Brief uit Holland Binnenland Buitenland Distributienieuws PLAATSELIJK NIEU '°g- th draagwijdte en het karakter van de Nederlandse penetraties op Java, Sumatraen Madoera", Tot op heden zijn de Neder landse troepen er slechts in ge slaagd enkele steden en ver bindingswegen en enkele ge ïsoleerde plaatsen te bezetten. Indien er sprake is van civiel oi' militair gezag dan geldt dit slechts van de bovenbedoelde gebieden. Ue gebieden, welke hierbuiten vallen zijn op geen enkele wijze onder Nederlands gezag doch in feite slechts vol ledig onder controle van het bestaande republikeins bestuur dat door de bevolking als wet tig wordt erkend. De republi keinse regering beschouw t der halve de Nederlandse aankon diging van de definitieve demar catielijnen voor de „bezette ge bieden" als a) een uitbreiding welke niet bestond; b) als een consolideren van de Nederland se politieke „wurggreep"; c) als een vooruitlopen op de nog te nemen besluiten van de vei ligheidsraad. De verklaring be sluit met de mededeling, dat de republiek niet de eenzijdig Nederlandse interpretatie van de zogenaamde bezette gebieden respecteert. Volgens het Republikeinse pers bureau Antara heeft de Repu blikeinse regering thans de con suls-generaal van Amerika, Engeland, Australië, China, Frank tijk en België te Batavia officieel uilgenodigd zo spoedig mogelijk een bezoek aan Djok- jakai'ta te brengen om ingevolge tiet besluit van de Veiligheids raad een onderzoek in te stel len naar de toestand in Indo nesië na de afkondiging van het besluit tot staken van het Vuren. De Republikeinse rege ring zegt voorts overtuigd te zijn, dat het bezoek van de consuls-generaal bij zal dragen tot het dienen van de waarheid en het recht, alsmede van het gewone fatsoen. Dit in verband met de campagne, die tegen de Republiek gevoerd wordt. Ondanks de aandrang van de Veiligheidsraad om het vuren te staken, gaan de aanvallen van de T.N I. onverminderd voort. Grotere eenheden namen er aandeel, waarbij Nederlandse artillerie werd ingezet. Ver schillende aanvallen van Indo nesische troepen werden afge slagen, doch Dinsdag bedroegen de verliezen aan onze zijde 3 gesneuvelden en 7 gewonden. Dr. van Mook is in ons land aangekomen en zijn de bespre kingen met onze regering aan gevangen. Woensdag zijn de consul gene raals van Frankrijk en Australië te Djocjakarta aangekomen waar zij een onderhoud hadden met Soekarno, Sjarit'oeddin en Setiadjit. Angustus is de maand van de vacantie. Alles en iedereen gaat met vacantie, zelfs de bazen en -ze moesten weten hoe prettig hun personeel het vindt om eens „baasloos" te zijn. Ik heb van de week een paar v maal m'n neus gestoten toen ik een boodschap wilde doen en er een briefje op de be treffende winkeldeur stond: „Van zooveel tot zooveel Augus tus wegens vacantie gesloten". Maar natuurlijk, de winkeliers moeten er óók eens uit, iedereen wil éénmaal per jaar wel eens iets anders dan de grijze sleur van eiken dag. 'Ko, de H.lI.Il. van mijn Tante (lees huishoudhulp) is ook een weekje uit logeeren. Nu was 'l VV oensdag Tante's verjaardag en heeft die goeie ouwe Ko haar een brief geschreven. Ik was verrast dat er zoo weinig taalfouten in zalen, 't was een gezellige brief, alles hing zoo prettig aan en door elkander. „Lieve Mevrouw'', zoo stond er, wel gefilciteerd met U ver jaardag en dat U gezegend mag worde met alles wat wen- schelijk is. Zooas U weet ben ik nu bij me broer Piet en zijn vrouw met vier ki limni 18, 16, 15 en 12 jaar en de oudste leert voor onderwijzer, dat is reuze want wat je geleerd heb dat Icenne ze je nooit afnemen. Het is wel druk met al die groote kinderen hier, maar leuk dat jonge goedje en we zijn gisteren met de heele ralteplan naar de kermis geweest en heb ik in de schom melbakjes gezeten, o mevrouw net of je naar de hemel of diep de aarde in gaat, wat hebben we gelache en ik in 't midden zei de gek. Op 't oogenblik is 't hier een helsch lewaai, Truus is aan het zuigeren en ik schrijf. Me schoonzuster is een schat, jammer dat haar handen ziek zijn, van 't hart, maar ze lacht maar er is toch niks an te doen zegt ze. Truis is 16 en ze vrijt een beetje met een jonge van de overkant die krijgt een beurs en studeert voor dokter in de ekenemie of zoowat, een heele bol en giste ren 18 jaar geweest, een uit blinker. Dag mevrouw, tot volgende week zullen we maar zegge. Groeten van Ko." Ik ben blij, dat Ko zich ten minste amuseeert. Ik heb me ook geamuseerd in m'n vacantie, maar ik heb ze alweer opzitten en ben alweer druk aan 't werk U week wel: „Nederland bouwt op" en ik verbeeld me. dat ik daar ook aan mee moet helpen. LOES BERG MANS. Officiëele bonnenlijst voor het tijdvak van 7 Sept. t/m '20 Sept. a s. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA ,KB KC 709 (Serie L) L01 Diversen 100gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). L—05 Diversen 500 gram suiker boterhamstrooisel, enz. of '1000 gram jam, stroop enz.of SOOgram versnape- ringe'n. Bonkaarten KD, KE 709 (Serie L) L14 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) L—15, L—16 Diversen 250 gr. suiker, boterhamslrooisel enz. of 500 gram jam, siroop enz. of 250 gram versnaperingen. L17 Reserve 500gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel) niet uil rijst bereid) Bonkaarten MA, MD 710 (Bijz. arbeid a s. moeders en zieken (Serie L) L21 Suiker. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 ^ram jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen Tabak- en versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC. 707 L35, L31 Tabak 2 rant soenen Sigaretten of kerf tabak. L33 Versnaperingen. 200 gr. versnaperingen, of 200 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. I,36 Versnaperingen. 100 gr. versnaperingen, of 100 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 September worden gebruikt. De niet aan gewezen bonnen van Serie K kunnen worden vernietigd. Koninklijke geschenken. Een tweetal zwaar getroffen boereu in Ede (ZVI mocht namens li. M. de Koningin fokzeugen gefokt op de Kon. boerderij van het Loo ont vangen. Een groep kleine land bouwers uit Groede en om streken die een vereniging voor Coöp. gebruik van landbouw werktuigen hebben opgericht, werd een tractor aangeboden. Onderscheiding. Woensdagmiddag is in tegen woordigheid van de volledige Ministerraad door de Minister- President aan dr. van Mook de- door H. M. de Koningin verleende hooge onderscheiding van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt Vijftien ton goud voor Nederland Van het Londense vliegveld Croytlon is vijftien ton goud, in tweehonderd-zevenenzestig kratten verpakt, in vijf Neder landse vliegtuigen naar Amster dam verstuurd. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 42.560.000 Het betreft een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitsche invasie in Nederland door de toenmalige Neder landse regering zijn overge bracht naar Groot-Britannië. Sinds 1930 heeft geen goud lading van "een zodanige omvang Groot-Britannië verlaten. Do vliegtuigen zijn des middag 5 uur op een speciaal afge bakende hoek van het platform van Schiphol geland. Even latei- verliet een vrachtauto van de K.L.M. met de 267 kratten bet- vliegveld en reed naar Amster dam, waar het goud in de kluis van de Nederlandse Bank is opgeborgen. Regeling van de aanvoer van Slachtvee. Tengevolge van de langdurige droogte heeft ^le aanvoer van slachtvee in de afgelopen week een dergelijke omvang aange nomen, dat een behoorlijke afvoer en verwerking niet mogelijk is. Het Bedrijfschap voor Vee- en Vlees heeft daar om de maximale grootte van daaanvoer per week voorgesteld. Veehouders die zekerheid willen hebben, dat door hen aangevoerd veel inderdaad zal worden over genomen, dienen tot nader be richt bij hun P.B.11. leverings- kaarten af te halen, welke kaarten tot een voor elk district wekelijks vastgesteld maximum zullen worden uitgegeven. De Provinciale Voedseleom- missarissen zullen voor hun werkgebied nadere mededelin gen over deze regeling bekend maken. Binnenkort maximum prijzen voor aardappelen De afdeling Voorlichling van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het in de be doeling ligt binnenkort maxi mum consumentenprijzen voor aardappelen vast te stelleu. De maximum consumentenprijs zal zich vermoedelijk bewegen tussen 10 en 12 cent. Verge leken met de huidige prijzen betekent dat een belangrijke daling," ook voor de prijzen, die de telers zu'llen kunnen bedingen. Tenaanzien van deconsu men ten- prijzen kunnen .ter vereen voudiging van de controle speciale voorschriften worden verwacht. Benzineprijs van 19 op 22 cent. Met ingang van '1 September is de benzineprijs met 3 cent verhoogd en op 22 cent per liter gebracht. Het egalisatie fonds, waardoor de prijs tol nu toe op 19 cent kon worden ge houden is uitgeput. De toestand op de Balkan blijft nog steeds de aandacht vragen. Engeland zou zijn troepen uit Griekenland willen terugtrek ken, maar Amerika toont veel belangstelling voor het Middel landse zeegebied en ziet geen mogelijkheid, zonder ernstige internationale verwikkelingen, zelf een legermacht naar dat gebied te zenden. Zo schijnen de Ver. Staten Engeland verzocht te hebben de Britse Iroepen voorlopig in Griekenland te laten. Hier over worden thans besprekingen gevoerd. Van Engelse zijde stelt rnen voorop dat de aanwezigheid van Britse troepen in Grieken land voor Engeland uit econo misch en financieel oogpunt schadelijk -is. De V.S. zouden daarentegen met het argument zijn gekomen, dat de kwestie Engeland geen dollars kost en dat het nuttiger voor Engeland zou zijn, wanneer uit minder belangrijke gebieden op grotere schaal militairen zouden worden teruggetrokken. De mogelijk heid van vervanging door Ame rikaanse strijdkrachten schijnt niet in details besproken te zijn. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft nog geen commentaar op het Ameri kaanse vertoek gegeven. In politieke kringen te Londen verwacht men dat de Britse troepen deze herfst nog niet uit Griekenland zullen worden teruggetrokken. Een mening die wel anderen ook zullen hebben. Frankrijk ziet zich gedwongen zijn bevolking strenger te rant soeneren. Het broodrantsoen wordt op 200 gram per dag gebracht, een maatregel die veel ontevredenheid wekt om dat het Franse volk veel brood gebruikt. Bovendien heeft de Minister-President verklaard dat de regering er niet zeker van is dat dit rantsoen gehandhaafd kan worden. Overal in Frankrijk breken slakingen uit wegens de ver laging van broodrantsoenen en de vermindering van verstrek king van voedingsmiddelen. De Parijse conferentie loopt ten einde. Het is jammer te moeten constateren dat de resultaten niet zodanig zijn geweest als men meende te mogen verwach ten. Het enige lichtpunt dat wij er kunnen vinden is dat men zinspeelt dat er meer uitwisse ling van goederen moet komen waarin de landen die niet op de conferentie waren uitgeno digd hun deel moeten hebben. Men meent dat deze zinspeling betrekking heeft op die landen waar de Sowjetregering invloed heeft. De Engelse minister Bevin gaf een overzicht op het congres van Britse vakbonden over Engelands economise en buiten landse politiek. Hij sprak ook over het werk der V. N. dat hij goed noemde, doch hij gispte zeer de wijze waarop men in de Veiligheidsraad gebruik maakt van het vetorecht. Bevin gaf toe dat de Britse berekeningen fout zijn geweest, de moeilijkheden die zich nu voordoen zullen twee jaren duren. Truman heeft een rede ge houden waarin hij naar aan leiding van de gebeurtenissen in Hongarije en verder op de Balkan mededeelde de vij andelijke gebieden niet te zullen ontruimen doch hun militaire bezetting te moeten handhaven. Minder prettig doet de uitlating van een Amerikaans regerings persoon aan die te kennen gaf dat, de Ver. Staten van Ameri ka de aanmaak van atoomwa penen met kracht voortzetten omdat de houding van de Sow- jet Unie hendaaitoe dwingt. Zondagsdienst Artsen Zondag 7 Sept. 1947 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland P. Duinkei te Tholen en Vermet te Nieuw-Vosmeer. Publicatian Brugbedrijf Tholen, Wegens noodzakelijk herstel aan de Veerpont, zal deze Zaterdag 6 dezer vanaf des morgens ongeveer 4 uur tot Zondagmorgen ongeveer 6 uur uil de vaart worden genomen, zodat alleen personen kunnen worden overgezet. In verband met slijtage der veerpont worden vanaf heden geen zwaardere vrachten over gezet, dan maximaal 12000 K.G. auto en voertuigen inbegrepen. De belasting der pont mag dus niet hoger zijn, dan totaai '12000 K.G. de lei im ■zi 'zi he d< Ingevolge de \v;ens van de Koningin is ook hier verjaardag zonder fees heden voorbijgegaan. Van 1 bare gebouwen en vele culiere woningen was' de kleur uitgestoken. 's Avonds 8 uur waren belangstellenden naar de gekomen terwijl de G.V. pia" na een korte wam door de gemeente voorafg door haar tamboers, zi de Markt opstelde niet va en vlag, waarbij dat van cordia" en de vlaggen „Crescendo" en de Spoi ti eniging „Eendracht." Onder de aanwezigen bevo zich burgemeester Mr. A. J der Hoeven, en het Be der Oranjevereniging. De voorzitter dier veren de heer M. C. van der hield een toespraak waari uiteenzette waarom dézf zonder uiterlijk feestve was voorbijgegaan. Hij ver deaanwezigen onder begele van „Concordia" het tv couplet van het Wilhelmu: te zingen, aan welk vei gevolg werd gegeven te de vlaggen streken. „Condordia" gaf hierna concert, terwijl ook „Ciesee zich liet horen. Onder groote belangst. mocht het echtpaar C. M. Si Geluk 1 dezer zijn zesti huwelijk gedenken. Op 1 Sept. is benoemd directeur van het P.T.T. lcai alhier de heer G. J. Hf voordien commies der P.T Doetinchem. In verband met de mo j banken in de Nieuwe h; ia het vaarwater van de Oo c Schelde, is men overgegaai het uitleggen van een s e ton no. 7 en tol herplaajt van de bakens als voordeije Het Loodswezen heeft beiin dat de plaatsing vai'f bolbal^ op de wal niet op het teiff' van tiet Loodswezen ligt. L Het ligt voorts niet in voornemen over te gaan to I plaatsen van een licht iii nabijheid van het poldergeiiW onder Tholen. if> De heer P. Dijkwel air is met ingang van 1 Septf. bevorderd tot schipper bij' Visserijpolitie op de ZeeJ; stromen, met standplaats ïP' De Vermakelijkheidsbelast Ook de gemeenten zich gedwongen hun inkom te versterken en zo keurdi Thoolse Raad goed een belas op vermakelijkheden ten drage van 20%, waartegen, niemand bezwaar kan heb Toch schijnt erin deze veroi ning een onbillijkheid te die o.i. niet kan passeren, belast ook donateurskaartei Immers het doel van het he van een vermakelijkheidsbf ting is, dat iemand, die openbare uitvoering bijwt n voor het bijwonen hiervan 20% belasting betaalt. Nu sc ten wij niet te hoog indien aannemen dat er meer 50% die donateur van een eniging worden om die vei' ging te steunen toch lil een uitvoering bijwonen. Dqs hierbij wordt het doel vi bij^eschoten, vermakelijkhe belasting vorderen, goed, d dan alléén van hen die d van wensen gebruik te mal doch niet een belasting voi ren van hen die een verma lijkheid niet bezoeken P. J. Duinker. De Heer P. J. Duinker heeft voorrecht Zaterdag 13 dezei dag te gedenken waarop 25 jaren geleden zich als alhier vestigde, na 12 Septem in het huwelijk te zijn getreii P. J. Duinker werd 3 Febri 1895 te Vlieland geboren, bezo na de lagere school te bebl dor loen de R.H.B.S, te Lei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2