Gemeenteraad Tholen Vië^makélfjkKéidsbelastmg Ingevoerd zwosirt3 al Hö)ïyi£y6is'ldfei^éfeHHte9fcecwifee. i-'f.,Il»#iftttttódd'Jvöri'jay' VHffge' Vër- litidWWhgl^wtffctéh1' 'öhgëvyfjii^d WStMSddtetófc UK 'I99v6a"ü Geschied- en Waterbouwkundige beschrijvif van de Waterschappen en Polders het Eiland Tholen door A. Holleste I bncJZ 9>Uih9enjP JKocihfiöS J7I'jo<j89£ .a.c Voorzitter Burgemeester Mr. A, J. varTder Hoeven. Secretaris de ^eeoyoüiïljsaiiieS ni bnc-ifl Aanwezig alle leden, 'de "vter^a- siiM^öiJatóelft1 bttikkërfs Van Ged.-1 Stdifèn ëiiïqe missi- tJêS'l ISëfrefféhilër "-"goedkeuring t-awtdsbseltittekio"'' -Jf(4dn heplCen'tS''aal Bureau van Jfet9liiö<!(öée:llï5i'oces-verbaal van faas-dphdttlë bij de gemeente-ont- Vdtigey'oVer 't 2e kwartaal 1947. ötDfze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. rl'Een verzoek van Oerlemans en van Aken om uitstel voor het afbreken van het betonnen fun dament van de loods. B. en W. stellen voor dit uitstel te verlenen tot 1 November a.s. waar hen ter ore is gekomen dat zij hulp -zullen krijgen van de brugbouw, omdat het beton zo hard is. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. Een verzoek van het gemeen tebestuur van Kortgene om ad- haesie te betuigen aan het be sluit van de raad om ook de op- bouwtoelage te geven aan de burgemeesters. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. Wordt met algeme ne stemmen goedgevonden. B. en W. bieden aan de ge meente-rekening en de rekenin gen van de bedrijven over 1946. Deze worden in handen ge steld van een commissie, be- siaande uit de heren A. de Heer, A. F. Goedemondt en M. Ver duik Van Ged, Staten goedkeuring raadsbesluit tot uitbreiding van het gasbuizennet. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Ned. Bond van Brand weercommandanten te Utrecht een verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor dit aan te houden tot bij de behandeling van de begroting. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. Van Ged. Staten goedkeuring op besluiten van B. en W. B. en W. stellen voor de rente loze kasgeldlening met de pro vincie, groot f 32.000, te verlen gen volgens het concept zoals dit ter inzage heeft gelegen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter meent dat de he ren de brief wel zullen gelezen hebben van B. en W. aan Ged. Staten met het verzoek voor het maken van een losinrichting vóór de kolen van de gasfabriek. Daardoor komt men ook onafhan kelijk te staan van de losploe- gen, wat nog al eens grote moei te gaf en ook zal dit de gemeente per jaar 12000 minder kosten. B. en W. vragen, gehoord de gascommissie, de raad een cre- diet beschikbaar te stellen van f 7000. Zij hebben het voorne men om dit plan eerst nog aan het advies van een deskundige te onderwerpen, wellicht is er nog een goedkopere en betere oplossing te vinden. Met algemene stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter zegt dat er nog een aanvraag is binnen geko men volgens art. 92 cfer L.O.-wet 1920 van het bestuur van de school op Ger. grondslag, maar daar er eerst een advies moet zijn van de Inspecteur, stellen B. en W. voor beide aanvragen toe te kennen, met de bepaling voor de laatste„behoudens goed keuring van de Inspecteur." Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. B. en W. stellen voor een ver ordening vast te stellen met het doel om te komen tot het instel len van een woningbedrijf over eenkomstig de woningwet. Dit bedrijf is dan alleen voor de wo ningen die gebouwd worden vol gend de woningwet. De heer Berrevoets vraagt of het al bekend is wie er boekhou der zal worden. /insla H /ninr.i' R^Afporzitter antwoordt dat het de bedoeling is om dit te geven aan een ambtenaar van de se cretarie en wel aan de heer Plou- vier, die ook reeds de voorberei ding gemaakt heeft. Het salaris hiervoor zou bedragen f 8.50 per woning, dit in overleg met de Provinciale Griffie. De heer Goedemondt vraagt over welke woningen dit gaat, zijn daar vorige woningen ook bij inbegrepen? De Voorzitter zegt dat het al leen gaat over de nieuw gebouw de vjoningen. De heer Goedemondt merkt op dat dit dus over slechts 11 wo ningen gaatwaarop de Voor zitter hierop bevestigend ant woordt. Met algemene stemmen wordt de verordening vastgesteld. B. en W. stellen voor om een commissie van bijstand in het beheer van het woningbedrijf aan te stellen en bevelen aan de heren A. de Heer, H. Jansen en J. M. Berrevoets. Met algemene stemmen wordt aldus besloten. Als voorzitter van deze com missie is aangewezen de heer J. Franke, als lid van het college van B. en W. B. en W. stellen voor een wij ziging van het raadsbesluit tot overdracht van de bevoegdheid, inzake het verhuren van gemeen tewoningen door B. en W. De Voorzitter zegt dat dit be sluit niet juist meer is, omdat wo ningen zijn verkocht en weer nieuwe woningen in bedrijf zijn gekomen. Ook moet gelezen worden, dat de huur is exclusief waterleiding en voor enkele hu ren ten minste en ten hoogste. De huren van de nieuwgebouwde woningen zijn vastgesteld door de Minister en die zijn f 4.85 en f5.35. Met algemene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De Voorzitter zegt dat door de Duitsers de commissie van geor ganiseerd overleg voor het ge- meentepersoneel op zij is gezet, maar B. en W. stellen voor deze thans weer in te stellen. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. Als leden zijn reeds aange wezen de heren V. Laban, A. J. Rijstenbil en R. de Groot, doch in deze commissie moeten ook twee raadsleden zitting hebben en aanbevolen worden de heren R. Jansen en J. M. Berrevoets, die met meerderheid van stemmen worden gekozen en deze benoe ming aannemen. Tot voorzitter van deze commissie is aangewe zen wethouder Van den Berge. De vergadering wordt hierna geschorst om de commissie gele genheid te geven een bespreking te houden over 't volgende punt van de agendawijziging van de salarisverordening voor de gemeente-ambtenaren. Na heropening der vergade ring deelt wethouder Van den Berge mede, dat de commissie geen bezwaar heeft tegen de wij ziging zoals deze ter inzage heeft gelegen. B. en W. stellen dan voor, ge hoord de commissie van georga niseerd overleg, deze wijziging goed te keuren. De Voorzitter zegt, dat deze wijziging hoofdzakelijk betrek king heeft op de bezoldiging van de stokers op de gasfabriek. Zo als het loon nu is, kan men geen stoker krijgen. In overleg met de Provinciale Griffie zal nu ge tracht worden langs deze weg een oplossing te krijgen. Met algemene stemmen wordt het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor in over leg met de schoolartsendienst een verordening vast te stellen ter voorkoming, wering en beteu geling van besmettelijke ziekten in scholen, zoals deze voor de heren ter inzage heeft gelegen. De heer Berrevoets vraagt of dit nu door de schoolarts wordt bepaald of door de Inspecteur. De Voorzitter antwoordt dat de schoolarts er eigenlijk buiten 'staat en dit wordt behandeld door de schoolartsendienst. In dien het hoofd der school iets merkt, dan kan hij natuurlijk de schoolarts waarschuwen, die dan de schoolartsendienst waar schuwt, maar deze laatste be slist uiteindelijk. Met algemene stemmen wordt de verordening vastgesteld. B. en W. stellen voor een ver ordening vast te stellen op de heffing van een vermakelijk heidsbelasting, zoals deze in concept ter inzage heeft gelegen. De heer Zachariasse vraagt of dit voor de donateurskaarten ook dadelijk in werking treedt. De Voorzitter zegt dat in de ver ordening staat dat deze 14 dagen nadat zij is goedgekeurd in wer king treedt. De heer Zachariasse vraagt of er dan dit jaar nog 20 pet. voor de donateurskaarten, die reeds .uitgegeven zijn, betaald moet worden. De Voorzitter antwoordt dat al leen betaald moet worden voor hetgeen nog komt. De belasting moet niet betaald worden van hetgeen reeds is gepasseerd. De heer Jansen zegt in het be gin bezwaar gemaakt te hebben tegen deze verordening, omdat hij meende dat de burgemeester niet zo vrij meer was in het wei geren vcm vermakelijkheden, omdat dit dan tegen het finan ciële belang van de gemeente was. Hij is echter thpns over tuigd dat dit geen oorzaak van weigering kan geven en zal dan ook niet tegen de verordening stemmen. Omdat de belasting voor de vermakelijkheden ook naar draagkracht wordt geheven, kan hij zijn stem aan dit ontwerp geven en hij hoopt dat het mo reel belang steeds boven het fi nanciële belang wordt bezien. De Voorzitter dankt de heer Jansen voor zijn toelichting en voor de juistheid van zijn betoog. Met algemene stemmen wordt de verordening vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer De Hond hoe het zit met de trottoirs in de Julianastraat. Her haalde malen is toegezegd, dat daar tegels zouden komen, maar er wordt niets aan gedaan. De Voorzitter zegt dat er steeds moeilijkheden waren met Guli- ker over de betaling. Nu is er met de erfgenamen overeenstem ming bereikt en kan het gebeu ren en de rekening aan hem. wor den gestuurd en zal ze worden betaald. Elke dag dat het nu langer duurt, dat dit werk wordt uitgevoerd, zit in het niet verkrij gen van het materiaal of te wei nig mensen om ze er te leggen. De heer Jansen wilde vragen waarom er in de openbare raad nog geen gelegenheid is geweest om over de vrijmaking van de brug te spreken er zijn zoveel commentaren en daaraan zou hij een einde willen maken. De Voorzitter antwoordt dat deze zaak om in een openbare vergadering te worden behan deld, wacht op een officieel voor stel van de overheids-instcmties. Er is al herhaalde malen ge vraagd, maar nog steeds geen antwoord. Nu zijn B. en W. bij de minister op audiëntie geweest en heeft spr. het mondeling ge vraagd en toen is er geantwoord, dat een voorstel de gemeente zeer spoedig zal bereiken. De heer De Heer vraagt of het mogelijk is te verbieden om op Zondag melk te verkopen. De Voorzitter antwoordt dat er altijd mensen zijn die melk op Zondag nodig hebben en dat is vooral met kleine kinderen. Als men nu met de karretjes op Zon dag langs de huizen ging, dan zou men dat kunnen verbieden, maar deze mensen hebben de melk nodig en hebben er geen bezwaar tegen deze dan te ha len. Het meest wordt gehaald op bepaalde uren en meest voor de kerkdienst. De heer De Heer" komt er nog al veel tegen en waarom kan de een dan niet verkopen en doet de ander het wel. De Voorzitter merkt op, dat het eigenlijk een concurrentie-over- weging is. Spreker meent dat al leen degene die het nodig heeft het gaat halen en het is toch ook zo, dat de koeien Zaterdag niet tevens voor de Zondag melk kunnen geven. De heer De Heer meent toch dat er te veel gebruik van wordt gemaakt. De heer Franke zegt dat zo lang hij melk heeft verkocht, dit ook gedaan heeft pp Zondag, omdat dit niet anders kon. De koeien kunnen niet voor twee da gen tegelijk geven. Wanneer wij de melk van de fabriek kre gen, was het een ander geval. De heer Berrevoets is het be kend, dat men voor de kerktijd melk kan krijgen, doch het is hem ook bekend, dat men na kerktijd kwam en men geen melk meer kreeg. De Voorzitter sluit de discussie er over, omdat spreker overtuigd is dat men melk haalt als het fetrikt nodig is. I De heer Berrevoets vraa er geen borden geplaatst w< voor maximum snelheid. De Voorzitter zegt dat di nodig is, want de maximum heid is in de wet bepaald, men mag de maximumsn. rijden, mits men het verkee in gevaar brengt. De heer Berrevoets wilde gen, indien er borden zoude plaatst worden om er dan aan de Vosmeersepoort te sen, want dat is verschrikl. zo hard daar wordt gerede De Voorzitter meent dat het beste de politie hierop wijzen en dat die op bepi uren eens scherp'oplet. Hierna sluiting. in Dan, alles is in "de loop der tijden veranderd. De drassige plaatsen en zelfs de diepere waterlopen zijn opgedroogd meer grazige weilanden zijn ont staan. Het riet en sek is grotelijks verdwenen, en enkele der hoogst gelegen delen zijn reeds in be bouwbare akkers herschapen. De nog als binnenvaarten gebruikte wateren zijn in afgedolven wegen vervormd, van welke de grillige strekking, de lage ligging en de holle en bolle kanten nog slechts aan hun voormalige bestemming doen denken. De woningen heb ben velerlei verbouwingen onder gaan en zelfs de lemen hutten hebben plaats gemaakt voor ver blijven van hout en steen met ge schikte rookleidingen. De maal inrichtingen, voor het breken van korén en voor het afvoeren van het polderwater, hebben opge houden te bestaan. Maar, waar zouden wij- eindigen, indien wij alles wilden aanstippen, wat een maal ook hier verandering onder ging Verandering is als een kronkelend koord, dat alles om slingert en eindeloos voortloopt door al wat op de wereld bestaat. Schakerloo had reeds onder Godevaart II aanzienlijke buiten gronden, vooral aan de noorde lijke en oostelijke kant, en onge twijfeld leed de Mossel-Ee of de Scakersvliet, zowel als menige andere geul reeds aan 't verzan den. Maar met de indijking der aanwassen moest Schakerloo van de zee worden afgeslotende Mossel-Ee, waarmede men zowel naar de Schelde als naar de Heenetrecht toog, moest worden afgedamd,en ongetwijefld zal de afsluiting vcm het plaatsje van de zee, ook zelfs de inpoldering van het reeds grazige Herderszoet hebben vertraagd. Doch bij toe nemend verloop, waaraan de wateren leden en bij de zo in om vang winnende aanwassen, nam het uitzicht op de bedijking daar van voortdurend toe. Toch bestond de polder ook bij het overlijden van Godevaart II, in 1216, nog zonder enig aange- polderd accres als eiland. Maar de eigenlijke wateren vloeiden op enige afstand van de daar langs aangelegde dijken, waardoor deze destijds niet van de schuring van de stroom zullen hebben te lijden gehad. Nergens worden in de oude dijken dan ook blijken van gewelddadige instromingen van het water of van grondbra ken, zoals wij die elders zo menig vuldig aantreffen, opgemerkt. Tijden achtereen hebben die vlieten met hun zachtglooiende oevers dus kalm en vreedzaam langs het gebied gevloeid, zonder dat men zelfs bij stormen daar voor beducht behoefde te zijn. In hun veelal smalle en ondiepe toe stand lag een bepaalde fiindernis voor de ontwikkeling van een zware golfslag, en door de aan wezigheid van uitgebreide slijk- vlakten, waarover het wassende water zich onbelemmerd kon ver spreiden, was geen hoge of ge vaarlijke opstuwing van de vloed mogelijk. Dan, ook niet altoos bleef de toestand voor de waterkering, zo als wij die hier hebben geschetst. Bij de steeds overal veldwinnende inpolderingen ^an gronden en het toenemend vermogen der lang ontstane openingen ir duin, steeg de vloed, inzonde ook bij stormweer, voortdurei een hoger peil, en, zoals lic 3 verklaren valt, niet genoeg: bedacht op de gevolgen van zo vanzelf sprekende en voorl f kerende omstandigheden, vli v het water, door hevige winde gejaagd, eindelijk dikwijls i de zwakke en te laag ligg 1 waterkeringen, met toenei geweld heen. Van de vroegste overstrc u gen zijn geen berichten tot gekomen. Ook latere rari door de zee aangericht, en i van onze kronieken gewagen niet in betrekking tot plaatst toestanden omschreven. Het deswege is geboekt, ziet ze op afzonderlijke bedijkingen ,i heeft gewoonlijk op een ge waterschap, zoal niet op eer heel gewest, betrekking. 't Is alzo niet bekend of f kerloo dus ook door de Alle ligen vloed van 1170 al of ni overstroomd. Dit stormgetij, gezeld gaande met zwaar om I steeg tot zodanige hoogte, niets voor deszelfs woede scheen. Allerwege veroorzd het water de grootste droefeni ellende. Inzonderheid in HollJ' Zeeland en Vlaanderen stroomden vele gronden, door een menigte vee ver en tal van mensen, gevluchl daken van huizen en am plaatsen zouden ook dan jammerlijk zijn verongelukt, neer men hen niet in allerijl, vaartuigen ware ter hulpe sneld. Of Schakerloo ook dooit Marcellusvloed van 1219 is if vloeid, vindt men niet verni Vermoedelijk was dit wel heil valwant over het gehele f heeft ook dit zo geweldige sti getij grote onheilen veroorz De hevige wind, die enige de duurde, joeg de golven zodi op, dat alles onder water gezet, en naar verhaald wi kostte dit getij wel een 10 mensen het leven. Door de vloed van 19 Novei. 1248 is de dijkage ook onde: wateren bedolven. Door dit sti getij toch, hetwelk ditmaal vergezeld ging met een verse, kelijk onweer, joeg de verbot zee haar golven over de ho dijken ongehinderd naar de oj velden heen. Zeker zijn de stormvloeden 14 December 1287 en van 5 bruari 1288 ook voor deze poj zeer schadelijk geweest. Doo eerst bedoelde is over het meen veel land ingevloeid kwamen zoals verhaald w wel 80.000 mensen daardoor het leven. Willem, kapelaa: Brederode, over de rampen di door in Friesland, Holland en land aangericht, nadenke: achtte zich niet in staat om all ellende en de smart daarvc. het kort te beschrijver^ Door laatste bedoelde getij, door van 1288, hetwelk in de ges denis bekend staat als de St. tenvloed, wordt zelfs verhaald, I geheel Zeeland daardoor on" water schoot, met uitzondei van Walcheren en Wolpha dijk. I

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4