Binnënlaïïd" Buitenland Concours-Hippique te St. Maartensdijk. Vraagt U een INDONESIË |Wij mogen daartegen nietsdoen, jwant het gebied ligt buiten ons compelentiegebied. Daar gaat Ihet kapilaal, wat Nederland 7.0 bard nodig heelt en honderden soldaten met jeukende vingers liggen er naar te kijken en zij zwijgen Nu de consuls die afge vaardigd zijn om de toestand in Indonesië na te gaan en hierover rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad begint de Indonesise regering haar eisen te stellen. Zij zegt te beogen opheffing van de verwarring die ontstaat door de Nederlandse agressie en handhaving van de eis tot terugtrekking der Nederlandse strijdkrachten, het herstel van vrijheid en veiligheid voor de Indonesische volksbeweging en het innemen van een z.odanige plaats wal betreft de internati onale betrekkingen, dat de wereld in haar geheel daarmede gediend is. Soekarno heeft op een verga dering van het strijdcomité van West Java gesproken, waarbij hij ons beschuldigde een ver deel- en heerspolitiek toe te passen. Hij daagde de Neder landers uit een volksstemming te houden en zeide dat hij overtuigd was dat 99% van de bevolking van Boneo, Celebes en van het westelijk deel van Java voor de republikeinen zijn De Sultan van üjocjakarta sprak daarna en zegde dat het volk- geen vertrouwen moest hebben aangpzieu de Nederlanders spraken van hun heilige missie in Indonesië. In de Tweede -Kamer legde minister Deel een regeringsver klaring af over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sedert het begin van de politi onele actie op Java en Sumatra Ilierm werd o.m. aangekondigd de vorming van een voorlopige lederale regering voor Indonesië en spoed bij de voorbereiding van een nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk. De Commissie generaal zal worden opgeheven door een coll. orgaan, dat met de' luit.- generaal de verantwoordelijk heid zal dragen. Tenslotte werd een beroep gedaan op de con structieve elementen in de re publiek 0111 de leiding in han den te nemen en samen te werken met Nederland. Intussen is in de Tweede Kamer het debat geopend over de In donesische kwjstie. De heer Schouten was het lang niet met de regering eens in velerlei op zicht zoals de politionele aclie die niet in de eerste plaats ge richt was legen het centrum der republiek. Dil beeft zicb op velerlei wijze gewroken. De oppositie heeft met haar uit latingen gelijk gehad, hetgeen uil de redevoeringen van den Luit.-Generaal is gebleken. Men heeft welbewust en op zettelijk de werkelijkheid zolang mogelijk verborgen gehouden. Nu staa nwij voor een debacle. Men slrefede naar medewerking met een regering waarmee geen land te bezeilen was. En zo hield spreker een rede die de feiten in een nuchter licht stelt De gezondheidstoestand van H.M. de Koningin is nog me) verbeterd. Na Woensdag de tentoonstelling te Leeuwarden te hebben hez.ocht heeft zij weder haar intrek op het Loo genomen. Begin van den zomer gaf H.M. te kennen zes weken vacantie te willen neinen,doch de warmte ende verschillende voorkomende onderbrekingen in deze periode maakten dat de Koningin zich nog zeer vermoeid gevoelt en opnieuw rust dient te nemen. I11 verband hiermede en met het oog op de thans reeds bin nenkomende verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aandacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtigheden naar aanleiding van haar rege ringsjubileum zij met het oog opbaar leeftijd en de gezondheid zal kunnen medemaken. tiet is oveiigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand jubileum in soberheid zal wor den gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin een persoonlijk- genoegen mee doen de gelden, die men aan de jubileumfeesten ten koste zou willen leggen, te gebruiken ter leniging van de noden hier te lande en in Indonesië. Er heerst ongerustheid in de wereld ten aanzien van de bedoelingen van de Sowjet-Unie. Dat deze grole invloed uitoefent op de Balkan is bekend. In Griekenland duren de aanvallen van gewapende benden op Griekse legeronderdelen voort. I11 Bulgarije is Nicola Petkof, de in Augustus veroordeelde leider der Bulgaarse Boeren partij en waarvoor door ver schillende buitenlandse instan ties gratie is gevraagd, opge hangen. Joego-Slavië dat ook onder Russische invloed staat, beschul digt Amerikaanse troepen van provocerend optreden bij het bezetten van de nieuwe demar catielijn in Venezia Giulia. Voorts komt het bericht dat Rusland gereed gekomen is met een nieuwe aanwending van atoomenergie, waardoor vlieg tuigen tot stilstand 'zouden kunnen worden gebracht en eveneens door vliegtuigen mee gevoerde hommen tot ontploffing zouden kunnen worden gebracht E hij de herdenking van demi slag om Engeland heeft de deken der Anglicaanse kerk van Chicesler met er op te jvijzen dat een vijand die nog genade lozer is dan Duitsland, maat niet zo machtig, Engeland tracht te vernietigen met velerlei middelen van samenzwering en propaganda. Eindelijk is het vredesverdrag met Italië getekend, terwijl er vooi bereidingen worden getrof fen voor een bijeenkomst van de grote vier over de vredes verdragen met Duitsland en Oostenrijk. Zaterdagmiddag werd op een weide, welwillend afgestaan door de heer J. J. Noom, het door de Rij vereniging „Prinses Maria Chi istina" georganiseerde ruiter feest gehouden, waaraan deel namen de „Eendrachtruilers" te Oud-Vossemeer en paarden sportbeoefenaars van de stal Hagenaars te Bergen op Zoom. De Muziekvereniging „Met Vereende Krachten" verleende haar medé werking en zo trok men in optocht naar liet met vlaggen versierde terrein. De Voorzitter de heer L. J. Ver maas heette de gasten welkom, waarna burgemeester mr. H. IJ. Schuller liet concours opende en dank bracht voor de zo ruim verleende medewerking van vele zijden. De „Eendiachtruiters" kwamen heleerst in het veldonderleiding van hun instiucteur A. de Wit met dressuurproeven. Daarna werden de aangespannen trek paarden voorgebracht. H. Riooymans verwierf de eerste prijs een zilveren hekel en f 10.de 2e pr. werd ge wonnen door G. M. Geluk met Bouwina, de 3e pr. door J. Noom met Roza: de 4e pr. door J. Rrooymans met Cato en de 5epr. door G. D. Ampt met Rika. Het dressuurnnmmer uitge voerd door de jonge Vereniging „Piinses Marie Ghristina" slaagde, gezien het eerste op treden dier vereniging, vrij goed. Hierna kwamen de koudbloed- paarden aangespannen 2span in de ring, waarbij J. Brooymans met Senia en Tina de ie prijs behaalde bestaande uit een beker en een bedrag vati f 10, de 2e pr. werd gewonnen door J. M. Geluk met Bouwina en Cato, de 3e pr. door H. Brooy mans met Swerina en Cato, de 4e pr. doorJ. E. M. Geluk rnet Burina en Martha; de - rijs door Manneke met Paulina en Lea. Hierna was de beurt aan de aangespannen tuigpaarden. De ie pr. werd gewonnen door Jac. Ooms met Gaiia, een hekel en f10.2e pr. L. J. Vermaas met Floor3e pr. J. Ooms met Sire; 4e pr. Geluk met Tommy, 5e pr G. H. Ooms met Frida; 6e pr. J. Ooms met Galius. In de vrijheidsdressuur muntte wel uit de lieer M. Geuze van „Eendrachtruilers" doch hierna deed zich een incident voor waarbij de 15 jarigejvan Gorsel te Thoien ondersthoven werd gelopen en de strijd moest op geven. De te hulp geroepen geneesheer aclille liet gezien de verwondingen, wenselijk dat van Gorsel van verdere deel neming diende af te zien. Toen kwam het voor een con- cours-hippique wel aantrekke lijkste nummer hindernissprin- gen. Prijzen werden behaald als volgt ie pr. Harry Hagenaars met Benlo, een beker; 2e pr. A. de Wit met Ria, plaquette; 3e pr. Fr. Bakx met. Mikado, 4e pr. Sergt. v. d. Boom niet Couitesse de Paris, medaille; 5e pr. Ll. van Zweden met Marusjka; 6e pr. J. van Gorsel met Tommy. Op verzoek van Wim van Gorsel reed zijn vader, de heer J. van Gorsel met Tommy het par cours van zijn zoon mee. Als slot werd de Tally Mo ver reden. Winnaar werd J. Ooms met Gailo. De Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk komt wel een woord van dank toe voor haar medewerking, waaraan het hoofdzakelijk is te danken dat ditconcours zogoed kon slagen Gemeenteraad St Maartensdijk gehouden op 16 September 1947 Voorz. Burgemeester Mr. H. H Schuller. VVaarn. Secr. de lieer A. Everaers. Aanwezig alle leden De voorzitter opent de verga dering en zegt dat deze dag het nieuwe parlementaire jaar geopend wördt en thans niet door H.M. de Koningin, die door ziekte verhinderd is. Hij hoopt dat liet nieuwe jaar vruchldra- geud moge zijn voor ons land, dat een moeilijke lijd beleeft; en dat veel wijsheid en een goed staatsbeleid moge geschon ken worden. Spr. hoopt dat God de leden mag helpen. Na een rustperiode wordt weer op nieuw begonnen dat is met eeu raadsvergadering anders daar is iedere vergadering een stap voorwaarls en zo bezien dan zal er altijd in het belang van de gemeente worden ge werkt. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat de heer Everaers weer waarnemend secretaris is De heer Meloen is n.l. Zondag jl. 25 jaar getrouwd geweest en daar hij geen openbaar en particulier huldebetoon wilde heeft hij zich onttrokken en is voor een paar dagen naar Zand poort aan de Zee getrokken. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten enkele goed gekeurde raadsbesluiten. Van het Prov. bestuur terug ontvangen de verordening jaar wedde regeling voor hetgemee'n- te personeel,, waar enkele wij- zigingen 111 moeien worden ge bracht. Burg. en vetn. stellen voor deze wijzigingen aan te brengen, wat met alg. stemmen wordt goedgevonden. De lieer op den Brouw vraagt nog of dit naar klasse indeling gaat. D„- voorzitter antwoordt dat dit provinciaal geregeld wordt, hier is geen landelijke regeling van. Gewacht werd echter nog op liet lapport van de commissie Ubbink voor een algemene regeling. Het Kon. besluit betredende de gratificatie regeling voor het gemeentepersoneel van 2% en tot ten hoogste f 50. Burg. en Weth. stellen voor deze gratificatie aan de betrok kene te geven, wat met alg. stemmen wordt aangenomen. Een verzoek van J. P. Fluijt om te verbieden dat in de Blauwstraat gereden wordt. De vooizitter zegt naar aanlei ding van dit verzoek zou hij namens burg. en weth. voor willen stellen om voor andere verboden straten en stegen ook bordep te laten maken en te plaalsen en levens borden te laten maken voor de omlegging van het verkeer bij de verbe tering van straten en wegen. De kosten hiervan zijn geraamd op f 250. De heer Koopman zegt dit is volgens de verordening, maar dan ook een bord plaatsen dat hel in de haven verboden is om te zwemmen dat staat ook in de verordening. De heer op den Brouw zegt dat is nu gekomen op liet ver zoek van Fluijt omdat de mole naar daar in is gereden, wat hij niet gelooft en er zal ook nooit iemand in komen die er niet wezen moet. Men kan alles wel gaan verbieden en hoeveel zul len er nu rijden door die slop pen en brandgangen. Dat men borden maakt voor de wegver- belering dat is goed, maar die andere borden daar is hij tegen. De voorzitter antwoordt dat wanneer er borden staan en men constateert een overtreding dan kan men proces verhaal opmaken, maar zonder borden niet, al staat het in de veror dening. Met de stem van den heer op den Brouw tegen wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter zegt wat betreft het zwemmen in de haven dal is gekomen omdat er een ver bod in de bezettingstijd was dat men niet aan cl e zeedijk mocht komen en toen is er ge vraagd een dergelijke bepaling op te heften en sindsdien is dat altijd gebeurd. De heer Koopman zegt liet staat 111 de verordening dat het niet mag en alle verorde ningen moeten worden nageleefd dan deze ook. De voorzitter zegt dat die hor den berust op de wegeuvei keers wet en dat gaat boven de ver ordening. De heer Koopman zegt het gaat er over of de verordening wilt handhaven. De voorzitter vindt geen be zwaar dat er in de haven ge zwommen wordt. De lieer de Viet vindt het ook geen plaaals om te zwemmen, het is een vuile boel. De heer op den Brouw meent dat men dan maar een andere plaats moet geven of laten wij een zwembad inrichten met warm en koud water. De voorzitter zegt dat binnen kort de schuur van Ysseldijk die door de gemeente gebruikt wordt weer aan Ysseldijk af gestaan zal moeten worden. Nu hebben burg. en weth. de kans om een nishut te kopen. Deze is lang 11 Al en breed 4.80 en met een dubbelwaud kost deze f 550. Nu vragen burg. en weth. machtiging om deze te kopen en zou dan ge plaatst kunnen .worden op het tuintje van Geene of aan de z.g dierentuin. Aan laatstge noemde plaats geven burg. en weth. de voorkeur. De heer Langejan is er voor een te kopen en op de meest ge- schikste plaats te zetten. Hij geeft echter niet veel om verlangens kenbaar te maken, want dat heeft hl) al zo veel gedaan en er is door B. en W. nog niet veel van terecht gebracht. De Voorzitter merkt op dat men zeggen moet waarin men tekort is geschoten, dan zijn B. en W. bereid dit te erkennen als het zo is, maar zo in het algemeen op merkingen maken, dat hoort hij niet graag. Weth. Bout vraagt om ieiten te noemen. De heer Langejan zegt als hij die allemaal moet noemen, dat er dan nog geen einde aan is. Met algemene stemmen wordt besloten een nishut aan te schaf fen. N Het verzoek van het Prov. Be stuur om toe te treden tot het Borgstellingsfonds wordt voor kennnisgeving aangenomen. Ingekomen is ook nog schrijven van de bewoner.- j de Oostsingel betreffende J verzoekschrift aan de gem; Zij spreken er hun teleurst: over uit dat de gemeente de niet heeft overgenomen. B. en W. stellen voor bi genomen besluit te blijven e schrijven dus voor kennisg aan te nemen. De heer Koopman zegt bi vorig besluit zelf voorgeste hebben de brug over te n: om deze vrij te krijgen, f dus tegen het voorstel va en W. Met de stem van de heer f man tegen wordt het voorste B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor een ordening vast te stellen bi fende besmettelijke ziekten. De heer Op den Brouw vi welke maatregelen gene worden. De Voorzitter antwoordt wanneer er bij een kind iets dekt wordt, dan wordt het va school verwijderd om geen smetting te geven. De heer Op den Brouw aci geen maatregel, want dat speelt op straat wellicht 1 met kinderen, dus dat is onzii men schiet er niets mee op. De Voorzitter zegt dat mei moet bezien om de gemeensc te beschermen. Men moet niet bezien als een straf wam een kind niet naar school r maar dat is om andere kind, te beschermen en dus een m regel. Dit zullen ook de out met een gezond verstand be pen en dan is het natuurlijk mer dat dat kind de lessen ri missen. De heen Op den Brouw is e gen als er geen andere mac gelen, dan alleen van de sc! houden, worden genomen. De Voorzitter zegt dat het onlangs bewezen is hoe goed is een besmet kind van anc af te houden. Wat wij kun verhinderen dat moeten wij d( Met de stem van de heer den Brouw tegen wordt de ve dening vastgesteld. De Voorzitter deelt mee met ingang van 1 September Woningruimtewet in werking treden, doch dit is nu gewon 1 October. In deze wet is paald dat de Burgemeester meer de woningverdeling in h den heeft, maar dat dit nu rust bij B. en W. en dat dc naast nog een commissie vcc leden benoemd moet worden vj voorlichting. B. en W. ste. voor in deze commissie te ben men de heren I. M. Hage, P. perse, P. Poot, A. Everaers en Lindhout. Na stemming blijkt deze heren allen zijn gekozen. Ingekomen is nog een verzt van M. L. van Zetten om onti fing Hondenbelasting. Daar te laat is ingekomen, wordt algemene stemmen besloten niet te verlenen. Een verzoek van Joh. de om vergoeding voor zijn zoon de Ambachtsschool te Bergen Zoom bezoekt. De Voorzitter zegt dat de v goeding alleen van toepassing op l.o. en voortgezet l.o. en r voor nijverheidsonderwijs, zoi hier afwijzend op beschikt m worden. De heer Langejan meent hier een weg open ligt om hogere instanties hierop te wijz. daar dit een tekortkoming is. M vraagt tegenwoordig diplom: en kapitaal om iets te beginn en dan moet men daar toch c de kans toe krijgen daarvoor leren. De Voorzitter merkt nog op t alleen vergoeding gegeven woi zolang men leerplichtig is. De heer Langejan merkt op de H.B.S. toch al zolang wo: vergoed. De Voorzitter zegt dat dit ge reisvergoeding is, maar een si sidie die betaald moet worden. Met algemene stemmen wo) afwijzend op dit verzoek best B. en W. stellen voor een ziging van de begroting voor Wordt met algemene stemr. goedgevonden. Vervolg 4?pa gina. voorwaarden en pri voor geregeld adve teren in dit blad

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2