Binnenland Buitenland Eindelijk regen. Distributienieuws Gemengd nieuws 1 PLAATSELIJK !U f ij' NIELT n Van officiële zijde wordt gemeld dat op verschillende plaatsen door leden van de communis tische partij anti-Nederlandse propaganda wordt gevoerd. In Krawang, in de sector van Cheribon, zijn G deserteurs van het voormalige Brits Indische leger gearresteerd. Op 5 September viel een groep van de T.N I. de markt van Randja Salak op West Java aan, waarbij in bet wilde weg werd geschoten. De markt weid leeg geroofd. De Franse consul generaal Ie Batavia, Etienne Kaux, heeft, na zijn bezoek aan de republiek, tegenover de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. verklaard: „In alle steden op republikeins gebied, welke ik heb bezocht heerste een vol maakte vrede en orde". E. Raux wees vervolgens met nadruk op de „uiterste beleefdheid" de.i republikeinse autoriteiten en voegde hieraan toe, dat hij getuige was geweest van sym pathiebetuigingen tegenover de Ver. Naties en in het bijzonder tegenover Frankrijk. Maandag zou de Franse consul een bezoek brengen aan de republikeinse vice-premier, dr. A K. Gani.. Op 31 Aug. riep Djocja om „Vecht door in de bezette ge bieden. Voor ons beslaan geen reoombagegebieden. Alles moet uit het volk worden gehaald voor het bevechten der Neder landse imperialisten. Het Neder landse imperialisme moet wor den gebroken. Weest gerust. Wij zullen overwinnen." Naar aanleiding van de berich ten dat de Sultan van Djocja door Soekarno is benoemd tot militair gouverneur van het Djocjase „Daerah Istimewa" (speciale gebied) in opvolging van luitenant-generaal Oerip Soemohardjo, die als chef van de staf der T.N.I. in verband met andere drukke militaire bezigheden op eigen verzoek als zodanig is ontslagen, tekent het Bataviase ochtendblad „Nieuws gier" aan, dat dit bericht een bevestiging schijnt van de geruchten dat de sultan moeite doet Djocja en omgeving tot „open gebied" te maken, dat tevens een hospitaalcentrum en vluchtoord voor vreemdelingen (Chinezen) is. Deze maatregelen zullen de stad misschien voor vernietiging be houden meent dit hlad, dat zich overigens geen illusies maakt over het lot van Solo in geval de politionele actie wordt voort gezet. Dr. Van Mook van mening dat Amerika thans de toestand in Indonesië beter begrijpt. Dr. van Mook heeft tezamen met de Nederlandse ambassa deur in de V.S., mr. van Klef- fens, een onderhoud van 1 uur en 45 minuten gehad met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Marshall en de onderminister van buiten landse zaken, Robert Lovett. Na afloop van de bespreking zeide dr. van Mook, dat de perspectieven „gunstiger" ge worden waren, terwijl hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de Amerikaanse functionarissen de situatie in Indonesië thans beter begrepen. Dr. van Mook zal een persconferentie op de Neder landse ambassade te Washing- Die zich vanaf heden op ons blad abonneert ontvangt de tot 1 October a.s. ver schijnende nummers GRATIS. Weersoverzicht medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Reeds in de loop van de vorige week begon het Scandinavische hogedruk gebied.dat wekenlang het weer in geheel West Europa beheerste, tekenen van ver zwakking te vertonen. Een meer normale z g. West-circulatie is nu eindelijk tot stand gekomen van Noord-Rusland over de gehele Atlantische Oceaan en Midden-Amerika tot over de Pacific. Een eerste storingsfront pas seerde Zaterdag ons land,hetgeen gepaard ging met enkele plaatse- lijke vrij zware onweersbuien. Daarna klaarde 't weer op en Zondag was het rustig, gedeelte lijk bewolkt weer zonder neerslag. De verschillende Oceaandepres sies vertoonden echter nog maar weinig activiteit, maar deze is nu aan het toenemen. Op wat langere termijn gezien kunnen wij verwachten, dat er geleidelijk, meer buien zullen Vallen en de neerslaghoeveel heden groten worden. De pas serende stortingsfronten zullen lijdelijk toenemende bewolking veroorzaken, maar de perioden, die verlopen voordat een nieuwe depressie volgt, zijn nog vrij lang, zodat er ook tamelijk lang durige opklaringen zullen kunnn voorkomen. De wind komt. nu waarschijnlijk vooreen behoorlijk lange periode in de Westhoek terecht en zal tijdelijk in kracht toenemen. De temperatuur zal niet, veel meer boven de 20 graden uit kunnen komen, hoewel de hoge temperatuur van 't Noordzee water er een garantie voor is, dat het niet al te veel afkoelt. In de kuststreken zullen latei- plaatselijk zwaardere buien kunnen voorkomen als de koude luchtlaag dikker wordt. Men kon zich dus nu gaan voorbereiden op het verrichten der werkzaamheden, die men al zo lang heeft moeten uitstellen omdat er te weinig regen viel hoewel het na een dergelijke abormale droogteperiode zeer veel moet regenen om de sterk uitgedroogde gronden tot op voldoende diepte vochtig te maken. Het aantal zomerse dagen isin De Bilt inmiddels opgelopen tot 56 en zal voorlopig niet. groter kunnen worden. Dit aantal werd slechts overtroffen door het jaar •1868 met 62 zomerse dagen. Officiëele bonnenlijst voor het tijdvak van 14 Sept. t/m 27 Sept. a.s. Elk der volgende bonnen geelt recht op het kopen van Bonkaarten KA,KBKC709 (Serie M) M-01 Brood 800 gram brood M- 02 Brood 400 gram brood M-01 Boter 250 gram boter M-02 Boter 250 gram mar garine of 200 gram vet M-01 Vleesch 100 gram vlees M-02 Vleesch 300 gram vlees M-01 Melk 4 liter melk M 03, M 05 Melk 7 liter melk M 01 Diversen 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas M 02 Diversen 125 gram koffie M - .03 Diversen 50 gram thee M 04 Diversen 250 gram waspoe- der (geen soda) M 03 Reserve 1600 gram brood M 06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M) M 11 Brood 800 gram brood M 11 Boter 250 gram boter M 12 Boter 125 gram mar garine of 100 gram vet M-l 1, M-12 Vleesch 100 gram vlees M 13, M-15 Melk 12 liter melk M—11 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas M 12 Diversen 250 gram was- poeder (geen soda) M 13 Reserve 800 gram brood M— 16 Reserve 250 gram waspoe- der (geen soda) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH. 710 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (Serie M) M 21 Brood 800 gram brood M 21 Boter 250 gram boter M 22 Boter 250 gram mar garine of 200 gram vet. M 21 Melk 5 liter melk M 21 Vleesch 300 gram vlees M 22 Vleesch 100 gram vlees M 21 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. M 21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 September worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 September mag worden ge kocht. Op de vleesbonnen voor perso nen, geboren in 1942 en vroe ger, is deze veertien dagen 400 «gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. De doop van prinses Marijke Het secretariaat van Prinses Juliana meldt, dat de doop plechtigheid van Prinses Marij ke op Donderdag 9 October in de Domkerk te Utrecht zal geschieden. De dienst wordt geleid door ds. J. F. Berkel, hofprediker te Apeldoorn. Het secretariaat van H.K.H. Prinses Juliana deelt mede dat Prinses Margriet leerlinge is geworden van de groep voor voorbereidend lager onderwijs van de werkplaats kinderge meenschap te Billhoven. Mr. Witteman minister van Binnenlandse Zaken Men kan thans wel als vast staand aannemen, dat mr. P. J. Witteman, lid van Ged. Staten van Noord Holland en lid van het dagelijks bestuur dor K. V.P., tot minister van binnenlandse zaken zal worden benoemd. Dr. Beel, minister-president en tot nu loe minister van binnenland se zaken, zal gedurende de ziekte van minister Jonkman, de lei ding van het departement van overzeese gebiedsdelen waar nemen. Volgens de Volkskrant zou het eveneens vast schijnen te staan dat minister Jonkman wegens zijn gezondheidstoestand ge dwongen zal zijn heen te gaan Dit hlad meent, dat het voor de hand zou liggen, dat dr. Beel dan minister van overzeese gebiedsdelen zou worden. Het blad spreekt van een struc turele wijzjging. Inderdaad, het aantal katholieke ministers zal door de benoeming van mr. Witteman, van vijf opzeswor- den gebracht en daardoor even groot worden als het aantal socialistische ministers-. Van de zes socialistische ministers is de heer Neher echter steeds als „vakminister" voorgesteld. Als nu mr. Jonkman zou aftreden, zouden er dus slechts vijf so cialisten in het kabinet over blijven van wie er eén „vak minister" is. De volkskrant voor- 'spelt intussen nog meer wijzi gingen. II. M. de Koningin heeft hij besluit van 13 Aug. 1947 het in de bezettingstijd aan de heer A. F. Hanssons, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd duor de Secre taris-Generaal van Binnenlandse Zaken met ingang vap 1 Augus tus 1949 verleend eervol ontslag als burgemeester der gemeente Slavenisse bevestigd, onder dankbetuiging voor'delangdurige diensten als zodanig door hem bewezen. De heide Kamers der Sta ten Generaal zijn bijeengeroe pen voor een Verenigde Verga dering in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag 13 September, des namiddags te kwart voor drie. De Minister van Binnenlandse zaken zal in deze vergadering de zitting 19461947 in naam van H.M. de Koningin gesloten verklaren. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering der Twee de Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de minister president hem heeft bericht, dat de regering in de loop van de volgende week een verklaring inzake Indonesië zal afleggen. De heer Schouten (A.R.), wijzen de op het lange uitstel, merkte op dat deze gang van zaken in hoge mate teleurstellend is en dat er uit mag worden afgeleid dat de regering niet die prijs stelt op gemeen overlpg, het welk van de r mag worden. Het Zuid-Ooslen van ons wereld deel blijft de belangstelling vragen. Op de Balkan breidt de Sovjet regering haar invloed uit en dientengevolge wint de he- heesing van de Middellandse zee aan belangrijkheid Amerika heeft tans openlijk partij gekozen, de Amerikaanse vloot blijft, zo verklaarde de oppei bevelhebber van deze vloot in de Middellandse zee, adnr'raal Bieri, dat zelfs na ondertekening van het vredesverdrag met Duitschland deze vloot in de Middellandse zee blijft en len nauwste zal samenwerken met de Britse vloot. In Griekenland blijft de onrust voortduren. De Griekse regering wil wel gaarne de rust in het land terug zien gekeerd en kondigde amnestie af, die tengevolge zou hebben dal de parlisanen er zonder straf zouden afkomen. De opperbevelhebber van de parlisanen generaal-Markors zet in de Engelse Times uiteen dat de partisanën hun verzet niet zullen slaken vooraleer er een regering is gevormd be slaande uit alle partijen. Honderden Grieken die geen medestanderzijn van de regering zuchten in de gevangenissen, terwijl er geen spuur is van werkelijke democratie. Op politiek gebied is liet alles behalve rustig in Frankrijk Ramadier kwam wegens kolen- snbsidies die hij wegens den slechten financiclen toestand had afgeschaft en'waarover veel ontevredenheid heerste, in moeilijkheden. Daarna voerde hij deze subsidie weer in. De ontevredenheid nam loe door andere besluiten, zoals vermindering van broodrant soenen. De Franse premier stelde daarop de kwestie van verti ouwen en hij kreeg 292 stemmen, terwijl er 242 zich tegen Ramardiers poliliek uitspraken, telt men daarbij 54 blanco stemmen, dan blij ld hieruit dat de premier het vertrouwen van de kamer leden niet meer heeft. Hij zou hebben moeten aftreden, doch de politiek achter de schermen wist (e bewerken dal Ramadier blijft. De positie van de Franse regering is er hierdoor niet sterker op geworden. De ontscheping van de Joden die frauduleus zich in Palestina willen begeven, heeft met En gelse schepen te Hamburg plaats gehad. Dit ging met vechtpartijen gepaard, doch tenslolte won de gewapende macht het en werden de Joden in treinen geladen die hen naar een twetal kampen vervoerden. Min. Lieftinck over economisch herstel. Bij de opening van het congres van het „Inslitut international de ftnances publiques" in het Vredespaleis te 's Gravenhage heeft minister Lieftinck: in een verwelkomingsrede gewaar schuwd zowel tegen een geflat teerd optimisme «4s tegen een pessimisme ten aanzien van de welvaartsontwikkeling. Het belang betogend van een wetenschappelijk verantwoorde voorlichting op financieel gebied spi akde Minister er zijn vreugde over uit, dat vertegenwoordigers van een twaalftal landen, die een diepgaande studie hebben gemaakt van de finantiële pro blemen thans hijeen zijn ge komen om de mogelijkheden van de naoorlogse economie te hespreken. Hij koesterde de verwachting, dat een grote mate van meningsovereenstemming tot sland zal komen. Sprekend over de na-oorlogse fiscale politiek merkte de Minis ter op, dat algehele improvisatie verwerpelijk is. Slechts door oncontroleerbare omstandighe den kan deze voorgeschreven zijn. De soepelheid der impro visatie is oorzaak geweest van veel misverstand, wanneer het publiek niet begreep, dat geleide economie geen doel was, doch slechts middel tot herstel van de welvaart. Zonder de geest van doelmatig heid en bezuiniging is ieder economisch herstel uilgesloten. Inlichtingencentrale te 's-Gravenhage gevestigd. Het blijkt voor te komen, dat degenen die besprekingen moe ten voeren metambtelijkeinslan- ties te's Gravenhage niet precies welen tot wie zij- zich moeten wenden. Teneinde behulpzaam te zijn met het vinden van de juiste weg, heeft de Economische Vuorlichtings Dienst een inlich tingencentrale geopend. Deze inlichtingencentrale is gevestigd Bezuidenhoutseweg 62 en is voor het publiek toegankelijk tussen 9 en 5 uur. Telefonisch is de centrale bereikbaar onder nummer 720060, toestel 482. Nijmegen glasdicht. Drie jaar na de bevrijding zijn in Nijmegen nog tal van huizen, welke nog de kenmerken dragen va het oorlogsgeweld, doordat de vensters nog niet konden worden van glas. - Wethouder W. van di deelde dezer dagen m de gemeente de bes gekregen heelt over 15 glas, zodat alle woning: voor de winter invalt van glas zullen kunnen voorzien. Rijk en gemeente zuil die niet terstond de ko: de glasdichting zullen dragen, financieel te komen. SPORT Door de Postduivenvei „De trouwe duif" te werd Zaterdag 6 Sept. e vlucht gehouden van Si Wavre (B.), een afstan 54 km. In concours war duiven, die als volgt kwamen L. Laban 1, 9, 14, 18. kt,,1 laar 2, 3, '10. A. Wag 4, 7, 8, 30, 33, 34. M. f 10, 19, 31. J. DeurlooG. 11, 12,- 13, 22, 23. B. W 15, 17, 21. L Soom C. Soome'rs 24, 25. G. S: 26. B. Suurland 27, H. Zachariasse 28. De duiven werden gelo 12.40 uurde eerste kwaï nen om '1 uur 28 min. en de laatste om l uur 2 sec. Tholen. Zaterdag jl. we ouv inde nen pen 3 vr r zi i and In 1 h Phi S< stbi les T> i ol RTI ens speeld de nederlaagwe Tbolense BoysVrederu wij de vorige week scl dat het een spannende we beloofde te worden is geweest. Het was een mooie en spannende wed "Voor de rust werden twei punten gemaakt door Tb Boys en na de rust ook, deze wedstrijd gewonnen r der t tan eri cht ma n ERI t o met 40. A s. Zaterdag wordt gefce tegen Smerdiek. Beide t )te elftallen spelen de voorwei De korfbalvereniging dracht" wist haar con wedstrijd tegen W.H.S, St.Annaland te winnen 8—2. Door deze overwil werd zij kampioen vandei: afdeling zodat ze proijdi wedstrijden zal moeten Wij wensen haar gelui dit succes. ;ei THOLEN Dinsdag werd in de zaa hotel Engelva.art de ja: gadering van de HarilSï „Concordia" gehouden. De jaarverslagen van den Sfce taris en de kascommissie W' goedgekeurd. De heer J. die aftrad als bestuurslid ai als zodanig herkozen enln zijn benoeming aan, de confn sarissen D. Burgers en I >1 van Dijk werden eveneens kozen en verklaarden ziel |a reid deze functies weder o te nemen. Besloten werd in Dgcembe openbare uitvoering te gjg. Het gezelschap zal nieuw strumenlen aan moeten scli doch de financiële toestan dit voorlopig nog niet toe! Deheer P J. Droogers, h| assistent der Recherche Controledienst bij de Rij|r lastingen is van Bruinisse hier overgeplaatst. Dij het te Bergen op gehouden examen voor S grafie en Machineschri uitgaande van de Vereen Leraren tot Bevordering het Handelsonderwijs, slaa voorhetPraclijkdiploma Ty de dames H. v. d. Berg Tholen, W. van Poortvli Oud-Vossemeer en M. Ma: Anna Jacobapolder. Dinsdag reed een aulo de firma P. van Reeuwijk Rotterdam naast de pon" Eendracht in. Celukkig ko chautfeur de wagen tot stand bremgen, alleen de z(jde van de vrachtauio onder water. In onze gemeente is het Directoriaat voor het voer gevestigd het „bev tingsagentschap Tholen", kantoor zal houden in

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2