Vervolg raad St. Maartensdijk De Voorzitter zegt dat men bij de stukken heeft kunnen zien een schrijven van de Directeur van de Wederopbouw in Zeeland. Daarin hebt U kunnen lezen, dat wanneer wij evenals in 1947 ook in 1948 woningen willen bouwen, wij nu reeds moeten beginnen om grond daarvoor te krijgen, omdat thans nog met de verkorte procedure kan gewerkt worden. In 1948 is dat niet meer mogelijk en moet dit langs de gewone weg gebeuren, wat ongeveer 2 jaar in beslag neemt. Nu is regeren vooruitzien en niet wachten in de dagen dat wij leven. Het is wel niet altijd gemakkelijk om een blik op de toekomst te rich ten, maar nu' de gemeente een maal begonnen is met reeds 20 woningen te bouwen, hoewel de bouw niet loopt zoals wij dat ge wenst hadden, daar zullen wij toch moeten bezien of dit genoeg is. Als men de lijst ziet van de aanvragen die binnen zijn geko men, dan is de woningnood nog niet opgelost en zullen wij in 1948 nog tot woningbouw moe ten overgaan. De vraag is zul len wij dan opnieuw grond in handen hebben en daarom is de raad gegeven, tracht dit nu te doen met de verkorte procedure dan kunt ge in 1948 gaan bou wen. B. en W. zijn dan ook de mening toegedaan dat wij in 1948 woningen zullen moeten bouwen. De heer Koopman vraagt waar om er geen reclame gemaakt wordt voor particulier bouwen, welke bezwaren zijn er nu dat particulieren zelf bouwen Ook wijst spr. er op dat in de ge meente-woningen mensen ge noeg zitten die zelf een huis zou den kunnen bouwen. De ge meente St. Annaland laat ook woningen bouwen, maar laat dit aan particulieren over. De Voorzitter antwoordt dat wanneer er mensen in de ge meentewoningen wonen, die zelf kunnen bouwen, dan is dit een fout geweest. Want dan had men deze nooit moeten toewijzen, om dat ,de gemeentewoningen ge bouwd zijn voor mensen die niet kapitaalkrachtig waren. De heer Koopman merkt ook op, dat er wel rekening met de huur is gehouden, want de een betaalt meer dan de ander. De lijst komt nu ook te vervallen. De Voorzitter zegt dat dit niet zo is, de lijst blijft. De heer Koopman is van me ning dat B. en W. te veel hooi op de vork nemen om nog meer hui zen te willen gaan bouwen. Als wij er nu nog 20 bij zouden krij gen, dan zal dit een bedrag wor den van bijna f800.000, maar kan dat allemaal Wethouder Bout merkt op dat de woningnood verschrikkelijk groot is. De heer Koopman gelooft niet groter als op andere plaatsen. Alles kan, maar wij zitten straks met 40 woningen en op andere plaatsen wonen zij in krotten en met 6 of 7 gezinnen bij elkaar. De Voorzitter antwoordt dat dit de gemeenten hun eigen schuld is, want zij hebben ook de kans gehad. De heer Koopman zegtmaar het mes werd zeker zo diep op de keel gezet, dat zij niet konden bouwen. Hij is niet tegen wo ningbouw maar het kan niet. Wethouder Bout zegtvele wo ningen zijn niet meer bewoon baar en vele zijn reeds opge ruimd en is er dus geen woning ruimte meer. 'IX De heer Langejan zou het voor lopig maar bij deze 20 woningen willen laten. Op St. Annaland heeft de heer Stols gezegdals wij woningen gaan bouwen, dan zitten wij er mee. De particulie ren zijn ook bang nu te gaan bou wen in deze tijd en wij zouden er maar weer inspringen. Laten wij nu maar aanzien met deze 20 woningen. De heer Koopman vraagt wie de verantwoording op zich durft nemen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. dat doen. De heer Koopman merkt op dat men dan met geld smijt. De vo rige gelegenheid hebben wij het aangenomen in het belang van de gemeente en niet in het finan cieel belang en nu zou dit weer moeten. Als wij alles eens na gaan, dan hebben wij ons al dood gebouwd. De heer Langejan merkt op dat wij de woningen niet eens kun nen. onderhouden. De heer Koopman zou de vo rige woningen maar cadeau wil len geven aan de huurders voor het onderhoud dat er aan is. Wethouder Bout zegt dat dit niet zo erg is. Wij kunnen toch niet heengaan en de mensen zon der woning laten zitten, gezien de grote woningnood. De heer Koopman vindt het niet goed dat er eerst niet eens een bespreking met de raadsle den heeft plaats gehad. Men komt er nu maar ineens mee en dan moet er een besluit genomen worden. Wethouder Bout zegt dat het nodig is in 1948 woningen te bou wen en als wij nu dit niet aanne men, dan kunnen wij 2 jaar wachten om weer woningen te gaan bouwen. De heer Langejan is het niet eens met de heer Bout, misschien is er dan weer wel een nieuwe wet. De Voorzitter merkt op dat de verkorte procedure alleen maar geldt voor 1946 en 1947. De heer Langejan is er voor het zo maar te latenwij hebben thans aan 20 woningen genoeg. Wethouder Hage zegt dat de heer Koopman opmerkte, dat er met geld werd gesmeten, en dat B. en W. er zo voor waren om te bouwen. Hij is er voor ge weest om alleen de grond te ont eigenen en er uiteindelijk wonin gen te bouwen. De Voorzitter merkt op dat dit niet gaatmen kan alleen ont eigenen als men in 1948 ook bouwt. Men moet dus tevens het besluit nemen om woningen te bouwen, anders moeten wij de gewone weg volgen. Wethouder Hage vraagt zich dan af als die 20 woningen er zijn, wij er voorlopig niet genoeg hebben. De heer Koopman zegtande ren in de gemeente kunnen zeg gen dat het nodig is, ik kan dat niet. Wie durft het nu op zich te nemen om voor 7 of 8 ton aan woningen te gaan bouwen en dat zou dan nodig zijn in de ge- ftieente.. De Voorzitter zegt dat de wo ningnood niet ligt aan de heer Koopman of aan hem, maar dat is het gevolg van de oorlog, toen is er niet gebouwd kunnen wor den. Als de oorlog er niet geko men was, dan hadden wij mis schien geen woningen moeten bouwen, maar onze bevolking gaat steeds omhoog. De heer Langejan merkt op dat men toch niet kan zeggen, dat de gemeente niets doet als men ziet naar andere gemeenten. De vergadering wordt ge schorst. Na heropening der vergade ring vraagt de Voorzitter wat er gedaan moet worden. De heer Langejan zegtmoe ten de particuliere mensen nu die grond ontnomen worden, dat is ook niet prettig en spreekt ook mee. Wij hebben nu 20 wonin gen en om nu weer mensen on tevreden te gaan maken, dat heeft op het ogenblik geen zin. De Voorzitter antwoordtwan neer men de grond nu onteigent, dupeert men niemand, maar 't is nodig. De heer Langejan merkt op dat het goed praten is, maar men moet er zelf bij zijn. Hij wilde maar afwachten, want de tijd re gelt alles. De Voorzitter antwoordt dat 't toch het streven van de gemeente moet zijn om de grond zo goed koop mogelijk in handen te krij gen en dat is nu, want de grond stijgt in waarde. De heer Koopman zegtwij weten nu toch wat gemeente-wo ningen zijn en hij wil zich niet verder op glad ijs begevenhet is niet verantwoordelijk om dit nu te doen, wij zitten op de hoog ste trap. Wij moeten niet verge ten dat de werkloosheid die komt een arme tijd meebrengt. De Voorzitter merkt op dat wij een en ander dan juist moeten ombiëren om aan de werkloos heid een oplossing te vinden. De heer Koopman meent dat wat het rijke Amerika niet kan, wij toch zeker geen oplossing zul len vinden. De Voorzitter vraagt of de heer Koopman overtuigd is dat de wo ningen nisrt nodig zijn. De heer Koopman ze>gt als men op het standpunt van de gemeen te staat, dan zou men wel 200 woningen nodig hebben indien alles opgeruimd moet worden en men alle kleine woningen weg wil doen. Wethouder Bout merkt op dat dit toch in het belang van de volkshuisvesting is. Wethouder Hage zegt dat er gesproken is om particulieren de kans te geven om te bouwen, maar bestaat die Spreker is er dan ook voor eerst de grond te nemen zonder zelf te bouwen. De Voorzitter vraagt wethou der Hage of indien particulieren willen bouwen hij dan wel gene gen is mee te werken. Wethouder Hage antwoordt dat hij dat wil. De Voorzitter vraagtmaar als die nu niet willen, wat dan Wethouder Hage zegt nog maals eerst de grond nemen en dan afwachten. De Voorzitter zegtdat gaat niet. Of de gemeente óf particu lieren moeten willen bouwen en dan alleen kan men de grond krijgen. De heer Langejan zegt dat men daar niet op moet rekenen, de particulieren bouwen op hun tijd. Wethouder Bout houdt vast aan het voorstel om weer te ont eigenen. De heer Langejan merkt op dat komt omdat U daar geen tuin heeft. De Voorzitter sluit de discussie en brengt het voorstel in stem ming, wat verworpen wordt met 2 tegen 5 stemmen. Voor de he ren Bout en Op den Brouw. Bij de rondvraag wijst wethou der Bout op de paal van het elec- trisch licht die geheel verteerd is. De heer Op den Brouw wijst er op dat er zoveel werk wordt verricht door de ambachtslui voor mensen die niet geïnun deerd zijn geweest, daar dit toch harder nodig is zou daar niet eens op aangedrongen kunnen worden En hoe komen die men sen nu aan het materiaal, dat toch op vergunning moet. De Voorzitter antwoordt dat de vergunningen voor materiaal door hogere instanties worden verstrektB. en W. geven alleen de bouwvergunning. De heer Op den Brouw wilde B. en W. in overweging geven plannen te beramen om een tak van dienst te krijgen, die werk gelegenheid maakt, als de werk loosheid komt. De Voorzitter zal dit bekijken. De heer Op den Brouw vraagt hoe het is met het contract Van Sonkunnen wij daar af, want er heeft een kadaver van een varken drie dagen aan de weg gelegen en dat is een schande. Wethouder Hage heeft deze zaak behandeld, omdat de Bur gemeester toen afwezig was. Dat varken is volgens de verorde ning aan de openbare weg ge legd, maar juist te laat, want de wagen van Van Son was een uur te voren geweest. Hij heeft het toen laten wSgvoeren naar de mestvaalt. De Voorzitter zegt dat dit juist een toeval is, en heeft men pech gehad. Hij heeft de chauffeur er ook over gesproken en die zeide dat zij momenteel te weinig ma teriaal hebben, maar dat dit zal verbeteren. Begraven mogen wij niet, alleen in uiterste nood. De heer Op den Brouw weet dat het in een andere gemeente toch wel gebeurt. De heer de Viet zegt niet be- fer te weten of er is een verzoek van Kloet, maar hij heeft er niets van bij de stukken gezien. De Voorzitter antwoordt, dat dit er is en dat is ook in behandeling, maar nog niet zo ver dat het in de Raad kan komen. De heer Langejan zegt al veel gevraagd te hebben, maar nog steeds geen antwoord gehad te hebben van B. en W. De heer Lindhout vraagt of er geen materiaal is om een afslui ting te maken bij de W.C. in de Blauwstraat. De Voorzitter antwoordt dat dit inderdaad een onhoudbare toe stand is, daar 17 woningen zijn met 5 W.C.s. Maar hij weet geen oplossing. Hierna sluiting. Gemeenteraad. SCHERPENISSE, 23 Sept 1947 Voorzitter Burgemeester Mr. H. H. Schuller. Secretaris de heer A. L. G. van Doorn. Aan wezig alle leden. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een verzoek van de Ned. Ver. van brandweercommandanten om een subsidie. Burg. en Wetb. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, wal met alg. stemmen wordt goedgevonden. Van Ged. Slalen machtiging tot het doen van de uitgaven voor de verbetering van de havenbeschoeiïng waarvan reeds een gedeelte is klaar gemaakt en het volgende jaar hoopt men dit verder af te werken. Van het bestuur van het Water schap Scherpenisseom tweemaal per jaar zitdag le mogen houden in het gemeentehuis. Met alg. stemmen wordt dit goedge vonden Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesIuiL tot verkoop van hel smidsslop. De officiële bekendmaking moet gedaan worden, waarna tot ver koop kan worden overgegaan. Van de Wandelsportvereniging „Op Stap" om een schoollokaal te mogen gebruiken voor kleed lokaal. VVeth. llartog vraagt of het toch niet is om uitvoeringen te houden. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. Met algem. stemmen wordt het goedgevonden. Burg. en weth. slelleu voor overeenkomstig het Kon. Besluit om aan het gemeenteparsoneel loe te kennen gratificatierege ling, daarin genoemd. Met alg. stemmen wordt dit aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor om het slraat verlichtingsnet le vernieuwen. Van de P.Z.E.M. is er een schrijven ingekomen over het straatverlichlingsnet en dit is- versleten. Er is thans materiaal beschikbaar om voor de boven grondse leiding een onder grondse kabel te leggen. Er zal dan slraat en huisverlichting moeien worden aangelegd en dit zou ge combineerd kunnen geschieden. De kosten bedragen 90 cent per meter, dus in totaal f945 en er zouden dan komen 13 straat lantaarns waarvan de kosten on geveer f2000 zullen bedragen. De heer van der Jagt vindt dit een belangrijke uitgave voor de gemeente. Met alg. stemmen wordt echter het voorstel van burg. en weth, aangenomen. Burg. en Welh. stellen voor een geldlening aan le gaan voor vernieuwing van bet straatver lichlingsnet en aankoop ge bouwencomplex, tot een bedrag van f9000. Indien hiervoor geen goedkeuring van Ged. Stalen zou worden verkregen zal ge tracht worden hiervoor een kasgeldlening le krijgen. Mei alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen tot het bouwen van de 8 woningen. Deze zijn gegund aan den heer P. Geense te St.Philipsiand voor f82120. De aannemer wil nu al beginnen maar alle stukken zijn nog niet in orde. De heer van der Werff vraagt hoe het komt dat de andere zover boven de laagste inschrijver staan. De voorziiler weet dit niet, maar M. Muller had inge schreven voor f 92896A.M. Muller voor f94250.P. Geerie voor f83120,maar dat is later veranderd in f82120. Weth. Tichem vindt dit toch niet in de haak, als er nog verlaagd wordt. De Voorzitter antwoordt dat dit gedaan is na de gunning. Met alg. stemmen wordt goed- gavonden dat deze woningen door P. Geense worden gebouwd Burg. en Welk. stellen voor om naar aanleiding van een schrijvn van de wederopbouw voor Zee land over te gaan tot aankoop c.q. onteigening van bouwgrond in het kader "van het uitbiei- dingsplan. De Voorzitter geeft hierop een toelichting, zodat wanneer men thans hiertoe besluit men in 1948 woningen kan bij bouwen. Indien niet nodig dan niet bouwen. Weth. Hartog gelooft niet dat er volgend jaar nog woningen nodig zijn, want met deze 8 woningen te houwen zal het te kort wel opgeheve Want men krijgt practi dan 8 woningen beschikl De heer van der Werlf dat er niel zoveel wo nodig zijn als er aanvrag want er zijn aanvragers nu reeds wonen De voorziiler merkt op d er rekening mee moet 1 dat de verhuizing nietz meer gaat als voor de Men zal nu langer ri wachten op een woning. De heer van der "Werfl om toch eerst de eigenaa die gronden te vragen verkopen, voordat men t eigening overgaat. De voorzitter antwoord! bedoeling is eerst probel grond le kopen tegen tl prijs. De heer van der Werff dat de gemeente genoodz die grond te nemen, w er een aanvraag voor b komt moet de gemeen zeggen dan moet je m paar jaar maar wachten. Weth. Hartog zou voor stellen als men de grond nodig heeft, dan deze te aan de eigenaars of pa De voorziiler antwoord daar' geen bezwaar te: Als men echter een aai krijgt voor het bouwen v: landbouwschool, wat hel is, dan moet men toch beschikbaar hebben. De heer van der Werlï dat men zich daar niet aa onttrekken. De voorzitter zegt dat dit gemeentepolitiek is, dal ii uitzien. Met alg. st. wordt het vi van burg. en welh. aangei en dit zal dan grond zijn Achterweg, Bakkersdijk, weg tot aan het terrein watertoren. De voorzitter zegt volgei woonruimtewet moet er vordering van woninge meeralleen aan de burgen is, maar aan burg. en een commissie van advies Burg. en weth. s'ellen vi in deze commissie de 5 leden te benoemen, dan de raad dit zaakje zelf m h Met alg st. wordt dit g' vonden eu blijkt dat na ming zijn benoemd de v. d. Werlf. v. d. Jagt, Hage en Janssens. De commissie die de rel 1944 heeft nagezien heef op of aanmerkingen, zod kan adviseren deze vot goed le keuren in ontvai uitgaaf op f 70326.12 me tekort van f 3189.52, v gewone dienst en de kat dienst in ontvang en uitg f 14495.72. Met alg. st. hiertoe besloten. De commissie die de beg voor 1947 beeft nagezien burg. en weth. aan de mogelijke zuinigheid te be ten. Na het- herslel havenbeschoeiïng zou ze zien dat de riolering ter wei d genomen en ook di van de Stoofdijk die dri hersteld moet worden, Met alg. st. wordt de beg vastgesteld voor de gi dienst in ontvang en uiig f 1(36028.52 met een te wachten tekort van f30.fl de kapitaaldienst op f21711 Hierna sluiting. Burgerlijke Stané Gem. STAVEN1SSE over Geboren: Gerja Anke, W. G. van Dissel en A. Willem Izaïik, z. v. I. J. laard en A. P. Wesdorp. S Jannetje, d. v. G. J. Vei en M. P. v. Eenennaam. Co Aberdina.d. v. J. M. van üe en P. Moerland Dirkje mina, d. v. E. van Iwaan P. L. den Braber. Adrian ternella Josina, d. v. J. en H Wesdorp. Hubrechl z. v. M. Goedegebuure en J der. Overleden Jan Leende Oeveren 70 j., echtgenoot H. A. Smils. Pieter Prien Vertrokken W. v. Blopi Vermaas naar Sint Laure IngekomenF Eerland Broek van Gouda. 1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 3