wegzakte en in de sloot kwam te liggen. De drie mannen die boven op de vracht zaten, werden in verschillende richting wegge slingerd en kwamen er met bezeerde ledematen af. De chauf feur met nog inzittenden konden zich met moeite uit de cabine bevrijden. Toen later een hulpauto van de heer Hage kwam om de situatie op te nemen, reed deze nog een aan de slootkant liggende fiets dub bel. Later op de dag is een kraanwagen gekomen, die de inmiddelszoveel mogelijk geloste auto weer op de weg zette. SCHERPENISSE Donderdag 1G October voer een motorschip op het z.g. Schorre omhoog. Alle pogingen om het schip vlot te krijgen faalden. Bij een varken van de heer Deurloo is de vlekziekte ge constateerd. Daar de slachttijd is aangebroken heeft dit enige ongerustheid veroorzaakt. Voor de Scheldetocht ge organiseerd door de W.S.V. Op stap wordt het een succes. 13 Verenigingen schreven in. Alleen uit ons eiland is de deel name erg gering, wat te be jammeren is. In geheel zijn er 2G8 deelnemers waarvan slechts 37 uit ons eiland. ST. MAARTENSDIJK. De heer Blaas, aannemer te Tholen, heeft rseds een aanvang gemaakt met hel graven van de fundering van de 20 nieuwe woningwetwoningen. STAVENISSE De heer Valkhof teGraven- hage die benoemd was tot hoofd der Openbare Lagere School alhier en deze benoeming had aangenomen is op zijn besluit teruggekomen en heeft thans bedankt. Onder leiding van de direc teur, de heer Leune, is de Zangvereniging „Nieuw Le ven" alhier voornemens op Donderdag 30 Oct. a.s. mede werking te verlenen aan een te houden herdenkingsdienst van de Kerkhervorming in de Ned. Herv. Kerk te St. Philipsland. De Niwincollecte alhier ge houden heeft de mooie som van 455 opgebracht, waarvoor hartelijk dank gezegd wordt. ST. ANNALAND Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutiscli examen voor scheikundig ingenieur de heer Stoutjesdijk, geboren al hier. De oogstcollecte gehouden op Zondag 19 Oct. jl. in de Ned. Ilerv. Kerk opgebracht de som van 2018, waarvan f1021, voor de kerk en 997 voor de armen. Dinsdag viel het dochtertje van van alhier van de zolder. Door dr. van Es werd hersenschudding geconstateerd. Door uitbreiding van de straatverlichting tot vooroorlogs peil is dit voor tal van be woners een uitkomst met de donkere avonden. Veiling St. Annaland. Dinsdag 21 üct. Uien gewone 15.91, driel. 9.10, picklers 14.17, rode peen 8.41— 8.44 Dunderdag 23 üct. Uien gewone '1G.30, driel. 11, picklers 14.25, rode peen f851— 8.7G. OUD-VOSSEMEER Voetbal. Zondag kwam S.V.O. in het veld tegen ODEO II te Ossen- drecht en won met Veertig jaar getrouwd. 31 October is het echtpaar Aarden—Steijns in de Kalis- buurt 40 jaar gehuwd. Van de lichting 1949 zullen de voor Augustus geboren personen, in totaal 10, op November a.s. te Breda worden gekeurd. ST. PHILIPSLAND Van de 150 kinderen der L.S. onderzocht op de reactie Pir- quet waren slechts positief. Vergeleken met het gemiddelde (10%) is het resultaat alhier, alleszins bevredigend. Onze dorpsgenoot de be kende iutomaatman 11. Kramer jubileerde dezer dagen als zo danig. llet is n.l. 35 jaar ge leden, dat hij petroleum begon te verkopen. Geslaagd voor het examen kommies dhr. Welle alhier. Benoemd tot gemeente-ge neesheer Dr. II. Menger, als opvolger van Dr. Bruijn- zeel. In de commissie Woom uimte wet 1947 zijn benoemd de heren Jan Neele, Abramse, Bolier, Mol en Ca- pelle. Zaterdag j.l. werdteAnna- Jacobapolder op het terrein van dhr. Wisse een ruiterfeest en springconcours gehouden, waaraan mede werkten It. „Eendrachtruiteis", Wes ten Schouwen en L.R. Schouwse Ruiters. Nadat eerst de dres- suurproeven waren afgenomen ging men over tot het spring- nummer. De uitslag was: No. Wisse; No.Ducloo; No. v.d. Werf; No.Moer- mond. Harde natuursteen uit eigen land. In 1944 is in de gem. Bocholz een concessie uitgegeven voor natuursteen. Deze groeve blijkt zeer harde natuursteen te be vatten, welke in de bouwnijver heid verschillende toepassingen kan vinden en in gepolijste vorm zelfs marmer kan kan vervan gen. De oorlogsomstandigheden en daarna gebrek aan materiaal en personeel zijn oorzaak geweest, dat eerst thans deze groeve ten volle in exploitatie kan komen. De regering toont veel intehesse voor deze groeve, welke Neder land in staat stelt zich vrij te maken van buitenlandse import van harde natuursteen. De onderhandelingen, welke thans met de autoriteiten ge voerd worden, zijn van dien aard, dat verwacht mag worden dat deze groeve een belangrijke deviezenbesparing zal opleveren, liet terrein beslaat een opper vlakte van ha steengroeven, welke horizonta.jl liggen, zij hebben een dikte3 van totaal waarvan 81% harde tot zeer harde natuursteen. Ver wacht wordt, dat uit deze groeve 1.000.000 tn3 harde natuursteen kan worden gedolven. Ongewenste gasten Een troep wilde zwijnen is in de nacht van Maandag op Dins dag tot midden in de bebouwde kom van Maastrichtdoorgedron- gen. Van de stuks zijn er afgemaakt. Late voorbijgangers singnaleerden de dieren in het villapark, waarna zij onmiddel lijk de politie hebben gewaar schuwd. Deze heeft de wildet zwijnen opgedreven naar een vrij stuk park, waar het terreir] werd afgezet. Toen het dagj werd, is met behulp van enkelf jagers het wild bijeengedrever waarna kleine en een middel* grote van de dieren zijn neer-« geschoten. Een groot zwijn isj- vermoedelijk ontsnapt. OngeveetJ tegelijkertijd is nog een exem plaar aangetroffen zwemmend in een gedeelte van het kanaa! midden in de stad. Het is met een lasso op de kant gehaald; en daar gedood. Geen uitzending van mili tairen met 12 maander; dienst. Ten einde te voorkomen, dat dienstplichtigen voor betrekke lijk korte tijd naar lndië worden uitgezonden, heeft de minister van oorlog bepaald, dat een dienstplichtige, «lie, hetzij met onderbreking, 12 maanden in werkelijke dienst is geweest, niet meer naar de tropen mag worden uitgezonden. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen, die aan de kader- scholen en de scholen voo reserve-officieren een opleiding hebben genoten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2