Binnenland PLAATSELIJK NIEUWS zeer onrechtvaardige daad van Ged. StatenWij hadden daar toch recht op, zo goed als ieder ander kapitaalverstrekker. Ons werd het niet alleen onthouden, doch die rente werd ook niet toe gevoegd aan ons kapitaalging dus verloren. Dit is een behandeling, die men toch niet zou verwachten van onze overheid. Mogelijk hebben Ged. Staten gedacht, de gemeente heeft het niet zo erg nodig, maar nodig of niet, dat mag toch niet gevenIk kan er geen andere uitdrukking voor vinden dan misbruik maken van macht. Tholen ontving zodoende een schijninkomst, en zo is het tot ons leedwezen nog en niet anders. In overleg met Ged. Staten werd besloten een reservefonds te stichten en daarin te storten, hetgeen de netto-opbrengst meer bedroeg dan f 7000.Gezien uit een oogpunt van voorzichtig beleid tot op zekere hoogte goed te keuren. Enkele malen, zodra er gele genheid toe was en het kon, heeft de gemeente in het alge meen belang aan de Prov. Staten tariefsverlaging voorgesteld, wat telkens werd goedgekeurd. In 1939 werd door het Dag. Be stuur gewaagd om inplaats van f7000.f 10.000.op de begro ting te plaatsen. Dat was bij Ged. Staten een monstrieuze daad, wat bij overleg onder protest werd goedgekeurd. Tot heden hebben we dit mogen behouden, doch steeds onder protest. In 1940 en 1944 werd onze brug vernield door oorlogshan delingen. Iedere keer werden door de gemeente maatregelen getroflen om zo vlug mogelijk een pont te huren en een nood brug te maken, om het verkeer zoveel mogelijk te kunnen doen plaats hebben. Vanzelf is dit een noodmiddel, te weinig wordt daarmede rekening gehouden. Wat er aan de brug gemist wordt, ziet en gevoelt ieder, die van dit noodmiddel gebruik moet maken. Denk ook aan de afgelo pen winter. Tot heden is het nog zo, omdat de brug nog niet hersteld iswij mogen blij zijn, dat we dit nog ten we hopen, dat we er verder van verschoond blijven. Zo ben ik genaderd tot het heden. De brug zal spoedig hersteld zijn en nu wil men deze vrij heb ben voor het verkeer. Mijnheer de Voorzitter, m.i. is er niets tegen, dat het Rijk de brug overneemt, de tollen ver dwijnen successievelijk overal. Maar hoe wil men dat Daar gaat het juist om. Enige tijd ge leden zijn Ged. Staten en het Dag. Bestuur uitgenodigd een verga dering bij te wonen van de Tol- lencommissie in den Haag, om de overname der brug te bespre ken. Het resultaat voor de ge meente was zeer teleurstellend en bedroevend. Onlangs verna men wij van de heer Commissa ris, die met 4 leden van Ged. Sta ten tot ons gekomen was, dat ze met Ged. Staten van Noord-Bra bant en met de Minister onder handeld hadden over de over name van de brug. Dit alles is buiten ons omge gaan, wij hebben dus niet als be langhebbende- de gelegenheid gekregen om onze zienswijze ook daar te verdedigen. Men zou hieruit op kunnen maken, dat de schijn bestaat van een misken ning onzerzijds. Wij kregen verder te horen op welke manier de Minister de brug wil overnemen. Ie. De schuld groot f500.000 en het onderhoud wordt overge nomen. 2e. Eigent men zich toe onze gespaarde fondsen en ons stich tingskapitaal, samen f 145.000 groot, de rente van onze f 50.000 niet mede gerekend, verder het missen der f 10.000 jaarlijks. De kleinigheden zal ik maar niet noemen, dat alles is het offer dat Tholen brengen moet. De molest- uitkering van zelf ook nog. De provincie moet, indien Noord-Bra bant de toegezegde f 30.000 be taalt, dit is reeds aangenomen, nog fj 20.000 aan het Rijk beta len. Dit is het offer der provincie. Uit deze mededeling blijkt, dat hebben, aangezien er zowat niets te krijgen is. Het levert veel zor gen en narigheden op, het is las tig, doch niet te veranderen. La de Minister de overname zo be ziet dat Tholen geen rechten be zit en daarom ook niets te eisen heeft. Toen ik dit alles vernam, kwam ik een ogenblik onder de indruk. Ik vroeg mij af, hoe is het mogelijk, dat een Minister zo'n kleine gemeente zo'n ge duchte aderlating toeschikten macht boven recht laat gaan. Al les, waarop wij menen recht te hebben, over boord en wegge worpen. Mijnheer de Voorzitter. Zo'n overname van dë brug mag m.i. geen daglicht zien. Al wat Tho len gedaan heeft dienaangaande (te voren reeds gezegd), het wordt alles in duigen getrapt en mis kend. Het is schandelijk, wie zou dat verwachten van onze Overheid, het besluit in 1927 om een brug te bouwen, was voor de gemeente, nu gezien de oor zaak, dat men nu zover gaat. On bewust en in vertrouwen op de Overheid is toen dat besluit ge nomen. De Overheid met de Mi nister inbegrepen, hebben ook in vertrouwen hun goedkeuring daaraan gegeven om de brug daar te krijgen. Mijns inziens stelt dit alles, al zou er dan ook geen recht zijn, toch wel zeer sterk de morele verplichting op de voorgrond om Tholen schadeloos te stellen en een billijke schadevergoeding te geven. Van dit alles niets. Het ware beter geweest, dat het Rijk in 1928 de brug gebouwd had en Tholen schadeloos ge steld had voor het gemis der f 7000.—. Dat hebben zij niet gedaan, en nu onze gemeente de brug ge bouwd heeft, nu ontkennen zij alle rechten, wat echter nog nim mer uitgemaakt is. En daarvoor wordt Tholen in elk opzicht de gedupeerde. Dat wij van onze zijde ook een offer zouden moeten brengen, daar hebben wij op gerekend, maar zo een zware afstraffing, in plaats van e«n redelijk aanbod, dat is niet verdiend en gaat de perken van rechtvaardigheid te buiten. De beslissing thans door de raad te nemen is moeilijk en belangrijk. Reeds lange tijd houdt mij het vraagstuk bezig en steeds weer dringt zich op de vraag, wat is nu in het belang van de gemeente Was de verhouding van het Rijk tot de gemeente er in deze als een van koper tot verkoper, dan was mijn oordeel onvoor waardelijk afwijzend, maar wij staan als gemeente onder voog dij. Wanneer de raad op het aan bod ja zegt, weten wij nauwkeu rig waar wij aan toe zijn. De dan ontstane toestand is zeer zeker verre van rooskleurig en geeft ons niet de overtuiging naar bil lijkheid en redelijkheid behan deld te zijn. Onwillekeurig denk ik terug aan het jaar 1928, ope ning van de brug, toen van ho gerhand het "initiatief van het Thoolse gemeentebestuur in al lerlei schoonklinkende phrasen werd geprezen. Thans de keerzijde van de me daille. Wat zal de toekomst ba ren, als het aanbod van de hand gewezen wordt Dit laat zich helaas niet in al zijn consequen ties overzien. Ik wil trachten enkele eventua liteiten aan te geven. Bruggeld kan na de herope ning van de brug niet meer ge heven worden, immers, zal aan het besluit daartoe goedkeuring onthouden worden. Dit is wel het meest sprekende bewijs van de betrekkelijkheid van het Brugrecht. Of het recht .gerealiseerd kan worden Is af hankelijk van hogere goedkeu ring. De bron van inkomsten, waar uit anuïteit, onderhoud, enz. moet worden voldaan, is daarmede opgedroogd. De gekweekte reserves laten toe nog plm. 3 jaren daaruit die kosten te voldoen, maar weder om, indien goedkeuring wordt verkregen. Wordt die goedkeuring niet verkregen, dan wel na uitputting van de reserves, zullen genoem de lasten ten volle op de gemeen te drukken. De gevolgen daarvan zijn thans niét te overzien, dat zij ern stig zouden zijn, ernstiger dan bij aanvaarding van het aanbod, is wel aan geen twijfel onderhevig, tenzij de stand van zaken zich I ten goede zou- wijzigen. Mijnheer de Voorzitter, mogen wij daarop, dus met andere woor den, op de factor tijd een wissel trekken, de vraag stellen is haar beantwoorden. Waar de Voorzitter van de Tol- lencommissie verklaarde, dat het Rijk nimmer te voren schadeloos stelling verleende en dat de Prov. Staten volgens verklaring van genoemde Voorzitter, nimmer be voegd zijn geweest goedkeuring te hechten aan het besluit tot hef fing van bruggeld, kan daarin m.i. geen gunstige wending wor den verwacht. Mij volkomen bewust zijnde van de vérstrekkende gevolgen en mij voor ogen stellende, dat de rapporten van de meest des kundige juristen van Nederland allesbehalve gunstig zijn, dan ge loof ik, dat hpt belang van de gemeente onder de gegeven om standigheden 't meeste gediend is met de aanvaarding van het aanbod, onder protest. Volvoert de minister zijn voor nemen, gebruikende macht bo ven recht, hoe men een derge lijke handelwijze ook overigens moge betitelen, dan moeten wij het hoofd er bij neerleggen. Het is, mijnheer de Voorzitter, zo mag ik het wel eens zeggen, een prachtstuk van nalatenschap voor het bouwen der brug, ons toegediend door de Overheid. Deze methode van behandeling beantwoordt niet aan de eisen die gesteld moeten worden aan een land waar de rechtstaat heet gevestigd te zijn. Mijnheer de Voorzitter, ik zeg U dank daar voor, dat U mij de gelegenheid gegeven hebt, om van deze plaats mijn mening over de over gave van de brug uit te spreken. De voorzitter merkt op dat in het gesprokene van den heer van de Berge wel enkele dingen scherp genoemd zijn, maar deze niet zo scherp genomen moeten worden. De heer Jansen dankt de voor zitter en wethouder van den Berge voor de historische uit eenzetting van de brugkwestie hetgeen gezegd is, is zonder overdrijven. Wij staan thans ook voor een historisch moment nu wij iets prijs moeten gaai- geven dat wij bijna drie eeuwen bezeten hebben. Spr. heeft en een ogenblik aan gedacht zijn stem er niet aan te moeten geven, daar er onoverkomelijke bezwaren zijn. Wij moeten (leze zaak breder bezien, en weten dan dat de tolheffing eigenlijk anti maatschappelijk is gewor den. Maar spr. is van mening dat hel gemeenschappelijk moet gedragen worden en dan kan hij zijn slem er niet aan ont houden, afgezien van het feit dat het op deze manier tot stand moet komen, wat beneden alle peil is, het is niet te begrijpen dat dit in een geordenden recht staat kan gebeuren. Waarom is er niet in gemeenschappelijk overleg een oplossing gezocht en het protest dat dan hier ook tegen gebracht wordt kan nooit le scherp worden gesteld. Want liet is eigelijk wederrechtelijk toe eigenen van gemeente eigendom De heer Zachariasse meent dat het niet anders is dan een bevel dat het zo moet gebeuren, llij gelooft niet dat als dit particu lier was dat zo zou kunnen gebeuren, want dan betaald men toch ook niet alleen de le hy potheekhouder, maar ook de Üe llij zal er dan ook zijn stem niet aan geven dan onder pro test. De heer Klompe zegt er is niet veel van le zeggen, wij zullen het hoofd maar op de blok leg gen en kapt maar door. De heer van Westen brengt dank aan den voorzitter en de wethouders voor al betgeen zij in bet werk gesteld hebben om deze brugkwestie tot een goed einde le brengen en dat er recht zou wedervaren. Jammer genoeg heeft dit geen succes opgeleverd Het spijt liern dat bij dit moet zeggen maar dat bet kapitaal dat wij rechtens toekomen is totaal terzijde geschoven en dat is toch wel toppunt Hij zal er dan ook zijn stem aan geven maar onder protest. De lieer-de Houd zal er niets van zeggen, want er zal niets aan te doen zijn. De heer Verduit heeft zo weim gehooid over hel personeel, wat zal daarmee gebeuren, komen die voor het rijk of voor de gemeente (Vervolg 4e pagina) Die zich vanaf heden op ons blad abonneert ontvangt de tot 1 October a.s. ver schijnende nummers GRATIS. In Indonesië duren de scher mutseliugen met onze troepen voort en zijn iedere dag slacht offers te betreuren. De consuls die aangewezen zijn om zich op de hoogte te stellen van de toestand zijn met hun bezigheden begonnen. Zij zijn reeds te Djokja geweest en hebben besprekingen gevoerd met de republikeinse autoritei ten. De inzichten van de republi keinse leiders Soekarno en Sja- rifoedin schijrlen iels le veran deren ten opzichte van ons land Zij hebben verklaard de bespre kingen met de Nederlanders te willen hervatten onder voor waarde dat een derde parlij garandeert dat laatstgenoemde zich aan hun woord zullen houden. Dinsdag de dqrdcin September heelt de opening van de Staten Generaal plaats gehad door Minister-President dr. L. .1. M. Beel, daar II. M. de Koningin wegens ongesteldheid verhinderd was en minister Beel had-op gedragen de zitting te openen Tal van maatregelen zullen worden genomen om rfe uit gaven van overheidswege te verminderen. De internationale (oestand werd zorgelijk genoemd. Wat Indonesië betreft werd betreurd dat de toestand zich zodanig heeft ontwikkeld dat de moeilijkheden zich hebben toegespitst. De financiële toeslond geeftop de gewone dienst een overschot aan van 3(30 millioen, de gehele dienst wijst een nadelig saldo aan van 1566 millioen gulden, totaal werden de uilgaven met f631 millioen verminderd. Tot gezworene van-het Wa terschap Poortvliet is benoemd de heer G. K. van der Slikke te Poortvliet. Tot gezworene van het Water schap St. Annaland werd be noemd de lieer C. Geluk te SI. Annaland. De heer J. Stoutjesdijk le Sta venisse werd benoemd tot ge zworene van de Nieuwe Annex Stavenissepulder. THOLEN Ongeluk dat goed is afgelopen. Vrijdagmiddag ongeveer 15.30 reed ,1. van Poortvliet uit Oud Vossemeer met zijn vrachtauto op de pont en door het niet werken van de remmen reed llij van de pont het water in. Wonder hoven wonder wist de heer van Poortvliet uil de cabine te komen, kwam weer hoven water en werd door veerman Ghr. Schot gered. Toen kreeg men opstand onder de chauffeurs die met hun wagens stonden te wachten. De mening was dat de brug in gebruik behoorde te worden genomen en verschillende wa gens werden zodanig gezet dat het gehele verkeer spaak liep. Tenslotte wist de verkeerspolitie uit Bergen op Zoom, nadat tegen enkele, onwillige chauffeurs pro ces verhaal was "opgemaakt, de weg weer vrij Ie krijgen en kon de pont weet' auto's over zetten. De verongelukte auto werd Za terdag door de hij de brug liggende drijvende hok weer opgevist. JUBILEUM P.J. DUINKER De vele belangstelling die dr. Duinker en zijn familie Vrijdag en Zaterdaghebben ondervonden zijn wel het bewijs geweest dat dr. Duinker te Tholen zeer gezien is. Buiten de tientallen bloem stukken van vrienden en pa tienten, werden nog stoffelijke bewijzen van belangstelling aangeboden. Bij monde van 1 l led F1 Ihe 'iel burgemeester mr. Hoever, werd de jn mens de gemeente T I boekwerk overhand P.pg' ringsjuhileumvai Wil helm i na". Namens patiënten rnonde van Mej Winklcr Prins En aangeboden en een Swj benevens een autok de buurtvereniging electr. wandklok g Wat, de bloemenliulj I zeer was de jubilaris lei dooreen bloemstuk uitfcr datafkomstig was van I I: die daar verloett. Voolai Deparlemt van het Nlr Algemeen blijk van stelling door aan haar een bloemenhulde aan terwijl ook de Nulsi waarvan dr. Duinkerl saris en vice-voorzittcl bloemstuk aanbood »ei „Concordia" brachtdefj een serenade, die ookfi' belangstelling trok ei prijs werd gesteld. De Harmonie „Ci is voornemens bij goe Zaterdag 27 dezer om het laatste concert in dlli te geven, op de mnziefe de markt. SCHERPENlSSE Het dochtertje van ,1. jte zo ernstig te vallen dJl armpje brak. Nadat zij ziekenhuis le Bergen behandeld was kon zij naar huis terugkeren, De heer P. B. kwa: werkzaamheden in alp met een riek waarbij |u zijn oog een wonde op moest zich onder geneol; behandeling stellen. |q Muziekavond te St.Maart^ Zaterdag jl. werd de Bond van Muziekgezeli in het eiland Thole: ganiseerde Muziekavi St. Maartensdijk gebou In de zaal van cal werden de besturen deelnemende-verenigiui vengen en door den vin van de Bond, de heer |s verwelkomd, die in het j burgemeester Mr. Scl: de wethouders Hage in zijn openingswoord!,, en met genoegen hetlj van de „Stichting Geuia,, St. Maartensdijk" welkoiL Een bizonder woord vjr wijd aan de MuziekveL te Stavenisse die weiïj de eerste maal aanwe|e Er werd een foto van l wezigen gemaakt. II Hierna werd de oploef sleld en trok men onl wekkende marsmuziek L gemeenle. Op de markt aangekoil] trad burgemeester SciiJ muziektent en memoreji feit dat de Voorzitter v! Vereende Krachten" het voorzitterschap waarmede hij hem en eniging gelukwenste, hel een bloemenhulde aan' en een kist sigaren, voo] bewijzen de beer Hage dankte. Als bewijs van insl#1 'werd besloten de enseml uit te voeren,alsleestmfv de jubilerende voorzilte|l Jammer dat hierna In verslechterde, een on\v< losbarstte noodzaakte certen af te breken, denummers niet konden uilgevoerd. Ondanks dezi slag kan men zeggen een gezellige avond is^ Hoewel Scherpenisse moi zonder muziekverenigl werd besloten zoo -r aldaar ook een muzie| te organiseren. .ai ST. MAARTENSDIJK. 5. Concours hippiql Zaterdag a.s. zal de Laf Rij vereniging „Prinses! Christine" alhier een gnl cours hippique organiserf dit hippisch (eesl zullejf da „Eendrachtruiters" tj Vossemeer en de stallen naars uit Bergen op Zo< medewerking verlenen, Als het weer mede wet bet een mooie en drukk worden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2